Kεφαλές κινητού μαγνήτη.... Η "αποκάλυψη"!

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Εδω ειναι που δουλευει η οσο γινεται χαμηλοτερη χωρητικοτητα και πειραματισμος με την αντισταση εισοδου του φονο.Σπρωχνεις το hf peak ψηλα και εξω απο το ακουστικο φασμα. Αυξανοντας την χωρητικοτητα απλα σπρωχνεις το peak πιο χαμηλα στο ακουστικο φασμα, ειναι και ακουστο και ταυτοχρονα κοβεις και τις ψηλες συχνοτητες με αποτελεσμα ο ηχος να ειναι και σκληρος και λαθος

Μα ναι , δεν αντιλέγω, αντίσταση εισόδου έβαλα 33κohms με περιθώρια μέχρι και 100kohms και έπαιξα με χωρητικό φορτίο απο 10pf έως και 200pf, πουθενά δεν έστρωνε .
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μα ναι , δεν αντιλέγω, αντίσταση εισόδου έβαλα 33κohms με περιθώρια μέχρι και 100kohms και έπαιξα με χωρητικό φορτίο απο 10pf έως και 200pf, πουθενά δεν έστρωνε .
Συμβαινουν και αυτα :)
Δεν ξερω το συστημα κλπ οποτε δεν μπορω να εχω γνωμη.Οι χωρητικοτητες που αναφερεις φανταζομαι αφορουν το phono pre?Διοτι το καλωδιο και μονον θα εχει γυρω στα 100 +/- pf,ειναι και τα καλωδιακια μεσα στον βραχιωνα κλπ
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
έβαλα 33κohms με περιθώρια μέχρι και 100kohms και έπαιξα με χωρητικό φορτίο απο 10pf έως και 200pf, πουθενά δεν έστρωνε .
Μια ματια που εριξα στο νετ η technics συνεστηνε 10κ - 100 κ ?Ισως να βολευει κατω απο 33κ ?
Η ΑΤ-20 δεν εχει προβλημα στα 100κ λογω του γεγονοτος οτι ηταν σχεδιασμενη και για cd4
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απαντω ξανα διοτι κατι δεν εκανα σωστα και δεν φανηκε αυτο που σου απανυησα.
Η audio-technica AT-20SS που ειναι μια απο τις κεφαλες που χρησιμοποιω σε 100Κ εισοδοΜΜ οθτε τεραστιους μαγνητες εχει,ουτε μεγαλο inductance,ουτε τεραστιο effective mass ( shibata+ on beryllium cantilever)
Στο φονο μου εχω μια ΜΜ εισοδο πολυ χαμηλης χωρητικοτητας (καθολου πυκνωτες εισοδου) και χρησιμοποιω πολυ χαμηλης χωρητικοτητας καλωδιο μολις 50-60 εκ. Πιο κατω δεν μπορω επι του παροντος να κατεβω,το ψαχνω ομως.
Και ναι, τους τυπους τους ξερω.
Να τα βάλουμε κάτω? Και τεχνικά αλλά και ότι λέει ο κατασκευαστής.

Η ΑΤ20ss έχει inductance 450mH.
Ο κατασκευαστής προτείνει load 47K δεδομένου το ότι το συνολικό capa (καλώδια, κονεκτιονς ktl θα είναι στα 200pF

Να τον τσεκάρουμε? Πάμε

= 16.8 ΚΗΖ μέσα στο ακουστικό φάσμα

= 47.4ΚΩ σωστά προτείνει 47Κ


Πόσο έχεις κατεβάσει το capa για να πας παραπάνω? 100pf? Ας πούμε ναι

= 23.7 ΚΗΖ είσαι ΟΚ

= 67.1ΚΩ είναι το σωστό και όχι 100Κ

για να την φορτώσεις στα 100Κ πρέπει το συνολικό capa να είναι 45pf (όπως είπα μηδενικό....)


Αμα την φορτώσεις στα 67ΚΩ (που είναι το σωστό) σου ακούγεται μουντή..... σωστά? Πας στα 100Κ και τις δίνεις αέρα για να ακούγεται καλύτερα αλλά ξέρεις ότι είναι λάθος ;)

PS δεν μαλώνουμε αλλά τουλάχιστον πες ότι σου αρέσει στα 100Κ (και εγώ μαζίσου) όχι ότι τη μετράς εκεί :drinks:

Πάντα φιλικά
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να τα βάλουμε κάτω?
H AT-20 στο generator SS εχει inductance 450 mH και στην γεννητρια της SLA που επισης εχω και χρησιμοποιω εχει 370mH.Η συνολικη χωρητικοτητα του καλωδιου μου απο τα headshell wires μεχρι τα RCA ειναι μετρημενη 87pf.
Η ΑΤ-20 ουδεποτε χαρακτηριστηκε απο κανεναν οτι υπολειπεται αερα ,ειναι μουντη η παρομοια σχολια.Εισαι ο πρωτος που ξερω να λεει αυτο και παραδοξως χωρις να την ακουσει αλλα παιζοντας με τυπους που ολοι ξερουμε οτι ειναι μονον μερος του αποτελεσματος. Αντιθετα ανηκει στις μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου ΜΜ που θεωρουνται υποδειγματικες σχεδιασεις.
Τελος, ναι,η συγκεκριμενη κεφαλη μου αρεσει οπως την χρησιμοποιω οπως μου αρεσουν και οι υπολοιπες μου κεφαλες οπως τις χρησιμοποιω.
Τελικα,τι ειναι σωστο? Ενα flat response με ψηλες που ξεκινουν την καθοδο απο τα 12KHZ?
Και κατι ακομη, το recommendation gia 47Κ , σημερα καταντησε κοινο ανεκδοτο που ολοι ξερουν.
Ξερεις πολλα φονο με επιλογη αντιστασης εισοδου?Αν οι συστασεις των κατασκευαστων ηταν απολυτα σωστες,ολες οι κεφαλες θα ακουγονταν σχεδον το ιδιο.....
 
Last edited:

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Ακουσε καποιος μια πραγματικα αξιολογη ΜΜ σε προενισχυτη φονο που να εχει δυνατοτητα ας πουμε αντιστασης εισοδου 100ΚΩ και χωρητικοτητα 100-120 pf ακομη και πιο κατω συμπεριλαμβανομενης και της χωρητικοτητας του καλωδιου βραχιωνα?


Tο έχω κάνει εγω έχοντας παλιό προενσιχυτή. Πίστεψέ με , η mm δεν τα πήγε καλά. Καμία mm δεν τα πάει καλά λόγω βάρους .
Αγαπητέ μου φίλε, ακούω από τη μια τη θεϊκή Nagaoka MP500 κι από την άλλη, την ίδια στιγμή, τώρα, διαβάζω "καμία mm δεν τα πάει καλά λόγω βάρους" και διερωτώμαι το γνωστό: στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε;
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Τι να σου πω τώρα εγώ? ξέρω εγώ? μπορεί να φταίει ο γιαλός , μπορεί και να αρμενίζουμε στραβά. όλα παίζουν .
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Αν ο κατασκευαστής συστήνει αντίσταση 47kΩ και στην πραγματικότητα η κεφαλή του χρειάζεται 100kΩ, δύο μπορεί να συμβαίνουν:
  • Δεν ξέρει ότι η κεφαλή χρειάζεται 100kΩ
  • Δεν τον ενδιαφέρει ότι η κεφαλή χρειάζεται 100kΩ
Τι από τα δύο είναι προτιμότερο;

Θέλω να πω ότι αν έχει επικρατήσει οι κεφαλές ΜΜ να έχουν συγκεκριμένη φόρτιση, ή πρέπει να κατασκευάσεις την κεφαλή για να χρειάζεται την συγκεκριμένη φόρτιση, ή πρέπει να τονίσεις ότι έχεις διαφοροποιηθεί και γιατί. Φανταστείτε να έχετε από προδιαγραφές στα ψηφιακά ή στην εικόνα 75Ω αντίσταση τερματισμού και να λέει ο κατασκευαστής εγώ θέλω 50Ω ή 300Ω τι θα γινότανε...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εδώ θα ήθελα να βάλουμε και έναν ακόμα παράγοντα στη κουβέντα μας.
Η Nagaoka αναφέρει πως οι κεφαλές της είναι τύπου <<Moving Permalloy>> ΜΡ, διαφοροποιώντας της από του κινητού μαγνήτη.
Ενδεχομένως οι καλύτερες μαγνητικές ιδιότητες αυτού του υλικού να επιτρέπουν τη χρήση μικρότερης κινούμενης μάζας, πάντα σε σχέση με τις κλασικές ΜΜ.
Σχετικά εδώ.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
"Δεν ξέρει ότι η κεφαλή χρειάζεται 100kΩ "
Το ηξερε γι αυτο την συστηνε και για cd4

"Δεν τον ενδιαφέρει ότι η κεφαλή χρειάζεται 100kΩ "
To ενδιεφερε γι αυτο την εκανε ετσι

Δεν ειναι "standard" το 47κ,καμια σχεση το ψηφιακο που λες.Λες να κανουν "standard" και για ΜC, η υπαρχει και δεν το ξερουν ουτε αυτο οι κατασκευαστες ?Ισως να ηταν καλα να εκαναν κατι αλλα δεν ειναι ετσι.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Αυτά είναι τα "ωραια" του βινυλιου...μικρες αλλαγες στη ρυθμιση μεγαλες στο αποτέλεσμα.
υπαρχει πιθανοτητα 2 συστηματα αναλογικα να παιζουν το ιδιο?
μικρες...ελάχιστες...
αρα το ένα παιζει... λαθος
για ποια υψηλη πιστοτητα μιλαμε τελικα?
για αυτό γουστάρω το πικαπ μου.
γιατι το ρυθμιζω όπως γουστάρω με το αυτι (αντε και με τον drfeickert...) και ακουω όπως γουστάρω...
και οποιος μου πει ότι η κεφαλη μου θελει άλλο loading κακο του κεφαλιου του...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εδώ θα ήθελα να βάλουμε και έναν ακόμα παράγοντα στη κουβέντα μας.
Η Nagaoka αναφέρει πως οι κεφαλές της είναι τύπου <<Moving Permalloy>> ΜΡ, διαφοροποιώντας της από του κινητού μαγνήτη.
Ενδεχομένως οι καλύτερες μαγνητικές ιδιότητες αυτού του υλικού να επιτρέπουν τη χρήση μικρότερης κινούμενης μάζας, πάντα σε σχέση με τις κλασικές ΜΜ.
Σχετικά εδώ.
H nagaoka παλια, ειχε παραλληλα με την σειρα ΜΡ και την σειρα OS και γι αυτην συνεστηνε load 30K. (ΟS-100MP,OS-200MP & OS-300MP)
Eπισης η MP-322 CD4 οπου συνεστηνε 100Κ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
υπαρχει πιθανοτητα 2 συστηματα αναλογικα να παιζουν το ιδιο?
...
Υπαρχει πιθανοτητα 2 συστηματα ψηφιακα (που εχουν και καποια "στανταρντ") να παιζουν το ιδιο? Παλιν ο καθενας δεν ακουει οτι του αρεσει?Δεν ξερω κανεναν που ακουει η αγοραζει συστηματα που δεν του αρεσουν.
Η περιπτωση των ΜΜ ειναι μια απο τις ιδιαζουσες περιπτωσεις.Θελουν περισοτερη προσπαθεια να ακουστουν σωστα/καλα συγκριτικα με μια MC κι ας μην μας αρεσει.
H SAS βελονα αρεσει σε πολλους και συμφωνουν ως επι το πλειστον. Παιζουν το ιδιο ολες τις γεννητριες?Οχι.Γιατι αραγε?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Υπαρχει πιθανοτητα 2 συστηματα ψηφιακα (που εχουν και καποια "στανταρντ") να παιζουν το ιδιο? Παλιν ο καθενας δεν ακουει οτι του αρεσει?Δεν ξερω κανεναν που ακουει η αγοραζει συστηματα που δεν του αρεσουν.
Η περιπτωση των ΜΜ ειναι μια απο τις ιδιαζουσες περιπτωσεις.Θελουν περισοτερη προσπαθεια να ακουστουν σωστα/καλα συγκριτικα με μια MC κι ας μην μας αρεσει.
H SAS βελονα αρεσει σε πολλους και συμφωνουν ως επι το πλειστον. Παιζουν το ιδιο ολες τις γεννητριες?Οχι.Γιατι αραγε?
ποιος μιλησε για ψηφιακα?
ας μην γινει κοντρα το νημα.
παρολα αυτά, 2 Cd player esoteric ιδιο μονδελο, θα παιζουν "ανατριχιαστικα" ιδια.
2 linn sondek ittok klyde ποτε, ουτε ο geovaz να τα εχει ρυθμισει...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
H SAS βελονα αρεσει σε πολλους και συμφωνουν ως επι το πλειστον. Παιζουν το ιδιο ολες τις γεννητριες?Οχι.Γιατι αραγε?
γιατι?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
ποιος μιλησε για ψηφιακα?
ας μην γινει κοντρα το νημα.
...
Δεν θα γινει κοντρα το νημα εξ αλλου δεν υπαρχει λογος.Τα ψηφιακα τα αναφερα διοτι εχουν "στανταρντς" και βασει της λογικης των μετρησεων,υπολογισμων κλπ θα επρεπε να ακουγονται το "ιδιο".Ο φιλος TGD πιο πανω λιγο πολυ αυτο αφησε να νοηθει.Δεν αμφισβητω τις ικανοτητες του φιλου geovaz , αλλα κρινοντας απο την δικη μου "πειρα" με το lp12 ακολουθωντας αυτα που η εταιρεια λεει αναφορικα με το στησιμο τους και αυτα ακουγονται μεταξυ τους αξαιρετικα κοντα.
Λιγοτερο κοντα μεταξυ τους ισως , δυο κεφαλες,κυριως χειροποιητες MC συμφωνω.Οσο ακριβαινουν και αυτες,τοσο πιο κοντα ερχονται ακουστικα σε σχεση με πιο μαζικης παραγωγης.Βεβαια, μια ΑΤ-95Ε ποτε δεν θα σου θυμισει μια nagaoka MΡ100 ωστε να αλλαξεις γνωμη ως προς το ποια προτιμας.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ποιος μιλησε για ψηφιακα?
ας μην γινει κοντρα το νημα...
Μα εδώ κρύβεται και η ουσία του ζητήματος.Ότι οι βινυλιακές κεφαλές μοιάζουν σαν...άλογα που κοντράρονται σ'έναν εσφαλμένο αχυρώνα.

Τουλάχιστον η επικράτηση του κινητού μαγνήτη υποστηριζόμενου από air bearing είναι δεδομένη στους...σκληρούς δίσκους (HDD).:sneaky:

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top