Βινύλια, CD, αρχεία, όλα έχουν τη θέση τους!

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αϊ αμ νο μεντορ... απλώς για διευκρίνηση σε όποιον τυχόν με μπέρδεψε με κανά γκουρού... :p
 



Μηνύματα
101
Reaction score
55
Ακούω μια χαρά, μην ανησυχείς!

Το εάν από σχόλια προκύπτει αβίαστα το "διαφωνώ = είσαι λάθος", είναι η δική σου υποκειμενική ερμηνεία - εάν τη συμμεριζόμουν, θα το ανέφερα χωρίς ενδοιασμό, αλλά δεν τη συμμερίζομαι.

Φυσικά σου επιτρέπουμε (δεν χρειάζεσαι στην άδειά μας, άλλωστε) να διαφωνείς με τις απόψεις ότι π.χ. τα mp3 είναι μια χαρά ηχητικά. Έχεις την πρόθεση όμως να κάνεις ένα σωστό blind test για να θέσεις τη διαφωνία σου υπό εξακρίβωση; Σε περίπτωση που αποδειχθεί ότι έχεις λάθος, θα το παραδεχτείς δημοσίως;

Τέλος, ίσως να χρειαστεί να μάθεις ξανά ελληνικά (ναι, τώρα σε ειρωνεύομαι σου εξηγώ το γιατί) διότι αναφέρεσαι σε "μέντορες της ροκ" που αγνοούν τον κ. Μηλάτο. Εάν δεν απατώμαι, ούτε ο Gojakla ούτε ο jim67 δήλωσαν "μέντορες" της ροκ, όπως οι ίδιοι δήλωσαν ότι δεν γνωρίζουν τον κ. Μηλάτο. Συνεχίζεις να ισχυρίζεσαι ότι απαντάς με χιούμορ και όχι με ειρωνείες; Ή μήπως επειδή δεν γνωρίζουμε τον κ. Μηλάτο και δεν δεχόμαστε την άποψή του περί "100 δίσκων ροκ και τέρμα" δεν είμαστε ικανοί/άξιοι κτλ να ακούμε ροκ;
O διάλογος δεν είναι πλέον παραγωγικός! Διαφορετικές αφετηρίες, διαφορετικές διαδρομές κλπ. Οι απόψεις όλων εκτέθηκαν, καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Προσωπικά όχι, δεν μπαίνω σε διαδικασία ...blind test για οτιδήποτε. Το έχουν κάνει άλλοι... Θέλετε να πιστεύετε ότι είναι ισάξια τα mp3 με ότι άλλο; Δικαίωμά σας και ....υποκειμενική ερμηνεία. Η δική μου είναι άλλη. Ο άνθρωπος που δεν γνώριζε τον Μηλάτο, στον οποίο αναφέρομαι εμφανίστηκε ως ικανός να αντιπαραθέσει έναν "καλό" δίσκο της ροκ απέναντι σε κάθε "κακό" που θα επισήμαινα εγώ... Γι αυτό με ξένισε η άγνοια. Τέλος, ομνύεις στο όνομα της υποκειμενικότητας της γνώμης φίλε μου αλλά, φοβάμαι, μόνο για τον εαυτό σου! Φιλικά και τέλος από μένα! Μπορείς αν θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο.
 




Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ενδιαφέρον θα ήτανε να συζητήσουμε τι εστι "μουσική" .
πχ η ραπ για μένα είναι έμμετρα σκουπίδια με επένδυση μπιτ από Η/Υ
Επίσης συμφωνώ οτι στην ροκ δισκογραφία κυκλοφορεί σκουπιδαριό με την σέσουλα .Τυπώθηκαν λόγω της ευκολίας της τεχνολογικής επανάστασης στην μουσική βιομηχανία .Αν υπήρχαν "δίσκοι" το 1700 θα είχαμε ίσως καμμιά 200αριά Μπαχ
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Είχαμε καμιά 200αριά Μπαχ, αλλά δεν άντεξαν το τεστ του χρόνου. Ακριβώς ότι είπε ο ΜΠΙΤΣ και για την όπερα. Ήδη αρχίζει να ξεακαθρίζει το τοπίο και στη ροκ, με ονόματα που ξεχνιούνται και άλλα που ανυψώνονται σε φήμη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Το τεστ του χρόνου δεν είναι πάντοτε αντικειμενικό.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Υπάρχει αντικειμενικότητα στην τέχνη ;
Ο ακροατής η θεατής του μέλλοντος θα αποφασίσει για το τι αξίζει να δει η να ακούσει :sneaky:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
O διάλογος δεν είναι πλέον παραγωγικός! Διαφορετικές αφετηρίες, διαφορετικές διαδρομές κλπ. Οι απόψεις όλων εκτέθηκαν, καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Προσωπικά όχι, δεν μπαίνω σε διαδικασία ...blind test για οτιδήποτε. Το έχουν κάνει άλλοι... Θέλετε να πιστεύετε ότι είναι ισάξια τα mp3 με ότι άλλο; Δικαίωμά σας και ....υποκειμενική ερμηνεία. Η δική μου είναι άλλη. Ο άνθρωπος που δεν γνώριζε τον Μηλάτο, στον οποίο αναφέρομαι εμφανίστηκε ως ικανός να αντιπαραθέσει έναν "καλό" δίσκο της ροκ απέναντι σε κάθε "κακό" που θα επισήμαινα εγώ... Γι αυτό με ξένισε η άγνοια. Τέλος, ομνύεις στο όνομα της υποκειμενικότητας της γνώμης φίλε μου αλλά, φοβάμαι, μόνο για τον εαυτό σου! Φιλικά και τέλος από μένα! Μπορείς αν θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο.
Τελευταίος λόγος για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις: Αυτός που δεν γνώριζε τον κ. Μηλάτο είναι ο Gοjakla. Αυτός που εμφανίστηκε ικανός να αντιπαραθέσει έναν "καλό" δίσκο της ροκ απένταντι σε κάθε "κακό" που θα επισήμαινες, ήμουν εγώ (στο post #7). Σε διαβεβαιώ, ότι ο Gojakla κι εγώ, είμαστε δύο διαφορετικοί άνθρωποι.

Ειρήσθω εν παρόδω, ούτε εγώ γνωρίζω τον κ. Μηλάτο, παρόλα αυτά εξακολουθώ να πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότεροι των 100 δίσκων στη ροκ μουσική που "αξίζουν" και είμαι διατεθημένος να παίξουμε το "παιχνίδι", όποτε θες - πάντα σε φιλικό επίπεδο.

Καλή συνέχεια.
 








rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.862
Κάτι σαν τα βιντεάκια με σκηνές αναφοράς που λατρεύουν οι χομσινεματζήδες...:sneaky:
Α, τα θέλει ο απαυτός σου...:p

Οι χομσινεματζήδες βάζουν τα βιντεάκια, συγκρίνουν (μια φορά το χρόνο) και μετά λιώνουν στις ταινίες. Δεν ακούνε Κραλ και Αλεξίου κατά συρροή. :D

ΥΓ. Με την ευκαιρία, για να σας δω τους μουσικόφιλους (...και καλά...) να διοργανώνετε κανένα συγκριτικό οποιασδήποτε μορφής: flac/mp3, βινύλιο/cd, ηχείων κλπ...:whistling:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.664
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top