Kεφαλές κινητού μαγνήτη.... Η "αποκάλυψη"!

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μα εδώ κρύβεται και η ουσία του ζητήματος.Ότι οι βινυλιακές κεφαλές μοιάζουν σαν...άλογα που κοντράρονται σ'έναν εσφαλμένο αχυρώνα.
Και οταν ενα phono pre δινει την ευκαιρια σε ενα "αλογο" να εχει εναν "αχυρωνα" πιο κοντα στα μετρα του,κανουμε και τους δυσκολους...χαχαχα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
H nagaoka παλια, ειχε παραλληλα με την σειρα ΜΡ και την σειρα OS και γι αυτην συνεστηνε load 30K. (ΟS-100MP,OS-200MP & OS-300MP)
Eπισης η MP-322 CD4 οπου συνεστηνε 100Κ.
Ναι ΟΚ αλλά τι σχέση έχει το φορτίο του κινητήρα της κεφαλής με το αναρτημένο βάρος της που κάνω κουβέντα!!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι ΟΚ αλλά τι σχέση έχει το φορτίο του κινητήρα της κεφαλής με το αναρτημένο βάρος της που κάνω κουβέντα!!!
Το αναρτημενο βαρος ειναι μαζι με το ηλεκτρικο κοματι μερος των προβληματων και λυνονται συνολικα.Υπαρχουν κι αλλα θεματα οπως το damping της αναρτησης που προβληματιζει,και καποιο βραχιωνες εχουν δυνατοτητα silicon oil damping ωστε να το βελτιωσουν αναλογα με το μεγεθος του προβληματος.Αλλα, θεωρω ως σημαντικοτερο ολων για μια ΜΜ και ειδικοτερα αυτων που εχουν μεγαλες δυνατοτητες , την χωρητικοτητα.Οταν ο κατασκευαστης λεει π.χ 100 pf εννοει συνολικα.Και αν το καλωδιο βραχιωνα και καλωδιακια μεσα στον βραχιωνα εχουν απο μονα τους 150-200 pf τοτε τι ψαχνεις τα αλλα οταν ενας phono pre ισως να εχει αλλα 100-250 pf στην εισοδο του. Επιβαλλεται συνολικη λυση ολων αυτων.Ενα παραδειγμα που θυμαμαι προχειρα,ειναι η audio-technica AT-150MLX . Πολλοι παραπονουνται οτι ειναι φωτεινη,σκληρη κλπ, αλλα μεταμορφωνεται οταν η συνολικη χωρητικοτητα καλωδιων/phono μειωνεται σημαντικα με χαμηλης χωρητικοτητας και οσο γινεται πιο κοντο καλωδιο.
Λεω ξανα,δεν διαφωνω με τους τυπους αντιθετα ,και μακαρι ολες να δουλευαν αψογα σε ενα "standard mm input".Oi τυποι μια χαρα τα λενε αλλα μας βοηθουν και στον πειραματισμο in the real world οχι μονο στο χαρτι.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
H AT-20 στο generator SS εχει inductance 450 mH και στην γεννητρια της SLA που επισης εχω και χρησιμοποιω εχει 370mH.Η συνολικη χωρητικοτητα του καλωδιου μου απο τα headshell wires μεχρι τα RCA ειναι μετρημενη 87pf.
Φίλε PURETONE,
Εάν σου ζητήσω ή ζητήσει πελάτης να κάνεις custom tube phone stage πάνω στην SLA του και σου πει ότι έχει μετρήσει καλώδια και RCA στα 87pf και ότι δεν θέλει επιλογέα αντίστασης εισόδου, αλλά μόνο το "optimun loading", πόσο θα του βάλεις? 65ΚΩ ή 100KΩ?

Το θέμα μας δεν είναι υποκειμενικό και τι ακούγεται καλύτερα, αλλά τι είναι σωστότερο και ποια τεχνοτροπία λύνει τα περισσότερα εγγενή προβλήματα της βινυλιακής αναπαραγωγής και συγχρόνως δημιουργεί τα λιγότερα σε αυτήν.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν μου ζητησεις custom spa1 η spa2 θα σου το ετοιμασω οπως θελεις.
Τα πιο πανω φονο ειναι απο τα λιγα φονο που ξερω σημερα που εχουν τοσες επιλογες ρυθμισης τοσο για ΜΜ οσο και για MC και με εκπληττει που ατομο με τις γνωσεις σου δεν το θεωρει αυτο μεγιστο πλεονεκτημα και αφηνεις υπονοουμενα για την αντιληψη μου περι σωστου και υποκειμενικου.Φανταζομαι θα εχεις υπ'οψιν οτι μεγαλες αγορες ασχολουνται πολυ πιο σοβαρα με το θεμα MM loading?
Αν σε ενδιαφερει οντως η αντιληψη μου περι σωστου,ευχαριστως με την πρωτη ευκαιρια να ακουσεις κατι του οποιου το τελικο ακουστικο και μετρησιμο αποτελεσμα περιεχει την αντιληψη μου,οπως το εκαναν πολλοι πριν απο σενα.
Φανταζομαι οτι ισως να γνωριζεις επισης οτι υπαρχουν αγορες που ζητουν εισοδο ΜΜ 100Κ και αλλες 47Κ.Πολυ ευκολα μετατρεπεις μια ΜΜ εισοδο των 100Κ σε 47Κ η οποια δηποτα αλλη ,αλλα ειναι αδυνατον να κανεις το αντιθετο αν δεν πειραξεις το μηχανημα.
Επαναλαμβανω οτι ολοι που ασχολουνται σοβαρα με το πικαπ θεωρουν πιο δυσκολο να γινει loaded μια ΜΜ παρα μια MC και ξερουν πολυ καλα γιατι.
Αυτα απο μενα , διοτι δεν θα δωσω συνεχεια σε εριστικα σχολια και υπονοουμενα απο κανεναν.Ο καθενας ειναι ελευθερος να φορτωνει οπως θελει τις κεφαλες του οπως θελει και να θεωρει την αποψη του σωστη και των αλλων λανθασμενη.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Επειδή έχεις τις γνώσεις και το κατέχεις από το Α-Ω (εξάλλου οι κριτικές από το εξωτερικό μιλάνε από μόνες τους) θα έλεγα ότι με "διαολίζεις" που δεν ΜΑΣ κάνεις περαιτέρω ανάλυση της φιλοσοφίας των κατασκευών σου, ή αλλιώς του τρόπου που προσεγγίζεις την προενίσχυση μιας ΜΜ κεφαλής,

Δεν είναι εριστικά τα σχόλια, ούτε υπονοούμενα αφήνω και συγγνώμη ακόμα και εάν πίστεψες ότι είναι εριστικά.
Πίεσα όμως άκομψα για την απάντηση σου και το καταλαβαίνω.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Επειδη για μενα ισως το πιο σημαντικο ειναι να "στειλω" το hf resonance οσο το δυνατον πιο ψηλα-εξω απο το ακουστικο φασμα, πιστευω οτι αυτο μονον με εξαιρετικα χαμηλη χωρητικοτητα μπορει να γινει.Η ψηλη αντισταση εισοδου,ισως προκαλεσει καποιο peak του hf resonance αλλα αυτο θα ειναι ηδη πολυ ψηλα λογω χαμηλης χωρητικοτητας καλωδιων και εισοδου φονο.Ενα μικρο tuning πορει να γινει τοτε, με παραλληλη χωρητικοτητα στην εισοδο του φονο ωστε να κοπει λιγο.Αυτο εγω θα το εκανα αν ηταν ενοχλητικο.Στην περιπτωση της ΑΤ20 δεν ειναι τοσο,πιστευω διοτι ειναι εκ φυσεως ψηλο το hf resonance,λογω του οτι η συγκεκριμενη κεφαλη ηταν σχεδιασμενη και για CD4 με την εκτεταμενη αποκριση τους.Διατηρωντας τετοιες κεφαλες στα 47Κ και 200-250 pf ( διοτι συνηθως τοσο ειναι περιπου καλωδια και εισοδος φονο) το hf resonance ειναι πολυ χαμηλα στο φασμα, εντονο και ενοχλητικο.Προσθετοντας χωρητικοτητα για να το κοψουμε,απλα κοβουμε και τις ψηλες μεσα στο ακουστικο φασμα, πολλες φορες μεχρι και τις ψηλομεσαιες.Aυτο που μενει,ειναι πλεον κομμενο, σκληρο και στερειται "αερα" και φυσιολογικης εκτασης στις ψηλες.Eννοειται οτι το φονο που ακολουθει πρεπει να μπορει και να "παρακολουθει" :)
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
κ. Πιτσιλλίδη, εγώ που είμαι εκτός Ελλάδος, να φοβάμαι; Θα πάτε και στην Interpol για να κλείσετε όλους εμάς τους αγράμματους αλήτες μέσα; Αν είναι πείτε το μου, να αποχαιρετήσω οικογένεια, φίλους κτλ.

Υ.Γ.: Όχι τίποτα άλλο, απλά δεν πρόλαβα να το γράψω στο θέμα που κλειδώθηκε.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
κ. Πιτσιλλίδη, εγώ που είμαι εκτός Ελλάδος, να φοβάμαι; Θα πάτε και στην Interpol για να κλείσετε όλους εμάς τους αγράμματους αλήτες μέσα; Αν είναι πείτε το μου, να αποχαιρετήσω οικογένεια, φίλους κτλ.

Υ.Γ.: Όχι τίποτα άλλο, απλά δεν πρόλαβα να το γράψω στο θέμα που κλειδώθηκε.
Είστε όλοι διαχειριστές του φόρουμ; Θα στραφώ νομικά εναντίον των υπεύθυνων.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Είστε όλοι διαχειριστές του φόρουμ; Θα στραφώ νομικά εναντίον των υπεύθυνων.
Ε, εντάξει τότε, οι διαχειριστές είναι 3, όλοι οι υπόλοιποι που είμαστε απλοί, ταπεινοί, αγράμματοι και αλήτες συντονιστές, την γλιτώσαμε! Ζήτω!

Υ.Γ.: Petros_Dalipis είσαι εκτός θέματος!:p:D
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Ε, εντάξει τότε, οι διαχειριστές είναι 3, όλοι οι υπόλοιποι που είμαστε απλοί, ταπεινοί, αγράμματοι και αλήτες συντονιστές, την γλιτώσαμε! Ζήτω!

Υ.Γ.: Petros_Dalipis είσαι εκτός θέματος!:p:D
Βρίσκεις νόμιμο να μην έχει δικαίωμα αποχώρησης από το φόρουμ ένα μέλος όποτε και όπως θέλει; Επιτρέπεις να σου στερούν ελευθερίες; Για να κερδίζουν χρήματα; Αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου αν είσαι άνθρωπος με αξιοπρέπεια. Όλα τα άλλα είναι αδιάφοροι βαρβαρισμοί...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Όπως σου έγραψα κι αλλού, η συμμετοχή στο forum είναι δικαίωμα όχι υποχρέωση (θα σε συμβούλευα να αποφύγεις εκ νέου σχόλια και ειρωνίες περί κοινότοπων κτλ). Αυτό σημαίνει ότι το δικαίωμά σου είτε το εξασκείς είτε όχι. Εάν δεν το εξασκείς, εξυπακούεται ότι αποχωρείς από το forum - τόσο απλά.

Δεν είμαι νομικός για να σου πω τι είναι νόμιμο και τι όχι, αλλά από τη στιγμή που αποδέχτηκες τους όρους χρήσης, απολαμβάνεις τα δικαιώματα και τις επιλογές που σου παρέχουν οι όροι αυτοί. Εάν ήθελες να έχεις το δικαίωμα της αποχώρησης (όπως εσύ το εννοείς) και αυτό δεν περιλαμβανόταν στους όρους που αποδέχθηκες, δεν έπρεπε να τους αποδεχθείς, τόσο απλά.

Επίσης, η τελευταία καταμέτρηση μελών του forum, έδειξε 27352 μέλη. Εάν σε ευχαριστεί, όταν θα ζητηθεί από τους υπεύθυνους του forum να δηλώσουν αριθμό μελών για διαφημιστικούς σκοπούς, θα δηλωσουν ένα λιγότερο. Ε, τι λες, είσαι ΟΚ;

Τέλος, δεν θα κρίνεις εσύ ποια ερωτήματα πρέπει να απαντήσω για να είμαι άνθρωπος με αξιοπρέπεια. Στο κάτω κάτω, πού ακούστηκε οι απαντήσεις σε ερωτήματα να υποδηλώνουν ύπαρξη αξιοπρέπειας ή όχι;

Υ.Γ.: makis17, thanks για τη διόρθωση.
 
Last edited:

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Όπως σου έγραψα κι αλλού, η συμμετοχή στο forum είναι δικαίωμα όχι υποχρέωση (θα σε συμβούλευα να αποφύγεις εκ νέου σχόλια και ειρωνίες περί κοινότοπων κτλ). Αυτό σημαίνει ότι το δικαίωμά σου είτε το εξασκείς είτε όχι. Εάν δεν το εξασκείς, εξυπακούεται ότι αποχωρείς από το forum - τόσο απλά.

Δεν είμαι νομικός για να σου πω τι είναι νόμιμο και τι όχι, αλλά από τη στιγμή που αποδέχτηκες τους όρους χρήσης, απολαμβάνεις τα δικαιώματα και τις επιλογές που σου παρέχουν οι όροι αυτοί. Εάν ήθελες να έχεις το δικαίωμα της αποχώρησης (όπως εσύ το εννοείς) και αυτό δεν περιλαμβανόταν στους όρους που αποδέχθηκες, δεν έπρεπε να τους αποδεχθείς, τόσο απλά.

Επίσης, η τελευταία καταμέτρηση μελών του forum, έδειξε 120297 μέλη. Εάν σε ευχαριστεί, όταν θα ζητηθεί από τους υπεύθυνους του forum να δηλώσουν αριθμό μελών για διαφημιστικούς σκοπούς, θα δηλωσουν ένα λιγότερο. Ε, τι λες, είσαι ΟΚ;

Τέλος, δεν θα κρίνεις εσύ ποια ερωτήματα πρέπει να απαντήσω για να είμαι άνθρωπος με αξιοπρέπεια. Στο κάτω κάτω, πού ακούστηκε οι απαντήσεις σε ερωτήματα να υποδηλώνουν ύπαρξη αξιοπρέπειας ή όχι;

27352 μέλη :)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το 'λεγα εγώ, ο Καφάτος είναι εκατομμυριούχος και δεν μ' ακούγατε. :laugh:

Στο δικαστήριο θα πάει κι ο Σκαλ, που είναι..."σχεδόν συνιδρυτής"; :gotcha:
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Μια ερώτηση θέλω να κάνω εγώ στον κύριο "μπιτς". Η ερώτηση έχει καθαρά το ύφος απορίας. νομίζετε οτι παρόλο που αποδεχόμαστε τους ορους χρησης, ειναι παράνομο το γεγονος οτι δεν μπορείτε να διαγραψετε τον λογαριασμο; αυτη την στιγμη κατα αυτον τον τροπο λειτουργει το μεγαλυτερο site κοινωνικής δικτύωσης ,δηλαδή το facebook...δεν νομιζω αν ηταν παράνομο να λειτουργούσε κατά αυτό τον τροπο..
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μιά και μαζευτήκατε όσοι ξέρετε πράγματα, μια ερώτηση άσχετου! όταν έχουμε σε μια κεφαλή, recomended 1,5g βάρος ανάγνωσης, μπορούμε να παίξουμε με 1,25 - 1,75? μήπως μας αρέσει καλύτερα?
 

Μηνύματα
8.983
Reaction score
12.389
Μιά και μαζευτήκατε όσοι ξέρετε πράγματα, μια ερώτηση άσχετου! όταν έχουμε σε μια κεφαλή, recomended 1,5g βάρος ανάγνωσης, μπορούμε να παίξουμε με 1,25 - 1,75? μήπως μας αρέσει καλύτερα?
αν δεν κανω λαθος + - 10%..απο το βαρος αναγνωσης που μας δινει ο κατασκευαστης..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Συνηθως οι κατασκευαστες δινουν "απο- μεχρι".
Οπου δηποτε μεταξυ προτιμας ειναι οκ.
Υπαρχουν και περιπτωσεις που μπορει να πας και λιγο πιο πανω.Συμβαινει και αυτο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top