Αναγνώριση παλαιών ηχείων

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Ok! Κόρνες εκτός.

Για τα ρυθμιστικά όμως δεν ξέρω και δεν κατάλαβα πως να τα τοποθετήσω μεν σε μια θέση μόνιμα αλλά αντικαθιστώντας τα με αντιστάσεις. Ισως να μην τα συνέδετα καν;
Και τι εντυπώσεις να σας πω ρε παιδιά; Αν παίζουν, όλα καλά. Είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές που θα αντιληφθώ κάτι όταν δεν έχω ένα μέτρο σύγκρισης;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Επανέρχομαι...

Δυστυχώς η ατυχία μου είναι απερίγραπτη. Έχασα το διάγραμμα της συνδεσμολογίας. Ντρέπομαι που το λέω, αλλά πετάχτηκε κατά λάθος στα σκουπίδια. Δυστυχώς πριν καν το μελετήσω λίγο και για αυτό δεν θυμάμαι και πολλά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις συνδέσεις για να τελειώνω επιτέλους με τα ηχεία και να τα ακούσω;

Έχουμε ένα crossover τριών δρόμων, με την διάταξη που θα δείτε στην φωτογραφία και δυο ρυθμιστικά τόνου. Δεν θα συνδέσω την κόρνα που έβαλαν τσόντα οι φωστήρες αλλά θέλω να παρεμβάλω στο κύκλωμα τα ρυθμιστικά τόνου. Το μόνο που ξέρω είναι πως στο woofer πηγαίνουν απλά και κατευθείαν δυο καλώδια το "+" (w 1) και το "-" (- 2) του crossover. μετά έχουμε tweeter και Mid-range στα οποία πρέπει να παρεμβληθούν τα ρυθμιστικά τόνου τα οποία έχουν τρείς ακροδέκτες το καθένα. π.χ. στα tone control, δεν ξέρω ποια είναι τα διεθνή standard για τους ακροδέκτες τους.

Θέλω λοιπόν, να συνδέσω από ένα μεγάφωνο σε κάθε control. Τα μεγάφωνα έχουν κόκκινη σήμανση στον hot ακροδέκτη και καμία στην επιστροφή. Ίσως κάποιος που τα ξέρει πολύ καλύτερα από εμένα να μου έδινε οδηγίες για ηλίθιους; π.χ. το 1 στο 5, το 3 στο 4 κτλ...

Any clues...? Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσοι μπουν στον κόπο να με κατευθύνουν. :)

"Give them an inch, they take a yard. Give them a yard they want a mile..."​
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Στα ρυθμιστικά ήταν συνδεδεμένα και τα τρία ποδαράκια ή μόνο τα δύο?

Αν ξεχάσουμε τα ρυθμιστικά η συνδεσμολογία, βάση της φωτογραφίας σου, έχει ως εξής...

1-woofer +
2-woofer -
3-tweeter +
4-tweeter -
4-mid +
5-mid -

Το μεσαίο είναι σίγουρα εκτός φάσης σε σχέση με το woofer, ενώ για το tweeter κάποιες φορές είναι εκτός και κάποιες εντός φάσης, πάντα σε σχέση με το woofer.
Έτσι όπως σου τα έγραψα το tweeter είναι εντός φάσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες,

Πιστεύεις πως είναι καλύτερο να μην συνδέσω ούτε τα ρυθμίστηκα του τόνου; Εγώ τα θέλω, πάντως και αν γίνεται να βγάλουμε άκρη με τα ρυθμιστικά, το προτιμώ. Ήταν συνδεμένα και τα τρία pin τους.

Η λεπτομέρεια που αφορά στην φάση, προβλέπεται; δηλαδή είναι θεμιτό να είναι κάτι εκτός φάσης; δεν θα έπρεπε να είναι όλα στην ίδια φάση; ποια η διαφορά εκ του αποτελέσματος; γιατί το προτιμάμε όταν επιλέγουμε τέτοια συνδεσμολογία;

Α! και κάτι ακόμη. Τώρα που οι καμπίνες έγιναν μαύρες από καφέ αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάψω με ακρυλικό χρώμα, τα woofer (τον χάρτινο κώνο) . ήμουν μοντελιστής και έχω αερογράφο. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την βαφή, μήπως υπάρχει άλλος πιο προβλεπόμενος τρόπος;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Ορίστε, ένα-ένα μου έρχονται.

Στην θέση που είναι οι κόρνες, μπορούμε να βάλουμε κάτι άλλο που θα μας δώσει κάποιο παραπάνω χαρακτηριστικό στα ηχεία; θα πρέπει να συνδεθεί παράλληλα με το tweeter ή το mid-range φαντάζομαι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες,

Πιστεύεις πως είναι καλύτερο να μην συνδέσω ούτε τα ρυθμίστηκα του τόνου; Εγώ τα θέλω, πάντως και αν γίνεται να βγάλουμε άκρη με τα ρυθμιστικά, το προτιμώ. Ήταν συνδεμένα και τα τρία pin τους.

Η λεπτομέρεια που αφορά στην φάση, προβλέπεται; δηλαδή είναι θεμιτό να είναι κάτι εκτός φάσης; δεν θα έπρεπε να είναι όλα στην ίδια φάση; ποια η διαφορά εκ του αποτελέσματος; γιατί το προτιμάμε όταν επιλέγουμε τέτοια συνδεσμολογία;

Α! και κάτι ακόμη. Τώρα που οι καμπίνες έγιναν μαύρες από καφέ αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάψω με ακρυλικό χρώμα, τα woofer (τον χάρτινο κώνο) . ήμουν μοντελιστής και έχω αερογράφο. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την βαφή, μήπως υπάρχει άλλος πιο προβλεπόμενος τρόπος;
Λοιπόν επάνω στο κροσόβερ και στην αντίστοιχη έξοδο συνδέεις τα δύο άκρα από τα ρυθμιστικά.
Τα πλην της κάθε εξόδου του κροσόβερ συνδέεται ΚΑΙ επάνω στο αντίστοιχο - του μεγαφώνου.
Το κέντρο του ρυθμιστικού πάει στο + του μεγαφώνου. Από τη στιγμή που το έχεις στο κέντρο δεν έχει διαφορά ποιο άκρο θα είναι τα - και ποιο η έξοδος του κροσόβερ.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
11
@PeterMeni: Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου.

Το project θα μείνει πίσω για λίγο, διότι τα tweeter είναι μάλλον καμένα. Όταν ξεκίνησα να κάνω τις συνδέσεις (όπως μου είπες χωρίς κλιπ, αλλά με κολλήσεις) σύμφωνα με το διάγραμμα που πρότεινες, μέτρησα κάθε μεγάφωνο με πολύμετρο και τα tweeter δεν έδιναν ένδειξη αντίστασης :-( Τα πήγα σε ένα πολύ παλιό εργαστήριο επισκευής ηχείων στην Θεσσαλονίκη (δεν αναφέρω δημόσια την επωνυμία και την τοποθεσία για ευνόητους λόγους. Αν θέλει κάποιος να ενημερωθεί, ας μου στείλει pm). Θα συνεχίσω το εγχείρημα της συναρμολόγησης, μόλις τα πάρω πίσω, αν επισκευάζονται τελικά. Ειδάλλως, θα σας ζητήσω να με βοηθήσετε με την επιλογή νέων tweeter (μακάρι να μην χρειαστεί γιατί πλέον είμαι άνεργος και δεν είναι και εύκολο να αγοράσω καινούργια).
 

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Επιτέλους πήρα πίσω τα tweeter. Δυστυχώς το ένα δεν φτιάχνεται διότι εκτός από το πηνίο, έχει κάψει και το kapton (υλικό που δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα για την ώρα, ώστε να φτιάξουμε νέο πηνίο). Παρήγγειλα όμως ένα ολόιδιο από την διεθνή αγορά (ένα μοναδικό πωλείτω εδώ και τόσο καιρό που ψάχνω). Μόλις το παραλάβω θα τα συνδέσω και θα σας ενημερώσω αν τελικά ακούω μουσική για να ηρεμίσω επιτέλους.

Μετά τις προτροπές σας, αποφάσισα να μην συνδέσω τις κόρνες και τα ρυθμιστικά του τόνου και να κολλήσω τα καλώδια αντί για να τα συνδέσω με clip.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις οδηγίες σας. Ακόμη μαθαίνω... :)
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.669
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top