Zappiti Player 4k



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Θα το φέρνει στην Ελλάδα η Twindigital.Ηδη το έβαλαν στη σελίδα τους με την ένδειξη "Αναμένεται το Δεκέμβριο" και χωρίς τιμή προς το παρόν.
http://www.twindigital.gr/main.php?wpage=product&lm_1=3&lm_2=24&lm_3=169&pid=632

Ελπίζουμε να μας το δώσει για 1η παρουσίαση εδώ στο avsite ο έλληνας αντιπρόσωπος και να μην το πάρουμε από τη Γαλλία.:wink:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Μέχρι στιγμής και με τα πρώτα 2 δοκιμαστικά firmwares οι developers της zappiti αναφέρουν τα εξής:

Υπάρχει πρόβλημα με το HD ήχο,μιας και περνάει μέχρι στιγμής μόνο σαν απλό DTS κλπ.Οπως αναφέρουν δεν είναι θέμα δικαιωμάτων,αλλά bug του sdk και ελπίζουν να έχει λυθεί μέχρι την κυκλοφορία του player.

Auto frame rate λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα.

1080p24 το ίδιο.

Εξαιρετική ποιότητα εικόνας.

Οι υπότιτλοι σε 3D bd iso εμφανίζονται μεν, αλλά ως 2D.Ελπίζουν ίσως και μέχρι τέλος της εβδομάδος να το έχουν διορθώσει αυτό.

Ταχύτατο μενού.

Στο 2ο firmware υπάρχει θέμα με το Zappiti Player 4K και την λειτουργία του ως nas server.Στο 1ο firmware δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα και θα έχει διορθωθεί μέχρι την κυκλοφορία του player.

Τα covers,synopsis κλπ ταινιών και σειρών θα μπορούν να αποθηκεύονται στο cloud του zappiti media center ή στην εσωτερική μνήμη του player ή σε υπολογιστή ή nas server

Στο HDland store στο Παρίσι υπάρχει ήδη demo Zappiti Player 4K όπου μπορεί ο καθένας να πάει με το στικάκι του και να δοκιμάσει ότι αρχείο θέλει.
Κάνας παριζιάνος εδώ υπάρχει να του δώσω δνση για να τεστάρει?:)

Για ότι νεώτερο θα ενημερώνω το νήμα.:thumbsup:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Ακόμη:
Ανάλογα και με την πορεία του player στη αγορά,θα υπάρξει τους επόμενους μήνες και έκδοση που δεν θα δέχεται εσωτερικό σκληρό δίσκο σε πολύ πιο χαμηλή τιμή.

Η Zappiti δεν θα παρέχει καμία υποστήριξη για boot σε android και android apps.Λογικό και αναμενόμενο να υποστηρίζει μόνο zappiti interface.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Με το υπάρχον δοκιμαστικό firmware η Hdmi in απλά υπάρχει στο κουτί και δεν έχει καμία χρησιμότητα,ούτε καν υπάρχει στις επιλογές του menu.Αγνωστο αν και πότε θα ενεργοποιηθεί σε επόμενο firmware.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Έχω χάσει επεισόδια εδώ και καιρό. Η υποστήριξη εφαρμογών απ' το google play είναι κάτι που μ' ενδιαφέρει. Για να καταλάβω ωστόσο τι παίζεται με τα players που φοράνε τσιπάκι της sigma, τα θέματα που είχε το Α-400 λύθηκαν; Τα blu ray menu υποθέτω τα ξεχνάμε ε; Τα iso παίζουν κανονικά; Με τη δικτυακή αναπαραγωγή τι γίνεται;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Σε media player θα έλεγα να ξεχάσουμε google play.Δεν αξίζει τον κόπο.
Ή παπάς παπάς,ή ζευγάς,ζευγάς.

Bd menu τα ξεχνάμε μέχρι νεωτέρας στα καινούρια players.

Τα A-400/410 η melina γνωρίζει καλύτερα!;)

iso & network σε αξιόπιστα players είναι μια χαρά.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πως το εννοείς το να ξεχάσουμε το google play;
Μια δυο εφαρμογές θέλω για να γλιτώσω το mirroring απο ipad σε apple tv.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Αυτό θα γίνεται πιστεύω!

Τα google players δεν τα ξέρω καθόλου,δεν τα έχω δει.Σαν media players μάλλον δεν είναι και ότι καλύτερο.Σε κάποιες εφαρμογές είναι μια χαρά όμως.

Να σημειώσω ότι από το προηγούμενο chip της Realtek το 1185 υπήρχε επιλογή για android ή σε dual boot.Οι της mede8er,που προσωπικά ξέρω για τα realtek,επέλεξαν να το απενεργοποιήσουν και να επικεντρωθούν στο δικό τους firmware.
Κάποιες άλλες εταιρίες είχαν dual boot,δεν το είχα δει προσωπικά.

Ωστόσο τώρα με τη Zappiti,είναι αρκετά ενδιαφέρον,έχουν και dual boot και θα έχουμε και προσωπική άποψη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Σε βλέπω ζεστό με το zappiti Λεωνίδα. Πότε να ελπίζουμε σε review;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Πιστεύω λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
Αρκεί να αρχίσουν να το πουλάνε,παίζει εδώ και το firmware της realtek.
Ελπίζω να μην τους κρεμάσουν σε κάποια θέματα.
Σε ότι αφορά την zappiti έχω απόλυτη εμπιστοσύνη,ελπίζω και η realtek να μην μας απογοητεύσει για ακόμη μία φορά,τουλάχιστον όχι τόσο πολύ.

Εμείς όταν βγει θα το έχουμε άμεσα,απ'όποια σκοπιά και να το δει κανείς.:wink:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Στο site της twindigital γράφει πλέον Αναμενεται τον Ιανουαριο 2015.
Οπότε αν μας το διαθέσει όπως ελπίζω, ο εδώ αντιπρόσωπος για παρουσίαση θα πάμε μάλλον για μετά τις γιορτές.Θα μιλήσω και τις επόμενες μέρες μαζί του και θα μάθω περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Σε δοκιμές που γίνονται το Zappiti 4k είναι πλήρως συμβατό με εσωτερικό δίσκο wd caviar green 6TB.
 


Μηνύματα
51
Reaction score
73
Επειδη εχω ενα player me Realtek 1195 chipset, εχουν τα θεματακια τους και τα bug τους...Δε ξερω κατα ποσο η Realtek θα τα λυσει γιατι σε καθε νεο firmware κατι φτιαχνει και χαλαει...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Πάντως από την zappiti αναφέρουν ότι η απόκριση από την realtek μέχρι στιγμής είναι πολύ πιο άμεση σε ότι τους ζητάνε για το firmware.Σε αντίθεση με τη hdi που όποτε το θυμόταν έκανε τις διορθώσεις που ζητούσαν για τα προηγούμενης γενιάς players της zappiti που ήταν τα Dune με διαφορετικό firmware.
Αυτό αναφέρουν στο φόρουμ τους.
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Αρκετά πιθανό.Εχει πιο σύγχρονο chip,αλλά είναι και θέμα firmware.
Θυμάμαι παλιότερα είχα το mede8er 1ης γενιάς και με χακεριά μπορούσες να περάσεις το firmware του acryan που κυκλοφορούσε τότε με το ίδιο chip με το mede8er.Του έβαλα το fimware του acryan γιατί είχε youtube,καλύτερο movie library από το mede8er,αλλά η διαφορά στην ποιότητα εικόνας υπέρ του mede8er ήταν τεράστια!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Επειδη εχω ενα player me Realtek 1195 chipset, εχουν τα θεματακια τους και τα bug τους...Δε ξερω κατα ποσο η Realtek θα τα λυσει γιατι σε καθε νεο firmware κατι φτιαχνει και χαλαει...
Το συγκεκριμένο μπουτάρει μόνο σε android ή έχει και επιλογή για άλλο περιβάλλον?
Τι θέματα έχει,αν θες γράψε μας δυο λόγια σχετικά με τα προβλήματα που παρουσιάζει!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top