Mπράβο LIDL

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Adynaton καλο θα ηταν πριν ποσταρεις μαλλον βιαστικα να εισαι ενημερωμενος για τους ορους της εγγυησης . Αυτο που εκανε η lidl με την σκουπα του φιλου μας ειναι υπερβαση των ορων της εγγυησης και δεν καλυπτεται απο το υπαρχων νομικο καθεστως . Ειναι θεμα πολιτικης της ιδιας της εταιριας και στην διαθεση της να πρατει αναλογα .

με την υπαρχουσα νομοθεσια θα επρεπε ο αγοραστης να παει η να στειλει με δικα του εξοδα την σκουπα στο σερβις της εταιριας ( οσο και μακρυα μπορει να ειναι αυτο ) οπου η εταιρια εντος εγγυησης εχει την υποχρεωση να την επισκευασει αλλαζωντας οτι χρειαστει αλλα οχι απαραιτητα ολοκληρο το προιον εκτος της περιπτωσης που υπαρχουν εξαιρεσεις στην εγγυηση που αφορουν την χρηση η την ποιοτητα του ηλεκτρικου ρευματος . Η παραδοση θα πρεπει να γινει στην εδρα του σερβις και τα οποια μεταφορικα βαρυνουν τον πελατη .

Δυστυχως η ευτυχως αυτη ειναι η βασικη νομοθεσια ολα τα παραπανω και επιπλεον αυτης της νομοθεσιας γινονται μονο κατοπιν επιθυμιας της εταιριας που πουλαει το προιον και κατα την κριση της μπορει να αλλαξει οσους ορους της εγγυησης θελει προς οφελος του πελατη και εφοσον τηρει την βασικη νομοθεσια .

Θεωρητικα η νομοθεσια ισχυει ακομα και για το κανινουργιο προιον που αγοραστηκε πριν απο 5 λεπτα .
Κι εγώ χειροκροτώ αυτή την ενέργεια του Lidl.
Ομως κατα ενα μέρος, μ αυτήν του την ενέργεια, καλύπτει και δικές του αδυναμίες,οπως να έχει ενα service κοντά μας.Γιατι αν ηξερε ο πελάτης οτι θα έπρεπε να στείλει ενα χαλασμένο προιόν στην Γερμανία για να φτιαχτεί (που θα κόστιζε πολύ ) μάλλον δεν θα το αγόραζε.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Κι εγώ μια φορά είχα ψωνίσει από τα Λιντλ 1 κιλό χοιρομέρι,το φαγα όλο με μιας κι όταν με έπιασε κόψιμο,πήρα στη Γερμανία και διαμαρτυρήθηκα και αυτοί μου έστειλαν άλλο 1 κιλό δώρο...:lolsign:

Τέτοια κάνουν,μπαίνουν μέσα και μετά γυρεύουν από μας τα δανεικά πίσω...
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
Κι εγώ μια φορά είχα ψωνίσει από τα Λιντλ 1 κιλό χοιρομέρι,το φαγα όλο με μιας κι όταν με έπιασε κόψιμο,πήρα στη Γερμανία και διαμαρτυρήθηκα και αυτοί μου έστειλαν άλλο 1 κιλό δώρο...:lolsign:

Τέτοια κάνουν,μπαίνουν μέσα και μετά γυρεύουν από μας τα δανεικά πίσω...
αν δεν το ετρωγες ομως ολο η το ετρωγες σιγα σιγα
εσυ δεν θα ειχες παραπονα
και αυτοι δεν θα εμπαιναν μεσα
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Κι εγώ μια φορά είχα ψωνίσει από τα Λιντλ 1 κιλό χοιρομέρι,το φαγα όλο με μιας κι όταν με έπιασε κόψιμο,πήρα στη Γερμανία και διαμαρτυρήθηκα και αυτοί μου έστειλαν άλλο 1 κιλό δώρο...:lolsign:

Τέτοια κάνουν,μπαίνουν μέσα και μετά γυρεύουν από μας τα δανεικά πίσω...

Απίστευτο humor μεγάλε. Keep going που λένε στο χωριό μου.
Μην παρεξηγηθώ guys το εννοώ.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Κι εγώ χειροκροτώ αυτή την ενέργεια του Lidl.
Ομως κατα ενα μέρος, μ αυτήν του την ενέργεια, καλύπτει και δικές του αδυναμίες,οπως να έχει ενα service κοντά μας.Γιατι αν ηξερε ο πελάτης οτι θα έπρεπε να στείλει ενα χαλασμένο προιόν στην Γερμανία για να φτιαχτεί (που θα κόστιζε πολύ ) μάλλον δεν θα το αγόραζε.

Μα όπως είδες δεν χρειάστηκε να πάει στην γερμανία καν. Το αντικατέστησαν για πλάκα. Τι να λέμε τώρα?
 

Y

Yiannis_B

Guest
Κι εγώ μια φορά είχα ψωνίσει από τα Λιντλ 1 κιλό χοιρομέρι,το φαγα όλο με μιας κι όταν με έπιασε κόψιμο,πήρα στη Γερμανία και διαμαρτυρήθηκα και αυτοί μου έστειλαν άλλο 1 κιλό δώρο...:lolsign:

Τέτοια κάνουν,μπαίνουν μέσα και μετά γυρεύουν από μας τα δανεικά πίσω...
Αυτά δεν είναι τίποτα. Εγώ είχα πάρει μια τοστιέρα από τα Lidl, και από το πρώτο τοστ έλειπε το σαλάμι.

Τους πήρα τηλέφωνο να διαμαρτυρηθώ, και μου στείλαν αεροπορικώς, ολόκληρο βόδι. :rolleyes:
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Μα όπως είδες δεν χρειάστηκε να πάει στην γερμανία καν. Το αντικατέστησαν για πλάκα. Τι να λέμε τώρα?
Δεν διαβάσατε καλά ολα τα ποστ.
Απαντώ για την περίπτωση που θα ήμουν υποχρεωμένος να το στείλω Γερμανία ,επειδή αυτοί έχουν εκεί το service ,δεν είμαι εγώ εκεί.
Το οτι με απάλάσσουν τελικά απ αυτό καλύπτει την δικιά τους αδυναμία,δεν θα του θεοποιήσω γι αυτό,αλλά είπα πάλι μπράβο τους.
Αυτό το "καν" ηταν άτοπο.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Τα διάβασα τα ποστς . Η εν γένει αδυναμία τους όπως λες καλύπτεται απο την νομοθεσία. Στην προκειμένη περίπτωση χαμένος θα ήταν ο αγοραστής που θα έπρεπε να στείλει το προϊόν στη γερμανία για επισκευή η αντικατάσταση με δικά του έξοδα. Απο την στιγμή λοιπόν που γλύτωσε και αυτήν την ταλαιπωρία είναι κερδισμένος.
 


Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Adynaton καλο θα ηταν πριν ποσταρεις μαλλον βιαστικα να εισαι ενημερωμενος για τους ορους της εγγυησης . Αυτο που εκανε η lidl με την σκουπα του φιλου μας ειναι υπερβαση των ορων της εγγυησης και δεν καλυπτεται απο το υπαρχων νομικο καθεστως . Ειναι θεμα πολιτικης της ιδιας της εταιριας και στην διαθεση της να πρατει αναλογα .

με την υπαρχουσα νομοθεσια θα επρεπε ο αγοραστης να παει η να στειλει με δικα του εξοδα την σκουπα στο σερβις της εταιριας ( οσο και μακρυα μπορει να ειναι αυτο ) οπου η εταιρια εντος εγγυησης εχει την υποχρεωση να την επισκευασει αλλαζωντας οτι χρειαστει αλλα οχι απαραιτητα ολοκληρο το προιον εκτος της περιπτωσης που υπαρχουν εξαιρεσεις στην εγγυηση που αφορουν την χρηση η την ποιοτητα του ηλεκτρικου ρευματος . Η παραδοση θα πρεπει να γινει στην εδρα του σερβις και τα οποια μεταφορικα βαρυνουν τον πελατη .

Δυστυχως η ευτυχως αυτη ειναι η βασικη νομοθεσια ολα τα παραπανω και επιπλεον αυτης της νομοθεσιας γινονται μονο κατοπιν επιθυμιας της εταιριας που πουλαει το προιον και κατα την κριση της μπορει να αλλαξει οσους ορους της εγγυησης θελει προς οφελος του πελατη και εφοσον τηρει την βασικη νομοθεσια .

Θεωρητικα η νομοθεσια ισχυει ακομα και για το κανινουργιο προιον που αγοραστηκε πριν απο 5 λεπτα .
Εφόσον όπως φαίνεται ασχολείσαι με after sales θα ξέρεις καλύτερα και τα της νομοθεσίας.
Προσωπικά όταν χρειάστηκα το service των Candy Hoover ήρθε στο σπίτι. Θα μου πεις ίσως ότι λογικό είναι εφόσον επρόκειτο για πλυντήριο. Οι σωστοί επαγγελματίες σε όλους τους τομείς δεν τηρούν το γράμμα των νόμων. Προσφέρουν το κάτι παραπάνω αν θέλουν να έχουν πελατεία φυσικά. Αν δεν θέλουν δικό τους πρόβλημα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κι εγώ μια φορά είχα ψωνίσει από τα Λιντλ 1 κιλό χοιρομέρι,το φαγα όλο με μιας κι όταν με έπιασε κόψιμο,πήρα στη Γερμανία και διαμαρτυρήθηκα και αυτοί μου έστειλαν άλλο 1 κιλό δώρο...:lolsign:

Τέτοια κάνουν,μπαίνουν μέσα και μετά γυρεύουν από μας τα δανεικά πίσω...
Η σωστή after sales πολιτική ,θα ήταν να σου στείλουν 4 συσκευασίες των 12 ρολών χαρτιού υγείας :tongue:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Κι εγώ μια φορά είχα ψωνίσει από τα Λιντλ 1 κιλό χοιρομέρι,το φαγα όλο με μιας κι όταν με έπιασε κόψιμο................
Θα πρέπει να το λες πιο κομψά. Αντί "μ΄έπιασε κόψιμο" να λες απλά "μ΄έκοψε πιάσιμο" :laugh:
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
δεν ειναι τοσο απλο Γιαννη η ισχυουσα νομοθεσια δεν υποχρεωνει ολους τους κατασκευαστες να εχουν σερβις στην Ελλαδα προφανως και σε αλλες χωρες για προιοντα εκτος εγγυησης Οι υποχρεωσεις τους σταματανε απο την στιγμη που τελειωνει η εγγυηση Αρα Ορθα εχουν σκεφτει οτι ειναι ευκολοτερο και σαφως φθηνοτερο να αντικαταστησουν ενα 5-10% απο τα προιοντα σκουπας χωρις πολλες ερωτησεις και χωρις διευκρινησεις για το εαν φταιει η σκουπα η ο πελατης απο το να συντηρουν ενα καταστημα η ενα συμβολαιο με μια εταιρια σερβις που θα κοστιζει σχεδον το ιδιο .

Για τα park side επισης υπαρχει και σερβις και ανταλλακτικα μαλιστα σε πολυ φιλικες τιμες και παλι δεν προσπαθω να εξυμνησω τα Lidl αλλα τυχαινει η πολιτικη τους σε καποια θεματα να ειναι μακραν καλυτερη απο αλλες εταιριες .

Θυμιζω τον πολυκαναλο επωνυμης ...πολυ επωνυμης εταιριας που κοπαναει πλακετες HDMI και οπου και να ανοιξεις στο δικτυο οι αναφορες ειναι τυπου 150 σε καθε σελιδα αλλα στην εδω ""αντιπροσωπεια "" εαν καλεσεις να ζητησεις βοηθεια """ Εχουν πουλησει χιλιαδες κομματια , δεν ειχαν ποτε το παραμικρο προβλημα , και ειναι η πρωτη φορα που το ακουνε "

ΘΑ μου πει καποιος οτι προφανως αυτη ειναι η σταση της Ελληνικης αντιπροσωπειας ...ΝΑΙ αλλα οπως ολοι γνωριζουμε τι σημαινει η λεξη αντιπροσωπεια ειναι μαλλον κακο για εναν κατα τα αλλα σοβαρο κατασκευαστη που επεσε τσπ σε καποιο σφαλμα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top