Sennheiser HD439 VS Sennheiser HD449 VS *else*

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπέρα μάγκες.

Είμαι στην αναζήτηση closed-back ακουστικών και μετά από αρκετό ψαχτήρι έχω καταλήξει κάπως στα δύο αυτά μοντέλα της Sennheiser που παίζουν μέχρι τα 80-85 ευρώ με μια διαφορά 10 ευρώ μεταξύ τους (σαφώς και είμαι ανοιχτός σε δικές σας διαφορετικές προτάσεις, εξού και το *else*στον τίτλο). Έχω διαβάσει κάποια θετικά και αρνητικά των 2 μοντέλων έχοντας βέβαια κάποιες απορίες για τον ήχο που ελπίζω να λυθούν από εσάς.

Γενικά, από άποψη χαρακτηριστικών κλίνω προς τα HD439 για τους εξής λόγους: α) αποσπώμενο καλώδιο β) υλικό στα μαξιλαράκια (κάποιο ύφασμα σαν "βελούδο" που διαβάζω οτι αναπνέει πολύ και δεν ιδρώνει το κεφάλι)
Από την άλλη το HD449 έχει κι αυτό κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με το 439: α) επέκταση καλωδίου (γλιτώνοντας το βάλε-βγάλε που ίσως να δημιουργήσει φθορά στην υποδοχή?) β) καλύτερη "ηχομόνωση" , κυρίως όσο αφορά ήχο που βγαίνει προς το περιβάλλον, λόγω της δερματίνης στα μαξιλαράκια (χωρίς βέβαια η διαρροή στο 439 να είναι κάτι τραγικό, απ'ότι έχω διαβάσει)

Τώρα αναφορικά με τον ήχο τους, έχω διαβάσει πως το 439 είναι λίγο πιο bass-heavy και το 449 έχει καλύτερη απόδοση των συχνοτήτων overall αλλά υστέρηση στο μπάσο. Μάλιστα, σε μερικά reviews χρηστών διάβασα για "απογοητευτική" κατάσταση χαμηλά. Σημειώνω εδώ πως τα μόνα ακουστικα που έχω χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιώ είναι κάτι ψείρες Sony MDR (με τιμή στο 20άρικο). Οπότε, δεν είμαι audiophile που θα μπορεί να κρίνει αποτελεσματικά ένα μοντέλο και να αναγνωρίσει τόσες διαφορές.

Αν τώρα από εκεί και πέρα, μπορείτε να προτείνετε κάτι σε παρόμοια χρήματα (η αλήθεια είναι πως το 449 πιάνει ταβάνι για μένα από άποψη προϋπολογισμού) ευπρόσδεκτο είναι σε κάθε περίπτωση.
Σημειώνω πως φοράω κοκκάλινα γυαλιά και τα ακουστικά θα χρησιμοποιούνται ΚΑΙ με φορητές συσκευές (εξού και η έρευνα με οδήγησε στα 2 Sennheiser)

Ευχαριστώ
 

D

Deleted member 8307

Guest
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις ακουστικά που στο κουτί τους λένε extended bass response, απευθύνονται κυρίως σε ένα νεανικό κοινό όπου αρέσει το τονισμένο μπάσο. Το HD449 θα είναι το καλύτερο ακουστικό για μουσική απόλαυση.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν έχω ακούσει τα ακουστικά που σε ενδιαφέρουν, αλλά θα σου πρότεινα τα
SUPERLUX HD 681 EVO BK τα οποία αγόρασα πρόσφατα και θεωρούνται Giant Killers (με κάποιες μετατροπές).

Όπως και να χει με 40€ αγοράζεις ακουστικά με αποσπώμενο καλώδιο, (περιλαμβάνεται ένα τρίμετρο και ένα του μέτρου), 2 ζευγάρια pads, το ένα απλό (πλαστικό) ενώ το δεύτερο σετ είναι βελουτέ (velour) τα οποία είναι πολύ αναπαυτικα και στοιχίζουν μόνα τους περίπου 20€.


Τα ακουστικά έχουν πολύ βαθύ αλλά τονισμένο χαμηλό, κάτι που είναι ευχάριστο σε χαμηλές εντάσεις, οι μεσαίες είναι Πολύ ωραίες και τα πρίμα καλά, ενώ με λίγο EQ ή τα mods που προτείνουν εδώ, απογειώνεται σε κορυφαίο ακουστικό.

Επιπλέον παίζουν άνετα και από το κινητό.

Στην κατηγορία <100 € δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο.

 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις ακουστικά που στο κουτί τους λένε extended bass response, απευθύνονται κυρίως σε ένα νεανικό κοινό όπου αρέσει το τονισμένο μπάσο. Το HD449 θα είναι το καλύτερο ακουστικό για μουσική απόλαυση.
Δεν είχα προσέξει καθόλου αυτό που λες για τη συσκευασία και με έβαλε σε σκέψεις για να πω την αλήθεια, διότι δε θέλω να πάρω κάτι ψεύτικο. Από την άλλη, διαβάζω γενικά πάρα πολύ καλές κριτικές για τα HD439 και δεν έχω δει να επισημαίνεται κάποιος υπερτονισμός των χαμηλών συχνοτήτων.

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, και ευχαριστώ που το επισήμανες, απλώς λόγω μηδαμινής εμπειρίας στον ήχο δεν ξέρω κατά πόσο θα μου φανεί υπερβολικό ή απλώς αδιάφορο.

Δεν έχω ακούσει τα ακουστικά που σε ενδιαφέρουν, αλλά θα σου πρότεινα τα
SUPERLUX HD 681 EVO BK τα οποία αγόρασα πρόσφατα και θεωρούνται Giant Killers (με κάποιες μετατροπές).
[.........]
Πολύ ωραία η επιλογή σου, από Superlux είχα μόνο το 668 υπ'όψιν το οποίο είναι open.
Βλέπω όμως πως τα 681 είναι semi-open κι αυτό είναι κάτι που θα με ενοχλήσει αρκετά στη χρήση, διότι δε θέλω να έχω διαρροή ήχου.

Για τα HD449 και HD439 έχετε μήπως κάποια άποψη για τον αν οδηγούνται άνετα από φορητές συσκευές και ποιό τα καταφέρνει καλύτερα;
 

D

Deleted member 8307

Guest
Δεν είχα προσέξει καθόλου αυτό που λες για τη συσκευασία και με έβαλε σε σκέψεις για να πω την αλήθεια, διότι δε θέλω να πάρω κάτι ψεύτικο.
Η sennheiser ειναι μεγάλη και σοβαρή εταιρία και δεν θα έχεις κάτι ψεύτικο, ισως κάτι λίγο "φτιαχτό". Σύμφωνα με την ίδια για το HD439:
"For a combination of street style and prowess, the HD 439 closed-back stereo headphones are the choice. These headphones offer you the world of audio with a bold and revolutionary design, including a chrome inner lining and black mesh turbines.
Delight in an enhanced and outstanding bass performance. Featuring two detachable single-sided cables, you will be able to find the cable length that distinguishes you apart from others. Make a firm statement with the HD 439 and feel the difference."


και για το HD449:
"Sennheiser’s HD 449 stands out from the crowd with its striking, kink design and high-quality audio reproduction. Delivering detailed sound and clarity, both indoor and outdoor with its advanced acoustic system, these headphones are guaranteed to please.
Its design ensures a comfortable fit around your ears and isolate against ambient noise. Completing the package are gold plated plugs, extension cable and adaptor for excellent connectivity anywhere."

Οπότε αποφασίζεις ανάλογα με τα γούστα σου.
Για τα HD449 και HD439 έχετε μήπως κάποια άποψη για τον αν οδηγούνται άνετα από φορητές συσκευές και ποιό τα καταφέρνει καλύτερα;
Οδηγούνται άνετα και τα δύο, με το HD449 να είναι καλύτερο γιατί είναι 2db πιο ευάισθητο (και έχει την ίδια εμπέδηση με το HD439).
 
Last edited by a moderator:

D

Deleted member 8307

Guest
... με το HD449 να είναι καλύτερο γιατί είναι 2db πιο ευάισθητο (και έχει την ίδια εμπέδηση με το HD439).
Λάθος αυτό, έβλεπα το max SPL στο site της Sennheiser (δεν δίνει στοιχεία για την ευαισθησία). Σύμφωνα με τις μετρήσεις του innerfidelity.com για τα HD439 και HD449, το HD439 ειναι πιο ευαίσθητο κατά τουλάχιστον 3db και φαίνεται να έχει τις καλύτερες μετρήσεις.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Λάθος αυτό, έβλεπα το max SPL στο site της Sennheiser (δεν δίνει στοιχεία για την ευαισθησία). Σύμφωνα με τις μετρήσεις του innerfidelity.com για τα HD439 και HD449, το HD439 ειναι πιο ευαίσθητο κατά τουλάχιστον 3db και φαίνεται να έχει τις καλύτερες μετρήσεις.
Καταρχάς σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τη βοήθειά σου.
Δεύτερον από εδώ διαβάζω αυτό το οποίο με προβληματίζει και δεν ξέρω που το στηρίζει ο τύπος που γράφει:
The only thing that keeps me looking back at the 449's is the offer of more powerful magnets and better sound when playing from a mobile device or something with a low power output.
Τέλος, για να γίνω πιο κατανοητός, θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εύκολο στα επόμενα λίγα τραγούδια που θα γράψω, ποιό από τα δύο μοντέλα θα είναι πιο στα "νερά" του, ώστε να καταλάβω κάπως τι εννοούμε με τα ψηλά,χαμηλά μεσαία και ειδικότερα για τί διαφορές μιλάμε (πρόκειται για links σε YouTube. Ξέρω δεν είναι ακριβές, απλώς δίνει μια ιδέα):

1) Tei Shi - Bassically
2) Nujabes - Moon Strut
3) The Killers - Shot at the night
4) Gaslamp Killer - Nissim
5) Disclosure feat. London Grammar - You Help Me Lose My Mind

6) Iron Maiden - Number of the beast
7) Metallica - Ride The Lightning
8) AC/DC - Shoot To Thrill
9) Led Zeppelin - When the Levee Breaks
10) The Doors - Love Me Two Times


Υ.Γ: Φαντάζομαι πάντως πως σε όποιο από τα δύο μοντέλα και να καταλήξω (με έναν αστερίσκο και στα Superlux που είπε ο φίλος πιο πάνω) θα ακούσω τεράστια διαφορά σε σχέση με τα τωρινά μου ακουστικά Sony MDR-EX110 , έτσι δεν είναι;
 

D

Deleted member 8307

Guest
Δεύτερον από εδώ διαβάζω αυτό το οποίο με προβληματίζει και δεν ξέρω που το στηρίζει ο τύπος που γράφει:
The only thing that keeps me looking back at the 449's is the offer of more powerful magnets and better sound when playing from a mobile device or something with a low power output.
Μην δίνεις σημασία σ'αυτά που διαβάζεις, πολλοί γράφουν ότι τους κατέβει. Ξεκίνα διαβάζοντας κάτι αντικειμενικό με επιστημονική βάση όπως οι μετρήσεις του Tyll και στην συνέχεια βλέπεις.
Τέλος, για να γίνω πιο κατανοητός, θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εύκολο στα επόμενα λίγα τραγούδια που θα γράψω, ποιό από τα δύο μοντέλα θα είναι πιο στα "νερά" του, ώστε να καταλάβω κάπως τι εννοούμε με τα ψηλά,χαμηλά μεσαία και ειδικότερα για τί διαφορές μιλάμε (πρόκειται για links σε YouTube. Ξέρω δεν είναι ακριβές, απλώς δίνει μια ιδέα):

1) Tei Shi - Bassically
2) Nujabes - Moon Strut
3) The Killers - Shot at the night
4) Gaslamp Killer - Nissim
5) Disclosure feat. London Grammar - You Help Me Lose My Mind

6) Iron Maiden - Number of the beast
7) Metallica - Ride The Lightning
8) AC/DC - Shoot To Thrill
9) Led Zeppelin - When the Levee Breaks
10) The Doors - Love Me Two Times

Υ.Γ: Φαντάζομαι πάντως πως σε όποιο από τα δύο μοντέλα και να καταλήξω (με έναν αστερίσκο και στα Superlux που είπε ο φίλος πιο πάνω) θα ακούσω τεράστια διαφορά σε σχέση με τα τωρινά μου ακουστικά Sony MDR-EX110 , έτσι δεν είναι;
Δεν γίνεται να σου απαντήσει κάποιος στην ερώτηση σου διότι θα έμπαινε στα χωράφια της επιστημονικής φαντασίας.

Καταρχάς σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τη βοήθειά σου.
Παρακαλώ :). Το θέμα είναι να βρεις εσύ αυτό που θέλεις και σου αρέσει. Δεν υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα ή στην αντιπροσωπία στην Ελλάδα να τα ακούσεις με το κινητό σου ή τον υπολογιστή σου ? Επειδή η αγορά τους είναι προσωπική υπόθεση (λαμβάνοντας υπόψιν την εργονομία) σε λίγα λεπτά θα είχες καταλήξει χωρίς περαιτέρω προβληματισμούς .
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
[.....]Δεν υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα ή στην αντιπροσωπία στην Ελλάδα να τα ακούσεις με το κινητό σου ή τον υπολογιστή σου ? Επειδή η αγορά τους είναι προσωπική υπόθεση (λαμβάνοντας υπόψιν την εργονομία) σε λίγα λεπτά θα είχες καταλήξει χωρίς περαιτέρω προβληματισμούς .
Βρέθηκα τις προάλλες σε έναν Νάκα στο The Mall Athens αλλά είχε διαθέσιμα μόνο κάτι Momentum προς δοκιμή (τα οποία δε θα έλεγα οτι μου άρεσαν).

Ξέρεις πάντως που μπορώ να βρω να τα δοκιμάσω; Διότι είναι ελάχιστα τα καταστήματα που έχω δει να τα έχουν ανοιχτά και αν τα έχουν είναι μοντέλα πιο φθηνά κ.ο.κ.

Για την ώρα κλίνω προς τα HD439 λόγω των velour pads, του αποσπώμενου καλωδίου και της ευκολίας οδήγησης. Αλλά η μόνη ανησυχία είναι μήπως τα μετανιώσω από θέμα ήχου. Βασικά όλα θα λυθούν άμα μπορέσω να τα συγκρίνω και τα δύο στα αυτιά μου.
 

D

Deleted member 8307

Guest
Δεν γνωρίζω, δεν κατοικώ στην Ελλάδα, αλλά στο public ή στον Νάκα στην Αθήνα κοίταξες ? ίσως έχουν ακουστικά προς ακρόαση. Επίσης κοίτα και στην Athens Pro μήπως έχουν κάτι να σου προτείνουν...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Δεν γνωρίζω, δεν κατοικώ στην Ελλάδα, αλλά στο public ή στον Νάκα στην Αθήνα κοίταξες ? ίσως έχουν ακουστικά προς ακρόαση. Επίσης κοίτα και στην Athens Pro μήπως έχουν κάτι να σου προτείνουν...
Ωραίος. Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και σύντομα θα ποστάρω εξελίξεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.747
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top