Τα σημαντικοτερα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...ever.

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
HUES CORPORATION - ROCK THE BOAT (1974)

Γιατι να μην παρουσιασουμε και το τραγουδι που θεωρηθηκε σαν το πρωτο DISCO τραγουδι στην ιστορια...

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Από τις πιό κλασσικές και πιό ευκολομνημόνευτες μελωδίες
Σύνθεση Bacharach / David.
Και φυσικά όλοι θα το ακούσαμε στην ταινία "Οι δύο ληστές" (Butch Cassidy and the Sundance Kid)

BJ Thomas - Raindrops Keep Fallin' On My Head (1969)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
HUES CORPORATION - ROCK THE BOAT (1974)

Γιατι να μην παρουσιασουμε και το τραγουδι που θεωρηθηκε σαν το πρωτο DISCO τραγουδι στην ιστορια...

Πάλι την πάτησες...:laugh:
Το Love Train των O'Jays θεωρείται το 1ο το 1972.

"Love Train" by The O'Jays (1972), with M.F.S.B. playing backup band hit Billboard Number 1 in March 1973, and has been called "disco".
In 1974, "Love's Theme" by Barry White's Love Unlimited Orchestra became the second disco song to reach number one on the Billboard Hot 100, after "Love Train".

http://en.wikipedia.org/wiki/Disco#Disco_revisions_of_songs


The O'Jays - Love Train (1972)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Ποιός δεν σιγοτραγούδησε αυτό το κομμάτι;
Κάτι από Joplin, Pavlov's Dog, Shocking blue, Faithfull, Grace Slick η φωνή και ο ήχος.
Η Melanie ήταν πασίγνωστη στα 70's

Melanie - Lay Down (Candles In The Rain) -1970

 
Last edited:

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Πάλι την πάτησες...:laugh:
Το Love Train των O'Jays θεωρείται το 1ο το 1972.

"Love Train" by The O'Jays (1972), with M.F.S.B. playing backup band hit Billboard Number 1 in March 1973, and has been called "disco".
In 1974, "Love's Theme" by Barry White's Love Unlimited Orchestra became the second disco song to reach number one on the Billboard Hot 100, after "Love Train".

http://en.wikipedia.org/wiki/Disco#Disco_revisions_of_songs


The O'Jays - Love Train (1972)

Την πατησα φιλε castra.
 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
THE PHADOM OF THE OPERA (THEME SONG)
(Μουσικη Andrew Lloyd Webber)

Η συνθεση που καταφερε να φερει την "οπερα" σε καθε σπιτι, εστω και σε pop μορφη.

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
FRANK SINATRA - MY WAY (1969)

Και αφου ο Paul Anka σταματησε καποια στιγμη να γνωριζει επιτυχια ο ιδιος, αρχισε να δινει τις συνθεσεις του σε αλλους.
My way. Δε μπορω να σκεφτω πιο "αμερικανικο" τραγουδι απο αυτο εδω.

 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
FRANK SINATRA - STRANGERS IN THE NIGHT (1966)

H αληθεια ειναι οτι η καριερα του Frank Sinatra, και πολλων αλλων τραγουδιστων των προηγουμενων δεκαετιων, σχεδον καταστραφηκε στα μεσα της δεκαετιας του 50 με την εκρηξη του Rock&Roll τοτε.
Θα περνουσαν αρκετα χρονια για να ξανασταθουν στα ποδια τους, εστω καποιοι απο αυτους.
Ο Frank Sinatra τα καταφερε με τραγουδια σαν και αυτο.

 



Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Φτουουουου!
Δεν μανουριάστηκες...:(
Μ' έπιασε το κοσμέϊκό μου :p
Θυμαμαι απο οταν ημουν μικρος (το διαβαζα) οι περισσοτεροι μουσικολογοι της εποχης ειχαν "αποφασισει" οτι το πρωτο Disco κομματι ηταν το Rock the boat, και εκει εχω μεινει και εγω.
Τωρα για το Love train των Ο'Jays εγω τουλαχιστoν δε το παραδεχομαι σαν πρωτο Disco, γιατι ανηκει καθαρα στον ηχο της Philadelphia sound. (θα μου πεις ομως και σωστα..καλα και ποιος σε ρωτησε εσενα)
Oσο για το Love's theme του Barry White εκει παω πασο. Αυτος ο ανθρωπος την ξεντωσε τοσο την soul που την εφτασε μεχρι την Disco. Σε αυτο οκ.
Aυτα.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Θυμαμαι απο οταν ημουν μικρος (το διαβαζα) οι περισσοτεροι μουσικολογοι της εποχης ειχαν "αποφασισει" οτι το πρωτο Disco κομματι ηταν το Rock the boat, και εκει εχω μεινει και εγω.
Τωρα για το Love train των Ο'Jays εγω τουλαχιστoν δε το παραδεχομαι σαν πρωτο Disco, γιατι ανηκει καθαρα στον ηχο της Philadelphia sound. (θα μου πεις ομως και σωστα..καλα και ποιος σε ρωτησε εσενα)
Oσο για το Love's theme του Barry White εκει παω πασο. Αυτος ο ανθρωπος την ξεντωσε τοσο την soul που την εφτασε μεχρι την Disco. Σε αυτο οκ.
Aυτα.
Εγώ δεν έδινα πολύ σημασία σ' αυτά.
Disco θεωρώ κομμάτια από το Saturday's Night Fever και μετά.
Και πολλά που τα λένε disco, εγώ τα θεωρώ χορευτική soul.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Εγώ δεν έδινα πολύ σημασία σ' αυτά.
Disco θεωρώ κομμάτια από το Saturday's Night Fever και μετά.
Και πολλά που τα λένε disco, εγώ τα θεωρώ χορευτική soul.
Ε οχι βρε castra, εσυ το προχωρησες πολυ.
Το Saturday's Night Fever ηταν το 1977 οταν η Disco ηταν στο αποκορυφωμα της.
Σαφως και τα "μαυρα" κομματια της εποχης μπορεις να τα αποκαλεις και χορευτικη soul, αλλα οχι και τα κομματια των λευκων εκεινη την εποχη (μεσα δεκαετιας 70) που σαφως και ηταν καθαρη Disco.
Πχ το επομενο τραγουδι που θα το εβαζα ετσι και αλλιως στα σημαντικοτερα,
Λευκο γυναικειο φωνητικο συγκροτημα απο Γερμανια (παντα πρωτοποροι σε ολα οι Γερμανοι)
Ενα απο σημαντικοτερα γνησια Disco και μαλιστα το 1975 (τοσο μπροστα)

SILVER CONVETNION - FLY ROBIN FLY (1975)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Ε οχι βρε castra, εσυ το προχωρησες πολυ.
Το Saturday's Night Fever ηταν το 1977 οταν η Disco ηταν στο αποκορυφωμα της.
Σαφως και τα "μαυρα" κομματια της εποχης μπορεις να τα αποκαλεις και χορευτικη soul, αλλα οχι και τα κομματια των λευκων εκεινη την εποχη (μεσα δεκαετιας 70) που σαφως και ηταν καθαρη Disco.
Πχ το επομενο τραγουδι που θα το εβαζα ετσι και αλλιως στα σημαντικοτερα,
Λευκο γυναικειο φωνητικο συγκροτημα απο Γερμανια (παντα πρωτοποροι σε ολα οι Γερμανοι)
Ενα απο σημαντικοτερα γνησια Disco και μαλιστα το 1975 (τοσο μπροστα)

SILVER CONVETNION - FLY ROBIN FLY (1975)

Εμεις αυτά τα λέγαμε χορευτική πόπ.
Δεν υπήρχε ο όρος disco πριν το Saturday's night Fever στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
HUES CORPORATION - ROCK THE BOAT (1974)

Γιατι να μην παρουσιασουμε και το τραγουδι που θεωρηθηκε σαν το πρωτο DISCO τραγουδι στην ιστορια...

Πάλι την πάτησες...:laugh:
Το Love Train των O'Jays θεωρείται το 1ο το 1972.

"Love Train" by The O'Jays (1972), with M.F.S.B. playing backup band hit Billboard Number 1 in March 1973, and has been called "disco".
In 1974, "Love's Theme" by Barry White's Love Unlimited Orchestra became the second disco song to reach number one on the Billboard Hot 100, after "Love Train".

http://en.wikipedia.org/wiki/Disco#Disco_revisions_of_songs


The O'Jays - Love Train (1972)

Θυμαμαι απο οταν ημουν μικρος (το διαβαζα) οι περισσοτεροι μουσικολογοι της εποχης ειχαν "αποφασισει" οτι το πρωτο Disco κομματι ηταν το Rock the boat, και εκει εχω μεινει και εγω.
Τωρα για το Love train των Ο'Jays εγω τουλαχιστoν δε το παραδεχομαι σαν πρωτο Disco, γιατι ανηκει καθαρα στον ηχο της Philadelphia sound. (θα μου πεις ομως και σωστα..καλα και ποιος σε ρωτησε εσενα)
Oσο για το Love's theme του Barry White εκει παω πασο. Αυτος ο ανθρωπος την ξεντωσε τοσο την soul που την εφτασε μεχρι την Disco. Σε αυτο οκ.
Aυτα.
Eυτυχως ετυχε να το θυμηθω και να το ψαξω σημερα, (μετα την συζητηση που ειχα με τον φιλο castra), για το πιο θεωρειται το πρωτο Disco τραγουδι. Το αποτελεσμα.
Αποσπασμα παρμενο και αυτο απο την ιδια πηγη, δηλαδη τη Wikipedia.

"The follow-up single, "Rock the Boat," became a #1 hit on the Billboard chart and the group's signature song. "Rock the Boat" was written by Waldo Holmes, who also wrote the Blacula songs, and was released in the U.S. in February 1974 and in the UK in July of that year.[4] It went to #1 for one week in the U.S. and #6 for two weeks in the UK, staying for 20 weeks in the U.S. chart with a gold disc awarded by the RIAA on 24 June 1974.[4] The track sold well over two million copies.[4] The song is considered one of the earliest disco songs. Some authorities proclaim it to be the first disco song to hit #1, while others give that distinction to "Love's Theme" by Love Unlimited Orchestra, a chart-topper from earlier in 1974."
http://en.wikipedia.org/wiki/Hues_Corporation#Studio_albums

Καταρχην καμια αναφορα στο Love train των O'jays, (oπως το περιμενα καθως οπως υποστηριξα το κομματι των O'jay's ανηκει στον ηχο της Philadelphia sound).
Για τα αλλα δυο τωρα Rock the boat και Love's theme, οι αποψεις διιστανται για το πιο ειναι το πρωτο Disco τραγουδι.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Eυτυχως ετυχε να το θυμηθω και να το ψαξω σημερα, (μετα την συζητηση που ειχα με τον φιλο castra), για το πιο θεωρειται το πρωτο Disco τραγουδι. Το αποτελεσμα.
Αποσπασμα παρμενο και αυτο απο την ιδια πηγη, δηλαδη τη Wikipedia.

"The follow-up single, "Rock the Boat," became a #1 hit on the Billboard chart and the group's signature song. "Rock the Boat" was written by Waldo Holmes, who also wrote the Blacula songs, and was released in the U.S. in February 1974 and in the UK in July of that year.[4] It went to #1 for one week in the U.S. and #6 for two weeks in the UK, staying for 20 weeks in the U.S. chart with a gold disc awarded by the RIAA on 24 June 1974.[4] The track sold well over two million copies.[4] The song is considered one of the earliest disco songs. Some authorities proclaim it to be the first disco song to hit #1, while others give that distinction to "Love's Theme" by Love Unlimited Orchestra, a chart-topper from earlier in 1974."
http://en.wikipedia.org/wiki/Hues_Corporation#Studio_albums

Καταρχην καμια αναφορα στο Love train των O'jays, (oπως το περιμενα καθως οπως υποστηριξα το κομματι των O'jay's ανηκει στον ηχο της Philadelphia sound).
Για τα αλλα δυο τωρα Rock the boat και Love's theme, οι αποψεις διιστανται για το πιο ειναι το πρωτο Disco τραγουδι.
Οποτε για να ολοκληρωσουμε και την συζητηση για τα πρωτα Disco τραγουδια παραθετουμε και το επομενο.

LOVE UNLIMITED ORCHESTRA - LOVE'S THEME (1973)
(συνθεση του Barry White, κυκλοφορια στα τελη του 73, επιτυχια το 74.)

 
Last edited:

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
GLEN CAMPBELL

Τι μεγαλη μορφη αυτος ο Glen Campbell.
Ειναι μια ολοκληρη ιστορια απο μονος του.
Δυο απο τα τραγουδια του, που εινα ταυτοχρονα και απο τα ομορφοτερα δειγματα της country.

BY THE TIME I GET TO PHOENIX (1967)


GENTLE ON MY MIND (1967)

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
BARRETT STRONG - MONEY (1960)

Προσπαθω να θυμηθω καποιον που ΔΕΝ εχει διασκευασει αυτο το τραγουδι. (οκ. που λεει ο λογος)
Απο τα κλασσικοτερα και πιο πολυδιασκευασμενα τραγουδια ever.
Eδω η πρωτη του εκτελεση, που ηταν παραλληλα και η πρωτη μεγαλη επιτυχια για την Motown.
Ποιο "ιστορικο τραγουδι" σπανια βρισκεις.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top