Ποτε παιζει...ποτε δεν παιζει...

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Μετα απο χρονια αναζητησης στο χωρο, εχω φτιαξει ενα συστημα ηχου (δικαναλο,μονο για μουσικη) ,το οποιο με ευχαριστει απολυτα, και ειναι και ο λογος που κατα καποιο τροπο μου εχει κοπει και το μικροβιο της αλλαγης και της αναζητησης αλλων μηχανηματων.
Το ευχαριστιεμαι πολυ οταν ακουω μουσικη, αλλα καποιες μερες - φορες νιωθω οτι το συστημα δεν τραβαει..δεν παιζει. Τουλαχιστον οχι τοσο καλα οσο τις περισσοτερες φορες.
Και αυτο χωρις να εχει πειραχτει-αλλαχτει, ουτε βιδα.
Τι να φταιει?
Το ρευμα?
Η θερμοκρασια περιβαλοντος? (κρυο, ζεστη, υγρασια)?
Τα αυτια μου τα πετσινα?
Ειναι ιδεα μου?
Παρακαλω την γνωμη σας.
Ευχαριστω.
 



Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Δεν νομίζω να υπάρχει σύστημα που να ικανοποιεί πάντα!!!! Ανεξαρτήτου κόστους και στησίματος.
Όλοι το περνάμε νομίζω.

Πράγματα που "με" βοηθάνε:
  • Εργαλεία
  • Γυναίκα να πάει βόλτα!!!!
  • Να είμαστε ξεκούραστοι....
  • το παιδί στην ντουλάπα
  • Να έχουμε καλή παρέα. με παρέα δεν με έχει χαλάσει ποτέ....
  • Καλός φωτισμός με χαμηλά γκάζια..... το πολύ "no quorter" live από TOOL
  • Νέα ακούσματα και όχι τα ίδια πράγματα
Νιώθω μερικές φορές κουρασμένος και δώστου μουσική!!!!..κακός.. μερικές φορές θέλει και αποχή.:lazy:

μετά ψάχνω τα καλώδια, ο γάτος κάθεται στο ηχείο κοντά και η TV φταίει που την άφησα ανοιχτή.. :D
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.231
Reaction score
8.112
o γατος στο ηχειο κοντα δεν κανει.
το παιδι στην ντουλαμπα καλη ιδεα, δεν το ειχα σκεφτει...
να ειμαστε ξεκουραστοι και η γυναικα να παει βολτα, μαλλον απιθανα...
νεα ακουσματα.... εχω παθει πλακα με το spotify.... θανατος στο flac....
 

Μηνύματα
451
Reaction score
96
o γατος στο ηχειο κοντα δεν κανει.
το παιδι στην ντουλαμπα καλη ιδεα, δεν το ειχα σκεφτει...
να ειμαστε ξεκουραστοι και η γυναικα να παει βολτα, μαλλον απιθανα...
νεα ακουσματα.... εχω παθει πλακα με το spotify.... θανατος στο flac....
για τον γατο υπαρχει η λυση....εγω κλειδωνω τον δικο μου στην κουζινα (και λεω κλειδωνω γιατι σκαρφαλωνει στο πομωλο κι ανοιγει την πορτα !!!)
ενα αλλο που του κανω ,βαζω δυνατουτσικα κομματια με σολο τυμπανα και σαλταρει και φευγει μονος του...
...οσο για την γυναικα... αχ να ηταν μεγαλυτερη η αποθηκη στο υπογειο !! τι καλα που θα ηταν
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
εδώ αναλόγως τη μέρα και την ώρα τρέχει ή δεν τρέχει το αυτοκίνητο...το ίδιο αυτοκίνητο...στον οδηγό - ακροατή είναι το θέμα.
 



Μηνύματα
7
Reaction score
4
......Το ρευμα?.......
είναι πολύ πιθανό.

Μου έλεγε πρόσφατα κάποιος αντιπρόσωπος που πουλάει συσκευές - φίλτρα ρεύματος, πως αυτό που περιγράφεις μια να παίζει και να μην παίζει οφείλεται ακριβώς σε αυτή την αστάθεια της ποιότητας του ρεύματος. Μπορεί να στέκει, αλλά δεν ξέρω.

Είναι κάτι που το παθαίνω και εγώ συχνά και σίγουρα (σε μένα) δεν φταίνε οι λόγοι που αναφερθήκαν (διάθεση κλπ). Πιο συχνά ακούω μέτρια και πιο σπάνια καλά. Εκτός αν και τα ίδια τα μηχανήματα μας (όπως ο ενισχυτής) παρουσιάζουν μια αστάθεια που τελικά είναι ακουστή.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
είναι πολύ πιθανό.

Μου έλεγε πρόσφατα κάποιος αντιπρόσωπος που πουλάει συσκευές - φίλτρα ρεύματος, πως αυτό που περιγράφεις μια να παίζει και να μην παίζει οφείλεται ακριβώς σε αυτή την αστάθεια της ποιότητας του ρεύματος. Μπορεί να στέκει, αλλά δεν ξέρω.

Είναι κάτι που το παθαίνω και εγώ συχνά και σίγουρα (σε μένα) δεν φταίνε οι λόγοι που αναφερθήκαν (διάθεση κλπ). Πιο συχνά ακούω μέτρια και πιο σπάνια καλά. Εκτός αν και τα ίδια τα μηχανήματα μας (όπως ο ενισχυτής) παρουσιάζουν μια αστάθεια που τελικά είναι ακουστή.
Εννοείται πως αστειευόμουν για μερικά από τα παραπάνω. Και δεν σου κρύβω ότι το ρεύμα είναι κάτι το οποίο σκέφτομαι συνδυαστικά με την διάθεση κούραση κτλ

Αλλά πιστεύω και πάλι για την αρχική αναφορά "παίζει δεν παίζει" ότι και κόσμος με πολύ φροντισμένα συστήματα όσο αφορά το ρεύμα και πάλι θα περνάνε το σύνδρομο....
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Μετα απο χρονια αναζητησης στο χωρο, εχω φτιαξει ενα συστημα ηχου (δικαναλο,μονο για μουσικη) ,το οποιο με ευχαριστει απολυτα, και ειναι και ο λογος που κατα καποιο τροπο μου εχει κοπει και το μικροβιο της αλλαγης και της αναζητησης αλλων μηχανηματων.
Το ευχαριστιεμαι πολυ οταν ακουω μουσικη, αλλα καποιες μερες - φορες νιωθω οτι το συστημα δεν τραβαει..δεν παιζει. Τουλαχιστον οχι τοσο καλα οσο τις περισσοτερες φορες.
Και αυτο χωρις να εχει πειραχτει-αλλαχτει, ουτε βιδα.
Τι να φταιει?
Το ρευμα?
Η θερμοκρασια περιβαλοντος? (κρυο, ζεστη, υγρασια)?
Τα αυτια μου τα πετσινα?
Ειναι ιδεα μου?
Παρακαλω την γνωμη σας.
Ευχαριστω.
Για πε και τα μηχανήματα που αποτελείται το σύστημα.. ίσως να μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα..
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Για πε και τα μηχανήματα που αποτελείται το σύστημα.. ίσως να μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα..
Δεν ειναι το θεμα εδω να πω τα μηχανηματα του συστηματος.
Και με παλαιοτερα μηχανηματα που ειχα παλι συνεβαινε το ιδιο.
Ασε που το ιδιο "προβλημα", το ακουω και απο αλλους φιλους, ασχετα με το τι μηχανηματα εχει ο καθε ενας.
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
...Τα αυτια μου τα πετσινα?...
Πάντως, έπειτα από ενδελεχέστατη μελέτη (5 λεπτών) ευρίσκομαι σε θέση να σας μεταλαμπαδεύσω την αλήθεια. Τα πέτσινα αυτιά δεν σημαίνουν τίποτε το παράδοξο αλλά απλά το ότι ο κάτοχός τους, είναι είτε κουφάλογο ή δεν καταλαβαίνει Χριστό από τα ακουώμενα, φέρει δηλαδή αυτιά μόνο για φιγούρα, άχρηστα-δερμάτινα-πετσιά δίχως αξία.

Εσείς, αξιωματικά δεν εμπίπτετε στην κατηγορία τούτη ως μέλος του avsite βεβαίως βεβαίως!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
είναι πολύ πιθανό.

Μου έλεγε πρόσφατα κάποιος αντιπρόσωπος που πουλάει συσκευές - φίλτρα ρεύματος, πως αυτό που περιγράφεις μια να παίζει και να μην παίζει οφείλεται ακριβώς σε αυτή την αστάθεια της ποιότητας του ρεύματος. Μπορεί να στέκει, αλλά δεν ξέρω.
Υπήρχε περίπτωση να πει το αντίθετο ο αντιπρόσωπος?:whistling:
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Υπήρχε περίπτωση να πει το αντίθετο ο αντιπρόσωπος?:whistling:
όχι, για αυτό το ανέφερα πως το είπε ένας αντιπρόσωπος, ως ίσως αναξιόπιστη πηγή, αλλά που δεν αποκλείεται να ισχύει.
Πάντως, παλιότερα με λαμπάτους ενισχυτές είχα πολύ πιο έντονο αυτό το πρόβλημα. Μετά με τα τρανζίστορ, εχω πολύ λιγότερες μεταπτώσεις.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Πάντως, έπειτα από ενδελεχέστατη μελέτη (5 λεπτών) ευρίσκομαι σε θέση να σας μεταλαμπαδεύσω την αλήθεια. Τα πέτσινα αυτιά δεν σημαίνουν τίποτε το παράδοξο αλλά απλά το ότι ο κάτοχός τους, είναι είτε κουφάλογο ή δεν καταλαβαίνει Χριστό από τα ακουώμενα, φέρει δηλαδή αυτιά μόνο για φιγούρα, άχρηστα-δερμάτινα-πετσιά δίχως αξία.

Εσείς, αξιωματικά δεν εμπίπτετε στην κατηγορία τούτη ως μέλος του avsite βεβαίως βεβαίως!
Μα φιλε Γιαννο, και να ενεπιπτα στην κατηγορια που λες κανενα προβλημα.
Αλλωστε τα ιδια αυτια εχω απο τοτε που γεννηθηκα, τοσα χρονια τωρα τα ιδια ακριβως. Ουτε service τους εχω κανει ουτε τιποτα. Ποσο να αντεξουν και αυτα τα καημενα...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ποιο παλια παντως που δεν ειχαμε τα τοσα ΔΝΤο προβληματα ακουγαμε καλλιτερα,,,,,,:D:D

περαν της πλακας τωρα πιστευω οτι πολλα μπορουν να παιξουν αρνητικο ρολο στην ακροαση μουσικης απο το συστημα μας ...
διαθεση ,πολυ βασικο για μενα,το ρευμα εκεινη την στιγμη....αντε τωρα να ακους καλοικαιριατικα με ολα τα αρκουδισιον στην περιοχη αναμμενα και τις κιλοβατωρες να τρεχουν σφαιρα .....:headbang:,φασαρια στο σπιτι απο τα παιδια οπως αναφερθηκε και πριν (εδω κυριοι τα πουλαμε ολα η δεν ακουμε για καμια δεκαρα χρονια και τελειωσε το παραμυθι),μπορει να φταιει ακομα και ο πολυς ο καιρος που εχουμε απεναντι μας καποιες μηχανες ενω απο την αλλη οι φιλοι μας ξεσκιστηκανε να αλλαζουν η να τραμπαρουν φρεσκα μοντελακια,αμα η γκομενα μας κανει κονξες και θελει λεει να μεινει μονη για να σκεφτει αντε τωρα εσυ να ακουσεις την ουρα απο το πιατινι που σβηνει στον χωρο...:roflmao::roflmao::roflmao:,δεν εχεις να πληρωσεις τα βασικα σου και θες και να ακουσεις με καλη διαθεση μουσικη....ρε τι λεμε τωρα............:D:D
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
δεν ξέρω εάν αυτό που παθαίνετε είναι μικρο η μεγάλο πρόβλημα.... μην το αφήσετε έτσι, να το ψάξετε... :rolleyes: :p :laugh:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
....εάν δεν οφείλεται σε ψυχοακουστικούς παράγοντες... η δεν τρωγόμαστε με τα ρούχα μας... η για τεχνικούς λόγους...

...σε σχετική κουβέντα με ένα φίλο μου που ακούει μουσική και όχι μηχανήματα, μου είχε πει,

το σύστημα του πάντα "παίζει" όταν το ανοίγει... και ποτέ δεν "παίζει" όταν το έχει κλειστό....8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top