Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.543
Επεξήγηση;
Στην πρώτη photo έχουμε τριών ειδών California rolls (sushi): με τηγανητό κοτόπουλο, με πικάντικο σολομό και με γαρίδα.

Στη δεύτερη είναι το πιάτο Teriyaki Steak Soba (Μαριναρισμένο μοσχάρι και soba noodles, ψημένα στο teppan με curry oil, mangetout, chillies, σκόρδο, κρεμμύδι και φρέσκο κρεμμύδι, ρίζες φασολιών σόγιας και σπανάκι. Σερβίρεται με σάλτσα teriyaki και γαρνίρεται με κόλιανδρο και ανάμεικτους σπόρους σουσαμιού).
 




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Χμμμ, κοτόπουλο με σολομό και γαρίδες; Μου είναι κάπως αταίριαστο, αλλά δεν έχω δοκιμάσει βέβαια.

Εγώ πάντως λόγω της κρύας ημέρας χτύπησα φασολάδα με τα γνωστά παρελκόμενα.
Τυρί, καυτερή πιπεριά, ροζ ταραμάς, αλμυρό σκουμπρί, ελιές και ψωμί ζαπάτα τραγανό.
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Χμμμ, κοτόπουλο με σολομό και γαρίδες; Μου είναι κάπως αταίριαστο, αλλά δεν έχω δοκιμάσει βέβαια.

Εγώ πάντως λόγω της κρύας ημέρας χτύπησα φασολάδα με τα γνωστά παρελκόμενα.
Τυρί, καυτερή πιπεριά, ροζ ταραμάς, αλμυρό σκουμπρί, ελιές και ψωμί ζαπάτα τραγανό.

Σαν πουλάκι έφαγες πάλι...
 





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.543
Σαν πουλάκι τσιμπάς κι εσύ, ε; :D
Πες μου:smg:, τον τρόπο:smg:, που τρως τόσο:smg: και διατηρείσαι αδύνατος:hunter::vinsent::smg:
Το βασικό είναι ότι γυμνάζομαι 2-5 φορές τη βδομάδα. Αν και έχω σταματήσει την ποδηλατική προπόνηση (αγωνιστικού επιπέδου) εδώ και λίγους μήνες (για προσωπικούς λόγους), συνεχίζω να είμαι αρκετά ενεργός, με το ελλειπτικό στο σπίτι και αρκετό καθημερινό περπάτημα.

Επίσης, τρώω ένα μόνο κύριο γεύμα την ημέρα (μεσημέρι ή βράδυ) με 1-2 λογικά snacks ενδιάμεσα. Αν φάω γλυκό δεν τρώω φαγητό. Ή, αν φάω και τα δύο, μειώνω τις θερμίδες της επόμενης μέρας. Και με τα χρόνια έχω μειώσει δραστικά τις ποσότητες. Οι δύο πίτσες στην καθισιά μου έχουν γίνει μερικά κομμάτια, τα 10+ σουβλάκια χωρίς πίτα έχουν γίνει 3-4, το μισόκιλο παγωτό με σαντιγύ και σιρόπια έχει γίνει ένα μπολάκι κλπ.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.047
Reaction score
4.015
Επεξήγηση;
να προσθεσω στην πολύ καλη περιγραφή του xfader
αλλα 2 συστατικα που υπαρχουν στην πρωτη φωτο.
το wasabi και το gari .και τα 2 είναι συνοδευτικα του sushi



και τελος για να ολοκληρωθεί το γευστικο ταξιδι στις Ασιατικες χωρες δεν ξεχναμε και το παραδοσιακο ποτο τους το sake
που φτιαχνετε από τον καρπο του ρυζιού.
ποιοτικη ταξινομηση της φωτο primium sake..
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.047
Reaction score
4.015
το θεμα είναι να μπει στη διαδικασια να δοκιμασει να μας πει ο ιδιος τη γνωμη του ..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.543
το θεμα είναι να μπει στη διαδικασια να δοκιμασει να μας πει ο ιδιος τη γνωμη του ..
Ο Μιχάλης θέλει να χορτάσει. Το σούσι δεν προσφέρεται εκτός κι αν είναι συνοδευτικό, ή κάνεις δίαιτα, ή δεν πεινάς πολύ. Μπορεί να μου αρέσει αρκετά, όταν όμως πεινάω ποτέ δεν θα το επιλέξω. :D
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.047
Reaction score
4.015
συμφωνοι..απλος λεει παραπανω ότι οι συνδιασμοι του είναι λιγο αταίριαστοι γευστικα
γιαυτο λεω να δοκιμασει .
και σε ταβερνα να παει καποιος δεν μπορει να χορτασει με κασεροκροκετες που είναι στα ορεκτικα..
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Με ενδιαφέρει η ποιότητα και όχι η ποσότητα.
Αν μ΄αρέσει κάτι όπως το σούσι θα το φάω.
Και αν πεινάω θα παραγγείλω άλλα 8 - 10 και θα χορτάσω.
Σιγά το πράμα. :D :D
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top