Ηχομόνωση καπώ μηχανής

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Έχω μια κυρία κάποιων ετών η οποία είτε έχει αρχίσει να γίνεται θορυβώδης είτε εγώ έχω αρχίσει και γερνάω και με ενοχλεί ο θόρυβος της μηχανής και ο θόρυβος που μεταφέρεται στην καμπίνα. Η μόνη επένδυση που είχε απο το εργοστάσιο ήταν ένας κετσές ο οποίος ελάχιστη ηχομόνωση προσφέρει παρόλα αυτά υποθέτω οτι για το 1972 ήταν πρωτάκουστη έννοια.

Σκέφτομουν κατά πόσο θα ήταν καλη ιδέα να επενδύσω το εσωτερικό του καπώ με κάποιο βαρβάτο ηχομονωτικό και πάνω απο αυτό να βάλω και τον κετσέ ο οποίος συνάδει με τις προδιαγραφές του μοντέλου.

Η ερώτηση μου ειναι κατά πόσο έχει νόημα μια τέτοια κίνηση - αν δηλαδή θα μειώσει δραστικά το θόρυβο που μεταφέρεται στην καμπίνα. Επίσης αν υπάρχει κάποια ένδειξη για το κόστος αγοράς (ειτε απο Ελλάδα ειτε απο εξωτερικό)

Κάθε βοήθεια/συμβουλή ευπρόσδεκτη.

002 (2).JPG
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
ΩΩΩ !
Μα καλά κυρία πολυτελείας του τότε και δεν έχει ηχομόνωση ?
Αν δεν έχει πρώτα να βρείτε και να κλείσετε τυχόν τρύπες από το bulkhead στην καμπινα ( πίσω από το ταμπλό)
Μετά επενδύουμε από μέσα το bulkhead με υλικό ηχοαπορροφητικό (το καλύτερο είναι από έξω (μεριά κινητήρα) αλλά θα μαζέυει νερά και αυτό ΔΕΝ είναι καλό για παλιό αμάξι).
Στο πάτωμα τι έχει ? Μέσα στις πόρτες ?
Εγώ θα έβαζα στο τέλος την μόνωση κάτω από το καπό !
Θα διάλεγα και ένα υλικό να ειναι και κατά της θερμότητας έτσι ώστε να μην ζεσταίνεται από μέσα το καπό .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Έχει σοβαρή διαφορά, είχα βάλει κάποτε Dynamat στο firewall.
Κάτω απ' το καπώ χρειάζονται αυτά που έχουν επένδυση αλουμινένια.
 

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Μάλιστα. Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές.

Άρα καταλήγουμε στο ότι θα δω (ακούσω) ουσιαστική διαφορά.

@Dimpas στο πάτωμα & στις πόρτες δεν έχει τίποτα που να σχετίζεται με ηχομόνωση. Το μόνο θετικό που σκέφτομαι είναι ότι πίσω απο το ταμπλώ θα ήταν ένα καλό και προσιτό πρώτο βήμα μιας και η πρόσβαση εκεί είναι σχετικά εύκολη.

@Zizik κάτω απο το καπώ σίγουρα θα μπεί κάποιο που να αντέχει τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται. Απορώ πώς έβαζαν τότε τον κετσέ ο οποίος αν ποτίσει με τα χρόνια απο αναθυμιάσεις, λίπη κλπ θα είναι εύφλεκτος. Αυτο το dynamat χρειάζεται κάποιον ειδικό για να το εφαρμόσει ? Εψαξα λίγο και είδα κατι ρολλά που το εφαρμόζουν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Δε χρειάζεται ειδικός και στρώνει φανταστικά αλλά είναι ακριβό. Υποθέτω πως σήμερα θα υπάρχουν αντίστοιχης ποιότητας φθηνότερα, τότε δεν υπήρχαν.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Έχει σοβαρή διαφορά, είχα βάλει κάποτε Dynamat στο firewall.
Κάτω απ' το καπώ χρειάζονται αυτά που έχουν επένδυση αλουμινένια.
Θα συμφωνήσω με τον zizik. Ό,τι βάλεις στο firewall (κυρίως από την πλευρά του κινητήρα, αλλά και από την πλευρά της καμπίνας) θα βοηθήσει πολύ. Το είχα κάνει σε μια Mercedes Ponton που είχαμε παλιότερα με εντυπωσιακά αποτελέσματα (Dynamat + μια στρώση κετσέ και από πάνω τη μοκέτα).

@Σ. Κωνσταντινίδης H DS σου είναι ζηλευτή, πολύ θα ήθελα κι εγώ μία!
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Λοιπόν !
Αν το αμάξι δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ ηχομόνωση τότε πρέπει να επέμβεις στα εξής σημεία.

Α) Bulkhead ( μέταλλο μεταξύ μηχανής και καμπίνας )
Β) Πάτωμα , με ιδιαίτερη προσοχή πάνω από τα καζανάκια εξάτμισης, περισσότερο στο πίσω
Γ) Πόρτες από την μέσα μεριά και μέσα από τους θόλους των τροχών
Δ)Και τέλος κάτω από το καπό !
Στα παλιά αυτοκίνητα θόρυβος μπαίνει και από το σύστημα θέρμανσης, απο εκεί που μπαίνει ο αέρας στην καμπίνα μπαίνει και θόρυβος !

Τα υλικά που εγώ έχω χρησιμοποιήσει

Πισσόφυλα 3Μ
Noxudol 3101
Coporubber
Technofor ARF
Technofon Skin

Τα πισσόφυλα είναι ευκολο να τα βρείς από την 3m
To Noxudol έφαγα τον κόσμο να το βρώ στην Ελλάδα αλλά το κατάφερα στην Πειραιώς σε ένα κατάστημα με ηδη σκαφών
Τα υπόλοιπα 3 τα αγόρασα από τον λαζαράκη στην Ρετσινά

Θέλει δουλειά ! Ιδίως το πάτωμα και οι θόλοι των τροχών απο μέσα !
Υλικό μπόλικο σε κάθε τετραγωνικό εκατοστό ! Είναι μανούρα αλλά στο τέλος θα κάνεις άλλο ταξίδι θα γίνει άλλο αμάξι !
 

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
@George Sakkas ευχαριστώ για τις προτάσεις και τα καλά σας λόγια. Εύχομαι να αποκτήσετε κάποια στιγμή και εσείς μία ;-)

@Dimpas :errwhat:πάει το δώρο των Χριστουγέννων...Εχουμε κάποια ένδειξη κόστους για τα προτεινόμενα προιόντα που αναφέρετε ? (ευχαριστώ πολύ παρόλα αυτά για τις συμβουλές)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.639
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top