Μουσικοί που "δεν πάμε".




Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Με ψιλοπρόλαβες. Ηθελα σήμερα να ανοίξω νήμα με συγκροτήματα ή καλλιτέχνες που δεν "πάμε"
Οχι υποχρεωτικά κακοί γιά όλους, αλλά κάτι να μας ενοχλεί σ' αυτούς.
Που να αποδεχόμαστε αντικειμενικά περίπου ότι προσέφεραν αλλά κάτι δεν μας "κολλάει" καλά και δεν θα παίρναμε ποτέ δίσκο τους (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις).
Εγώ άς πούμε δεν χωνεύω τον Leonard Cohen, τους Doors. τους U2 (άν και έχω 1 δίσκο τους).
Κάπου στραβώνω με Janis Joplin, Rolling Stones (ο Jagger μου την "δίνει". Εχω πολλά βινύλιά τους ).
Φυσικά Echo and the Bunnymen, Siouxsie and the Banshees. Radiohead κλπ.

Λες να το ανοίξω;
Γιά βοήθα στον τίτλο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Αν βάζουμε και Έλληνες, ξεκινάω με όλους που ανήκουν στην κατηγορία "έντεχνο". Αυτοί είναι οι πιο μισητοί καλλιτέχνες για μένα, ιδιαίτερα αυτοί που ποζάρουν με ακουστική κιθάρα και ντύσιμο "Μοναστηράκι". Δεν λέω και για τους θαυμαστές τους για να μην το χοντρύνω. :D

Εδώ έχει μία αρκετά αντιπροσωπευτική λίστα. 8-)
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Αν βάζουμε και Έλληνες, ξεκινάω με όλους που ανήκουν στην κατηγορία "έντεχνο". Αυτοί είναι οι πιο μισητοί καλλιτέχνες για μένα, ιδιαίτερα αυτοί που ποζάρουν με ακουστική κιθάρα και ντύσιμο "Μοναστηράκι". Δεν λέω και για τους θαυμαστές τους για να μην το χοντρύνω. :D

Εδώ έχει μία αρκετά αντιπροσωπευτική λίστα. 8-)
Ενα καλό έχει πεί ένας φίλος μου: "Καλά...αυτοί λένε ότι παίζουν έντεχνα. Οι άλλοι μουσικοί τι παίζουν; Ατεχνα;" :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Το ίδιο ισχύει και γι΄αυτούς που τους ακούν.
Ψωνάρες...:biggrin:
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Αν βάζουμε και Έλληνες, ξεκινάω με όλους που ανήκουν στην κατηγορία "έντεχνο". Αυτοί είναι οι πιο μισητοί καλλιτέχνες για μένα, ιδιαίτερα αυτοί που ποζάρουν με ακουστική κιθάρα και ντύσιμο "Μοναστηράκι". Δεν λέω και για τους θαυμαστές τους για να μην το χοντρύνω. :D

Εδώ έχει μία αρκετά αντιπροσωπευτική λίστα. 8-)
Εγώ έχω στο μυαλό μου μερικά ονοματα καλλιτεχνών που μου έδιναν και δίνουν πάντα την εντύπωση ότι είναι βρώμικοι -άπλυτοι .:gotcha:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αν βάζουμε και Έλληνες, ξεκινάω με όλους που ανήκουν στην κατηγορία "έντεχνο". Αυτοί είναι οι πιο μισητοί καλλιτέχνες για μένα, ιδιαίτερα αυτοί που ποζάρουν με ακουστική κιθάρα και ντύσιμο "Μοναστηράκι". Δεν λέω και για τους θαυμαστές τους για να μην το χοντρύνω. :D

Εδώ έχει μία αρκετά αντιπροσωπευτική λίστα. 8-)
291987.jpg
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Το Έντεχνο τραγούδι[Επεξεργασία|επεξεργασία κώδικα]
Εμφανίζεται στα τέλη της δεκαετίας του 1950 - αρχές δεκαετίας του 1960 με πρωτεργάτες τους:Μάνο Χατζιδάκι(Ο Κύκλος με την κιμωλία,Παραμύθι χωρίς Όνομα) καιΜίκη Θεοδωράκη(Επιτάφιος). Κοινό χαρακτηριστικό των πρωτεργατών του «έντεχνου-λαϊκού» τραγουδιού ήταν εκπαίδευσή τους στηνκλασική μουσικήκαι η αναζήτηση της ελληνικότητας. Επινοώντας το έντεχνο τραγούδι μετέφεραν και ορισμένα από τα ιδεώδη τηςΕθνικής Σχολήςστο λαϊκό τραγούδι.[3]
Ο όρος ΄΄Έντεχνο-λαϊκό΄΄ περιέχει δύο αντιφατικές έννοιες, δηλωτικές του διχασμού του Νεοέλληνα ανάμεσα στην λαίκή παράδοση και τον δυτικό προσανατολισμό[4]Ο Μίκης Θεοδωράκης ορίζει το Έντεχνο λαϊκό τραγούδι ως[5]: «ένα σύγχρονο σύνθετο μουσικό έργο τέχνης που θα μπορεί να αφομοιωθεί δημιουργικά από τις μάζες». Αφετηρία της προσπάθειας αυτής είναι ο «Επιτάφιος» (1958, σε ποίηση Ρίτσου), για τον οποίο ο Θεοδωράκης αναφέρει: «δεν είναι τίποτε άλλο παρά το πάντρεμα ανάμεσα στη σύγχρονη ελληνική μουσική και στη σύγχρονη ελληνική ποίηση».
Ως αποτέλεσμα δημιουργείται μια παράδοση μελοποιημένης ποίησης που ονομάζεται «Έντεχνο τραγούδι».[6]Διαφέρει από το λαϊκό κυρίως στο στίχο, αλλά και στη μουσική (ενορχήστρωση, ύφος). Ο χαρακτήρας του είναι περισσότερο δυτικός όσον αφορά στα συνθετικά μέσα, δεν έχει όμως καμία σχέση με τη φόρμα του δυτικοευρωπαϊκού ρομαντικού και μεταρομαντικού έντεχνου τραγουδιούΛηντ(Lied). Το ελληνικό Έντεχνο τραγούδι αποκτά γρήγορα μεγάλη απήχηση στις πλατιές μάζες, φαινόμενο πραγματικά σπάνιο για τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Σε αυτό συνέβαλε και ο ενεργός πολιτικός ρόλος του συγκεκριμένου είδους κατά τη περίοδο της δικτατορίας.
Μερικά χαρακτηριστικά της παράδοσης αυτής του Έντεχνου λαϊκού τραγουδιού είναι:
  1. Οι κύκλοι τραγουδιών: δίσκοι με ενότητες τραγουδιών που ακολουθούν μια ενιαία κεντρική ιδέα. Πρόκειται για μελοποιημένη ποίηση σύγχρονων – κυρίως Ελλήνων – ποιητών ή στιχουργών.
  2. Καθιέρωση του λαϊκού τραγουδιστή και του λαϊκού μουσικού οργάνου (μπουζούκι) ως αυθεντικών εκφραστών του γνήσιου ποιητικού πάθους.
  3. Νέα μορφή επικοινωνίας με το κοινό με την καθιέρωση της λαϊκής συναυλίας σε ανοικτούς ή ειδικά διαμορφωμένους χώρους, με μαζική συμμετοχή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Ενα καλό έχει πεί ένας φίλος μου: "Καλά...αυτοί λένε ότι παίζουν έντεχνα. Οι άλλοι μουσικοί τι παίζουν; Ατεχνα;" :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Κι όμως, οι έντεχνοι αυτό νομίζουν.

Εγώ έχω στο μυαλό μου μερικά ονοματα καλλιτεχνών που μου έδιναν και δίνουν πάντα την εντύπωση ότι είναι βρώμικοι -άπλυτοι .:gotcha:
Μια χαρά τα έχεις στο μυαλό σου. Ξέρω από πρώτο χέρι. ;)
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Κι όμως, οι έντεχνοι αυτό νομίζουν.
Ελα μου που οι άτεχνοι είναι αυτοί.
Πάνε γιά πόλεμο έτσι που πλασσάρονται.
Πόλεμο θέλουν; Θα τον έχουν.
Μουσικά είναι ανύπαρκτοι σε σχέση ας πούμε με την ρόκ των 60's -70's.
Ασχετα αυτιά.
Και γιά κάλυμμα, πετάμε ένα "έντεχνος". Ωπα ρε!
Σαν τους δηθενάδες στην ρόκ.
Αλλά τουλάχιστον δεν έφτασε ποτέ είδος μουσικής να απαξιώνει έτσι όλα τα άλλα.
Αλλά αυτά έχει το κόμπλεξ ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Μ' αρέσει που το θέμα ανοίχτηκε στο "Ξένη Μουσική" και 2 στα 3 πρώτα posts είναι για καλλιτέχνες από την Ελλάδα. ΟΚ, μεταφέρεται.

Επίσης: Μαρινέλα και Γαλάνη στους "χειρότερους"; Πάτε καλά; Ξέρετε πολλές καλύτερες ελληνικές γυναικείες φωνές και κατατάξατε αυτές τις δύο αβλεπί στις "χειρότερες"; Μην μπερδεύεστε με το γεγονός ότι μπορεί να μην σας αρέσουν ως καλλιτέχνες. Γενικά, συμφωνώ με την άποψη του Castra στο post #4, περί καλλιτεχών που "δεν τους πάμε" για τον χ λόγο. Αλλάζει και ο τίτλος του θέματος.

Υ.Γ.: Ευτυχώς που βρέθηκαν κάποιοι και έκαναν κάποια posts με κείμενο, αντί να έχουμε άλλο ένα θέμα με στείρα παράθεση videos από το YouTube.
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Συγνώμη, παραπάνω αναφερόμουν στον (Μουσικό) Χατζηνάσιο και όχι φυσικά στην τραγουδίστρια, που παρ όλο που δεν είναι στις προτιμήσεις μου, δεν αμφισβητώ την καλλιτεχνική της υπόσταση .
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Μ' αρέσει που το θέμα ανοίχτηκε στο "Ξένη Μουσική" και 2 στα 3 πρώτα posts είναι για καλλιτέχ
Μ' αρέσει που το θέμα ανοίχτηκε στο "Ξένη Μουσική" και 2 στα 3 πρώτα posts είναι για καλλιτέχνες από την Ελλάδα. ΟΚ, μεταφέρεται.

Επίσης: Μαρινέλα και Γαλάνη στους "χειρότερους"; Πάτε καλά; Ξέρετε πολλές καλύτερες ελληνικές γυναικείες φωνές και κατατάξατε αυτές τις δύο αβλεπί στις "χειρότερες"; Μην μπερδεύεστε με το γεγονός ότι μπορεί να μην σας αρέσουν ως καλλιτέχνες. Γενικά, συμφωνώ με την άποψη του Castra στο post #4, περί καλλιτεχνούν που "δεν τους πάμε" για τον χ λόγο. Αλλάζει και ο τίτλος του θέματος.

Υ.Γ.: Ευτυχώς που βρέθηκαν κάποιοι και έκαναν κάποια posts με κείμενο, αντί να έχουμε άλλο ένα θέμα με στείρα παράθεση videos από το YouTube.
Εγω γενικα να σου πω την αληθεια παω καλα. Το εχω κοιταξει το θεμα.

Τωρα. Αν ειδες, λεει πιο πανω οτι μπορουμε να βαζουμε και μεμονομενα τραγουδια που δεν τα γουσταρουμε, και σαν τετοιο τραγουδι εβαλα το "Μαρια με τα κιτρινα" με την Δημητρα Γαλανη.
Δεν αναφερομουν συνολικα στη Δημητρα Γαλανη, αλλα και να ανεφερομουν γενικα σε αυτην τι εγινε δηλαδη?
Ειναι υποχρεωτικο σε καποιον να αρεσει η να μην αρεσει, η Γαλανη η Μαρινελα, ο Johann Sebastian Bach η ο Λευτερης Πανταζης?

Οσο για την "στειρα παραθεση videos", το θεμα ανηκει στην μουσικη κατηγορια και τον πρωτευοντα ρολο εδω παιζει η ιδια η μουσικη και οχι τι θα πουμε και εσυ και εγω.
Αλλωστε ειδες που και το μελος Vassilis M, κατι κερδισε απο αυτο?
Αν δεν τον παρεπεμπα μεσω youtube να δει το video της Lady Gaga, με τα ματακια του, πως θα το χαρακτηριζε "απλα κορυφαιο".
Πως θα γινoταν δηλαδη? Θα του το εξηγουσα με λογια το video, αντι να τον παραπεμψω να το δει o ιδιος απο το youtube?

Οσο για τον τιτλο "Μουσικοι που δεν παμε"....
Ειναι μουσικοι με "οι", οι Lady Gaga, η Μαρινελα και η Γαλανη?
Σιγα μην ειναι και διευθηντες ορχηστρας.

Αν εβαζες σαν τιτλο θεματος "Ο Μπομπ ο σφουγγαρακης" πιο σχετικος θα ηταν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
[...]
Ειναι υποχρεωτικο σε καποιον να αρεσει η να μην αρεσει, η Γαλανη η Μαρινελα, ο Johann Sebastian Bach η ο Λευτερης Πανταζης?

Οσο για την "στειρα παραθεση videos", το θεμα ανηκει στην μουσικη κατηγορια και τον πρωτευοντα ρολο εδω παιζει η ιδια η μουσικη και οχι τι θα πουμε και εσυ και εγω.
Αλλωστε ειδες που και το μελος Vassilis M, κατι κερδισε απο αυτο?
Αν δεν τον παρεπεμπα μεσω youtube να δει το video της Lady Gaga, με τα ματακια του, πως θα το χαρακτηριζε "απλα κορυφαιο".
Πως θα γινoταν δηλαδη? Θα του το εξηγουσα με λογια το video, αντι να τον παραπεμψω να το δει o ιδιος απο το youtube?

Οσο για τον τιτλο "Μουσικοι που δεν παμε"....
Ειναι μουσικοι με "οι", οι Lady Gaga, η Μαρινελα και η Γαλανη?
Σιγα μην ειναι και διευθηντες ορχηστρας.

Αν εβαζες σαν τιτλο θεματος "Ο Μπομπ ο σφουγγαρακης" πιο σχετικος θα ηταν.
Καταρχάς, είσαι τόσο καιρό εδώ κι ένα σωστό quote ακόμα να μάθεις να κάνεις. Να το κοιτάξεις.

Επίσης, δείξε μου ΠΟΥ στο post μου είπα ότι ΠΡΕΠΕΙ να αρέσει ο ένας ή ο άλλος. Αυτό το οποίο εννοούσα και μάλλον δεν έγινε κατανοητό (ίσως να φταίω κι εγώ σ' αυτό) είναι το γεγονός ότι καλλιτέχνες με εγνωσμένη και αναγνωρισμένη καλλιτεχνική παρουσία και αξία στη μουσική, ακόμα και να μην αρέσουν σε κάποιον, σίγουρα απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν ως οι "χειρότεροι" της μουσικής. Για παράδειγμα, o Leonard Cohen. Ούτε εμένα μου αρέσει, δεν θα κάτσω να τον ακούσω με τις ώρες, όπως ακούω τη μουσική που μου αρέσει, αλλά δεν θα τον κατατάξω στους χειρότερους. Το ίδιο ισχύει και με π.χ. τον Barry White.

Όσο για το σχόλιο περί "μουσικοί", θα ήθελα πολύ να μου πεις από πότε οι τραγουδιστές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μουσικοί; Έλα, πες μου.

Α! κι άλλη φορά, πριν να αλλάζω τον τίτλο σε ένα θέμα, θα σε ρωτάω, εντάξει;

Υ.Γ.: Η στείρα παράθεση videos είναι γεγονός το οποίο δεν μπορείς να αμφισβητήσεις, διότι εσύ ο ίδιος έχεις ανοίξει τόσα θέματα και κάνεις το ίδιο πράγμα. Εάν κάτω από ένα video έγραφες και μια δυο προτάσεις για το λόγο που δεν χωνεύεις ή θεωρείς ότι ο καλλιτέχνης (όχι ο "μουσικός", προσοχή) είναι ο "χειρότερος", τότε δεν θα ήταν στείρα, τόσο απλά.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Καταρχάς, είσαι τόσο καιρό εδώ κι ένα σωστό quote ακόμα να μάθεις να κάνεις. Να το κοιτάξεις.

Επίσης, δείξε μου ΠΟΥ στο post μου είπα ότι ΠΡΕΠΕΙ να αρέσει ο ένας ή ο άλλος. Αυτό το οποίο εννοούσα και μάλλον δεν έγινε κατανοητό (ίσως να φταίω κι εγώ σ' αυτό) είναι το γεγονός ότι καλλιτέχνες με εγνωσμένη και αναγνωρισμένη καλλιτεχνική παρουσία και αξία στη μουσική, ακόμα και να μην αρέσουν σε κάποιον, σίγουρα απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν ως οι "χειρότεροι" της μουσικής. Για παράδειγμα, o Leonard Cohen. Ούτε εμένα μου αρέσει, δεν θα κάτσω να τον ακούσω με τις ώρες, όπως ακούω τη μουσική που μου αρέσει, αλλά δεν θα τον κατατάξω στους χειρότερους. Το ίδιο ισχύει και με π.χ. τον Barry White.

Όσο για το σχόλιο περί "μουσικοί", θα ήθελα πολύ να μου πεις από πότε οι τραγουδιστές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μουσικοί; Έλα, πες μου.

Α! κι άλλη φορά, πριν να αλλάζω τον τίτλο σε ένα θέμα, θα σε ρωτάω, εντάξει;

Υ.Γ.: Η στείρα παράθεση videos είναι γεγονός το οποίο δεν μπορείς να αμφισβητήσεις, διότι εσύ ο ίδιος έχεις ανοίξει τόσα θέματα και κάνεις το ίδιο πράγμα. Εάν κάτω από ένα video έγραφες και μια δυο προτάσεις για το λόγο που δεν χωνεύεις ή θεωρείς ότι ο καλλιτέχνης (όχι ο "μουσικός", προσοχή) είναι ο "χειρότερος", τότε δεν θα ήταν στείρα, τόσο απλά.
Εχω να κοιταξω και σοβαροτερα θεματα στη ζωη μου απο το να κανω σωστο quote.

Ειναι οι τραγουδιστες και μουσικοι?
Οι περισσοτεροι ειναι απλως τραγουδιστες. Μεχρι εκει.

Οσο για το στειρα παραθεση που λες παλι, σε αλλα που ανεβαζω λεω και κατι και σε αλλα οχι. Δε το θεωρω και απαραιτητο.
Το καθε τραγουδι "μιλαει" απο μονο του.
Εσυ οταν αγοραζεις ενα cd αν σου γραφει ωραια λογια μεσα το cd, σου αρεσει το cd, ενω αν δεν σου γραφει τιποτα δεν σου αρεσει to cd?
Η μουσικη ειναι σαν την φωτογραφια. Οπως απλα παρουσιαζεις μια φωτογραφια (τα λεει ολα απο μονη της) ετσι μπορεις να παρουσιασεις και ενα τραγουδι. Στα "λεει" η δεν στα λεει ολα απο μονο του.
Τι να λεμε εμεις τωρα?
Και αν ειναι τοσο απαραιτητα τα "λογια" οσο λες για την παρουσιαση ενος τραγουδιου η ενος album αν θες, τοσο καιρο που παρουσιαζω με τα καλυτερα λογια καποια albums, εσυ πηγες να τα αγορασεις ολα αυτα τα albums η τζαμπα τα λεω τα "λογια"?
Μαλλον τζαμπα τα λεω τα "λογια".
 



Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Μη τσακώνεστε χριστουγεννιάτικα κορίτσια. :party:

Αν μαλλιοτραβηχτείτε όμως και τραβήξουμε video, τότε ΟΚ. :D
Ναι αλλα Δημητρη να γραψεις και κατι κατω απο το video.
Nα μην ειναι απλως μια στειρα παραθεση video.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top