Βινύλια, CD, αρχεία, όλα έχουν τη θέση τους!

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Σε ποιον αναφέρεσετε για ειρωνείες, κοροϊδίες και ...απρεπείς εκφράσεις; Ελπίζω όχι σε μένα γιατί θα αναγκαστώ να ...ξαναμάθω ελληνικά! Κι αν τύχει και απαντάμε με χιούμορ είναι γιατί δεν έχει νόημα ο διάλογος λόγω ακριβώς της απόλυτα σεβαστής διαφοράς απόψεων! Τι να γράψω, ας πούμε, όταν διαβάζω ότι τα mp3 αρχεία είναι εξαιρετικά φτάνει κανείς να μην έχει προκαταλήψεις; Δεν έχω τίποτα με κανέναν προφανές και αυτονόητο και μαθαίνω πάντα κάτι απ΄όλους, χωρίς εξαίρεση! Καλημέρα!

Όχι βέβαια σε σένα. Μιλώ γενικά και έχοντας προσωπική πείρα από επιθέσεις, ειρωνείες και μη κόσμιες εκφράσεις.
Τωρα για τα mp3 γράψε "I rest my case". και μην αναλώνεσαι σε συζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενά.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Όχι βέβαια σε σένα. Μιλώ γενικά και έχοντας προσωπική πείρα από επιθέσεις, ειρωνείες και μη κόσμιες εκφράσεις.
Τωρα για τα mp3 γράψε "I rest my case". και μην αναλώνεσαι σε συζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενά.
I rest my case!!!
 


Μηνύματα
96
Reaction score
59
Καποιος ειχε πει καποτε και ασπαζομαι απολυτα την αποψη του.....
Δεν υπαρχει " καλη και κακη" μουσικη απλα υπαρχουν καλοι και κακοι εκπροσωποι του καθε ειδους!
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
:rolleyes:...τα FLAC θα σε γλιτώσουν από πολλά T. Κάνε την δοκιμή μόνος σου.
Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου αν και παλαιότερα σε εγγραφές πιάνου-φωνής κατέληξα σε WAV.Παει πολύς καιρός. Αλλά το WAV κοστίζει τρελά, 11MB το λεπτό!
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Καποιος ειχε πει καποτε και ασπαζομαι απολυτα την αποψη του.....
Δεν υπαρχει " καλη και κακη" μουσικη απλα υπαρχουν καλοι και κακοι εκπροσωποι του καθε ειδους!
Συμφωνώ πλήρως
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Καποιος ειχε πει καποτε και ασπαζομαι απολυτα την αποψη του.....
Δεν υπαρχει " καλη και κακη" μουσικη απλα υπαρχουν καλοι και κακοι εκπροσωποι του καθε ειδους!
Δηλαδή εγώ που ακούω και Έλενα Γιαννακάκη, θα πάω στην κόλαση;
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ευχαριστώ για τις διορθώσεις! Μόλις κατάλαβα ότι περίπου 35 χρόνια ενασχόλησης με τη μουσική ως ακροατής και συχνότατος σε όπερες, συναυλίες κλπ κλπ πέρασαν ....τσάμπα! Κοροϊδεύω τον εαυτό μου... Εμαθα επίσης ότι κακώς γράφω σε WAV με 8 T δίσκους-καλό και το mp3 αν και δεν έχει "μούρη"...
Ευχαριστώ!
Κάλλιο...αργά,παρά ποτέ.:D
Χιούμορ όχι πικρία, για όνομα του θεού!
Μη χαλάμε τις καρδιές μας με τέτοια...
Όπως ευαρεστείσθε πάντα.:smile:
 


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός πως όταν ξεκινάμε ένα δημόσιο νήμα, τελικά περιμένουμε μόνο θετικές απαντήσεις. Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσάς, αφορμή παίρνω το παρών.
Όταν λοιπόν παίρνουμε την απόφαση να γράψουμε δημόσια, και μάλιστα πιάνουμε ένα θέμα "κατηγοριοποίησης" της μουσικής και των υλικών της, ε, είναι αναμενόμενο πως θα έχουμε αντίλογο και άλλες απόψεις.

Ποιός ο λόγος να το γυρνάμε σε "πικρία";
Ποιός ο λόγος να μπαίνετε(ουμε) σε διαδικασία τέτοιων νημάτων όταν δεν είμαστε έτοιμοι;
Συμφωνώ μέχρι κεραίας με τον Gojakla.


...άσε που ο,τιδήποτε είναι γραμμένο σε CD ή βινύλιο μπορεί άνετα να αποθηκευθεί σε 256άρι mp3 χωρίς ανιχνεύσιμες απώλειες ποιότητας, υπό την προϋπόθεση βεβαίως πως ξέρεις τί να κάνεις και πώς να το κάνεις. Απλώς, το mp3 δεν έχει μούρη...
Μέχρι πριν λίγο καιρό άκουγα μόνο ALAC (το lossless της Apple), πριν λίγους μήνες βρήκα ένα προγραμματάκι το οποίο λέγεται ABX tester και το βρίσκετε στο App Store της Apple για Mac υπολογιστές (είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για pc). Ουσιαστικά αυτό το προγραμματάκι είναι ένα blind listening test, εσείς επιλέγετε ένα κομμάτι lossless και το ίδιο κομμάτι κωδικοποιημένο με απωλεστικη συμπίεση (εγώ είχα επιλέξει 320αρι)
Πήρα λοιπόν τα σχετικά καλά ακουστικά μου τα συνέδεσα στο Dac και έκανα το τεστακι μου, χωρίς προκαταλήψεις και αγκυλώσεις.
Για να μην τα πολυλογώ δεν τα κατάφερα και πολύ καλά. Το τεστ το έκανα καμμιά δεκαριά φορές με διαφορετικά μουσικά κομμάτια κάθε φορά. Τα ποσοστά επιτυχίας μου ήταν μεταξύ 40-60%, δηλαδή 2 ή 3 σωστές απαντήσεις στις 5. Μόνο σε ένα κομμάτι των Eagles είχα 80% επιτυχία, δηλαδή 4 φορές στις 5 σωστή απάντηση.

Από τότε ακούω spotify στα 320 με όλη τη δισκοθήκη του κόσμου διαθέσιμη.

ΥΓ: πριν δύομιση περίπου χρόνια, έκανα αναγκαστικά κάποιες εξετάσεις και μέσα σε αυτές ήταν και το ακουόγραμμα, του οποίου τα αποτελέσματα ήταν απολύτως φυσιολογικά για τα 38 μου (τότε) χρόνια.
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Αγαπητέ φίλε, ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι τους λόγους για τους οποίους θα πρέπει να εμπλακώ μαζί σου ή με οποιονδήποτε άλλον, σε μια τέτοιου είδους αντιπαράθεση. Αν διαφωνείς με (α) την τοποθέτηση ότι μέγα μέρος της δισκογραφίας ροκ αποτελείται από μουσικά ή ηχητικά σκουπίδια, επίτρεψε μου να έχω αυτή την άποψη και να τη στηρίξω, μια κι έξω, στο εξής επιχείρημα: πόσοι δίσκοι ροκ έχουν κυκλοφορήσει από τη γέννησή του μέχρι σήμερα και πόσοι από αυτούς παρουσιάζουν σήμερα το παραμικρό ενδοαφέρον ή πωλούν έστω ένα ανάτυπο; Και μιλάμε για μερικές δεκαετίες μόνο... Χαρακτηριστικά, θα σου αναφέρω κάτι ανάλογο από το χώρο της όπερας. Περίπου 25.000 όπερες υπολογίζεται ότι έχουν γραφτεί συνολικά. Από αυτές περίπου 1000 υπάρχουν ηχογραφημένες και περίπου 300 είναι "ζωντανές" και σήμερα, με 100 να αποτελούν σχεδόν το σύνολο του ρεπερτορίου που παίζεται συχνά... Για την ροκ ήδη ο Μηλάτος αναφέρει, στον πρόλογο του βιβλίου του για τους 100 δίσκους που σημάδεψαν την ποπ-ροκ κουλτούρα, ότι δεν πιστεύει πως περισσότεροι από 100 δίσκοι έχουν πραγματικά θέση στην ιστορία. Ελπίζω να σε κάλυψα, εν μέρει, δεν έχω κάτι άλλ να προσθέσω, σεβαστή απολύτως η διαφωνία σου κι ευχαριστώ για τον διάλογο!
ΜΠΙΤΣ, δεν ξέρω εάν είσαι "νέος" ή "παλιός" στα forums, αλλά παρατηρώ ότι έχεις μπερδέψει κάποιες έννοιες. Η διαφωνία δεν είναι αντιπαράθεση και θα σε παρακαλέσω να μη εξισώνεις τους δύο όρους. Διάλογο κάνουμε, όπως σωστά παρατηρείς και σε έναν διάλογο, είναι άτοπο να περιμένεις να συμφωνούν όλοι με τις απόψεις σου. Όπως θα είδες και παρακάτω:

Φίλε Μπιτς νομίζω πως θα διαφωνήσω κι' εγώ κάθετα με το τελευταίο σου post περί ποσοστών.

Τον κ. Μηλάτο δεν τον γνωρίζω αλλά για ποιό λόγο δεχόμαστε σαν αξίωμα την γνώμη του;
Επίσης διαφωνώ.Σε όλα τα είδη μουσικής υπάρχουν διαμάντια αλλα και σκούπιδια.Το δεύτερο εμφανίζεται όταν κάτι αρχίζει να γίνεται εμπορικό.Ειναι λάθος να μιλάμε ετσι για τη ροκ οταν αυτό το είδος μουσικής σημάδεψε γενιές και γενιές.Αυτό που αναφέρει κάποιος Μηλάτος δεν μου λέει κάτι.Ε και...Αλλα φίλε μου Μπιτς οχι και ασχετοσύνη.Ελεος.Αυτό δείχνει οτι δεν έχεις άποψη.Ούτε εμένα μου αρέσει η όπερα άλλα δεν θα τη κρίνω ούτε θα την χαρακτηρίσω γιατί προσωπίκα δεν μου αρέσει.

Πάντα με εκτίμηση.
Μια συμβουλή: Το παρακάτω post...

Συγκρίνεις πράγματα ανόμοια. Η όπερα είναι θέατρο, και η φυσική της θέση είναι μέσα σε ανάλογο χώρο, ή σε μέσο το οποίον υποστηρίζει και εικόνα, όχι μόνον ήχο. Προχτές η φυσική της θέση ήταν σε κασέτα VHS, εχθές σε DVD, σήμερα σε Blu-ray και αύριο και κάποιο νεώτερο και τεχνικώς ανώτερο οπτικοακουστικό μέσο.

Για τα υπόλοιπα, μάλλον έχεις σκαλώσει σε κάποια αρκετά ευρέως διαδεδομένα στερεότυπα (π.χ. jazz - βινύλιο), άσε που ο,τιδήποτε είναι γραμμένο σε CD ή βινύλιο μπορεί άνετα να αποθηκευθεί σε 256άρι mp3 χωρίς ανιχνεύσιμες απώλειες ποιότητας, υπό την προϋπόθεση βεβαίως πως ξέρεις τί να κάνεις και πώς να το κάνεις. Απλώς, το mp3 δεν έχει μούρη, αλλ' από την άλλη, σχετικές τυφλές δοκιμές έχουν απίστευτη πλάκα, αρκεί να τις κάνεις σωστά, δηλαδή να μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. (Κάποτε είχα βάλει την aragonaise έτσι κι αλλιώς - CD-mp3 - και ρίξαμε γέλιο με την παρέα).
...έγινε από έναν άνθρωπο ο οποίος μέσω της συνεισφοράς του στο forum (π.χ. με κείμενα και άρθρα στηριζόμενα σε επιστημονικά δεδομένα και όχι στην "άποψή" του) έχει κερδίσει τον καθολικό σεβασμό μας, ακόμα και όταν διαφωνούμε μαζί του.

Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, αυτό το post:

Ευχαριστώ για τις διορθώσεις! Μόλις κατάλαβα ότι περίπου 35 χρόνια ενασχόλησης με τη μουσική ως ακροατής και συχνότατος σε όπερες, συναυλίες κλπ κλπ πέρασαν ....τσάμπα! Κοροϊδεύω τον εαυτό μου... Εμαθα επίσης ότι κακώς γράφω σε WAV με 8 T δίσκους-καλό και το mp3 αν και δεν έχει "μούρη". Εμαθα, ακόμα ότι η όπερα είναι ...θέατρο (νόμιζα πως είναι λυρικό θέατρο, με κυρίαρχο το τραγούδι και τη μουσική άρα δικαίως κυκλοφορούν κυρίως δίσκοι, άλλωστε τι να κάνουμε που δεν έχουμε σε bluray την Κάλλας) και γι αυτό έγραψα, δεν αναφέρθηκα σε οπτικοακουστικά μέσα. Τέλος, μάλλον θα κάνω λάθος για την τζαζ και τα βινύλια.
Να είστε καλά για τις επισημάνσεις!
Ευχαριστώ!
... σε πρώτη ανάγνωση, αναδίδει ένα "άρωμα" ειρωνίας. Όπως και η δεύτερη πρόταση του πιο κάτω post:

Σε ποιον αναφέρεσετε για ειρωνείες, κοροϊδίες και ...απρεπείς εκφράσεις; Ελπίζω όχι σε μένα γιατί θα αναγκαστώ να ...ξαναμάθω ελληνικά! Κι αν τύχει και απαντάμε με χιούμορ είναι γιατί δεν έχει νόημα ο διάλογος λόγω ακριβώς της απόλυτα σεβαστής διαφοράς απόψεων! Τι να γράψω, ας πούμε, όταν διαβάζω ότι τα mp3 αρχεία είναι εξαιρετικά φτάνει κανείς να μην έχει προκαταλήψεις; Δεν έχω τίποτα με κανέναν προφανές και αυτονόητο και μαθαίνω πάντα κάτι απ΄όλους, χωρίς εξαίρεση! Καλημέρα!
Καλό θα ήταν, μιας και είσαι νέο και ενεργό μέλος, μέχρι να εξοικειωθούμε με τον τρόπο γραφής σου, να διευκρινίζεις πότε κάνεις humor ή/και να χρησιμοποιείς τα smileys για να δώσεις "εικόνα" στο λόγο σου.

Εάν πρέπει να κρατήσεις κάτι από το thread αυτό είναι το πιο κάτω τονισμένο κείμενο:

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός πως όταν ξεκινάμε ένα δημόσιο νήμα, τελικά περιμένουμε μόνο θετικές απαντήσεις. Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσάς, αφορμή παίρνω το παρών.
Όταν λοιπόν παίρνουμε την απόφαση να γράψουμε δημόσια, και μάλιστα πιάνουμε ένα θέμα "κατηγοριοποίησης" της μουσικής και των υλικών της, ε, είναι αναμενόμενο πως θα έχουμε αντίλογο και άλλες απόψεις.

Ποιός ο λόγος να το γυρνάμε σε "πικρία";
Ποιός ο λόγος να μπαίνετε(ουμε) σε διαδικασία τέτοιων νημάτων όταν δεν είμαστε έτοιμοι;
Όταν εκθέτεις την άποψή σου, αυτομάτως την θέτεις υπό αμφισβήτηση, οπότε ναι, προετοιμάσου για το ενδεχόμενο να διαφωνεί κάποιος μαζί σου και μάλιστα έντονα - χωρίς να επιδιώκει την αντιπαράθεση.

Τέλος, φίλε Γιάννο...

Τέτοιο πέσιμο σε νέο μέλος, δεν έχει ξαναγίνει. ΜΠΙΤΣ, ξεκαθάρισε πως σημαίνεις beach κι όχι bitch.
...δεν νομίζω να έγινε κάποιο "πέσιμο" στον ΜΠΙΤΣ. Το διαφωνούμε με την άποψή του δεν είναι "πέσιμο", είναι διάλογος.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
ΜΠΙΤΣ, δεν ξέρω εάν είσαι "νέος" ή "παλιός" στα forums, αλλά παρατηρώ ότι έχεις μπερδέψει κάποιες έννοιες. Η διαφωνία δεν είναι αντιπαράθεση και θα σε παρακαλέσω να μη εξισώνεις τους δύο όρους. Διάλογο κάνουμε, όπως σωστά παρατηρείς και σε έναν διάλογο, είναι άτοπο να περιμένεις να συμφωνούν όλοι με τις απόψεις σου. Όπως θα είδες και παρακάτω:





Μια συμβουλή: Το παρακάτω post...



...έγινε από έναν άνθρωπο ο οποίος μέσω της συνεισφοράς του στο forum (π.χ. με κείμενα και άρθρα στηριζόμενα σε επιστημονικά δεδομένα και όχι στην "άποψή" του) έχει κερδίσει τον καθολικό σεβασμό μας, ακόμα και όταν διαφωνούμε μαζί του.

Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, αυτό το post:



... σε πρώτη ανάγνωση, αναδίδει ένα "άρωμα" ειρωνίας. Όπως και η δεύτερη πρόταση του πιο κάτω post:



Καλό θα ήταν, μιας και είσαι νέο και ενεργό μέλος, μέχρι να εξοικειωθούμε με τον τρόπο γραφής σου, να διευκρινίζεις πότε κάνεις humor ή/και να χρησιμοποιείς τα smileys για να δώσεις "εικόνα" στο λόγο σου.

Εάν πρέπει να κρατήσεις κάτι από το thread αυτό είναι το πιο κάτω τονισμένο κείμενο:



Όταν εκθέτεις την άποψή σου, αυτομάτως την θέτεις υπό αμφισβήτηση, οπότε ναι, προετοιμάσου για το ενδεχόμενο να διαφωνεί κάποιος μαζί σου και μάλιστα έντονα - χωρίς να επιδιώκει την αντιπαράθεση.

Τέλος, φίλε Γιάννο...



...δεν νομίζω να έγινε κάποιο "πέσιμο" στον ΜΠΙΤΣ. Το διαφωνούμε με την άποψή του δεν είναι "πέσιμο", είναι διάλογος.
Διάλογος μεν, αλλά παρατηρώ ότι όλες οι επισημάνσεις σας αφορούν αποκλειστικά εμένα. Προφανώς δεν διαλέγομαι με τον εαυτό μου (όχι ακπομα τουλάχιστον!). Θα με ενδιέφερε, ως εκ τούτου, να δω τις απόψεις σας και για τους "συνομιλητές" μου. Γιατί από αρκετά σχόλια προκύπτει αβίαστα ότι για κάποιους το "διαφωνώ" σημαίνει "είσαι λάθος". Κουραστήκαμε όλοι από τους κατόχους της απόλυτης γνώσης! Ελπίζω να συμφωνείτε. Και να μου επιτρέπετε να διαφωνώ με τις απόψεις ότι η όπερα είναι θέατρο, ότι τα αρχεία mp3 είναι μια χαρά ηχητικά και ότι η ροκ μεγάλωσε ..."γενιές και γενιές", μιας και βρισκόμαστε μόνο στη ...δεύτερη γενιά από τη γέννησή της. Με ξενίζει επίσης πως μέντορες της ροκ αγνοούν τον Μάκη Μηλάτο. Τέλος, όπως θα παρατηρήσετε αν έχετε την υπομονή και τη διάθεση να ξαναπεράσετε μια πρόχειρη ματιά το ποστ και τα σχόλια, με τους περισσότερους "συνομιλητές" έχω κοινά σημεία που τα τονίζω αμέσως! Στη διάθεσή σας για κάθε τι, στο πλαίσιο του φόρουμ, φτάνει όμως να ...ακούτε κι εσείς! Καλημέρα!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ακούω μια χαρά, μην ανησυχείς!

Το εάν από σχόλια προκύπτει αβίαστα το "διαφωνώ = είσαι λάθος", είναι η δική σου υποκειμενική ερμηνεία - εάν τη συμμεριζόμουν, θα το ανέφερα χωρίς ενδοιασμό, αλλά δεν τη συμμερίζομαι.

Φυσικά σου επιτρέπουμε (δεν χρειάζεσαι στην άδειά μας, άλλωστε) να διαφωνείς με τις απόψεις ότι π.χ. τα mp3 είναι μια χαρά ηχητικά. Έχεις την πρόθεση όμως να κάνεις ένα σωστό blind test για να θέσεις τη διαφωνία σου υπό εξακρίβωση; Σε περίπτωση που αποδειχθεί ότι έχεις λάθος, θα το παραδεχτείς δημοσίως;

Τέλος, ίσως να χρειαστεί να μάθεις ξανά ελληνικά (ναι, τώρα σε ειρωνεύομαι σου εξηγώ το γιατί) διότι αναφέρεσαι σε "μέντορες της ροκ" που αγνοούν τον κ. Μηλάτο. Εάν δεν απατώμαι, ούτε ο Gojakla ούτε ο jim67 δήλωσαν "μέντορες" της ροκ, όπως οι ίδιοι δήλωσαν ότι δεν γνωρίζουν τον κ. Μηλάτο. Συνεχίζεις να ισχυρίζεσαι ότι απαντάς με χιούμορ και όχι με ειρωνείες; Ή μήπως επειδή δεν γνωρίζουμε τον κ. Μηλάτο και δεν δεχόμαστε την άποψή του περί "100 δίσκων ροκ και τέρμα" δεν είμαστε ικανοί/άξιοι κτλ να ακούμε ροκ;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top