Συρραφή πολλών μικρών βίντεο σε ένα. Αρχικό θέμα

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να φτιάξω ένα δικό μου βιντεάκι με συρραφή πολλών μικρότερων βίντεο. Τα περισσότερα από αυτά θα είναι τραβηγμένα με τη νέα βιντεοκάμερά μου (Sony HDR-CX240E), σε HD φορμά (αυτό που προσφέρει η κάμερα). Αυτό που θέλω να κάνω όμως, είναι να εισάγω για την αρχή, ένα - template θέλεις να το πεις, εισαγωγικό βίντεο να το πεις, ότι και να το πεις δεν έχει σημασία - που να προσομοιάζει με αυτό που έχει χρησιμοποιηθεί κατά την έναρξη των ταινιών των Star Wars, δηλαδή, να τρέχουν οι αρχικοί "τίτλοι", γραμμένοι φυσικά από μένα (ελληνικά ή αγγλικά δεν έχει σημασία), σε ένα κεκλιμένο επίπεδο, απομακρυνόμενοι από την οθόνη, με αρχή από το κάτω μέρος της και να πηγαίνουν προς το βάθος της σκηνής, όπως εμφανίζεται στις ως άνω ταινίες. Το φόντο πίσω από τους χαρακτήρες δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, καλό θα ήταν να είναι σκούρο πάντως (ιδανικό θα ήταν να είναι μια απεικόνιση του αχανούς διαστήματος, όπως στα Star Wars).

Έχω την τελευταία έκδοση του Cyberlink PowerDirector (13 Ultra), η οποία παρέχει αρκετά templates, αλλά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο (ακόμα). Έχω επίσης το PowerProducer 6 της ίδιας, ως μέρος του Media Suite 11.0 Ultra.

Μήπως ξέρει κανείς πόυ μπορώ να βρω κάτι τέτοιο, ελεύθερο ή του εμπορίου (ελεύθερο θα ήταν καλύτερο, φυσικά)?

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
68
Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να φτιάξω ένα δικό μου βιντεάκι με συρραφή πολλών μικρότερων βίντεο. Τα περισσότερα από αυτά θα είναι τραβηγμένα με τη νέα βιντεοκάμερά μου (Sony HDR-CX240E), σε HD φορμά (αυτό που προσφέρει η κάμερα). Αυτό που θέλω να κάνω όμως, είναι να εισάγω για την αρχή, ένα - template θέλεις να το πεις, εισαγωγικό βίντεο να το πεις, ότι και να το πεις δεν έχει σημασία - που να προσομοιάζει με αυτό που έχει χρησιμοποιηθεί κατά την έναρξη των ταινιών των Star Wars, δηλαδή, να τρέχουν οι αρχικοί "τίτλοι", γραμμένοι φυσικά από μένα (ελληνικά ή αγγλικά δεν έχει σημασία), σε ένα κεκλιμένο επίπεδο, απομακρυνόμενοι από την οθόνη, με αρχή από το κάτω μέρος της και να πηγαίνουν προς το βάθος της σκηνής, όπως εμφανίζεται στις ως άνω ταινίες. Το φόντο πίσω από τους χαρακτήρες δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, καλό θα ήταν να είναι σκούρο πάντως (ιδανικό θα ήταν να είναι μια απεικόνιση του αχανούς διαστήματος, όπως στα Star Wars).

Έχω την τελευταία έκδοση του Cyberlink PowerDirector (13 Ultra), η οποία παρέχει αρκετά templates, αλλά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο (ακόμα). Έχω επίσης το PowerProducer 6 της ίδιας, ως μέρος του Media Suite 11.0 Ultra.

Μήπως ξέρει κανείς πόυ μπορώ να βρω κάτι τέτοιο, ελεύθερο ή του εμπορίου (ελεύθερο θα ήταν καλύτερο, φυσικά)?

Ευχαριστώ.
http://learn.corel.com/video/tutorials/view/85/Create-a-Star-Wars-Scrolling-Text-Crawl-
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Στα γρήγορα...
H διαδικασία στο P.Director έχει ως εξής :

Για να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα...



...κάνουμε τα παρακάτω...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347


Στην επιλογή 1 =κλικαρουμε το Τext-επιλογη 2 =all content - κι επιλέγουμε το template 3 με την ονομασία clover...
To συρουμε στην timeline ...
Αν δεν το εχουμε στην καρτελα all content,με μια απλη εγγραφη στην cyberlink μπορουμε να το κατεβασουμε ,οπως και πολλα αλλα ακομη....
 
Last edited:

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347


Κλικαροντας πανω στην timeline έχουμε την εμφάνιση =1 Modify
Κάνουμε κλικ και ανοίγει ενα ομορφουλικο παραθυράκι όπως φαίνεται στην επιλογή 2...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Δεν πανικοβαλομαστε...:D



Αποεπιλέγουμε (ξετικάρουμε) το κουτάκι 1 και ως δια μαγείας στην επιλογή 2 έχουμε μόνο μαύρη μαυρίλα...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347


Κλικαρουμε στην επιλογη 1 =text επιλεγοντας γραμματοσειρα ,χρωμα αποσταση κλπ...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347

Στην επιλογή 1= motion επιλέγουμε το 2 =perspective ,είναι αυτό που μας δίνει το star wars effect...
Λιγουλάκι παρακάτω είναι και το απλο scroll-up ...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347

Στο ιδιο μικρο παραθυρο βλεπουμε 4 επιλογες για text-particles-media-background οπου ειναι κι αυτη που μας ενδιαφερει (επιλογη 1).
Επιλέγοντάς το ανοιγει ενα εξτρα παραθυρακι με τις επιλογες για την φωτο σε stretch-letterbox -crop...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347

Ετσι εχουμε αυτη την ωραια κοπελα να καθεται σε αυτη την σακαρακα :D με τους τιτλους μας διπλα...
Παταμε play για ενα preview και το αποθηκευουμε...

Απλα και γρηγορα...:p
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς τον φίλο exile για την εξαιρετικά χρήσιμη "διαδασκαλία" χρήσης του PowerDirector.

Να είσαι καλά, φίλε.

Ήδη έχω κάνει τα πρώτα βήματα με τις οδηγίες του, φτιάχνοντας μάλιστα ένα εισαγωγικό βιντεάκι, το οποίο προσομοιάζει με αυτό που χρησιμοποίηησε ο George Lukas στο πρώτο του φιλμ της σειράς Star Wars, δηλαδή να τρέχουν οι χαρακτήρες από το κάτω μέρος της οθόνης προς το βάθος της.

Πιθανόν, το συγκεκριμένο template να είναι διαθέσιμο στις νεότερες εκδόσεις του PowerDirector (έχω την τελευταία έκδοση 13, όπως έγραψα κια πιο πάνω), και ίσως γι αυτό στο tutorial το δικό σου δεν έχει συμπεριληφθεί.

Σε κάθε περίπτωση, οι οδηγίες σου ήταν πολύ χρήσιμες και πάνω σ' αυτές βασίστηκα για την - αρχική - κατασκευή αυτού του μικρού βίντεο. Όμως είμαι ακόμα στην αρχή και από ότι φαίνεται θα εξακολουθήσω να ζητώ τη βοήθειά σου και τη βοήθειά σας γενικά.

Μια πρώτη γεύση από το βιντεάκι που έφτιαξα:

Αρχικά, μέσα στα διαθέσιμα templates, που πάνε μαζί με τον PowerDirector 13 Ultra, υπάρχει το λεγόμενο Perspective Scroll, που το βρίσκεις στο Title Room (αυτό που αριστερά συμβολίζεται με κεφαλαίο "T") και στην επιλογή "Effects", στην οποία υπάρχουν σχεδόν 30 templates, όλα να δίνουν τη δυνατότητα στον χρήστη να βάλει δικό του κείμενο στο εισαγωγικό βίντεο:

perspective scroll.jpg


Ακόμα, μπαίνοντας στη βάση δεδομένων της Cyberlink, υπάρχει για κατέβασμα από τους χρήστες του PowerDirector (δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις εκδόσεις του) ακόμα ένα παρόμοιο template με "προοπτική ανακύλιση κειμένου" στην οθόνη (perspective scrolling), παρόμοιο με το παραπάνω, αλλά το φόντο του είναι πιο θεαματικό, αφού, αντί για το μαύρο του προηγούμενου, έχει το αχανές διάστημα με τα αστέρια και τα γαλαξιακά νέφη. Είναι το Star Scroll II:

star scoll 2_1.jpg


Με βάση αυτά τα δύο, έφτιαξα δυο - αρχικά - βιντεάκια, ένα για κάθε template, από τα οποία θα διαλέξω αυτό που θα μου αρέσει περισσότερο. Ιδού:

unknown_journey.jpg

και

journey to the ulnown.jpg


Αλλά όπως είπα, είμαι ακόμα στην αρχή και σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερη βοήθεια. Π.χ., θα χρειαστώ (μάλλον) βοήθεια για το πώς θα μπορέσω να εισάγω ήχο μόνο στο συγκεκριμένο εισαγωγικό βίντεο, ώστε να μπορέσω να εισάγω άλλον ήχο (ας πούμε μουσικό background), πίσω από τον κανονικό ήχο που θα περιέχει το κανονικό βίντεο,αυτό που θα ακολουθήσει μετά την εισαγωγή.

Οπότε, εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε, αν κάπου σκοντάψω.

Και πάλι ευχαριστώ.
-
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Η συγκεκριμένη έκδοση που έχω (και χρησιμοποιώ μόνο σε benchmarks) είναι η 11 ultra...
Δεν είναι από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ άλλωστε γιατί δεν μου δίνει επιλογές ...Είναι όμως εύχρηστο για κάποιον που θέλει κάτι γρήγορα ,εύκολα κι απλά...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Στην διαδικασία για τον ήχο τώρα...
To P.Director στην επιλογή Edit δίνει την δυνατότητα για ανίχνευση σκηνών =1 στο αριστερό κουτάκι όπου κάνουμε κλικ...


Ανοίγει ενα παράθυρο που παρακολουθούμε την διαδικασία (ειναι πολύ γρήγορη) και κάνουμε οκ

 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Στο παράθυρο που ανοίγει βλέπουμε πως το βίντεο μας εχει αναλυθεί σε σκηνές,ώστε μπορούμε να τ'αφησουμε ως έχει ή να αφαιρέσουμε όσες δεν θέλουμε στο timeline...
Στην επιλογή =2 ,αν ξετικαρουμε το κυτίον:D θα έχουμε βίντεο χωρίς ήχο ...Θα μας χρειαστεί παρακάτω...

 
Last edited:

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Για να εισάγουμε έναν διαφορετικό ήχο από αυτό που ήδη υπάρχει μέσα στις σκηνές μας,απενεργοποιούμε -αν θέλουμε -όπως είδαμε τον ήχο ή με την διαδικασία που βλέπουμε- επιλογή =1 εισάγουμε ήχο (με τον ίδιο τρόπο που εισάγουμε βίντεο)...
Στην επιλογή= 2 βλέπουμε το αρχείο μας μέσα στο library...



Αν ξαφνικά η οθόνη μας "οδηγήσει" σε παρόμοιο παράθυρο όμοιο με το παρακάτω,κάνουμε κλικ στο media content (επιλογή 1) και οδηγούμαστε στην προηγούμενη καρτέλα...

 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Εδώ με drag & drop εισάγουμε το αρχείο ήχου στο timeline ...
Το συγκεκριμένο έχει μεγαλύτερη διάρκεια από το βίντεο,οπότε έχουμε μερικές επιλογές ...
Ή να το σύρουμε πίσω πιάνοντας από την άκρη στο ύψος του βίντεο ή όπως βλέπουμε στην επιλογή 2 να "παίξουμε" με τους μικρούς κύκλους που περιέχουν,ανεβάζοντας τους ή κατεβάζοντας τους ,αν θέλουμε δυνατό ή καθόλου ήχο στο βίντεο...
Ακόμα και ν'ακουμε τα 2 αρχεία...ένα δυνατά κι ένα πιο χαμηλά ,μια μουσική για παράδειγμα...



Επίσης μπορούμε με δεξί κλικ όπως βλέπουμε στην φωτο να προσθέσουμε αρχεία βίντεο ή ήχου ...


 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Στην επιλογή 1 μπορούμε να προσθέσουμε βίντεο ή ήχο και σε ποια θέση θέλουμε...

Στην επιλογή 2 αντίστοιχα με drag & drop εισάγουμε τα αρχεία μας στα αντίστοιχα εικονίδια στο timeline...



Και τελος στην επιλογή Produce ,ανάλογα με το είδος βίντεο που θέλουμε να αποθηκεύσουμε ,μας δίνεται η δυνατότητα να εκμεταλλευτούμε το hardware video encoder (hardware accellaration) ανάλογα με την κάρτα γραφικών που διαθέτουμε...
Υποστηρίζονται και η Nvidia (cuda) και η AMD (ATI -Opencl)...



Αυτά τα ολίγα...
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα και πάλι

Ακολουθώντας τις συμβουλές σου (ευχαριστώ!), προχώρησα ένα βήμα παραπέρα και "κόλλησα" πάνω στο αρχικό βιντεάκι τον ήχο που ήθελα, βάζοντάς τον στο time line, κάτω από το βίντεο, κανονίζοντας μάλιστα να έχουν και τα δύο την ίδια διάρκεια (περίπου 2 λεπτά και κάτι)

Μετά, δοκίμασα να δω αν είχε ή όχι επιτυχία το εγχείρημα, κάνοντας ένα preview στο σωσμένο βιντεάκι. αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν άκουσα καθόλου ήχο από τα ηχειάκια του υπολογιστή (βεβαιωμένα δουλεύουν με τα άλλα προγράμματα).

Μήπως το preview δεν επιτρέπει να ακούγεται ο ήχος, που έχει "κοτσαριστεί" στο time line?
Αν ναι, πώς θα μπορέσω να βεβαιωθώ ότι αυτό που φτιάχνω βλέπεται και ακούγεται όπως το θέλω?
Αν όχι, τί κάνω λάθος και δεν ακούω τον ήχο?

Να διευκρινήσω ότι τη δοκιμή του preview την κάνω και με τους δύο τρόπους, είτε κάνοντας preview στο Clip είτε στο Movie. Το δεύτερο το δοκιμάζω, είτε με το παραθυράκι στα δεξιά του προγράμματος, είτε - κάνοντας διπλό κλικ πάνω στο παραθυράκι - σε πλήρη οθόνη. Και φυσικά, βεβαιώνομαι ότι ο ήχος στο πρόγραμμα είναι στο φουλ.

Η εικόνα του project:

uknown_journey_sound.jpg

Θενκς μετά πολλών βερυματσίων και πάλι.
-
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Τι όμορφα που ενώνουν τα κοινά ενδιαφέροντα ανθρώπους ελαφρά διαφορετικών απόψεων. :D
Να βρεθείτε με τον exile Παναγιώτη, έχετε πολλά κοινά πολιτικά. :D:D
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Να συμπληρώσω ότι, προκειμένου να βεβαιωθώ, μπήκα στο μενού της "Παραγωγής" (Production) και έσωσα το συγκεκριμένο βιντεάκι, δίνοντάς του ένα τυχαίο όνομα, σε έναν από τους άλλους σκληρούς δίσκους του υπολογιστή μου. Μετά δοκίμασα να το αναπαράγω, αλλά πάλι ήχο δεν είχα.

Τελικά, παρατήρησα ότι δεν είχα τικάρει το νταμάκι με τον ήχο στο time line, που αντιστοιχεί στο audio track, οπότε φυσικά ήταν αδύνατο να αναπαραχθεί ο ήχος.

Το τικάρισα και, ώ του θαύματος, ο ήχος ήταν παρών, πλέον.
-
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.338
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top