Ποτε παιζει...ποτε δεν παιζει...

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
δεν ξέρω εάν αυτό που παθαίνετε είναι μικρο η μεγάλο πρόβλημα.... μην το αφήσετε έτσι, να το ψάξετε... :rolleyes: :p :laugh:
Παντως εγω φιλε VasiliM το εψαξα.
Πηγα σε ενα γιατρο.. του ειπα το προβλημα, και μου εγραψε να παρω,..1) κατι χαμομηλια, 2) ενα ζευγαρι παντοφλες και 3) ενα πιεσομετρο...
Τωρα τι ηθελε να πει...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Παντως εγω φιλε VasiliM το εψαξα.
Πηγα σε ενα γιατρο.. του ειπα το προβλημα, και μου εγραψε να παρω,..1) κατι χαμομηλια, 2) ενα ζευγαρι παντοφλες και 3) ενα πιεσομετρο...
Τωρα τι ηθελε να πει...
την ιδια αγωγη ειχε γραψει περσι και του Βασιλη και την τηρει κατα γραμμα....ειδες τι μας εγραψε πριν?:laugh::laugh::laugh::laugh:
 



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Εφόσον είναι υπάνθρωποι,τι να περιμένει κανείς από δαύτους...αυτός είναι ο πολιτισμός τους
Οχι βέβαια...
Πρόσεχε γιατί με τον νέο «αντιρατσιστικό» νόμο σε βλέπω να κάνεις παρέα με τον Ακη στην ψειρού.
Ζήτω η πολυπολιτισμικότητα. :smg:
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Οχι βέβαια...
Πρόσεχε γιατί με τον νέο «αντιρατσιστικό» νόμο σε βλέπω να κάνεις παρέα με τον Ακη στην ψειρού.
Ζήτω η πολυπολιτισμικότητα. :smg:
Στο ίδιο κελί,αποκλείεται...

Δεν έχω VIP ιδιότητα εγώ
 

Y

Yiannis_B

Guest
Παντως εγω φιλε VasiliM το εψαξα.
Πηγα σε ενα γιατρο.. του ειπα το προβλημα, και μου εγραψε να παρω,..1) κατι χαμομηλια, 2) ενα ζευγαρι παντοφλες και 3) ενα πιεσομετρο...
Τωρα τι ηθελε να πει...
Είναι της παλιάς σχολής. Βρες μια Ρ20, και να κι αν παίζει κι αν δεν παίζει...:roflmao:
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μετα απο χρονια αναζητησης στο χωρο, εχω φτιαξει ενα συστημα ηχου (δικαναλο,μονο για μουσικη) ,το οποιο με ευχαριστει απολυτα, και ειναι και ο λογος που κατα καποιο τροπο μου εχει κοπει και το μικροβιο της αλλαγης και της αναζητησης αλλων μηχανηματων.
Το ευχαριστιεμαι πολυ οταν ακουω μουσικη, αλλα καποιες μερες - φορες νιωθω οτι το συστημα δεν τραβαει..δεν παιζει. Τουλαχιστον οχι τοσο καλα οσο τις περισσοτερες φορες.
Και αυτο χωρις να εχει πειραχτει-αλλαχτει, ουτε βιδα.
Τι να φταιει?
Το ρευμα?
Η θερμοκρασια περιβαλοντος? (κρυο, ζεστη, υγρασια)?
Τα αυτια μου τα πετσινα?
Ειναι ιδεα μου?
Παρακαλω την γνωμη σας.
Ευχαριστω.
εμενα παντως το συστημα απογειωνεται με τη χρηση φτηνων αποσταγματων (φωτο αργοτερα)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Δεν ειναι το θεμα εδω να πω τα μηχανηματα του συστηματος.
Και με παλαιοτερα μηχανηματα που ειχα παλι συνεβαινε το ιδιο.
Ασε που το ιδιο "προβλημα", το ακουω και απο αλλους φιλους, ασχετα με το τι μηχανηματα εχει ο καθε ενας.
δεν θα ήταν και πολύ περιττό να αναφέρεις τα μηχανήματα.. μας λες πως το σύστημα πότε παίζει και πότε δεν παίζει και δεν μας περιγράφεις τα μηχανήματα που το αποτελούν.. σε ρώτησα γιατί αν πχ έχεις λάμπες μπορεί να τα χει φτύσει κάποια απ' αυτές.. τέλος πάντων..
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Το φαινομενο αυτο το εχουμε παρατηρησει λιγο πολυ ολοι . Βεβαια υαρχουν και παρα πολλοι φιλοι που σημερα το χλευαζουν , ΑΛλα καλο ειναι να θυμηθουν οτι στην πρωτη τους συγκεντρωση στο σπιτι τους ομολογησαν οτι εκεινη την μερα το συστημα τους δεν τα πηγε και τοσο καλα !
Δεν ειναι μονο θεμα ψυχολογικο, η καλης διαθεσης. Εγω εχω παρατηρησει οτι οταν υπαρχει συνεχης βροχοπτωση το συστημα μου παιζει πολυ καλυτερα.
Προφανως εχει να κανει με το ρευμα , γειωση , ουδετερος.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Το φαινομενο αυτο το εχουμε παρατηρησει λιγο πολυ ολοι . Βεβαια υαρχουν και παρα πολλοι φιλοι που σημερα το χλευαζουν , ΑΛλα καλο ειναι να θυμηθουν οτι στην πρωτη τους συγκεντρωση στο σπιτι τους ομολογησαν οτι εκεινη την μερα το συστημα τους δεν τα πηγε και τοσο καλα !
Δεν ειναι μονο θεμα ψυχολογικο, η καλης διαθεσης. Εγω εχω παρατηρησει οτι οταν υπαρχει συνεχης βροχοπτωση το συστημα μου παιζει πολυ καλυτερα.
Προφανως εχει να κανει με το ρευμα , γειωση , ουδετερος.

Εγώ φαντάζομαι ότι σε αυτή την περίπτωση ότι ίσως είναι και θέμα ατμοσφαιρικής πίεσης αλλά δεν έχω τις γνώσεις να το αναλύσω.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Μήπως αυτό δεν συμβαίνει και με τ αυτοκίνητα μας η τις μηχανές;
Τη μια πετάνε και την άλλη σέρνονται.Τι βενζίνες,τι θερμοκρασίες, τι υγρασίες, τι υψόμετρα, τι οταν τελειώνει η βενζίνη,τι τα πρατήρια κλπ, ολα μας φταίνε για το καλό η το κακό.
Μάλλον απο την διάθεση μας είναι ολα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
και ομως στις μηχανες εχει βαση και τεχνικα ειδικα σε αυτες με χρηση υπερσυμπιεστη , οσο
για τα audio φυσικα παιζει καλυτερα το χειμωνα, αφου ζεσταθουν , αφου πλεον εχετε στρωσει τα χαλια και εχετε μια κατα καποιο τροπο βελτιωσει την ακουστικη του χωρου σας..
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Παντως πολυ θα ηθελα να ξερω, (επειδη δεν εχω καθολου ασχοληθει με το home cinema), αν αυτο το, ποτε παιζει...ποτε δεν παιζει, συμβαινει και στην "hi-end", εικονα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
[...]
Προφανως εχει να κανει με το ρευμα , γειωση , ουδετερος.
Ευτυχώς, αυτά τα θέματα, στην Κύπρο, είναι λυμένα εξ αρχής. Τα καλώδια μπαίνουν με έναν και μοναδικό τρόπο στις μπρίζες, οπότε φάση, γείωση και ουδέτερο είναι πάντα τα ίδια. Ίσως για αυτό το σύστημα μου παίζει πάντα! :)
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ευτυχώς, αυτά τα θέματα, στην Κύπρο, είναι λυμένα εξ αρχής. Τα καλώδια μπαίνουν με έναν και μοναδικό τρόπο στις μπρίζες, οπότε φάση, γείωση και ουδέτερο είναι πάντα τα ίδια. Ίσως για αυτό το σύστημα μου παίζει πάντα! :)
Ναι, δεν μπορώ να πω, είσαστε πρακτικοί σαν τους εγγλέζους...:rolleyes: :roflmao:

 


Y

Yiannis_B

Guest
I have to admit, δεν "έπιασα" το humor σου.
Μην δίνεις σημασία. Το φισάκι ήταν το έναυσμα. Ήμουν ένα μήνα στην Αγγλία και στράβωσα. (Και συγχαρητήρια που αλλάξατε τις ταμπέλες από Famagusta, Nicosia και Limassol στα αντίστοιχα ελληνικά ονόματα.)

Το εγγλέζικο φις (G/13A/250V) έχει πράγματι κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με το F (Schuko):

http://en.wikipedia.org/wiki/AC_power_plugs_and_sockets








Το ερώτημα όμως που θέτεις (πολικότητα / θέση φάσης και ουδετέρου), σηκώνει λίγο ψάξιμο.

Η ερώτηση είναι απλή (και πολλαπλή):

1. Αν τελικά σε ορισμένες συσκευές, έχεις βελτίωση του ήχου, αν το ψάξεις με την πολικότητα του καλωδίου (η μέθοδος ανεύρεσης της «σωστής» πολικότητας με αποσύνδεση της γείωσης είναι γνωστή), τότε γιατί δεν υπάρχει τέτοια οδηγία στο manual, τουλάχιστον σε πιο ακριβά μηχανήματα?

2. Και αντίστροφα. Πόσο έχει σκεφτεί ο κατασκευαστής την πολικότητα, όταν δίνει το αντίστοιχο εγγλέζικο φις? Αν το έχει σκεφτεί (άσχετα αν δεν το αναγράφει στο manual), τότε από την πολικότητα του εγγλέζικου φις, θα μπορούσαμε να βγάλουμε συμπέρασμα, για το που προτείνει ο κατασκευαστής να βάλουμε τον ουδέτερο, και σε συσκευές που έρχονται με schuko φις για άλλες αγορές.

3. Και αν κάνουμε το πείραμα του ερωτήματος 2, θα συμπέσουν τα αποτελέσματα, με τα αποτελέσματα της μεθοδολογίας του ερωτήματος 1?
 
Last edited by a moderator:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top