Τι να ειναι αραγε!

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Kαλησπερα σας εχω ενα stereo av :http://www.manualslib.com/manual/387808/Technics-Su-V670.html αυτον και τα ηχεια που εχω βαλει να παιζουν μ αυτον ειναι τα http://www.bowers-wilkins.com/downloads/product/archive/eng_fp10326_dm602-s2_info_sheet.pdf
,το προβλημα το οποιο μου παρουσιζει πρωτη φορα ειναι οτι οταν αναβει και παιζει ,δουλευει κανονικα στην μεση της μεσης της εντασης του ,εαν ομως αρχισω να ανοιγω λιγακι παραπανω σβηνει ο av μαζι με την ενδειξη που εχει το κιτρινο λαμπακι current drive!το κοκκινο λαμπακι power μενει αναμενο ,αν τον σβησω και τον ξανααναψω με λιγη παραπανω ενταση παλι τα ιδια,και συνεχεια αυτο!να πω οτι πριν απο αυτα ,σε μια μερα ακροασης παντα σε νορμαλ συνθηκες το δεξι καναλι μου επαιζε λιγο χαμηλοτερα κ μπουκωμενα,μαλλον απο τοτε αρχισαν ολα!τι να ειναι αραγε?ευχαριστω
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Ίσως πέφτει πολύ η σύνθετη αντίσταση των ηχείων και για κάποιο λόγο δεν αντέχει τα αμπέρ που απαιτούνται ο ενισχυτής να τα οδηγήσει. Έτσι ενεργοποιείται η ασφάλειά του για να μην καεί.
Το έκανε πάντα ή τώρα τελευταία;
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Τσεκαρε τις επαφες στο καλωδιο του προβληματικου καναλιου,γιατι κατα 99% εχει καποιο ''μουστακι'' το καλωδιο και βραχυκυκλωνει το + με το - .Τυχερος εισαι που δεν αστοχησε η προστασια του ενισχυτη.Σε συμβουλευω οταν στο μελλον διαπιστωνεις καποιου ειδους δυσλειτουργια,να μην χρησιμοποιεις τα μηχανηματα,μεχρι να αποκαταστησεις το οποιο προβλημα.Αν 1% δεν ειναι αυτο,αλλαξε τα ηχεια μεταξυ τους και δες αν το προβλημα μεταφερεται στο αλλο καναλι .Σε αυτη την περιπτωση,το ηχειο εχει παθει ζημια,οποτε και φροντιζεις για τα δεοντα...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Aν έπαιζε χαμηλά και μπουκωμένα το δεξί κανάλι, μάλλον χαιρέτησε το tweeter ή και το crossover.
Aποσύνδεσε το συγκεκριμένο ηχείο και δες αν σβήνει ο ενισχυτής.
Αν έχει πρόβλημα ο ενισχυτής και τον φτιάξεις, μην τον συνδέσεις αν δεν γίνει έλεγχος και στο ηχείο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top