Mπράβο LIDL

Μηνύματα
908
Reaction score
333
μετα απο 15 μηνες η ηλεκτρικη σκουπα που ειχα αγορασει 55 ευρω απο το lidl χαλασε
ετοιμαζουν να την πεταξω
λεω εχει ληξει η εγγυηση ποιος θα την φιαξει τωρα ...
πηρα ομως ενα τηλεφωνο
- κυριε εχει δυο χρονια εγγυηση σας δινω ενα τηλ να συννενοηθειτε
Το τηλ αρχιζε απο 00
το πηρα
Ομιλω με θεσσαλονικη ? ειπα
- οχι κυριε μιλατε με Λιντλ Γερμανιας αλλα χρεωνεσται με αστικη χρεωση Ελλαδος
εξηγησα η σκουπα δουλευει αλλα δεν τραβαει καλα,πηρε κωδικους ,ημερομηνιες
και μου ειπε
- σε δυο εβδομαδες περιπου θα σας στειλουμε καινουργια απο Γερμανια

Μεσα σε 5 ημερες με κουριερ ηρθε καινουργια σκουπα σπιτι
ολα με δικα τους εξοδα
δεν μου ζητησαν καν να επιστρεψω την χαλασμενη ακουπα

γεια σου Ελλαδα που δεν πλητεις ποτε !!
 


Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Θα λέμε πλέον μπράβο όταν ισχύει η εγγύηση?

Πάμε καλά? Είπαμε μας έχουν ξεφτιλίσει τα γίδια αλλά τόσο υποτακτικότητα πια?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Θα λέμε πλέον μπράβο όταν ισχύει η εγγύηση?

Πάμε καλά? Είπαμε μας έχουν ξεφτιλίσει τα γίδια αλλά τόσο υποτακτικότητα πια?
Μην ακούσεις Γερμανία εσύ, αμέσως να βγάλεις σπυριά!!! :lolsign:
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Εγώ θα τους έριχνα και ένα χεσίδι από πάνω με την β' διαλογής Κινεζιά που μου πουλήσανε που χάλασε πριν καν λήξει η εγγύηση της.

Τουλάχιστον οι Κινεζιές α' διαλογής χαλάνε 1 ημέρα μετά την λήξη της εγγύησης.:D
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Δηλαδη φιλε adynaton αν την ειχε παρει απ τον Κωτσοβολο πχ θα ηταν το ιδιο?Ένα τηλεφωνο εκανε.Ουτε επαληθευση της βλαβης δεν εγινε..Μην θεωρηθεί ότι υποστηριζω τα Lidl......
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Δηλαδη φιλε adynaton αν την ειχε παρει απ τον Κωτσοβολο πχ θα ηταν το ιδιο?Ένα τηλεφωνο εκανε.Ουτε επαληθευση της βλαβης δεν εγινε..Μην θεωρηθεί ότι υποστηριζω τα Lidl......
Εντός εγγύησης είναι υποχρεωμένος είτε να το αντικαταστήσει είτε να το επιδιορθώσει. Όποιος δεν το κάνει να τρώει κράξιμο, όποιος το κάνει απλώς είναι σωστός επαγγελματίας. Σε ένα προιόν κόστους 55 Ευρώ στο οποίο σου έχει μείνει απούλητο απόθεμα δεν έχει νόημα η επαλήθευση βλάβης. Ειδικά άμα σου έχει κοστίσει 3 κούπες ρύζι στην έρημο Γκόμπι.

Και εμένα όταν εφθάρη το δέρμα σε ένα καναπέ που είχα πάρει από το ΙΚΕΑ και είχε 10ετή εγγύηση, ένα τηλέφωνο τους πήρα και δώσαμε ένα ραντεβού που ήρθαν και μου έφεραν καινούργιο και πήραν τον παλιό πίσω. Ούτε μπράβο τους είπα ούτε εκτίμησα το ΙΚΕΑ παραπάνω. Αυτό έλεγε η εγγύηση αυτό έγινε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Κι εγώ λέω μπράβο κι ας μην ψωνίζω από το Lidl. O adynaton είναι τόσο μαζόχας που θα παρακαλούσε να χαλάσει για να τους βρίσει (τους Γερμανούς). :D
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Κι εγώ λέω μπράβο κι ας μην ψωνίζω από το Lidl. O adynaton είναι τόσο μαζόχας που θα παρακαλούσε να χαλάσει για να τους βρίσει (τους Γερμανούς). :D
Οι μόνες αγορές που κάνω από το LIDL είναι εργαλεία.
Μη ηλεκτρικά φυσικά διότι δεν διακινδυνεύω την σωματική μου ακεραιότητα.

Αν μου φαγωθεί καμμιά σταυρόβιδα από μύτη δική τους θα φάει ο Φούχτελ σίδερο και ο Ράιχενμπαχ ατσάλι.:lolsign:.

Υ.Γ Τώρα που έμαθα ότι απαντάνε από LIDL Γερμανίας κιόλας στα τηλέφωνα και δεν απαντάει κανας κακομοιρης των 500 Ευρώ? Πάρτι θα κάνω.....
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Οι μόνες αγορές που κάνω από το LIDL είναι εργαλεία.
Μη ηλεκτρικά φυσικά διότι δεν διακινδυνεύω την σωματική μου ακεραιότητα.

Αν μου φαγωθεί καμμιά σταυρόβιδα από μύτη δική τους θα φάει ο Φούχτελ σίδερο και ο Ράιχενμπαχ ατσάλι.:lolsign:.


Τι ωραια που τα λες....:D
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Κι εγώ λέω μπράβο κι ας μην ψωνίζω από το Lidl. O adynaton είναι τόσο μαζόχας που θα παρακαλούσε να χαλάσει για να τους βρίσει (τους Γερμανούς). :D

Ευκαιρία να βρίζετε ψάχνετε.....:D
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Είχα πάρει μια μικρή σκάλα από το LIDL πρίν 4 χρόνια με 15€.
Ακόμα και σήμερα και παρ'όλη την κακομεταχείρηση δεν έχει πάθει το παραμικρό.
Δεν είναι όλα τα φθηνά καί σκάρτα...
 

Μηνύματα
908
Reaction score
333
Θα λέμε πλέον μπράβο όταν ισχύει η εγγύηση?

Πάμε καλά? Είπαμε μας έχουν ξεφτιλίσει τα γίδια αλλά τόσο υποτακτικότητα πια?
δεν ειναι μονο η εγγυηση φιλε μου ( που ειναι 2 χρονια ! )
ειναι το service
μου το εστειλαν με κουριερ μεσα σε 5 ημερες
χωρις να μου ζητησουν επιστροφη το χαλασμενο

το ξερεις φυσικα οτι αν το ηξεραν αυτο κατι Ελληναρες τι θα εκαναν
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
δεν ειναι μονο η εγγυηση φιλε μου ( που ειναι 2 χρονια ! )
ειναι το service
μου το εστειλαν με κουριερ μεσα σε 5 ημερες
χωρις να μου ζητησουν επιστροφη το χαλασμενο

το ξερεις φυσικα οτι αν το ηξεραν αυτο κατι Ελληναρες τι θα εκαναν
Μου έχει συμβεί στο ebay με έναν seller που πούλαγε Micro USB dvb-t tuners ΙΤΕ9135 περίπου στα 10 Ευρώ.
Ινδός πρέπει να ήταν ο τύπος. Δεν υπάρχει πλέον στο ebay.
Μου έστειλε ένα καινούργιο και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να του στείλω το προβληματικό πίσω. Τι να το κάνει άλλωστε το προβληματικό? Να το πετάξει αυτός στην ανακύκλωση αντί για εμένα?;)
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Adynaton καλο θα ηταν πριν ποσταρεις μαλλον βιαστικα να εισαι ενημερωμενος για τους ορους της εγγυησης . Αυτο που εκανε η lidl με την σκουπα του φιλου μας ειναι υπερβαση των ορων της εγγυησης και δεν καλυπτεται απο το υπαρχων νομικο καθεστως . Ειναι θεμα πολιτικης της ιδιας της εταιριας και στην διαθεση της να πρατει αναλογα .

με την υπαρχουσα νομοθεσια θα επρεπε ο αγοραστης να παει η να στειλει με δικα του εξοδα την σκουπα στο σερβις της εταιριας ( οσο και μακρυα μπορει να ειναι αυτο ) οπου η εταιρια εντος εγγυησης εχει την υποχρεωση να την επισκευασει αλλαζωντας οτι χρειαστει αλλα οχι απαραιτητα ολοκληρο το προιον εκτος της περιπτωσης που υπαρχουν εξαιρεσεις στην εγγυηση που αφορουν την χρηση η την ποιοτητα του ηλεκτρικου ρευματος . Η παραδοση θα πρεπει να γινει στην εδρα του σερβις και τα οποια μεταφορικα βαρυνουν τον πελατη .

Δυστυχως η ευτυχως αυτη ειναι η βασικη νομοθεσια ολα τα παραπανω και επιπλεον αυτης της νομοθεσιας γινονται μονο κατοπιν επιθυμιας της εταιριας που πουλαει το προιον και κατα την κριση της μπορει να αλλαξει οσους ορους της εγγυησης θελει προς οφελος του πελατη και εφοσον τηρει την βασικη νομοθεσια .

Θεωρητικα η νομοθεσια ισχυει ακομα και για το κανινουργιο προιον που αγοραστηκε πριν απο 5 λεπτα .
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Αυτό ηθελα να πω Σακη.Αλλα είναι μοδα την τελευταια πενταετια αντι να βριζουμε αυτους που φταινε (εμας),να βριζουμε τους Γερμανους.
Δεν εχω ψωνισει ποτε από τα lidl.O ανθρωπος δεν ηξερε καν ότι είναι δυο χρονια η εγγυηση.Οσο για τις κινεζιες δεν το σχολιαζω,οι αλλοι πουλανε ελβετικες σκουπες...........
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Σε εμένα έχει τύχει να χαλάσει εντός εγγυήσεως αερόθερμο (αξίας 25 ευρώ) με τηλεκοντρόλ από τα Lidl και έγινε αντικατάσταση με αποστολή courier απ' ευθείας από Γερμανία, χωρίς καν να ζητηθεί έλεγχος της συσκευής, αλλά ούτε και της απόδειξης αγοράς... Το ίδιο έτυχε και στον αδελφό μου με άλλο αερόθερμο, ακριβότερο (αξίας 40 ευρώ). Και εγώ μίλησα με υπάλληλο στη Γερμανία ο οποίος ήξερε πολύ καλά Ελληνικά, χωρίς χρέωση.
Κατά την ταπεινή μου άποψη -και απέχω πολύ από το να χαρακτηριστώ φιλογερμανός- έχει εξαιρετική εξυπηρέτηση μετά την πώληση και πολιτική επιστροφών (χωρίς καν αμφισβήτηση) και το εισπράττει.
Και τέλος, παρέχουν 3 χρόνια εγγύηση στις περισσότερες ηλεκτρικές συσκευές...
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τα εργαλεία τους είναι πρώτης τάξης. Μιλάω για τα Parkside, που είναι δική τους φίρμα. Μπορεί να είναι κινεζιές , αλλά εξαιρετικά.
Οτι κι αν έχω πάρει είναι άψογο σε κλάσμα τιμής αντίστοιχου brand name.
Το ότι υποστηρίζουν την εγγύησή τους και επεκτείνουν τους όρους κατά βούληση προς όφελος του αγοραστή μόνο θετικά μπορεί να σχολιαστεί.


Κάτι φυσικά που δεν ακολουθεί η VW και συνεχίζει να πλουτίζει απο τα ανταλακτικά που πουλάει στους πελάτες της.
Ενδεικτικά οι τρόμπες βενζίνης και οι ΄σενσορες λάμδα των golf χρήζουν αντικατάστασης πολύ νωρίς με σημαντικό κόστος για τον ταλαίπωρο χρήστη. Δεν εννοώ ότι κάνει κάτι παράνομο , απλώς έχει άλλη πολιτική.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top