Θόρυβος από M-Audio BX5 D2

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Το τζάκ το συνδέεις απευθείας στην πίσω έξοδο ή σε κανένα βίσμα στην μπροστινή πλευρά του πισιού;

Σε λάπτοπ HP με ίδιο πρόβλημα που είχα έφταιγε το τροφοδοτικό, μόλις το έβγαζα και έπαιζε με μπαταρία όλα ΟΚ.

Έχεις κανένα περισσευούμενο ATX τροφοδοτικό από κανένα φίλο σου; κάνε καμιά δοκιμή να το αλλάξεις.
Αρκετά φτηνά τροφοδοτικά των PC είναι απαράδεκτα..... περισσότερο καταναλώνουν και θόρυβο κάνουν παρά αποδίδουν.

Ρίξε και μια ματιά στη μητρική για φουσκωμένους πυκνωτές......
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Ηλία, δοκίμασες άλλη mini jack έξοδο;
σε όλες,ακόμα κ στου μικροφώνου :D
μέχρι κ ρεύμα από το πάνω σπίτι πήρα.


Το τζάκ το συνδέεις απευθείας στην πίσω έξοδο ή σε κανένα βίσμα στην μπροστινή πλευρά του πισιού;

Σε λάπτοπ HP με ίδιο πρόβλημα που είχα έφταιγε το τροφοδοτικό, μόλις το έβγαζα και έπαιζε με μπαταρία όλα ΟΚ.

Έχεις κανένα περισσευούμενο ATX τροφοδοτικό από κανένα φίλο σου; κάνε καμιά δοκιμή να το αλλάξεις.
Αρκετά φτηνά τροφοδοτικά των PC είναι απαράδεκτα..... περισσότερο καταναλώνουν και θόρυβο κάνουν παρά αποδίδουν.

Ρίξε και μια ματιά στη μητρική για φουσκωμένους πυκνωτές......
το συνδέω στην πίσω πλευρά

το τροφοδοτικό είναι corsair
(δοκίμασα κ σε pc με hec κ σε άλλο pc που μου έχουν φέρει για επισκευή με του κιλού Psu...τα ίδια)

φουσκωμένοι πυκνωτές κτλ δεν υπάρχουν.

έχω εκνευριστεί πάρα πολύ σε σημείο που σκέφτομαι εναλλακτική λύση από το να βρώ το πρόβλημα.
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
δεν νομίζω,στα 10W είμαι κ μακριά από καλώδια κ βύσματα.
ε α να χαθείς πχια
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
....εάν δοκιμάσεις με ένα καλώδιο ρεύματος των ηχείων να το γδάρεις και να κόψεις την γείωση κίτρινο-πράσινο(εννοείτε προσωρινά). Γιατί είπες ότι με κινητό δεν κάνει θόρυβο, οπότε μην γίνεται κάποιο ground loop.
Εάν δεν έχεις spare καλώδιο ρεύματος για να δοκιμάσεις το κόψιμο έχω καμιά 300ρια:D.
Θεωρητικά την γη την περνάει μέσα από το ένα 1 πιν.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.875
Reaction score
41.084
Εγώ γλίτωσα από τον περίεργο κυκλικό θόρυβο που έιχα με το μηχανάκι της behringer αλλά τώρα είναι πιο ευαίσθητο νομίζω και μάλλον τραβάει πιο εύκολα παράσιτα λόγω των απλωμένων καλωδίων, όταν η οθόνη μπαίνει στο screen saver γίνεται χαμός.

Ηλία έλα να το πάρεις να το δοκιμάσεις...μη φοβάσει θα τα κρύψω όλα τα άλλα :p
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
....εάν δοκιμάσεις με ένα καλώδιο ρεύματος των ηχείων να το γδάρεις και να κόψεις την γείωση κίτρινο-πράσινο(εννοείτε προσωρινά). Γιατί είπες ότι με κινητό δεν κάνει θόρυβο, οπότε μην γίνεται κάποιο ground loop.
Εάν δεν έχεις spare καλώδιο ρεύματος για να δοκιμάσεις το κόψιμο έχω καμιά 300ρια:D.
Θεωρητικά την γη την περνάει μέσα από το ένα 1 πιν.
αμα βαλει μονωτικη στα βυσματα δεν ειναι το ιδιο?(προσωρινα)
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ναι εάν μπορεί να κουμπώσει το ΙΕΚ μέχρι μέσα εννοείται.

Εάν εννοείς να βάλει ταινία στο μεσαίο παρακάτω που είναι η γείωση.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
H απο την αλλη μερια του αρσενικου βυσματος στο πολυμπριζο, εμπαση περιπτωση να κοπει η επαφη αυτη με μονωση.(προσωρινα).
 


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Εάν ο κατασκευαστής έχει γείωση για κάποιο λόγο θα υπάρχει.
Αν δεν ακούγεται θόρυβος με αυτό τον τρόπο δεν σημαίνει ότι λύθηκε το πρόβλημα.
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
....εάν δοκιμάσεις με ένα καλώδιο ρεύματος των ηχείων να το γδάρεις και να κόψεις την γείωση κίτρινο-πράσινο(εννοείτε προσωρινά). Γιατί είπες ότι με κινητό δεν κάνει θόρυβο, οπότε μην γίνεται κάποιο ground loop.
Εάν δεν έχεις spare καλώδιο ρεύματος για να δοκιμάσεις το κόψιμο έχω καμιά 300ρια:D.
Θεωρητικά την γη την περνάει μέσα από το ένα 1 πιν.
επιτέλους φως,λίγο
έκανα αυτό που λέει ο brego k o SOCO στο ένα από τα δύο κ ο θόρυβος μειώθηκε κατά πολύ(το ένα το ακούω το άλλο πρέπει να πάω κοντά)...οπότε τι κάνουμε παρακάτω ??

μήπως επιστρέφουμε κάπου εδώ?

Πάντως, εξέτασε αν και οι τρεις συσκευές έρχονται σε επαφή με τη γείωση του πολύπριζου.
Εγώ γλίτωσα από τον περίεργο κυκλικό θόρυβο που έιχα με το μηχανάκι της behringer αλλά τώρα είναι πιο ευαίσθητο νομίζω και μάλλον τραβάει πιο εύκολα παράσιτα λόγω των απλωμένων καλωδίων, όταν η οθόνη μπαίνει στο screen saver γίνεται χαμός.

Ηλία έλα να το πάρεις να το δοκιμάσεις...μη φοβάσει θα τα κρύψω όλα τα άλλα :p
ευχαριστώ Βασίλη αλλά δεν με δελεάζει η ιδέα να έχω τρία τέτοια για 5 ηχεία.επίσης δεν ξέρω πότε θα μπορώ να στο φέρω πίσω o_O οπότε it is a NO go.:hi:
επίσης δεν χρειάζεται να τα κρύψεις,το βράδυ λέω να πω στον thomann να μου φέρει κ ένα κεντρικό τώρα που πήρα λίγο θάρρος με τον θόρυβο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
1)ξαναδοκιμασε παλι αυτο που σου προταθηκε απο oldy-κογια με χαλκινο καλωδιο μεγαλυτερης διατομης σε καθαρες επιφανειες.
2)ground loop isolator π.χ.http://www.amazon.com/Audio-B25N-Ground-Isolator-Filter/dp/B000LP4RMG ,οπως αυτο που εχει και ο βασιλης.
3)επειδη μπορει να ειναι ποιο συνθετο , δες και τη λυση των φεριττων, ομως εχουν μια μικρη επιπτωση στις υψηλες συχνοτητες , εμενα προσωπικα δε με ενοχλει παροτι δεν εχω θορυβους τετοιους γινεται ομως νεκροταφειο το συστημα..
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Σε ένα σύστημα αρκεί να υπάρχει μία "γη" αυτή μεταφέρετε μέσω των rca τις περισσότερες φορές από τον πρό προς τους τελικούς και όλες τις συσκευές.

Τα ηχεία σου και καλά κάνουν να έχουν την γείωση αφού είναι και ενεργά και θα παίξουν με συσκευές που δεν έχουν γείωση..... οπότε στην δεύτερη(tablet-mobiles) περίπτωση χρειάζεται.

Τώρα εάν με ένα πολύμετρο στην θέση των ohm δεις ότι με την κάρτα ήχου ενωμένη στα ενεργά, το σασί τους παίρνει "γη" από το πολύπριζο δεν έχεις κανένα θέμα .....

Δοκίμασε να αλλάξεις και φορά στις πρίζες των ενεργών.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
εγω που εχω μια τετοια γειωση
bfb3a3a4d3bd.jpg

στο αλλο σπιτι ... αξιζει να τη φερω εδω (που εχω το συστημα) ?
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ο costas EAR έχει γράψει ένα σχετικό με γειώσεις πριν καιρό έτσι και κάνεις search θα το βρεις κάπου.
Κάνω μπέιμπι σίτινγκ..... εάν το βρω θα βάλω το λίνκ
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ο costas EAR έχει γράψει ένα σχετικό με γειώσεις πριν καιρό έτσι και κάνεις search θα το βρεις κάπου.
Κάνω μπέιμπι σίτινγκ..... εάν το βρω θα βάλω το λίνκ
το κοπελι να βλεπεις ....
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
κάτι μου λέει πως αυτή η ταινία στα φίς της πρίζας θα μείνει καιρό εκεί :D

θα δοκιμάσω κ τις άλλες λύσεις που προτάθηκαν φυσικά αλλά εν καιρό.

Τώρα εάν με ένα πολύμετρο στην θέση των ohm δεις ότι με την κάρτα ήχου ενωμένη στα ενεργά, το σασί τους παίρνει "γη" από το πολύπριζο δεν έχεις κανένα θέμα .....

Δοκίμασε να αλλάξεις και φορά στις πρίζες των ενεργών.
τώρα??
εννοείς αν παίρνουν "γη" τώρα που έχω απομονώσει την γείωση της τροφοδοσίας ρεύματος?
ή τώρα σχήμα λόγου?
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
ναι, να δεις βάζοντας το τζάκ εάν εξακολουθείς και παίρνεις "γη" στο σασί των ηχείων. Εάν ναι είσαι ΟΚ.:)
Απλά να θυμάσαι ότι σε περίπτωση που παίζεις χωρίς κάποια συσκευή που να τα γειώνει δεν είναι ασφαλές..... πρέπει να βγάλεις τις ταινίες.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top