iPhone 6 vs Note 4


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.534
Βασίλη, είναι σαν να ρωτάς: BMW ή Alfa Romeo; Όχι τόσο για την αντιπαλότητα των υποστηρικτών της κάθε πλευράς, αλλά για τη διαφορετικότητα των δύο κόσμων.

Καταρχήν, το Note 4 συγκρίνεται μόνο με το Apple Plus. To μικρό iPhone, ανήκει στα smartphones κι όχι στα phablets, όπως και όλες οι συσκευές με οθόνη μικρότερη των ~5.5".

Τα υπέρ του Note 4:

* Τιμή, ειδικά αν περιμένεις λίγο ακόμη.
* Οθόνη 5.7" QHD.
* Ενσωματωμένο πενάκι για όσους ενδιαφέρονται (για μένα είναι άχρηστο).
* Android, με ό,τι σημαίνει αυτό.
* Διπλάσιας ανάλυσης camera 16MP.
* Δυνατότητα επέκτασης χωρητικότητας μνήμης και αλλαγής μπαταρίας.

Τα υπέρ του Apple 6 Plus:

* Λεπτότερη και ομορφότερη συσκευή (αντικειμενικά, μιας και το Samsung είναι άσχημο 8-)) και σαφώς ανώτερο brand name.
* Μόνο 8MP camera, αλλά με Phase detection autofocus, Dual-LED flash και Slo-motion video στα 240fps.
* Άψογο fingerprint sensor.
* iOS, με ό,τι σημαίνει αυτό.
* Επιλογή 64 και 128GB (αλλά αρκετά ακριβότερα).


Και οι δύο συσκευές κάνουν πολλά περισσότερα απ' όσα χρειάζεται ο μέσος χρήστης. Για να σε διευκολύνω πάντως να σου πω ότι όποιο και να πάρεις θα έχεις κάνει τη σωστή επιλογή. :)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Επειδή έχουν περίπου ίδια τιμή έβαλα το απλό 6αρι δίπλα στο note4, το plus εκτός του ότι είναι πιο ακριβό αν το βάλεις για σύγκριση και χρήση ως phablet νομίζω ότι χάνει σε σχέση με το note (μνήμη, μπαταρία, πενάκι, usb σύνδεση). Θεωρώ ότι το 6αρι επειδή είναι πιο τηλέφωνο ότι μου δίνει μια άλλη πρόταση από το note, κερδίζεις σε μέγεθος φορητότητα χάνεις σε χρήση ως mini tablet. Από την άλλη θα μπορούσε να πει κανείς ότι στο 6αρι μπαίνει δίπλα του το samsung alpha που και cute είναι και τα ίδια κουσούρια έχει, fixed memory (32GB όμως) and battery, και πολύ πιο φθηνό...δεν το βάζω ακόμη στη σύγκριση γιατί νομίζω θα είναι σικέ το παιχνίδι, στα 200 ευρώ μείον δεν το σκέφτεσαι και πολύ αν χάνει σε κάποια σημεία, το παίρνεις και κάνεις τη δουλειά σου και ησυχάζεις...απλά λέω μήπως πάω στο κάτι παραπάνω, δεν έχω καταλήξει είναι η αλήθεια.
Τέλος αν είναι να τα λέμε οι δυο μας Alex να σε πάρω τηλέφωνο να βρεθούμε και για κανά καφέ να δω και από κοντά το εργαλείο...:p , οι υπόλοιποι σύντροφοι που είναι, οέο;
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Αν πιστεύεις ότι το plus είναι κατώτερο του note 4,τοτε δεν εχεις λόγο να παρεις το απλό 6αρι.Το μέγεθος συνηθίζεται σχετικά εύκολα.
Και εγώ το Note 4 θα επέλεγα.Τέτοια οθόνη και τις λειτουργίες του spen δεν θα βρεις πουθενά.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.647
Το galaxy note 4 έχει και καταγραφή βίντεο 4κ με ποιότητα που ξεπερνά πολλές κάμερες και dslr-mirrorless. Απλώς δεν έχει τις ευκολίες μια τέτοιας συσκευής.
Επίσης είναι και usb host !

αα και πολύ πιο χαμηλό SAR σε σχέση με το apple που είναι να ψήνεις αυγά με όλα τους.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.534
Επειδή έχουν περίπου ίδια τιμή έβαλα το απλό 6αρι δίπλα στο note4, το plus εκτός του ότι είναι πιο ακριβό αν το βάλεις για σύγκριση και χρήση ως phablet νομίζω ότι χάνει σε σχέση με το note (μνήμη, μπαταρία, πενάκι, usb σύνδεση). Θεωρώ ότι το 6αρι επειδή είναι πιο τηλέφωνο ότι μου δίνει μια άλλη πρόταση από το note, κερδίζεις σε μέγεθος φορητότητα χάνεις σε χρήση ως mini tablet. Από την άλλη θα μπορούσε να πει κανείς ότι στο 6αρι μπαίνει δίπλα του το samsung alpha που και cute είναι και τα ίδια κουσούρια έχει, fixed memory (32GB όμως) and battery, και πολύ πιο φθηνό...δεν το βάζω ακόμη στη σύγκριση γιατί νομίζω θα είναι σικέ το παιχνίδι, στα 200 ευρώ μείον δεν το σκέφτεσαι και πολύ αν χάνει σε κάποια σημεία, το παίρνεις και κάνεις τη δουλειά σου και ησυχάζεις...απλά λέω μήπως πάω στο κάτι παραπάνω, δεν έχω καταλήξει είναι η αλήθεια.
Τέλος αν είναι να τα λέμε οι δυο μας Alex να σε πάρω τηλέφωνο να βρεθούμε και για κανά καφέ να δω και από κοντά το εργαλείο...:p , οι υπόλοιποι σύντροφοι που είναι, οέο;
Κάτι ακόμα. Αν απλά συγκρίνεις "ωμά" τις δύο συσκευές, χωρίς να σε έχει κερδίσει εξαρχής ένας εκ των δύο κόσμων, πάρε το πιο φτηνό κι αυτό που κάνει τα πιο πολλά, δηλαδή το Note 4.

Προσωπικά, δεν μπορώ απλά να αραδιάσω τα +/- όταν στην εξίσωση είναι και η Apple. Είναι εντελώς άλλη φιλοσοφία που ή σε κερδίζει, ανεξαρτήτως αριθμών, ή τη μισείς. Και έχω γράψει αρκετές φορές ότι θα σκεφτόμουν άλλη εταιρεία μόνο όταν η τιμή ήταν κάτω της μισής. Για να ξαναπάω στα αυτοκίνητα (πού 'σαι Zizik; :D), δεν θα έπαιρνα ποτέ Hyundai sedan, όσο καλό κι αν ήταν. Θέτω όρια τιμής και κατηγορίας για κάθε εταιρεία.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Πολυ ακριβό βρε παιδί μου το iPhone.. Τι να πω, νομίζω το Note 4 ειναι πιο τίμια συσκευή..
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Εντάξει τώρα δεν θα μου μιλάει ο lessaros και ίσως και ο xfader :unsure:

μετά από πολύ διάβασμα και περίσκεψη, ψαχούλεμα και πιασιματάκια, κατέληξα στο note 4. Καθοριστικοί παράγοντες ήταν:
1. S Pen
2. Android
3. -200

:cool:
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Ο xfader θα σου ξαναμιλήσει,είναι πιο φιλελεύθερος από μένα σε τέτοια θέματα.Είναι Δημοκρατικός.
Εγώ από την άλλη είμαι Ρεπουμπλικάνος σε ότι αφορά την Apple και μάλιστα στο tea party φανατικός!
Θα κάνουμε και μερικά ανοίγματα όμως!;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top