Χρήμα. Σκοπός ή μέσον;

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οι περισσότεροι καταπιεσμένοι νομίζουν ότι είναι. Στην πραγματικότητα ψάχνουν να ρίξουν κάπου το φταίξιμο για την έλλειψη της ευτυχίας τους. Είναι αστείο να λέμε ότι σήμερα είμαστε περισσότερο καταπιεσμένοι, ζώντας στην πλευρά του κόσμου με τη μεγαλύτερη ελευθερία και δημοκρατία. Αν δεν συμφωνούμε σημαίνει ότι δεν είμαστε αρκετά ώριμοι για να δούμε ρεαλιστικά τα πράγματα και να έχουμε εφικτές προσδοκίες. Και πάντοτε οι αντιδράσεις εντείνονται τις περιόδους των οικονομικών κρίσεων που κατηγορούμε τους ίδιους και τους ίδιους, λες και θα αλλάξει ο κόσμος.
Μμμμ...εφικτές προσδοκίες...κάτι σαν και αυτό που περιγράφεις παρακάτω να υποθέσω?


Και φυσικά, για να έχουν αξία τα πολλά λεφτά, πρέπει να τα έχουν λίγοι για να είναι αισθητή η διαφορά και για να υπάρχουν πολλοί που θα δουλεύουν για να εξυπηρετούν τις ανάγκες μας. 8-)
Μα δε χρειάζεται να ωριμάσω αρκετά για να καταλάβω πως σε όλη μου τη ζωή θα δουλεύω για να εξυπηρετώ τις ανάγκες των λίγων!
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Πάντως, αλήθεια γιατί συζητάμε αυτό το thread;
Είναι προφανές πως το χρήμα δεν μπορεί για κανένα λογικό άνθρωπο να αποτελεί σκοπό, καθώς το ίδιο δεν έχει αυτοτελώς αξία. Εξ ορισμού το χρήμα είναι ΜΕΣΟ συναλλαγής. Κι η συναλλαγή είναι μέσο απόκτησης αντικειμένων, υπηρεσιών, εξουσίας κλπ.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
O φίλος xfader εχει εφεύρει τον επιλεκτικό ρεαλισμό (γιαυτο και επιλεγει να κοιτάζει μονο οτι δεν θίγει το γούστο του, οπως αναφερει ο ίδιος) και μεςω αυτού αυτοχαρακτηρίζεται ρεαλιστής. Οποτε καλα τα γραφει μεςα απο την ψευδαίσθηση αυτη.

Η θεώρηση ενός ατομου ως ικανού (στο να βγάζει απο την ικανότητα του χρήματα..) και άρα πετυχημένου (παλι λόγο χρημάτων) (αλήθεια ποιος αξιολογεί, η κοινωνία που και ο ίδιος σε κάποιους τομείς επιδοκιμάζει; ) ειναι ανώτερη της ίδιας της ύπαρξης..

Ολα αυτα απο την ασφαλή θέση του πληκτρολογίου, της οθόνης, της ζεστασιάς του σπιτιού κτλ χωρις την παράμετρο οτι σε κάποιες γωνιές του πλανήτη ή και σε διπλανές γειτονιές, οςο και ικανός να ειναι καποιος, σε οποιαδήποτε επίπεδο/τομέα, δεν υπαρχει καμια ελπίδα απλα γιατι το κοινωνικο σύνολο που υπαρχει διπλα σε αυτο το άτομο δεν μπορει να αξιοποιήσει ή να καλλιεργήσει ολες αυτές τις ικανότητες.

Ολα αυτα φιλικά και βάση των παραπανω κειμένων/απόψεων :)
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Μα δε χρειάζεται να ωριμάσω αρκετά για να καταλάβω πως σε όλη μου τη ζωή θα δουλεύω για να εξυπηρετώ τις ανάγκες των λίγων!
Το βλέπεις στραβά από τη βάση. Ποιους θεωρείς λίγους; Εγώ μίλησα για ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό πλουσίων. Δουλεύεις για κάποιον από αυτούς; Οι υπόλοιποι "απλά" ευκατάστατοι συντηρούν επιχειρήσεις και προσφέρουν εργασία στον κόσμο. Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι "μεγάλοι", σύμφωνα με την αριστερή θεωρία, τι βελτίωση θα περίμενες στη ζωή σου;

* Μεγαλύτερο μισθό;
* Ηθική ικανοποίηση επειδή δεν υπάρχουν ανισότητες;
* Μη ύπαρξη υλικών πειρασμών αφού δεν θα υπήρχε η σημερινή υπερπροσφορά προϊόντων, απαραίτητων και μη;
* Καλύτερες κοινωνικές παροχές;

Κάτι άλλο που πρέπει να αναλογιστούμε είναι ότι με ένα διαφορετικό καθεστώς (όχι απαραίτητα αριστερό), θα είναι διαφορετική και η ζωή στο σύνολο της. Μπορεί δηλαδή οι οπαδοί της αλλαγής να πιστεύουν ότι θα είναι πιο ευνοημένοι, αλλά και ο τρόπος ζωής θα είναι διαφορετικός. Γιατί ορισμένοι που, ελαφρά τη καρδία, ονειρεύονται ριζοσπαστικά καθεστώτα, νομίζουν ότι απλά θα είναι σε καλύτερη θέση σε ένα παρεμφερές περιβάλλον με το σημερινό.

Εξ ορισμού το χρήμα είναι ΜΕΣΟ συναλλαγής. Κι η συναλλαγή είναι μέσο απόκτησης αντικειμένων, υπηρεσιών, εξουσίας κλπ.
Οίκοθεν νοείται!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
O φίλος xfader εχει εφεύρει τον επιλεκτικό ρεαλισμό (γιαυτο και επιλεγει να κοιτάζει μονο οτι δεν θίγει το γούστο του, οπως αναφερει ο ίδιος) και μεςω αυτού αυτοχαρακτηρίζεται ρεαλιστής. Οποτε καλα τα γραφει μεςα απο την ψευδαίσθηση αυτη.

Η θεώρηση ενός ατομου ως ικανού (στο να βγάζει απο την ικανότητα του χρήματα..) και άρα πετυχημένου (παλι λόγο χρημάτων) (αλήθεια ποιος αξιολογεί, η κοινωνία που και ο ίδιος σε κάποιους τομείς επιδοκιμάζει; ) ειναι ανώτερη της ίδιας της ύπαρξης..
Μου κάνει εντύπωση που αντιμετωπίζομαι σαν ιδιαίτερο φαινόμενο, όταν όλος ο επιχειρηματικός κόσμος των ΗΠΑ και μεγάλο μέρος του υπόλοιπου δυτικού κόσμου έχει αυτό το σκεπτικό.

Τα υπαρξιακά διλήμματα δεν μου λένε τίποτα. Έχουμε μία ζωή και προσπαθούμε να ζήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε, βάσει των ικανοτήτων μας και των ευκαιριών που μας δίνονται.

Ολα αυτα απο την ασφαλή θέση του πληκτρολογίου, της οθόνης, της ζεστασιάς του σπιτιού κτλ χωρις την παράμετρο οτι σε κάποιες γωνιές του πλανήτη ή και σε διπλανές γειτονιές, οςο και ικανός να ειναι καποιος, σε οποιαδήποτε επίπεδο/τομέα, δεν υπαρχει καμια ελπίδα απλα γιατι το κοινωνικο σύνολο που υπαρχει διπλα σε αυτο το άτομο δεν μπορει να αξιοποιήσει ή να καλλιεργήσει ολες αυτές τις ικανότητες.
Όχι, μην το γυρίσουμε πάλι στο παράπονο για τον τάδε που πεινάει κάπου και την έλλειψη ίσων ευκαιριών. Η αδικία, υπαρκτή και φανταστική, είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής. Και δεν χρειάζεται να πάμε στα άκρα για παραδείγματα. Κι ένας Έλληνας ποιοτικός τραγουδιστής μπορεί να είναι ικανότατος και να μην έχει να φάει, ενώ ένας μέτριος στις ΗΠΑ να έχει λύσει το πρόβλημα της ζωής του.

Δεν προλαβαίνω κι ούτε έχω σκοπό να λύσω τα προβλήματα του κόσμου. Αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά ας το κάνουν.
Υπάρχουν προτεραιότητες στη φροντίδα για τον συνάνθρωπο. Πρώτα τα άτομα που αγαπάμε, μετά οι έχοντες κάποια κοινά και μετά (δηλαδή ποτέ) οι πιο μακρινοί. Η ευαισθησία έχει κάποια όρια. Αν είναι να έχουν όλοι ενοχές και τύψεις για κάποιους που είναι αδικημένοι, τότε όλος ο κόσμος θα είναι ταινία του Ξανθόπουλου (μη μου πεις ότι βλέπεις και τέτοια; :p).

Πάω να δω το Lucy τώρα. Λέω στην έκθεση το άλλο ΣΚ, να μαζευτούμε και να γνωριστούμε από κοντά. Να κάνουμε και καμία ανάλαφρη κουβεντούλα εκτός φιλοσοφικών αναζητήσεων. Μετά μπορούμε να πάμε για φαγητό και strip show. :angel:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.962
Λέω στην έκθεση το άλλο ΣΚ να μαζευτούμε και να γνωριστούμε από κοντά. Να κάνουμε και καμία ανάλαφρη κουβεντούλα...
Ποπ κόρν ποιος θα φέρει; :D
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μου κάνει εντύπωση που αντιμετωπίζομαι σαν ιδιαίτερο φαινόμενο, όταν όλος ο επιχειρηματικός κόσμος των ΗΠΑ και μεγάλο μέρος του υπόλοιπου δυτικού κόσμου έχει αυτό σκεπτικό.

Τα υπαρξιακά διλήμματα δεν μου λένε τίποτα. Έχουμε μία ζωή και προσπαθούμε να ζήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε, βάσει των ικανοτήτων μας και των ευκαιριών που μας δίνονται.



Όχι, μην το γυρίσουμε πάλι στο παράπονο για τον τάδε που πεινάει κάπου και την έλλειψη ίσων ευκαιριών. Η αδικία, υπαρκτή και φανταστική, είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής. Και δεν χρειάζεται να πάμε στα άκρα για παραδείγματα. Κι ένας Έλληνας ποιοτικός τραγουδιστής μπορεί να είναι ικανότατος και να μην έχει να φάει, ενώ ένας μέτριος στις ΗΠΑ να έχει λύσει το πρόβλημα της ζωής του.

Δεν προλαβαίνω κι ούτε έχω σκοπό να λύσω τα προβλήματα του κόσμου. Αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά ας το κάνουν.
Υπάρχουν προτεραιότητες στη φροντίδα για τον συνάνθρωπο. Πρώτα τα άτομα που αγαπάμε, μετά οι έχοντες κάποια κοινά και μετά (δηλαδή ποτέ) οι πιο μακρινοί. Η ευαισθησία έχει κάποια όρια. Αν είναι να έχουν όλοι ενοχές και τύψεις για κάποιους που είναι αδικημένοι, τότε όλος ο κόσμος θα είναι ταινία του Ξανθόπουλου (μη μου πεις ότι βλέπεις και τέτοια; :p).

Πάω να δω το Lucy τώρα. Λέω στην έκθεση το άλλο ΣΚ, να μαζευτούμε και να γνωριστούμε από κοντά. Να κάνουμε και καμία ανάλαφρη κουβεντούλα εκτός φιλοσοφικών αναζητήσεων. Μετά μπορούμε να πάμε για φαγητό και strip show. :angel:
Κανεις δεν μίλησε για ενοχές και τύψεις..
Ούτε για ενα κοςμο απολυτα δίκαιο.. Θα ηταν πιο βαρετός και απο το να εχει καποιος ολα τα χρήματα του κόσμου.. Κυριολεκτικά..

Αυτο που ανέφερα ειναι θεμελιώδες, που συνεχώς και επιτηδευμένα δεν θελεις να δεις και να αποδεχτείς.

Ως προς το τελευταίο συμφωνώ μονο άμα εχει strip με RZA και οχι Classic boring rock.. (Τα κλασικά που βάζουν...)
 




D

Deleted member 23222

Guest
Όταν πήγα στον στρατό μου είπαν ότι για να περνάω καλά πρέπει να μην με μάθει ο λοχίας μου...
Το ακολουθώ και στην υπόλοιπη ζωή μου.
Δεν θέλω το λαχείο με τα πολλά μύρια,όπως ούτε μια μαρμαρόπλακα στο κεφάλι μου ενώ περπατάω αμέριμνος...


Αδιαφορώ για το χρήμα,αφού το σπαταλάω μάλλον ασύστολα,αλλά τελικά ζω πολύ πιο πλούσια από αρκετούς που έχουν πολλάααα στην άκρη...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Αυτο που ανέφερα ειναι θεμελιώδες, που συνεχώς και επιτηδευμένα δεν θελεις να δεις και να αποδεχτείς.
Δεν είναι θέμα αποδοχής, είναι θέμα προσωπικών ορίων.
Βρε τι τραβάω επειδή δεν βλέπω ευρωπαϊκό και ιρανικό κινηματογράφο... :D

Ως προς το τελευταίο συμφωνώ μονο άμα εχει strip με RZA και οχι Classic boring rock.. (Τα κλασικά που βάζουν...)
Μην ανησυχείς, στη μουσική μάλλον τα βρίσκουμε περισσότερο. Με τίποτα classic rock!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Δεν είναι θέμα αποδοχής, είναι θέμα προσωπικών ορίων.
Βρε τι τραβάω επειδή δεν βλέπω ευρωπαϊκό και ιρανικό κινηματογράφο... :D



Μην ανησυχείς, στη μουσική μάλλον τα βρίσκουμε περισσότερο. Με τίποτα classic rock!
Δεν μπορούν να υπάρξουν προςωπικα όρια οταν δεν υπαρχει πρωτα η ύπαρξη και οι αναγκαιότητες αυτής, το οτι δεν το αποδέχεσαι, εχει να κανει με την αυτογνωσία παρα με προσωπικα όρια κτλ..

Τα περί ιρανικού και ευρωπαϊκου κινηματογράφου ειναι ακομα μια ένδειξη αποφυγής μεςω του χιούμορ. Το οποιο πραγματικά χαίρομαι που διαθέτεις, αλλα το χρηςιμοποιεις πολυ εύκολα ως τροπο να αλλάζεις κατεύθυνσεις..και αποφυγής.

Καλή συνεχεια!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Δεν μπορούν να υπάρξουν προςωπικα όρια οταν δεν υπαρχει πρωτα η ύπαρξη και οι αναγκαιότητες αυτής, το οτι δεν το αποδέχεσαι, εχει να κανει με την αυτογνωσία παρα με προσωπικα όρια κτλ..

Τα περί ιρανικού και ευρωπαϊκου κινηματογράφου ειναι ακομα μια ένδειξη αποφυγής μεςω του χιούμορ. Το οποιο πραγματικά χαίρομαι που διαθέτεις, αλλα το χρηςιμοποιεις πολυ εύκολα ως τροπο να αλλάζεις κατεύθυνσεις..και αποφυγής.

Καλή συνεχεια!
Βρε (χαριτολογώντας) Ma3stro, ο λόγος που σου "πάω κόντρα" είναι επειδή έχεις συμπεριφορά καθηγητή προς μαθητή. Μπορώ κι εγώ να παίξω αυτό το ρόλο και πολύ καλά μάλιστα. Αλλά προτιμώ το χιουμοριστικό τσίγκλισμα με την κατάλληλη δόση σοβαρότητας.

Εννοείται ότι στο φόρουμ μπαίνουμε για να περνάμε καλά. Απόλυτα σωστό και λάθος υπάρχει μόνο στα μαθηματικά κι αυτό παίζεται. Και εμείς προσπαθούμε να χαρακτηρίσουμε απόψεις για το νόημα της ζωής. 8-)
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Παντως στην Ελλαδα πολυ συχνα αλλοι ειναι οι πραγματικοι πλουσιοι και αλλοι λογιζονται ως πλουσιοι για το κρατος. Εχω κλασσικο παραδειγμο με φιλο με αντικειμενικη αξια περιουσιας 1 εκατ. Ευρω (πραγματικη αν εβρισκε να τα πουλησει ουτε 300 χιλιαδες) που χρωσταει σε φορους και ασφαλιστικες εισφορες κοντα στις 15000 ευρω και χτες το Σαββατο που του τηλεφωνησα για να βγουμε το βραδυ μου ειπε οτι δεν μπορει γιατι εχει μονο δεκα ευρω στην τσεπη. Αντιθετα οταν παω στο χωριο της γυναικας μου βλεπω καποιους αγροτες με θηριωδη αγροτικα που τα λεφτα συνεχιζουν να τρεχουν απο τα μπατζακια τους αλλα εφορια δεν εχουν πληρωσει ποτε τους, χρωστανε νομιμα αφου δεν τους συμψηφιζουν τα χρεη με τις επιδοτησεις, ο ΟΓΑ που πληρωνουν ανερχεται στο εξοντωτικο ποσο των 930 ευρω τον χρονο και για το κρατος λογιζονται φτωχοι και παιρνουν συνεχως βοηθειες....Η ουσια λοιπον σ αυτη την χωρα ειναι να βρισκεσαι στην σωστη πλευρα, δηλαδη να θεωρεισαι φτωχος αλλα να ζεις πλουσια!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Βρε (χαριτολογώντας) Ma3stro, ο λόγος που σου "πάω κόντρα" είναι επειδή έχεις συμπεριφορά καθηγητή προς μαθητή. Μπορώ κι εγώ να παίξω αυτό το ρόλο και πολύ καλά μάλιστα. Αλλά προτιμώ το χιουμοριστικό τσίγκλισμα με την κατάλληλη δόση σοβαρότητας.

Εννοείται ότι στο φόρουμ μπαίνουμε για να περνάμε καλά. Απόλυτα σωστό και λάθος υπάρχει μόνο στα μαθηματικά κι αυτό παίζεται. Και εμείς προσπαθούμε να χαρακτηρίσουμε απόψεις για το νόημα της ζωής. 8-)
Βρε παλιό μαθητή :)

Γράφουμε σε forum (κοινώς ιντερνετικό καφενείο, καθαρά ως διατύπωση) προςωπικα γράφω σχεδον πάντα απο κινητο και οςο πιο σύντομα μπορω, ενω διαβάζω το forum κυριως σε "κενό χρονο" αναμονή, ουρές, τουαλέτα :) κτλ (αν ακούγομαι ετςι.. ειναι θεμα καθαρά βιασύνης για να διατυπώσω μια σκεψη)

Οποτε το παραπανω κείμενο..
Μηπως δεν μπορούν να υπάρξουν προςωπικα όρια οταν δεν υπαρχει πρωτα η ύπαρξη και οι αναγκαιότητες αυτής;

Μηπως οταν δεν το αποδέχομαστε την ίδια μας την ύπαρξη, ιςως εχει να κανει περιςςοτερο με αυτογνωσία παρα με προσωπικα όρια κτλ;

Ε κύριε καθηγητά;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Μηπως οταν δεν το αποδέχομαστε την ίδια μας την ύπαρξη, ιςως εχει να κανει περιςςοτερο με αυτογνωσία παρα με προσωπικα όρια κτλ;
Το μόνο που μένει είναι να ανακατευτούν και τα θρησκευτικά για να δέσει το γλυκό. :D
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Λοιπόν... Τον νόμο δεν τον θέλω επειδή συμφωνώ απαραίτητα μαζί του αλλά για να αποφύγω τα μπλεξίματα. Αλλιώς θα έκανα κάτι παράνομο εξαρχής με τα αντίστοιχα ρίσκα και τα ανάλογα κέρδη. Η ηθική μού είναι αδιάφορη λόγω της αοριστίας που προείπαμε (ο νόμος τουλάχιστον έχει κάποιες σταθερές). Και δεν με νοιάζει να φτιάξω/αλλάξω τον κόσμο, υπάρχουν τόσοι άλλοι που θέλουν να το κάνουν πραγματικά, άσχετα αν το πρακτικό αποτέλεσμα είναι σαν τα μούτρα τους. :)

Αδιάφορες μου είναι, επίσης, όλες οι υποκειμενικές έννοιες όταν ξεφεύγουν από το απλό κουτσομπολιό. Ακόμα και το "πλούσιος" είναι σχετικό γα τον καθένα μας. Για μένα πλούσιος είναι αυτός που έχει το minimum ποσό που θα του εξασφαλίσει μία ζωή χωρίς εργασία, κάνοντας όλα όσα αγαπάει, όποια κι αν είναι αυτά. Και έχοντας ταυτόχρονα τριγύρω του άτομα που έχει επιλέξει αυτός και μόνο αυτός.

Θεωρητικά είμαι μιναρχιστής, γι' αυτό και βγάζω καντήλες όταν ακούω για συλλογικές προσπάθειες, αλληλεγγύη, επαναστάσεις κλπ.
Λόγω παραπομπής από το άλλο νήμα βρέθηκα εδώ.
Λοιπόν, ωραία αν και ηθική και νόμοι είναι πολύ κοντινά πράγματα (εκφράζουν τους κανόνες μιας Χ κοινωνίας), εντάξει η ηθική είναι κάπως λιγότερο ορισμένη.

Έχω όμως μόνο μία ερώτηση (για να μην έχεις αυταπάτες):
Αφού δεν σε νοιάζουν οι κανόνες της κοινωνίας (ηθική και νόμος) και αφού δεν σε νοιάζει να φτιάξεις/αλλάξεις τον κόσμο, τι σε πειράζει που άλλοι θέλουν (καλώς ή κακώς) να τον φτιάξουν/αλλάξουν;

Αφού σου είναι αδιάφορο βρε αδερφέ... Ή μήπως δεν σου είναι; ;)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top