Τα σημαντικοτερα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...ever.

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Eυτυχως ετυχε να το θυμηθω και να το ψαξω σημερα, (μετα την συζητηση που ειχα με τον φιλο castra), για το πιο θεωρειται το πρωτο Disco τραγουδι. Το αποτελεσμα.
Αποσπασμα παρμενο και αυτο απο την ιδια πηγη, δηλαδη τη Wikipedia.

"The follow-up single, "Rock the Boat," became a #1 hit on the Billboard chart and the group's signature song. "Rock the Boat" was written by Waldo Holmes, who also wrote the Blacula songs, and was released in the U.S. in February 1974 and in the UK in July of that year.[4] It went to #1 for one week in the U.S. and #6 for two weeks in the UK, staying for 20 weeks in the U.S. chart with a gold disc awarded by the RIAA on 24 June 1974.[4] The track sold well over two million copies.[4] The song is considered one of the earliest disco songs. Some authorities proclaim it to be the first disco song to hit #1, while others give that distinction to "Love's Theme" by Love Unlimited Orchestra, a chart-topper from earlier in 1974."
http://en.wikipedia.org/wiki/Hues_Corporation#Studio_albums

Καταρχην καμια αναφορα στο Love train των O'jays, (oπως το περιμενα καθως οπως υποστηριξα το κομματι των O'jay's ανηκει στον ηχο της Philadelphia sound).
Για τα αλλα δυο τωρα Rock the boat και Love's theme, οι αποψεις διιστανται για το πιο ειναι το πρωτο Disco τραγουδι.
Φίλε Γιώργο, το ξέρεις πολύ καλά ότι το να βρεί κανείς την αρχή σε είδη μουσικής και τους πρωτοπόρους, είναι ένα ατελείωτο ταξίδι.
Και θα γνωρίζεις ότι στοιχεία disco έχουν πάρα πολλά παλαιότερα τραγούδια.
Τώρα άμα ψάχνουμε εναγωνίως ταμπέλλες, άκρη δεν βρίσκουμε.
Η Wiki, το Rock the boat το λέει Soul, Pop, disco και το Love Train R&B, Philly soul, disco.
Εψαξα λιγάκι το google και βρήκα δεκάδες πρωτόλεια disco
.
Disco είναι τα 4/4 (το λεγόμενο four on the floor).
Μουσικός δεν είμαι.
Εγώ πάω με το αυτί και με το ότι έζησα την εποχή στην Ελλάδα.
Στις disco παίζονταν πολλά είδη χορευτικής ταυτόχρονα μέχρι το 1977.
Από κεί και μετά, η disco έγινε απλά μόδα και μαζική.
Αν εσύ καλύπτεσαι με το rock the boat, οκ.
Εγώ, απλά ενημερωτικά βάζω πάλι τους O'Jays στο 1ο με στοιχεία disco τραγούδι κατά πολλούς.
Kαι ο Isaac Hayes θεωρείται από τους πρώτους με το Shaft το '71 και άπειροι άλλοι πολύ πιό πρίν.

The O'Jays - One Night Affair (1969)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
GLEN CAMPBELL

Τι μεγαλη μορφη αυτος ο Glen Campbell.
Ειναι μια ολοκληρη ιστορια απο μονος του.
Δυο απο τα τραγουδια του, που εινα ταυτοχρονα και απο τα ομορφοτερα δειγματα της country.

BY THE TIME I GET TO PHOENIX (1967)


GENTLE ON MY MIND (1967)

Αυτό θα συγκινήσει το μέλος cosmarpan...:roflmao: :roflmao: :roflmao:

David Cassidy & Glen Campbell - Medley

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
JACQUES BREL - NE ME QUITTE PAS (1959)

Mια μελωδια που ταξιδεψε σε ολοκληρο τον κοσμο.



DUSTY SPRINGFIELD - IF YOU GO AWAY (1966)

Εγώ το πρωτάκουσα από Terry Jacks, όπως και οι περισσότεροι στην Ελλάδα στα 70's.
Σάρωνε στα πάρτυ στα "μπλούζ".

Terry Jacks - "If You Go Away"

 


Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Και μην ξεχνάμε το Seasons in the Sun (και πάλι του JACQUES BREL...και πάλι διασκευή από Terry Jacks που έσπασε πολλά ρεκόρ πωλήσεων. Πάνω από 10.000.000).

Jacques Brel - "Le Moribond" (1961)



Terry Jacks - Seasons In The Sun (1974)

 
Last edited:



Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Ποιός δεν το ξέρει αυτό;
Πόσες φορές το σιγοτραγουδήσαμε; (σφυρίξαμε γιά την ακρίβεια ;) ).
Πόσοι το διασκεύασαν; Nina Simone, Davy Graham, Bobby Darin, και τόσοι άλλοι.

Nat Adderley - Work Song (1960)


Nina Simone - Work Song

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Εγώ το πρωτάκουσα από Terry Jacks, όπως και οι περισσότεροι στην Ελλάδα στα 70's.
Σάρωνε στα πάρτυ στα "μπλούζ".

Terry Jacks - "If You Go Away"

Κοιτα συμπτωση τωρα.
Ναι φοβερη και η εκτελεση του Terry Jacks βεβαια.
Και εγω πιτσιρικας αυτη την εκτελεση ακουσα πρωτη, τοτε που το εβαζαν στα "Blues".
Koιτα τωρα πως ενωνεται αυτο, με το θεμα Disco που σηζητουσαμε.
Εχεις απολυτο δικιο οτι πολυ το τραβηξαμε με το θεμα Disco, αλλα πχ εγω θλιβομαι σαν μουσικοφιλος, να ακουω τα νεα παιδια αλλα και τους παλαιοτερους να λενε Blues και να εννοουν το If you go away πχ.
Kαι πιστεψε με, γιαυτο και μονο πιστευω οτι πρεπει να ξερουμε εστω τα βασικα για την μουσικη και τα ειδη της.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Κοιτα συμπτωση τωρα.
Ναι φοβερη και η εκτελεση του Terry Jacks βεβαια.
Και εγω πιτσιρικας αυτη την εκτελεση ακουσα πρωτη, τοτε που το εβαζαν στα "Blues".
Koιτα τωρα πως ενωνεται αυτο, με το θεμα Disco που σηζητουσαμε.
Εχεις απολυτο δικιο οτι πολυ το τραβηξαμε με το θεμα Disco, αλλα πχ εγω θλιβομαι σαν μουσικοφιλος, να ακουω τα νεα παιδια αλλα και τους παλαιοτερους να λενε Blues και να εννοουν το If you go away πχ.
Kαι πιστεψε με, γιαυτο και μονο πιστευω οτι πρεπει να ξερουμε εστω τα βασικα για την μουσικη και τα ειδη της.
Καλά...Δεν πήγαινες σε πάρτυ τότε; Μπλούζ λέγαμε τα slow που τα χόρευες με τη ντάμα. Ηξερε τότε κανείς μας τα blues σαν όρο ή τους καλλιτέχνες;
Το χειρότερο είναι να λένε r&b τα σημερινά χορευτικά.
Αυτό είναι πιό ενοχλητικό.
Και σιγά μην ξέρουν το If you go away...
Ας το ήξεραν και ας το έλεγαν και reggae.
Τα "μπλουζ" πάντως εμένα μου θυμίζουν αθώες εποχές και ανεπιτήδευτες.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
ENRICO CARUSO - O SOLE MIO (1917)

Τι εχουμε εδω?
Ο sole mio.
Eχετε ακουσει πιο κλασσικο τιτλο ιταλικου τραγουδιου?
Ακομα πιο παλιο κομματι απο αυτη την εκτελεση του 1917, αλλα με αυτην την εκτελεση εγινε γνωστο σε ολο τον κοσμο, μιας και ο Εnrico Caruso ηταν ο πιο γνωστος τενορος εκεινης της εποχης.

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Καλά...Δεν πήγαινες σε πάρτυ τότε; Μπλούζ λέγαμε τα slow που τα χόρευες με τη ντάμα. Ηξερε τότε κανείς μας τα blues σαν όρο ή τους καλλιτέχνες;
Το χειρότερο είναι να λένε r&b τα σημερινά χορευτικά.
Αυτό είναι πιό ενοχλητικό.
Και σιγά μην ξέρουν το If you go away...
Ας το ήξεραν και ας το έλεγαν και reggae.
Τα "μπλουζ" πάντως εμένα μου θυμίζουν αθώες εποχές και ανεπιτήδευτες.
Μα ακριβως αυτο που λες εννοω και εγω.
Επειδη ακριβως τοτε τα λεγαμε Blues, αργοτερα που εμαθα τι ηταν τα πραγματικα Blues, ηθελα και να ξεστραβωθω γενικοτερα σε θεματα μουσικης και να μαθω εστω τα βασικα.
Το ιδιο πραγμα λεμε.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
ENRICO CARUSO - O SOLE MIO (1917)

Τι εχουμε εδω?
Ο sole mio.
Eχετε ακουσει πιο κλασσικο τιτλο ιταλικου τραγουδιου?
Ακομα πιο παλιο κομματι απο αυτη την εκτελεση του 1917, αλλα με αυτην την εκτελεση εγινε γνωστο σε ολο τον κοσμο, μιας και ο Εnrico Caruso ηταν ο πιο γνωστος τενορος εκεινης της εποχης.

ELVIS PRESLEY - IT'S NOW OR NEVER (1960)

...και βεβαια πανω στο ηδη γνωστο και αγαπημενο σε ολο τον κοσμο O sole mio, (που παρουσιασαμε πιο πανω), βασιστηκε και το It's now or never, και ετσι ειχε σχεδον στο τσεπακι του την απολυτη επιτυχια.

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
DOMENICO MODUGNO - VOLARE (1958)

To τραγουδι που ξεκινησε την πορεια του απο το φεστιβαλ του Sanremo το 1958, και εγινε επιτυχια σε ολο τον κοσμο.
Hταν και η αιτια να ανοιξει γενικα ο δρομος τοτε, για τα "Ιταλικα τραγουδια".

 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
JIMMY DORSEY - BESAME MUCHO (1944)

Μια ακομα "Μεξικανικη" μελωδια, ισως και η πιο γνωστη απο ολες.
Mε την εκτελεση αυτη, απο την ορχηστρα του Jimmy Dorsey το τραγουδι γινετε μεγαλη επιτυχια και αρχιζει να χιλιοδιασκευαζεται στο περασμα των χρονων.
Στο τραγουδι εδω ο Bob Eberly και η Kitty Kallen.

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
TOKENS - THE LION SLEEP TONIGHT (1961)

Ποιος να το περιμενε οτι μια μελωδια της φυλης των Ζουλου της Αφρικης θα γινοταν γνωστη σε ολο τον κοσμο.
To ειχαν τραγουδησει πολλοι στις δκαετιες του 40 και του 50, αλλα η απολυτη επιτυχια για το τραγουδι ηρθε το 1961 με την εκτελεση των Tokens.



...και ξανα μεγαλη επιτυχια 11 χρονια μετα με τον Robert john.

ROBERT JOHN - THE LION SLEEP TONIGHT (1972)

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
SIMON & GARFUNKEL - EL CONDOR PASA (1970)

Nα και μια πανεμορφη μελωδια απο τις μακρινες Ανδεις του Περου.
Οι Simon & Garfunkel το 1970, εκαναν την μελωδια αυτη γνωστη και στον υπολοιπο κοσμο.

 
Last edited:

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Μεγάλη η ιστορία αυτού του καταπληκτικού τραγουδιού.
Οι περισσοτεροι το ξέρουν σαν Superstar από τους Carpenters.
Αρχικά λεγόταν Groupie Song και ηχογραφήθηκε σαν "Groupie (Superstar)" από τους Delaney & Bonnie.
Σύνθεση Bonnie Bramlett, Leon Russell.
Κιθάρα παίζει ο Eric Clapton, πλήκτρα ο συν-συνθέτης Leon Russell και φωνητικά κάνει η Rita Coolidge,

To διασκεύασαν από τους πρώτους οι Mad Dogs του Joe Cocker με την Rita Coolidge , η Bette Midler, η Cher, η Vikki Carr, η (θεά! ) Gayle McCormick, η Peggy Lee, ο Luther Vandross, φυσικά οι Carpenters και δεκάδες άλλοι.
Μέχρι (η άλλη θεά!) η Raquel Welch μαζί με τον John Belushi το τραγούδησε...(θα το έβαζα στο "οι ηθοποιοί τραγουδούν ...αλλά δεν το βρήκα στο ΥΤ :( ).

Delaney & Bonnie - Groupie (Superstar) -1969


 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
SIMON & GARFUNKEL - EL CONDOR PASA (1970)

Nα και μια πανεμορφη μελωδια απο τις μακρινες Ανδεις του Περου.
Οι Simon & Garfunkel το 1970, εκαναν την μελωδια αυτη γνωστη και στον υπολοιπο κοσμο.

Καλό θα ήταν να βρίσκαμε την εκτέλεση του συνθέτη Daniel Alomía Robles το 1913.
Η πιό παλιά εκτέλεση που μπόρεσα να βρώ είναι της Marie Laforêt το 1966.

Marie Laforêt - Sur le chemin des Andes (1966)

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top