Mac Mini Media Center




Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Εχει πολύ καλό και γρήγορο service η Infoquest.Οτι θα σου πουν αυτό είναι.

Αν είναι κάτι σοβαρό θα σε σκίσουν να το ξέρεις.Εχουν τις επίσημες τιμές της Apple.
Πριν τους απαντήσεις,ναι ή όχι και αν είναι ακριβή η επισκευή,στείλε pm ή πάρε με τηλέφωνο.Το έχεις νομίζω.

Θα προσπαθήσω αλλά δεν υποσχομαι μήπως βρούμε κάτι καλύτερο (σε τιμή επισκευής εννοώ) σε service σε 2 εξουσιοδοτημένους που έχω άκρες και με έχουν εξυπηρετήσει στο παρελθόν!
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
Τον έχετε τρελάνει τον άνθρωπο!!!!
Χρειάζεται να βρείς ενσύρματο της μαμάς γιατί τα άλλα δεν είναι συμβατά πλήρως αν δεν φορτώσει λειτουργικό και εμείς αυτό δεν το θέλουμε. Προτείνω να κάνεις αυτό πρίν το πας σέρβις για να κάνουν το ίδιο. Γιατί αυτό θα κάνουν πρώτα!!!
Edit: τώρα είδα οτι το πήγες info...
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Το πήρα... Η διάγνωση είναι πως δεν έχει πρόβλημα, παρ' όλο που είδε το βιντεάκι που του έστειλα.

Το καλό είναι πως το άνοιξε και το καθάρισε και πίσω από το ανεμιστηράκι, κι έτσι τώρα δεν ζεσταίνεται!!!!!!

Το κακό είναι πως δεν μπορώ να δω δίσκους-δισκάκια-usb sticks κτλ. Το dac το βλέπει στη usb αλλά δεν μπορεί να δει οποιοδήποτε μέσο αποθήκευσης.

Τους μεγάλους δίσκους που τους έχω με firewire τους βλέπω κανονικά.

Κάτι πείραξε σίγουρα κατά τη διάρκεια των διαγνωστικών και ξέχασε να το επαναφέρει. Φαντάζεται κανείς τι μπορεί να είναι;
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Να δούμε και τη λύση που δίνει ο jim,σε λίγο ποιο lite εκδοχή.Σχεδόν σε όλα τα router αν συνδέσεις με καλώδιο το mac,θα σου κάνει κανονική εγκατάσταση του λειτουργικού.
Στο 99.9% των περιπτώσεων,δες κι αυτό και κάνε επανεγκατάσταση του λειτουργικού,αν και κάτι δε μου πάει καλά σε όλη την ιστορία!
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Πάμε πάλι γιατί μάλλον έχω μπερδευτεί.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι πως στις USB δεν βλέπει μέσα αποθήκευσης (φορητούς δίσκους - στικάκια). Οι USB λειτουργούν διότι βλέπουν το DAC.
Το ότι δεν βλέπει τα αποθηκευτικά είναι το πρόβλημα.
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Λοιπόν, έπειτα από 3o-4o-5o restart, στην πρώτη USB (από τις 4) βλέπει τα stickάκια. Παλιά τα έβλεπε παντού ή τουλάχιστον δεν με απασχολούσε, σίγουρα όχι μόνο στην 1η.

Στην πρώτη USB (από τις 4) δεν έβλεπε ποτέ το DAC. Το βλέπει στην 2 και κάπου αλλού που δεν θυμάμαι.

Τους δίσκους (USB 500Gb FAT32) εξακολουθεί να μην τους βλέπει πουθενά.
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Κανονικά θα πρέπει να τους βλέπει και πριν και μετά.
Μήπως έχεις εγκαταστήσει τίποτα extra drivers για τα usb?
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Κάτι μου λέει αυτο με τα extra drivers αλλά δεν θυμάμαι.
Όχι όχι. Αποσύνδεσα - έστειλα service - επανασύνδεσα.
Να το γυρίσω; Σε yosemite;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
βάλε Yosemite που είναι και πολύ καλό πλέον και βλέπουμε.
Αν σου λένε ότι δεν είναι hardware τους εμπιστεύομαι.
Βάλτο,αφού σε πέρνει και θα το δούμε!
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Το επίσημο release του Kodi 14.0 (πρώην xbmc) είναι εδώ,μας το έδωσαν ως χριστουγεννιάτικο δώρο!

Kodi (was XBMC) is an award-winning free and open-source (GPL) software media player and entertainment hub that can be installed on Linux, OS X, Windows, iOS, and Android, featuring a 10-foot user interface for use with televisions and remote controls. It allows users to play and view most videos, music, podcasts, and other digital media files from local and network storage media and the internet.

Note: To install Kodi on OS X 10.9 Mavericks or later, you need to right-click the application after it has been installed and select "Open" from the list (this need only be done once). Alternatively, you more...

What's New
Version 14.0.:
  • Kodi has been updated to use FFmpeg 2.4.4. For users, this means Kodi will now be capable of playing back h.265 (also known as HEVC) and VP9 video codecs. The caveat to this update is that the decoding of h.265 is entirely software based.
  • The Kodi Library is getting improvements both coming in and going out. On the input side, library scanning is receiving a massive speed more...
Requirements
  • Intel, 64-bit processor
  • OS X 10.6 or later
  • (Optional) Apple TV
http://www.macupdate.com/app/mac/28851/kodi

Καλά Χριστούγεννα σε όλους τους φίλους της κατηγορίας!:)
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Το εγκατέστησα ήδη.
Δυστυχώς δεν μου είχε κρατήσει στο Genesis την λίστα με τα favourite tv shows. Εγκατάσταση σε mountain lion.

Χρόνια πολλά και απο μένα!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top