PC ως CD player

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Είχα για πολλά χρόνια ένα JVC cd player, χάλασε, πήρα από το φόρουμ ένα μτχ. Yamaha CDX-593, τώρα 2-3 χρόνια μετά και με αραιή χρήση, βλέπω πως αυτό ορισμένα CD τα διαβάζει, άλλα όχι. Και μιλαμε για CD του εμπορίου, όχι γραμμένα από μένα.

Για να μην ξαναπάρω κάποιο μτχ. των 80Ε, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να έχω το PC μου ως CD player.

Ήδη συνδέω την έξοδο της κάρτας ήχου στην είσοδο AUX του av/receiver μου. Ωστόσο σε μια σύγκριση Α/Β είχα δει διαφορά, το hifi cd player ακουγόταν σαφώς καλύτερα. Ως σήμερα η κάρτα ήχου μου είναι η ενσωματωμένη στη μητρκή και προφανώς είναι "φτωχή".

Το σενάριο αυτό λοιπόν παίζει; Με μια κάρτα πχ. επιπέδου Asus Xonar http://www.e-shop.gr/asus-xonar-dg-p-PER.522858 ? Ή μήπως χαντακώνεται η υπόθεση έτσι κι αλλιώς από το φτωχό transport?

Οι απαιτήσεις μου φυσικά δεν είναι high-end, θέλω απλά ένα αξιοπρεπή ήχο.

Ευχαριστώ
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
δοκίμασε την ψηφιακή σύνδεση με τον AVR, θα έχεις σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα από την αναλογική
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Μου προτείνεις λοιπόν να πάρω μια κάρτα σαν αυτή που έγραψα (?) και να συνδέσω την οπτική της έξοδο στην αντίστοιχη είσαδο του AVR, δηλαδή θεωρεις πως το transport του υπολογιστή επαρκεί; Ενώ η κάρτα ήχου (αυτής έστω της κατηγορίας τιμής) ως DAC δεν τραβάει;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δεν έγραψα να πάρεις κάρτα ήχου, λογικά η μητρική σου έχει ψηφιακή έξοδο, αν δε σε καλύψει τότε συζητάμε παραπέρα...;)
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Οκ, τότε η κάρτα που έχεις επιλέξει είναι καλή λύση για το κόστος της, για να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να την συνδέσεις με οπτική ίνα στον AVR
 


gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Επίσης, η άλλη επιλογή είναι να διαλέξω στη μτχ αγορά μεταξύ των παρακάτω:

1. technics SL-PG4 50Ε
2. technics SL-PS770 70Ε

Κάποια γνώμη γι' αυτά παρακαλώ...
 



gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Λοιπόν, το άνοιξα και καθάρισα το φακό αλλά δεν έστρωσε. Ωστόσο παρατήρησα πως άλλοτε σπίναρε κι άλλοτε όχι, κι όταν σπίναρε μετά από λίγα δτλ. σταματούσε, οπότε του έριξα wd40 στο κατάλληλο σημείο και τώρα φαίνεται να έχει συνέλθει... μην το ματιάσω... το μοτέρ του είχε πρόβλημα λόγω πολλών ετών και σκόνης φαίνεται...

Ελπίζω να μείνει έτσι και φυσικά χαίρομαι που το ανέστησα...
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.191
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top