Το όνειρο (PPG)







PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Μακη καλορίζικος και καλοάκουστος.
Μια απορία που την έχω για τους aventage και από τις φωτό στο διαδίκτυο δε μπορώ να βγάλω άκρη: Τα ποτενσιόμετρα είναι αλουμινένια και αυτά, σαν την προσοψη, ή πλαστικά?
Βασίλη καλημέρα
Ναι τα ποντεσιομετρα είναι αλουμινένια σαν την πρόσοψη.
Ο ενισχυτής γενικά είναι μια κατηγορία πάνω σε όλα πολυ ποιοτικός!!
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Πως τις αντεχεις ρε παιδι μου τετοιες θυσιες???
ποσο πετρα μπορεις να κανεις την καρδια σου....ποναει η δικη μου βλεποντας τι περνας!!!!!!!!:laugh::laugh::laugh::headbang::headbang::headbang:
Είδες τι πονόψυχος είμαι ??:lol::lolsign:
 



Μηνύματα
504
Reaction score
228
Βασίλη καλημέρα
Ναι τα ποντεσιομετρα είναι αλουμινένια σαν την πρόσοψη.
Ο ενισχυτής γενικά είναι μια κατηγορία πάνω σε όλα πολυ ποιοτικός!!
Thanks,
τα έβλεπα και εγώ στις φωτογραφίες και έλεγα, λες να έχουν κάνει καμμία τέτοια τσιγκουνιά και να είναι πλαστικά?
Μάκη, όταν λες μια κατηγορία πάνω εννοείς από τους pioneer (με βάση την εμπειρία σου από τον 53)?
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ελπίζω μετά το ταξίδι να τις πασαρω και την αγορά του svs13...
Όλα για κάποιο σκοπό γίνονται ......
Είδες τι κάνω για να παρω και το svs 13!!!!
Μεγάλες θυσίες !!!
Εμενα αυτη τη στιγμή η γυναικα μου βρίσκεται στην Αιδηψο διήμερο με φίλη της, εξαιτίας του PB13... Και σκεφτομαι πως να της πω για acoustic treatments και να μην βγάλει καντήλες...

Καλορίζικος ο 2040!

Πάντως για τα καλώδια στο ταβάνι, θυμαμαι ο τύπος που μου περνουσε τον συναγερμό, επειδη θα κατεβαινε απο το ταβάνι προς το παράθυρο το καλώδιο, έκανε την εξής μαγκια.

Πήρε το τρυπάνι και "έξυσε" τον σοβά του τόιχου, δημιουργώντας ένα αυλάκι για να μπει μέσα το καλώδιο. Το έβαλε, το πέρασε απο πάνω με αμερικάνικο στόκο και μετα το έβαψε στο χρώμα του τοιχου (λευκο)... Δεν φαίνεται τίποτα.

Δεν ξέρω βέβαια πόσο ρεαλιστικό ειναι για μεγάλες αποστάσεις, αλλά μάλλον το μερεμέτι δεν το γλυτώνεις αν θες κάτι καλό αισθητικά
 
  • Like
Reactions: PPG

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Εμενα αυτη τη στιγμή η γυναικα μου βρίσκεται στην Αιδηψο διήμερο με φίλη της, εξαιτίας του PB13... Και σκεφτομαι πως να της πω για acoustic treatments και να μην βγάλει καντήλες...
Το κάνεις πενθήμερο... :D
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Thanks,
τα έβλεπα και εγώ στις φωτογραφίες και έλεγα, λες να έχουν κάνει καμμία τέτοια τσιγκουνιά και να είναι πλαστικά?
Μάκη, όταν λες μια κατηγορία πάνω εννοείς από τους pioneer (με βάση την εμπειρία σου από τον 53)?
Ναι Βασίλη σωστά!!
Κατάφερα να δω το Thor χτες αλλά όχι όλο.
Μπορώ να πω με το setup που έκανε το Ypao χωρίς να έχω πειράξει τίποτα
είχε καταπληκτικό ήχο πεντακάθαρο με τρομερή ανάλυση ειδικά στην σκηνή που σπάνε κάτι τζαμαρίες
με τον destroyer να κυνηγάει τον Thor νομιζα ότι θα με κόψουν!!
Άκουγα τα κρύσταλλα πεντακάθαρα να πέφτουν κάτω!.
Το internet radio πολύ γρήγορο βρήκε κοντά στους 450 σταθμούς.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση ο ήχος τους στο δικαναλο παίζει καταπληκτικά!!(στα δικά μου αυτιά)
Σαν player έχω το oppo95 έβαλα κάποια cd τέλειο!! από το internet επίσης καταπληκτικά!!(στα δικά μου αυτιά)
Βέβαια χρησιμοποιώ τελικούς ενισχυτές εκτός στα surround back,θα τον δοκιμάσω και χωρίς.
Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημενος χωρίς να έχω μπει σε περαιτέρω ψάξιμο στις ρυθμίσεις.
Όταν ασχοληθώ περισσότερο θα γράψω τι μου άρεσε περισσότερο η λιγότερο από τον Pioneer
αν και είναι λίγο άδικο για τον Pioneer όπου είναι παλαιότερο μοντέλο αλλά πολύ καλό μηχανάκι!!!
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Εμενα αυτη τη στιγμή η γυναικα μου βρίσκεται στην Αιδηψο διήμερο με φίλη της, εξαιτίας του PB13... Και σκεφτομαι πως να της πω για acoustic treatments και να μην βγάλει καντήλες...

Καλορίζικος ο 2040!

Πάντως για τα καλώδια στο ταβάνι, θυμαμαι ο τύπος που μου περνουσε τον συναγερμό, επειδη θα κατεβαινε απο το ταβάνι προς το παράθυρο το καλώδιο, έκανε την εξής μαγκια.

Πήρε το τρυπάνι και "έξυσε" τον σοβά του τόιχου, δημιουργώντας ένα αυλάκι για να μπει μέσα το καλώδιο. Το έβαλε, το πέρασε απο πάνω με αμερικάνικο στόκο και μετα το έβαψε στο χρώμα του τοιχου (λευκο)... Δεν φαίνεται τίποτα.

Δεν ξέρω βέβαια πόσο ρεαλιστικό ειναι για μεγάλες αποστάσεις, αλλά μάλλον το μερεμέτι δεν το γλυτώνεις αν θες κάτι καλό αισθητικά

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!
Όσον αφορά την γυναικά σου όπως είπε και ο φίλος rose το πενθήμερο βδομάδα
ότι μπορείς φυσικά χωρίς πολλά πολλά γλυψιματα...:D
Μέτα από μερικές μέρες πετάς την βόμβα σου!!:focus::dance2:
Θα ασχοληθώ άμεσα με την εγκατάσταση μιας και κατέβασα χτες το update για το dolby atmos.
Απλά θέλω να βρω και τα κατάλληλα ηχεία γιατί έχω χαμηλό ταβάνι.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Θα ασχοληθώ άμεσα με την εγκατάσταση μιας και κατέβασα χτες το update για το dolby atmos.
Απλά θέλω να βρω και τα κατάλληλα ηχεία γιατί έχω χαμηλό ταβάνι.
Ανυπομονώ...:thumbsup:
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πήρε το τρυπάνι και "έξυσε" τον σοβά του τόιχου, δημιουργώντας ένα αυλάκι για να μπει μέσα το καλώδιο. Το έβαλε, το πέρασε απο πάνω με αμερικάνικο στόκο και μετα το έβαψε στο χρώμα του τοιχου (λευκο)... Δεν φαίνεται τίποτα.

Δεν ξέρω βέβαια πόσο ρεαλιστικό ειναι για μεγάλες αποστάσεις, αλλά μάλλον το μερεμέτι δεν το γλυτώνεις αν θες κάτι καλό αισθητικά
οι αμερικανοι εχουν σπιτια με σοβα?:whistling:

αποτι ειδα το ταβανι δεν εχει καποια μονωση που θα διευκολυνε κατι τετοιο (θα ειχες βαθος και καλυτερηπροσφυση του σοβα ) υπαρχει ο κινδυνος απο μικρο να γινει μεγαλυτερο μερεμετι βεβαια τωρα , και φυσικα δε ξερω αισθητικα μιας και την ψαχνεις ποσο θα σου καθονται να φαινονται δυο ηχεια στη μεση του πουθενα, μια λυση που θα την εκανα εγω, ειναι βεβαια χρονοβορα , να κατασκευασεις απο ακρη σε ακρη panel απορροφησης η διαχυσης με καλυψη ηχοαπροροφητικου και να φτιαξεις στις 2 ακρες δυο διαμερισματα τοποθετωντας σε αυτα ηχεια της focal car audio τα οποια δε θα ειναι καν ορατα..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
...να κατασκευασεις απο ακρη σε ακρη panel απορροφησης η διαχυσης με καλυψη ηχοαπροροφητικου και να φτιαξεις στις 2 ακρες δυο διαμερισματα τοποθετωντας σε αυτα ηχεια της focal car audio τα οποια δε θα ειναι καν ορατα..
Θέλουμε βαρβάτα ηχεία στο ταβάνι, όχι ηχειάκια αυτοκινήτου. :dance2:

Να μην ακούγεται το αεροπλάνο από πάνω σαν χαρταετός...:p
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
η κατι τετοιο ας πουμε...http://www.focal.com/en/chorus-700-v/253-chorus-iw-706-v-3544051691017.html

εχεις μεινει στα roadstar 70-80ς? :p οι πορτες αυτοκινητων δεν εχουν μεγαλυτερο βαθος , τα λιτρα τα εκμεταλευονται αλλιως, ανετα μπορει να βαλει 6,5ιντσα, τελοςπαντων αστο το δει και αυτο, αν θελει να φαει βεβαια καρπουζι καλοκαιριατικα, ο ιδιος εχει το μαχαιρι αλωστε ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top