Kεφαλές κινητού μαγνήτη.... Η "αποκάλυψη"!

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν νομίζω να εννοεί το μαστερινκ.
Αν κατάλαβα καλά κάνει την αντίστιξη μεταξύ του ήχου που μπορεί να βγάλει μια κεφαλή πικαπ κινούμενη στο αυλάκι του δίσκου με εκείνο τον ήχο που θα έβγαζε μια κεφαλή λέιζερ από ένα οπτικό μέσο ή από ένα σκληρό δίσκο.
Αν κατάλαβα καλά...
Ισως.Ας το διευκρινισει
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ισως.Ας το διευκρινισει
Κάνε αν θέλεις το κόπο να διαβάσεις το κείμενο που ανέβασε ο vet, και το οποίο αφορούσε η απάντηση μου, και θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κάνε αν θέλεις το κόπο να διαβάσεις το κείμενο που ανέβασε ο vet, και το οποίο αφορούσε η απάντηση μου, και θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ.
Συγνωμη,μιλησες για "ψηφιακη αναγνωση" βινυλιου απο βελονα.Τι να διαβασω?
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Το να καταλάβεις αν έχει δίκιο ή απλά ευλογεί τα γένια του κάνε το εξής απλό...
Μια ήσυχη βραδιά βάλε απλά το πικάπ να γυρνάει και ακούμπησε τη βελόνα στο δίσκο χωρίς καμία ενίσχυση του σήματος. Μόνο το πικάπ να λειτουργεί.
Πλησίασε το αυτί σου στη βελόνα.
Αν αυτό που θα ακούσεις είναι ήχος, με ενισχυμένες βέβαια τις υψηλές συχνότητες, τότε η ανάγνωση είναι αναλογική, αν ακούσεις ακατάληπτους θορύβους είναι ψηφιακή η ανάγνωση!
βρε πετρο, κανε τον κοπο να διαβασεις το λινκ που εβαλε ο μανος.
δεν ειμαστε παιδακια να βαζουμε το αυτι στο πικαπ να ακούσουμε ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ηχο.

από το λινκ...
"ακόμα και οι αναλογικά εγγεγραμμένες κυματομορφές στις επιφάνειες των αυλακιών του βινυλίου,οφείλουν να είναι κβαντισμένες..."

αυτό λεει και ο soundsmith... δεν λεει κατι νέο...

απλως η εκφραση ψηφιακο για το "αναλογικο" τρομαζει...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Συγνωμη,μιλησες για "ψηφιακη αναγνωση" βινυλιου απο βελονα.Τι να διαβασω?
το λινκ του manos58. σε απταιστα Ελληνικα, με λιγα μαθηματικα...
ειδικα οι επαγγελματιες εδώ μεσα πρεπει να διαβασουν ΟΛΑ τα post του bhutia και του kostasear.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Οταν τηρηθουν τα απαιτουμενα μιας ΜΜ και μιας MC οπως πρεπει τοτε οι ΜΜ αποκτουν επιπλεον πλεονεκτηματα που ισως αρχικα να φαινονται ως περιορισμοι που εφτασαν στα ορια τους.Ακουσε καποιος μια πραγματικα αξιολογη ΜΜ σε προενισχυτη φονο που να εχει δυνατοτητα ας πουμε αντιστασης εισοδου 100ΚΩ και χωρητικοτητα 100-120 pf ακομη και πιο κατω συμπεριλαμβανομενης και της χωρητικοτητας του καλωδιου βραχιωνα?Αν οχι δεν εχει ακουσει ΜΜ ακομη :)
To phono preamp καλο θα ηταν να ειναι εξ'ισου καλο τοσο σε ΜΜ οσο και σε MC,διαφορετικα δεν βγαινει σωστο συμπερασμα.Οι ΜΜ σχεδον παντα δεν αντιμετωπιζονται οπως ιδανικα πρεπει.Δεν ειναι τα 47Κ ο "Θανασης" για ολες τις δουλειες και ολες τις ΜΜ.Ισες ευκαιριες και στους δυο τυπους θα ανταμειψουν.
Ξερουμε ποση απο την "καθαροτητα" μιας MC ειναι οντως λεπτομερεια και ποση ειναι ringing λογω κακης αναρτησης και suspension wire/ κακου damping?
Στα χαρτιά αυτή η κεφαλή είτε θα έχει τεράστιας μάζας μαγνήτες με μεγάλο inductance, τεράστιο eff mass, ή μηδενικής χωρητικότητας.
Τους μαθηματικούς τύπους τους ξέρεις απ'εξω PURETONE.





Αλλιώς το roll off θα αρχίσει στα 12Khz. Ισως ακούγεται καλύτερα (και με βαθύ μπάσο και κρυστάλλινα πρίμα... αλλά δεν έχει γραφτεί αυτό στο αυλάκι.
Θέλουμε σωστές ή "μουσικές κεφαλές" ?
 
  • Like
Reactions: vet


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ποσα Volts βγάζει η κεφαλή αυτή για να την φορτώσουμε στα 100ΚΩ? Κεραμική είναι? :p

Εκτός εάν την φορτώσουμε όπου μας κάτσει στο αυτί.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στα χαρτιά αυτή η κεφαλή είτε θα έχει τεράστιας μάζας μαγνήτες με μεγάλο inductance, τεράστιο eff mass, ή μηδενικής χωρητικότητας.
Τους μαθηματικούς τύπους τους ξέρεις απ'εξω PURETONE.


Η αναφορα μου σε 100κ αφορουσε ασφαλως κεφαλες που ισως το χρειαζονται.Η AT-20SS πχ σχεδον το απαιτει, ασχετα αν ηταν σχεδιασμενη και για quadraphonic, παρομοια specs εχουν σημερα οι πλειστες ακριβες ΜΜ.
Υπαρχουν αναφορες αλλου,πχ για την shure m97xe και 60κ και παυει να ειναι "μουντη"οπως πολλοι νομιζουν.Στο παρελθον υπηρξαν ΜΜ που ηθελαν κατω απο 47κ.
Οσον αφορα την ΑΤ-20 ουτε τεραστιο eff.mass εχει , oυτε τεραστιο inductance.H χωρητικοτητα ελεγχεται και απο την χωρητικοτητα εισοδου στο φονο(που,ναι,μπορει να ειναι πολυ χαμηλη),και απο την οσο γινεται πιο χαμηλη χωρητικοτητα και μηκος του καλωδιου βραχιωνα.
Αν τωρα θεωρουμε τα 47Κ "ιδανικα" για ολες τις ΜΜ προσωπικα δεν συμφωνω.
Ναι τους τυπους τους ξερω :)



Αλλιώς το roll off θα αρχίσει στα 12Khz. Ισως ακούγεται καλύτερα (και με βαθύ μπάσο και κρυστάλλινα πρίμα... αλλά δεν έχει γραφτεί αυτό στο αυλάκι.
Θέλουμε σωστές ή "μουσικές κεφαλές" ?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
το λινκ του manos58. σε απταιστα Ελληνικα, με λιγα μαθηματικα...
ειδικα οι επαγγελματιες εδώ μεσα πρεπει να διαβασουν ΟΛΑ τα post του bhutia και του kostasear.
Αν το λες για μενα, απλα να πω οτι με συγχισε το προτεινομενο "πειραμα" του Πετρου σε συνδιασμο με την διατυπωση του και αλλο σκεφτηκα ,τωρα αν υπονοεις κατι αλλο δεν με αφορα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ποσα Volts βγάζει η κεφαλή αυτή για να την φορτώσουμε στα 100ΚΩ? Κεραμική είναι? :p

Εκτός εάν την φορτώσουμε όπου μας κάτσει στο αυτί.
Δεν ακουσες ξανα δηλαδη για MM loads πανω η κατω απο 47κ?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εκτός εάν την φορτώσουμε όπου μας κάτσει στο αυτί.
Αφου αναφερεσαι σε μενα, να σου πω οτι οσες φορες "φορτωσα κεφαλη οπου μου εκατσε στο αυτι" ηταν και τεχνικα σωστη.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στα χαρτιά αυτή η κεφαλή είτε θα έχει τεράστιας μάζας μαγνήτες με μεγάλο inductance, τεράστιο eff mass, ή μηδενικής χωρητικότητας.
Απαντω ξανα διοτι κατι δεν εκανα σωστα και δεν φανηκε αυτο που σου απανυησα.
Η audio-technica AT-20SS που ειναι μια απο τις κεφαλες που χρησιμοποιω σε 100Κ εισοδοΜΜ οθτε τεραστιους μαγνητες εχει,ουτε μεγαλο inductance,ουτε τεραστιο effective mass ( shibata+ on beryllium cantilever)
Στο φονο μου εχω μια ΜΜ εισοδο πολυ χαμηλης χωρητικοτητας (καθολου πυκνωτες εισοδου) και χρησιμοποιω πολυ χαμηλης χωρητικοτητας καλωδιο μολις 50-60 εκ. Πιο κατω δεν μπορω επι του παροντος να κατεβω,το ψαχνω ομως.
Και ναι, τους τυπους τους ξερω.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Στα χαρτιά αυτή η κεφαλή είτε θα έχει τεράστιας μάζας μαγνήτες με μεγάλο inductance, τεράστιο eff mass,
Καλό είναι να κάνουμε και μια έρευνα πριν..... το ρεκόρ της MM Technics EPC 100 mk4 στο Effective moving mass που είναι 0.055 mg παραμένει άσπαστο μέχρι σήμερα....:rolleyes:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλό είναι να κάνουμε και μια έρευνα πριν..... το ρεκόρ της MM Technics EPC 100 mk4 στο Effective moving mass που είναι 0.055 mg παραμένει άσπαστο μέχρι σήμερα....:rolleyes:
Σωστο.Και ακολουθουν και αλλα παραδειγματα πολυ κοντα με την EPC-100 / 4 σε τετοια θεματα.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω ότι οι κεφαλές technics , ακούγονται λίγο σαν σφυρίχτρες , εννοώ τονισμένα μεσοϋψηλά .Πάντα σε δικές μου συγκρίσεις , με την denon 304, αλλά καί με την benz ace.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω ότι οι κεφαλές technics , ακούγονται λίγο σαν σφυρίχτρες , εννοώ τονισμένα μεσοϋψηλά .Πάντα σε δικές μου συγκρίσεις , με την denon 304, αλλά καί με την benz ace.
Εδω ειναι που δουλευει η οσο γινεται χαμηλοτερη χωρητικοτητα και πειραματισμος με την αντισταση εισοδου του φονο.Σπρωχνεις το hf peak ψηλα και εξω απο το ακουστικο φασμα. Αυξανοντας την χωρητικοτητα απλα σπρωχνεις το peak πιο χαμηλα στο ακουστικο φασμα, ειναι και ακουστο και ταυτοχρονα κοβεις και τις ψηλες συχνοτητες με αποτελεσμα ο ηχος να ειναι και σκληρος και λαθος
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω ότι οι κεφαλές technics , ακούγονται λίγο σαν σφυρίχτρες , εννοώ τονισμένα μεσοϋψηλά .Πάντα σε δικές μου συγκρίσεις , με την denon 304, αλλά καί με την benz ace.
και γιατί παρακάλαγες γονυπετής για να αγοράσεις μια από τις σφυρίχτρες......:rolleyes:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top