Πρόβλημα με ραδιοενισχυτή YAMAHA RX-V650.

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Απέκτησα ένα ραδιοενισχυτή YAMAHA και δεν μπορώ να δουλέψω τον πολυκάναλο ήχο έκανα αρκετές προσπάθειες με τα λίγα πράγματα που ξέρω αλλά μάταια.Μου δουλεύουν μόνο τα μπροστά ηχεία τι να κάνω?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.014
Πολλά μπορούν να φταίνε.

Διάβασε τις οδηγίες χρήσης και δώσε μας κι άλλες πληροφορίες.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Έχω διαβάσει κάμποσες φορές τις οδηγίες και σχεδόν τα έχω κάνει όλα....Έχω τσεκάρει τα ηχεία μου με άλλη πηγή και δουλεύουν κανονικά,έχω ελέγξει όλα τα καλώδια μου είναι εντάξει αλλά τίποτα.Δεν μου παίζει ούτε στο ράδιο τα πίσω ηχεία αλλά ούτε στο dvd παρένθεση όμως το dvd το έχω συνδέση με rca μόνο,όχι με οπτική ίνα ακόμα.Ούτε η ένδειξη στην οθόνη μου βγάζει τα ηχεία τα πίσω.Όταν συνδέω το (optimizer) που ρυθμίζει αυτόματα την απόσταση των ηχείων για τον πολυκάναλο ήχο τότε μόνο βλέπω την ένδειξη της οθόνης να έχει όλα μου τα ηχεία και να ακούγονται ΄το καθένα ξεχωριστά..O ενισχυτής είναι αυτός, ΡΑΔΙΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ RX V650 Κανάλια 7. 1 Receiver with an extensive range of Home Theater functions, including acoustic customization, Dolby Digital Pro Logic IIx compatibility, 665 W 95 W x 7 power, Quad Field CINEMA DSP and 29 surround programs δεν ξέρω τι πρέπει να αναφέρω παραπάνω για να σας δώσω πληροφορίες για να με βοηθήσετε πάντως σας ευχαριστώ!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.014
Όταν συνδέω το (optimizer) που ρυθμίζει αυτόματα την απόσταση των ηχείων για τον πολυκάναλο ήχο τότε μόνο βλέπω την ένδειξη της οθόνης να έχει όλα μου τα ηχεία και να ακούγονται ΄το καθένα ξεχωριστά..

Αυτό είναι καλό γιατί δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

Τα πίσω ηχεία παίζουν όταν υπάρχει πληροφορία και το ράδιο δεν έχει πληροφορία σε όλα τα ηχεία.

Το DVD πρέπει να το ενώσεις με οπτική ίνα για να ακούσεις όλα τα ηχεία.

Για να ακούσεις όλα τα ηχεία να παίζουν, το ίδιο όμως, βάλε το πρόγραμμα 5stereo ή 7stereo.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Αύριο θα πάω να αγοράσω μια οπτική ίνα για να το τσεκάρω.Πάντως πίστευα ότι με το ράδιο θα μου έπαιζε τουλάχιστον τα εμπρός και τα πίσω ηχεία σαν ξευδοσαράουντ,διότι στον προηγούμενο ραδιοενισχυτή prologic 5,1sony str 335 που είχα, ακόμα και στο ράδιο μπορούσε να μου παίξει τα εμπρός και τα πίσω ταυτόχρονα όχι ότι ήταν και σωστό αλλά έπαιζε,και το dvd που το είχα συνδέση με rca γιατί δεν είχε ψηφιακές εισόδους μου έπαιζε πεντακάναλα,έστω και ψευδοσαράουντ γιαυτό με παραξενεύει το όλο θέμα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.014
Δοκίμασε διάφορα προγράμματα DSP.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
2
Μία απορία μόνο η σύνδεση των ηχείων είναι 2 μπροστά +κεντρικό +subwoofer + 2 surround+2 surround back, όταν δεν έχεις 4 ηχεία για surround πιά συνδέεις? Μήπως έχω κάνει λάθος σε αυτή την σύνδεση.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
2
Σωστά τα έχω και αυτά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.θα δούμε αύριομε την οπτική ίνα τι θα γίνει.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Αν επιλέγεις προγραμμα dsp ή το 7ch stereo και δεν ακούγονται τα πίσω ηχεία τότε υπάρχει πρόβλημα, πιθανώς με τα τελικά στάδια των 2 surround.
Δοκίμασε να τα συνδέσεις στα surround back και επελεξε 7ch stereo, να δεις αν θα παίξουν.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Συγνώμη για την καθυστέρηση της ενημέρωση μου αλλά σήμερα επιτέλους κατάφερα να αγοράσω την οπτική ίνα,και τέλος καλό όλα καλά δούλεψε κανονικότατα ο ραδιοενισχυτής και στα ηχεία surround.Αλλά εγώ έχω ακόμα την απορία,άν δεν έχω ψηφιακή είσοδο και έχω μόνο αναλογική δεν θα μπορώ να ακούσω έστω και ξευδοσαρράουντ από καμία πηγή?
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Συγνώμη για την καθυστέρηση της ενημέρωση μου αλλά σήμερα επιτέλους κατάφερα να αγοράσω την οπτική ίνα,και τέλος καλό όλα καλά δούλεψε κανονικότατα ο ραδιοενισχυτής και στα ηχεία surround.Αλλά εγώ έχω ακόμα την απορία,άν δεν έχω ψηφιακή είσοδο και έχω μόνο αναλογική δεν θα μπορώ να ακούσω έστω και ξευδοσαρράουντ από καμία πηγή?
Νομίζω γίνεται μέσω dolby prologic IIx
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Επιτέλους μετά από ένα reset τελικά ο ραδιοενισχυτής μου δούλεψε τα πάντα,και το HOME CINEMA,και οι υπόλοιπες πηγές άψογα και ξευδοσαρράουντ όπως ακριβώς περίμενα!!!!!!! Ευχαριστώ τους φίλους για τις συμβουλές τους και το σάιτ για την φιλοξενία....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.378
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top