Θόρυβος από γείωση;;

don

Μηνύματα
192
Reaction score
33
Καλησπέρα σε όλους,
έχω προενισχυτή με μονομπλόκ τελικούς solid state και όταν κλείνω πρώτο τον προενισχυτή με αναμμένους τους τελικούς βγαίνει ένα βουητό από τα ηχεία. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν είναι συνδεδεμένα με rca, ενώ με xlr είναι οκ.
Επίσης δεν το κάνει με ένα καλώδιο Vdh the second το οποίο δεν έχει μεταλλικούς αγωγούς (Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό).

Εχει να κάνει με γείωση ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο; Μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η σωστή χρήση είναι να ανάβεις τελευταίο τον τελικό και να τον σβήνεις πρώτο.
Οτιδήποτε άλλο εγγυμονεί κινδύνους ζημιάς είτε στα ηχεία είτε στο τελικό.

Από εκεί και πέρα αυτό που αναφέρεις είναι λογικό να συμβαίνει λόγο της βαθμιαίας πτώσης της τάσης στα τροφοδοτικά και την εμφάνιση σήματος στην έξοδο του προ.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Να κόψεις αυτήν τη συνήθεια!!
Πρώτα κλείνουμε τελικό και μετά προ
Το αντίστροφο όταν ανάβουμε
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Leo έχεις δίκιο αλλά που να το βρείς?
Εγώ πάντως που κλείνω ταυτόχρονα προ και τελικό μέσω voltage regulator , δεν έχω κανένα θέμα. Ούτε όταν τα ανάβω γιατί το delay του τελικού είναι λίγο μεγαλύτερο και ανοίγει τελευταίος , μετά τον προ.
Ομως έχεις δίκιο. Πρώτα ανοίγουμε τον προ και μετά τον τελικό. Πρώτα σβήνουμε τον τελικό και μετά τον προ.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Να κόψεις αυτήν τη συνήθεια!!
Πρώτα κλείνουμε τελικό και μετά προ
Το αντίστροφο όταν ανάβουμε
Leo έχεις δίκιο αλλά που να το βρείς?
Εγώ πάντως που κλείνω ταυτόχρονα προ και τελικό μέσω voltage regulator , δεν έχω κανένα θέμα. Ούτε όταν τα ανάβω γιατί το delay του τελικού είναι λίγο μεγαλύτερο και ανοίγει τελευταίος , μετά τον προ.
Ομως έχεις δίκιο. Πρώτα ανοίγουμε τον προ και μετά τον τελικό. Πρώτα σβήνουμε τον τελικό και μετά τον προ.
Kαι νομιζω πως ειναι και λιγο περιεργο, πως και δεν εχει καψει και κανενα ηχειο ακομα κλεινοντας πρωτα τον προ.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Καλησπέρα σε όλους,
έχω προενισχυτή με μονομπλόκ τελικούς solid state και όταν κλείνω πρώτο τον προενισχυτή με αναμμένους τους τελικούς βγαίνει ένα βουητό από τα ηχεία. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν είναι συνδεδεμένα με rca, ενώ με xlr είναι οκ.
Επίσης δεν το κάνει με ένα καλώδιο Vdh the second το οποίο δεν έχει μεταλλικούς αγωγούς (Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό).

Εχει να κάνει με γείωση ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο; Μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Διευκρίνησε μας.
Στιγμιαίος θόρυβος οταν κλείνεις τον προ η κάποιος βόμβος που παραμένει οσο είναι κλειστός ο προ και ανοικτός ο τελικος?
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Καλά δεν είναι και τόσο εύκολο,αλλά όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά
 

don

Μηνύματα
192
Reaction score
33
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Καλά τα λέτε, το ξέρω ότι το σωστό είναι να κλείνεις πρώτα τον τελικό.
(Αντε βέβαια να το εξηγήσεις και στα πιτσιρίκια αυτό..)
Απλά έτσι μου έκανε εντύπωση γιατί να βγάζει αυτόν το βόμβο ο οποίος δεν στιγμιαίος είναι συνεχόμενος.
Παιζει να είναι αυτό το ground loop που λένε; Από ότι διάβασα και σε αυτή την περίπτωση θέλει xlr σύνδεςη για να σταματήσει.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
όχι δεν θέλει xlr,είναι θέμα κατασκευαστικής φιλοσοφίας του ενισχυτή,πολλοί το κάνουν
 
  • Like
Reactions: don


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top