Project "Line Preamplifier"

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Πάει καιρός που έχω στο μυαλό μου μια κατασκευή για ένα προενισχυτή που να συνδυάζει αρκετά πράγματα σύμφωνα με τις μουσικές μου ανάγκες.
Ανάγκες για την αναπαραγωγή μουσικής που υπάρχουν, κλασικές, pc - dac, transport cd - dac, πικ απ, ραδιόφωνο, πολλαπλές εξόδους για τελικούς, remote.
Με αρκετό ψάξιμο υπήρχαν στο ίντερνετ πολλά ενδιαφέροντα κιτ και κατέληξα στον α20 της AMB Audio.
Έδειχνε απλός,καλοσχεδιασμένος με καλή ποιότητα της πλακέτας(pcb), τα υλικά που προτείνονται προσεγμένα και οι οδηγίες για την υλοποίηση αναλυτικότατες. Βασικό για εμένα τον αδαή.

Μετά από αρκετή σκέψη
για το δέσιμο των parts
μπήκε και η παραγγελία για το pre amp pcb - stereo attenuator - i/o selector - display i/o proccesor arduino.
Σε δεύτερη φάση έγινε μια πρώτη μελέτη για το που βόλευε να προμηθευτώ τα υλικά για τα παραπάνω pcb. Η AMB δεν δεν προμηθεύει τα υλικά σαν κιτ τουλάχιστον οχι τα περισσότερα. Και καλό και κακό. Καλό γιατί βάζεις της αρεσκείας σου χωρίς να πληρώσεις κάτι που δεν θα χρησιμοποιηθεί αλλά πολύ πονοκέφαλος για να μην γίνει λάθος στην παραγγελία.Τελικά βόλεψε η mouser και με μηδέν μεταφορικά λόγο κόστους παραγγελίας είναι ασυναγώνιστη.

Η Κατασκευή που θα παρουσιάσω έχει φτάσει σχεδόν στο τέλος της αφού ήδη ακούω από τον πρό. Απλά λίγα μερεμέτια έχουν μείνει για να ολοκληρωθεί.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Η παραγγελία από την AMB παρελήφθη.
image (4).jpg


Εδώ διακρίνονται οι δύο μικρές πλακέτες του προ, οι μεγάλες δυο στέρεο attenuator & selector i/o, arduino, τα ρελέ για attenuator & selector, και το alps motorized.
image (3).jpg


Από το κύκλωμα του arduino θα ελέγχονται η στάθμη και τα Ι/Ο. Είναι πλήρως συμβατό με τα περισσότερα τηλεκοντρόλ. Εγώ χρησιμοποίησα ένα από το παλιό μου DVD.
Επίσης το flash στο amtel πολύ εύκολο και με καλές δυνατότητες για παραμετροποίηση και custom config.
Μειονέκτημα ότι δεν έχει αρκετό χώρο για παραπάνω κώδικα. Συγκεκριμένα θα ήθελα και ένα πανελ στην πρόσοψη με τις βασικές λειτουργίες Ι/Ο.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Το κύκλωμα του selector αποτελείτε από οχτώ I/O πλήρως παραμετροποιήσιμα σύμφωνα με το τζαμπέρωμα και την αντίστοιχη συνδεσμολογία.
Εγώ έκανα τέσσερις εισόδους, μία απενεργοποιημένη και τρεις εξόδους. μέσα από το menu μπορείς να λειτουργείς με multi out οπότε οδηγείς και "τους" τελικούς σου.

Το stereo attenuator με οχτώ ρελέ και το κατάλληλο υπολογισμό στις αντιστάσεις έχεις από 32 έως 256 steps.
Από το menu μπορείς να διαλέξεις μεταξύ 0.1dB, 0.5 & 1.0dB.
Οι αντιστάσεις που χρησιμοποίησα TT electronics 0.1% metal film.

I/O selector & stereo attenuator
image (13).jpg

image (16).jpg



Arduino processor
"κάτω"
image (10).jpg
"πάνω"
image (1).jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Παντελή θα έλεγα να δώσεις μια εξήγηση για το τρόπο λειτουργίας του ποτενσιομέτρου της Alps διότι ενδεχομένως κάποιοι θα μπερδευτούν και θα νομίζουν ότι αυτό ελέγχει τη στάθμη.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Σωστά το alps αυξομειώνει την στάθμη και πάλι μέσω του arduino καθώς το μόνο που κάνει είναι να δίνει τιμές στο processor και αυτό να οδηγεί τους ρελέδες. Από το configuration μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις καν εξωτερικό ποντεσιόμετρο.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Την ώρα που παρέλαβα από mouser τράβηξα και μια φώτο με τα καλούδια.....
όπως ο σκρούτζ στα φράγκα μέσα ένα πράμα..... τι χαρά!!!:D
image (51).jpg


Μπήκε και το display στην θέση του και ξεκίνησε το παιχνίδι.
image (53).jpg


Την κάθε είσοδο ή έξοδο έχει την δυνατότητα να μετονομαστεί όπως θέλουμε(αρκεί να χωράνε οι χαρακτήρες:roflmao:)
image (6).jpg
image (25).jpg

Και από μια επιλογή για την απεικόνιση έχει αντίστοιχα εάν θα βλέπεις ώρα - στάθμη - και πολλά πράγματα μαζί.
image (52).jpg
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Αφού ήρθαν όλα τα παιχνίδια από mouser προχώρησα και τις υπόλοιπες πλακέτες

Σήκωσα και μερικές φώτος με καλύτερη ανάλυση για να μην μας βγαίνουν και τα μάτια :O_o:...

Resistor ladder για τα darlingtone και διαγνωστικά led για τα ρελέ.
DSCN3869.JPG


Εδώ έκανα μια πατέντα για το stack των πλακετών ελέγχου αφού ξέχασα να παραγγείλω τα απαραίτητα:headbang:
DSCN3888.JPG


Εδώ μπήκε στην μία πλακέτα και περιμένει την "ξαδέρφη της":D. Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο παίρνουν κοινή τροφοδοσία οπότε δεν φέρνεις διπλά καλώδια......
DSCN3892.JPG



Και οι δυο μαζί. Έχουν αποχωριστεί από τις κυρίως πλακέτες Ι/Ο & Attenuator και συνδέονται μέσω των καλωδιοταινιών. Οι καλωδιοταινίες δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από το να ελέγχουν τα ρελέ.
DSCN3895.JPG



Αριστερά φαίνεται η είσοδος(DAC), δεξιά η έξοδος(stereo), από κάτω η στάθμη.
DSCN3976.JPG
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Τα συνοδευτικά κυκλώματα τελείωσαν.

DSCN4103.JPG
DSCN4126.JPG



εδώ το τροφοδοτικό για το arduino........ "εργόχειρο" :D. Το arduino θέλει τροφοδοσία 5v και αφού είχα τα υλικά πληθώρα και χώρο στο κουτί έβαλα παράλληλα στην διάτρητη ένα 12v έτσι να υπάρχει.......:laugh:
DSCN5906.JPG


Ήρθε η ώρα του ενισχυτή:focus:
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ο πρό ξεκίνησε μπήκε και η πρώτη αντίσταση....


DSCN4130.JPG
DSCN4132.JPG


Και όχι μόνο :D
DSCN4354.JPG
DSCN4780.JPG

Τις ψύκτρες τις βρήκα σε ένα παλιό τροφοδοτικό και κάτσανε λες και ήταν παραγγελία στην κατασκευή.....:thumbsup:
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Μετά από αρκετές μέρες που λειτουργεί ο προενισχυτής έχει σταθεροποιηθεί αρκετά όσο αφορά το ρεύμα ηρεμίας και το dc offset. To DC offset είναι υποδειγματικό μετά τα πρώτα λεπτά λειτουργίας αφού δεν ξεπερνάει τα όρια του +/- 0.4mv.
Το ρεύμα ηρεμίας έχει ρυθμιστεί κοντά στα 32ma.
Το gain του πρό έχει ρυθμιστεί στα 15,6db. Απλά δεν υπάρχει "θόρυβος - φύσημα" στο ηχείο όταν πλησιάζεις.... "νεκροταφείο":D.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Απο ηχο πως είναι ?

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε καμιά ακρόαση. :)
Νομίζω οτι θα πηγαίνει μούρλια με τον F1 μου.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Απο ηχο πως είναι ?

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε καμιά ακρόαση. :)
Νομίζω οτι θα πηγαίνει μούρλια με τον F1 μου.
Ήχος!!!! τι να πω δεν έχω και μεγάλη εμπειρία ή να έχω ακούσει τα πολλά συστήματα και έτσι να δώσω να καταλάβει κανείς τι γίνεται με το δικό μου ειδικά με την ιδιοκατασκευή. Δυο εβδομάδες παίζει. Αλλά με τον μικρό να κλαίει και με καθημερινό "μπέιμπι σίτινγκ" δεν θα είμαι σωστός εάν τον κρίνω από τώρα.:D

Σαν προενισχυτή είχα ένα Vincent sa31 ο οποίος έφυγε για την χρηματοδότηση του project. Σε σύγκριση με αυτόν και όσα μηχανάκια είχα ακούσει με το "τότε" setup καμία σχέση. Διαύγεια....... και μια στερεοφωνικά εικόνα τρομερή. Αλλά όπως είπα είναι νωρίς ακόμα γιατί ακούω λίγο κάθε μέρα - κουρασμένος και το σημαντικότερο τον φτιάχνω εγώ μαζί με τον ενθουσιασμό μου οπότε τι να σου λέω :lolsign:.

Είμαι Ν.Ηράκλειο δέχομαι καθημερινά μέχρι της 21:30:D (όσο αφορά τις ακροάσεις)
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Μπράβο πολύ ενδιαφέρον project. Υπάρχουν μήπως κάποιες μετρήσεις θορύβου απο την εταιρία?
Το I/O πως λειτουργεί? Κάνει mute πριν την αλλαγή της πηγής φαντάζομαι. Είναι γρήγορη -ακαριαία η αλλαγή?
Το alps Πως συμπεριφέρεται? Κλασσικά , λίγο νωχελικά ? ή το ρυθμίζεις απο το menu?

Να υποθέσω πως ο φωτισμός με τα λευκά leds είναι standard και αν θέλεις τον αλλάζεις με άλλα χρώματα?
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Υπάρχουν μήπως κάποιες μετρήσεις θορύβου απο την εταιρία?
Όσο αφορά τις μετρήσεις από τον κατασκευαστή παραθέτω τα παρακάτω:

RightMark Audio Analyzer test

Testing chain: M-Audio Firewire Audiophile -> α20 -> M-Audio Firewire Audiophile
Sampling mode: 32-bit, 96 kHz


Summary
Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB: +0.05, -0.05Excellent
Noise level, dB (A): -103.7Excellent
Dynamic range, dB (A): 103.1Excellent
THD, %: 0.0008Excellent
IMD + Noise, %: 0.0023Excellent
Stereo crosstalk, dB: -100.7Excellent
IMD at 10 kHz, %: 0.0023Excellent

General performance: Excellent



Frequency response




Frequency range Response
From 20 Hz to 20 kHz, dB-0.11, +0.05
From 40 Hz to 15 kHz, dB-0.05, +0.05




Noise level




Parameter Left Right
RMS power, dB:-102.4-102.0
RMS power (A-weighted), dB:-103.7-103.4
Peak level, dB FS:-75.2-74.7
DC offset, %:-0.00-0.00




Dynamic range




Parameter Left Right
Dynamic range, dB:+102.3+102.0
Dynamic range (A-weighted), dB:+103.6+103.1
DC offset, %:0.000.00




THD + Noise (at -3 dB FS)




Parameter Left Right
THD, %:0.00080.0008
THD + Noise, %:0.00190.0019
THD + Noise (A-weighted), %:0.00190.0019




Intermodulation distortion




Parameter Left Right
IMD + Noise, %:0.00230.0023
IMD + Noise (A-weighted), %:0.00190.0019




Stereo crosstalk




Parameter L <- R L -> R
Crosstalk at 100 Hz, dB:-95-95
Crosstalk at 1 kHz, dB:-100-99
Crosstalk at 10 kHz, dB:-99-98




IMD (swept tones)




Parameter Left Right
IMD + Noise at 5 kHz, %:0.00290.0028
IMD + Noise at 10 kHz, %:0.00220.0022
IMD + Noise at 15 kHz, %:0.00190.0020

This report was generated by RightMark Audio Analyzer 5.5
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Το I/O πως λειτουργεί? Κάνει mute πριν την αλλαγή της πηγής φαντάζομαι. Είναι γρήγορη -ακαριαία η αλλαγή?
Το alps Πως συμπεριφέρεται? Κλασσικά , λίγο νωχελικά ? ή το ρυθμίζεις απο το menu?
Το Ι/Ο ελέγχετε μέσω arduino κώδικα και του microcontroller ATMega328P.
Οι αλλαγή είναι ακαριαία και ταχύτατη.
Τι ενοείς ρύθμιση? EDIT......
EDIT ...... το άλπς δεν κάνει την αυξομείωση την ένταση το ίδιο..... το μόνο που κάνει είναι να δίνει τιμές στο arduino και αυτό στην συνέχεια να οδηγεί το stereo attenuator...


Να υποθέσω πως ο φωτισμός με τα λευκά leds είναι standard και αν θέλεις τον αλλάζεις με άλλα χρώματα?
Τον φωτισμό τον διάλεξα εγώ μέσα σε αρκετά χρώματα από τα x16 display panel της newheaven από mouser. Και μια που το ανέφερες κοιτα εδώ display.....

Μακράν από τα ομορφότερα με τέλειο contrast. Αλλά θέλει ψάξιμο με το arduino και προσαρμογή στον κώδικα για κάτι αντίστοιχο.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Τροφοδοτικό

Το κάθε κανάλι έχει το ξεχωριστό τροφοδοτικό του.
DSCN5876.JPG


Οι μετασχηματιστές δεν βρίσκονται στο ίδιο σασί αλλά σε ξεχωριστό κουτί όπου τους συνδέει εξωτερικό καλώδιο.
Εδώ φαίνεται η μέσα πλευρά του βύσματος στο σασί του ενισχυτή πριν κολληθούν τα καλώδια.
DSCN5881.JPG


Εργασία και χαρά...... :headbang:
DSCN5896.JPG


Ούτε στον χειρότερο εχθρό μου.....
DSCN5900.JPG

Το βύσμα είναι στρατιωτικού τύπου από την παλαιά ποτέ Σοβ. Ενω. με αριστερές πεποιθήσεις:D.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Δεν πας πουθενά χωρίς χάρτη έτσι και εγώ σχεδίασα έναν.....
Untitled.jpg

Έγινε και ένα εξέλ με ανάλυση και χρώματα καλλωδίων αλλά σιγά μην σας νοιάζει χεχε :p

Το κουτί που φιλοξένησε τους μετασχηματιστές είναι μια φανταστική κασέτα από ΑΤΜ όπου βρέθηκε στην ανακύκλωση, ανοίχθηκαν οι απαραίτητες τρύπες και έκανε μια χαρά την δουλειά της.
DSCN5913.JPG
DSCN5916.JPG
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.462
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top