Yamaha Xmax 250, X-city 250, Honda SH 300i.....

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Για το Honda sh300 έχω ακούσει τα καλύτερα από όλους....ακόμα και από τον μηχανικό που συνεργάζομαι χρόνια και του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη. Δυστυχώς όμως εμφανισιακά δεν είναι μέσα στα γούστα μου.....και το έχω σαν αρχή (ειδικά στις μηχανές) να μην αγοράζω κάτι που δεν μου κάνει κλικ εμφανισιακά. Θέλω κάθε πρωί πριν να ανέβω πάνω στην σέλα να το κοιτάω και να λέω...(απο μέσα μου) ''φτου σου μανάρι μου...''

Αυτή την σχέση έχω με το fazer μου απο το 2007 που το αγόρασα....δεν έχει περάσει ούτε μια μέρα που να είπα ότι το ''βαρέθηκα'' ρε αδερφε.....Και από τα scooter που έχω δεί μέχρι τώρα..μόνο το Xmax μου κάνει αυτό το κλικ. Στο όνομα yamaha έχω εμπιστοσύνη και τα θεωρώ μαζί με τα Honda τις πρώτες μου επιλογές στον τομέα μηχανή γενικώς. Και τέλος , καλύπτει και το δεύτερο ζητούμενο που είναι ο μεγάλος χώρος κάτω απο την σέλα έτσι ώστε να μην μπεί μπαγκαζιέρα πίσω. Δεν υπάρχει όμως ετοιμοπαράδοτο....και όλοι μιλάνε για μετά τα μέσα Οκτωβρίου και βλέπουμε....

Από τα υπόλοιπα θα έλεγα ότι τα καινούργια beverly είναι πιο κοντά σε αυτό που ζητάω αλλά μιλάμε για τρίτη λύση....Για 125 δεν κοιτάω γιατί θέλω να έχει λιγο παραπάνω δύναμη για κάποιά κοντινή βόλτα εκτός....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Zizik....πολλοί φίλοι που έχουν beverly μου έχουν αναφέρει το θέμα με την τρόμπα βενζίνης καθώς επίσης και θέμα με την τρόμπα νερού αν δεν κάνω λάθος που αρκετούς τους έχει οδηγήσει μέχρι και σε αλλαγές ψυγείου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Συμφωνώ απόλυτα με την αισθητική στα μηχανάκια. Δε μου αρέσουν ούτε τα X-Max ούτε το SH, αλλιώς ένα απ' αυτά θα είχα.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Μακρια απο beverly. Φιλος ειχε παρει 2010-11,δεν θυμαμαι ποιο μοντελο,500αρι ηταν και στις 2.500 χλμ το "εσπρωξε" αμεσως.
Μολις εκλεισε τα 1200,1300 χλμ αρχισε να κανει θορυβο η εξατμιση,λες και εσερνε πισω του τενεκεδακια. Φλατζα κεφαλης,τρομπα νερου,καποια στιγμη θορυβο στον ιμαντα. Εκει ηταν που τα πηρε ο ανθρωπος,το πουλησε και αφου καβαλησε αρκετες φορες το δικο μου,πηρε SH 300 και ησυχασε!! Ειναι τυχαιο που στην Ιταλια ειναι πρωτα σε πωλησεις τα honda και μετα τα yamaha???

http://scooternet.gr/αφιερωματα/ιταλια-πωλησεισ-σκουτερ-2013-honda-κρατια/
 
Last edited:


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Πολλες φορες κοιταμε την φιγουρα,και την παταμε. Οταν το πηρα εγω το SH300 ολοι μου λεγανε,ρε....αυτο ειναι παπουδιστικο!!
Το θεμα ειναι οτι εκτος τα σερβις του,και μια μπαταρια στις αρχες δεν εχω δωσει φραγκο για εξτρα βλαβες. Ανοιγω το γκαζι και το μοτερ δουλευει σαν ραπτομηχανη,και οχι σαν τα beverly που ανοιγεις γκαζι και νομιζεις οτι θα σου διαλυθει στον δρομο.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Μήπως δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα ή δεν είναι απ' το μοτέρ τα προβλήματα που περιγράφετε για τα Piaggio;
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Μήπως δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα ή δεν είναι απ' το μοτέρ τα προβλήματα που περιγράφετε για τα Piaggio;
Δημητρη δεν ξερω ποσα χλμ εχεις κανει,και δεν εχεις προβληματα εσυ,αλλα ολοι ειναι κατα του bervely για τα ατελειωτα προβληματα τους. Δεν ξερω αν ειδες το λινκ που ανεβασα. Ιταλος και αγοραζει Ηοnda!! Tα bervely πουλανε για την εμφανιση,και τα honda για την αξιοπιστια τους!!;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Πολλες φορες κοιταμε την φιγουρα,και την παταμε. Οταν το πηρα εγω το SH300 ολοι μου λεγανε,ρε....αυτο ειναι παπουδιστικο!!
Το θεμα ειναι οτι εκτος τα σερβις του,και μια μπαταρια στις αρχες δεν εχω δωσει φραγκο για εξτρα βλαβες. Ανοιγω το γκαζι και το μοτερ δουλευει σαν ραπτομηχανη,και οχι σαν τα beverly που ανοιγεις γκαζι και νομιζεις οτι θα σου διαλυθει στον δρομο.
Όποτε θές τα πάμε..:p
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εχοντας ενα 250 απο τον 3-08 εως τον 11-09
και με 40 χιλιομετρα καθε μερα (το λιγοτερο)
η μονη ζημια ηταν η ντιζα του κοντερ,
μπορει να μου ετυχε,αλλα το μπεβερ, ηταν μια χαρα
εκ των εσω ο στροφαλος ειχε κουζινετο αντι ρουλεμαν (φαουλ για μοτελ 00s)
αλλα και αυτο ζασχονταν (αν χρειαζοταν) αλλιως ηθελες σετ στροφαλομπιελα
και ο συμπλεκτης οταν επεφτε σε κινηση εσκουζε
βεβαια τον σενιαρα,για αυτους τους 19 μηνες μια χαρα ηταν
ενα xenon του ειχα βαλει γιατι δουλευα νυχτα νυχτα,
δεν λεω τα ιαπωνεζικα ειναι καλυτερα allover
αλλα και πολυ ακριβοτερα (4400) κασερατα ειχα μετρησει.....................
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μετα από 2 μήνες. ..και σκούτερ δεν εχω πάρει ακόμα. ....!!!!!
Οχι γιατί δεν έχω αποφασίσει. Ίσα ίσα...
Απλά η yamaha έχει αποφασίσει για λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω, να φέρνει κομμάτια με το σταγονόμετρο....και ενώ εχω κλείσει ενα xmax 250 εδώ και πανω απο μήνα, σήμερα πληροφορηθηκα ότι τα επόμενα θα έρθουν με το νέο έτος έτσι γενικά και αόριστα. ...
Καληνύχτα and a happy new year!

Κρίμα που εταιρείας τέτοιου μεγέθους ακολουθούν τέτοια απαράδεκτα μονοπάτια!

Αντε πάλι από την αρχή. ....
 
Last edited:


Μηνύματα
74
Reaction score
13
Καλημερα. Παιδια λογω του ιδιορυθμου και ανικανοποιητου χαρακτηρα μου μπορω να πω οτι τα μονα πραγματα που εχω κρατησει για πανω απο τεσσερα χρονια και δεν θα αλλαζα με τιποτα ειναι το i phone και το xmax μου.
Φιλε gbeg εχεις δικιο για την αναμονη αλλα αξιζει να περιμενεις οπως περιμενα και εγω δυο μηνες το 2010. Σε διαβεβαιωνω οτι δεν προκειται να μην σου αρεσει οσα χρονια και αν περασουν.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Συνονόματε.... ήδη περιμένω κοντά 2 μήνες....τον Δεκέμβριο τον ξεχνάμε....και πάμε για μετά τις 10 Γενάρη όπως καταλαβαίνεις....4 μήνες στο νερό χωρίς κανένας να μπορεί να ξέρει με σιγουριά μια ημερομηνία....ε...είναι λίγο κάπως....!!!

Τους 2 μήνες που περίμενες εσύ τους έχω καβατζάρει.....!!!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Την Yamaha την πιστόλισα....όπως με πιστόλισε και αυτή τους τελευταίους 2 μήνες κοντά.....

Μέσα στην εβδομάδα παραλαμβάνω το SYM 300 GTS F4 ABS....άντε και πάντα όρθιος!!!

Μιάς και τα ελαστικά που φοράει είναι μάρκα "κλαίει η μάνα του πελέ", σκέφτομαι να τα αλλάξω άν όχι άμεσα, το πολύ μετά το στρώσιμο του κινητήρα με κάποια επώνυμα-δοκιμασμένα....

Τι έχετε να προτείνεται;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Καλές βόλτες!

Pirelli Diablo, για πρώτη φορά είμαι ευχαριστημένος απο λάστιχο scooter.
 


Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Μιάς και τα ελαστικά που φοράει είναι μάρκα "κλαίει η μάνα του πελέ", σκέφτομαι να τα αλλάξω άν όχι άμεσα, το πολύ μετά το στρώσιμο του κινητήρα με κάποια επώνυμα-δοκιμασμένα...Τι έχετε να προτείνεται;
Πρώτα από όλα, καλές βόλτες με όλα τα απαραίτητα μέτρα! :thumbsup:

Κατά δεύτερον, κάνε μερικά χιλιόμετρα με προσοχή και βγάλε συμπέρασμα, στην πράξη.
Μερικές φορές, άγνωστες μάρκες παράγουν αξιοπρεπή προϊόντα!
Δεν υπονοώ πως τα λάστιχα (θα) είναι καλά. Απλά, ίσως να μην είναι (τόσο) χάλια...;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Τα standard λάστιχα και στις δυο Vespa μου ήταν Sava, χειρότερο σκουπίδι δεν υπάρχει. Στην πρώτη άνοιξαν στα 4000 χιλόμετρα, στη δεύτερη δεν περίμενα τόσο και τα άλλαξα στα 1000. :)
Τα Michelin που έβαλα μετά ήταν μετριότατα και τα Continental που έβαλε φίλος επίσης.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top