Είναι δυνατόν; (Το ένα κανάλι παίζει πιο δυνατά στο πικάπ)


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Εντάξει, το μυστήριο λύθηκε!!!
Κατέβασα το soundcard scope και μπόρεσα να το ρυθμίσω με το test record, γιατί με το αυτί το είχα ρυθμίσει αλλ'αντ'άλλων...Βασικά το αζιμούθιο ήταν όπως νάναι, το ρύθμισα τώρα ακριβώς. Είχα και ένα θεματάκι με τις στροφές και μετακινώντας το μοτέρ λίγο μέσα - έξω, λύθηκε και αυτό. Το antiscating αφού δεν έχει μικρορυθμίσεις, μόνο 3 θέσεις, το έβαλα στην 3, σύμφωνα με το βάρος ανάγνωσης και έπαιξα ελάχιστα με το βάρος, προσθέτοντας και μετά αφού ξαναζύγισα την κεφαλή με ζυγαριά ακριβείας ήταν ακριβώς 2,5 γρ.
Επιτέλους η σκηνή στη μέση!!!:dance2:
Στα αναλογικά δεν υπάρχουν μαγικά ακόμα και εάν θέλουμε να προσάψουμε μαγικές ιδιότητες στις λανθασμένες ρυθμίσεις μας :)

Μπράβο για την επιμονή σου στην εστίαση του προβλήματος
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
GeoVaz, σ'ευχριστώ πολύ, έβαλες κι εσύ το λιθαράλι σου με την επιμονή σου οτι όντως υπήρχε πρόβλημα και δεν ήταν κάτι που εμφανίστηκε ξαφνικά και "μαγικά". :)
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
GeoVaz, σ'ευχριστώ πολύ, έβαλες κι εσύ το λιθαράλι σου με την επιμονή σου οτι όντως υπήρχε πρόβλημα και δεν ήταν κάτι που εμφανίστηκε ξαφνικά και "μαγικά". :)
Καλησπέρα,
θα ήθελα με τη σειρά μου να ευχαριστήσω και εγώ τον Γιώργο για την άψογη ρύθμιση της νέας κεφαλής του πικάπ μου AT440MLa/Thorens td 280 MKIV.
Ηταν τόσο καλή ,η ρύθμιση, που έπαιζε,αν και άστρωτη καλύτερα από το κορυφαίο πικάπ του το LINN SONDEK (αστείο)
Γιώργο να είσαι πάντα καλά.
(
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Σε ευχαριστώ
Περάσαμε μια χαρά. Ακούσαμε και τις μουσικούλες μας, ρυθμίσαμε το πικάπ και με βιολογικό συχνόμετρο :),
ανταλλάξαμε και απόψεις και όλα καλά. :drinks:

Καλές ακροάσεις
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Καταρχάς, μπράβο στον TS για την επιμονή και για την λύση του προβλήματος!

Θα παρακαλούσα έναν moderator που έχει δικαιώματα στο παρόν forum, να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε κάποιον πιο "φιλικό" προς την αναζήτηση, με την ελπίδα ότι εάν κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, να βρει το θέμα και να βοηθηθεί.

Προτάσεις τίτλων:
1) "Πρόβλημα με στερεοφωνική εικόνα/μουσική σκηνή και λύση"
2) "Μετατόπιση στερεοφωνικής εικόνας/μουσικής σκηνής και λύση"
3) "Το ένα κανάλι παίζει πιο δυνατά"
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Σε ευχαριστώ
Περάσαμε μια χαρά. Ακούσαμε και τις μουσικούλες μας, ρυθμίσαμε το πικάπ και με βιολογικό συχνόμετρο :),
ανταλλάξαμε και απόψεις και όλα καλά. :drinks:

Καλές ακροάσεις

Τίναι τούτο?
 


Μηνύματα
428
Reaction score
379
Καλημέρα.
Γιώργο,μην αποκαλύψεις το μυστικό.
Απορώ κύριε Μάρκου πώς δεν το ξέρετε.
Θα πρότεινα επίσης,εφόσον συμφωνεί και ο Γιώργος,να το θέσουμε ως γρίφο.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Δυστυχώς John, λόγο κρυώματος, ξενυχτιού, ήταν και πρωί χωρίς καφέ.. (εεε κατάλαβες :p) δεν ακούσαμε μερικά KHZ :angel: και επειδή είχα πρόβλημα και με την κάρτα ήχου στο PC μου.... επιστράτευσα τον γιο μου να ακούσει τις υψηλές σε ένα τεστ ρέκορντ για να ρυθμίσουμε καλύτερα την κεφαλή.

Αυτάαααα

PS: Κομμένα τα γέλια :fuckyou:
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Να πω εδώ πως την επόμενη μέρα, μου έκανε πάλι τα ίδια, χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα. Ξαναβάζω το "the ultimate analogue test LP" και από κει στον παλμογράφο του pc, να δω αν έχουν φύγει τόσο πολύ οι ρυθμίσεις.
Στα δύο track για το αζιμούθιο, το ένα track έχει δυνατό σήμα στο δεξί και αδύνατο στο αριστερό και το δεύτερο το ανάποδο. Οπότε κοιτάς και στα δύο track, να φέρεις στην ίδια στάθμη το κανάλι με το ασθενέστερο σήμα. Κοιτώντας όμως τα δυνατά σήματα του κάθε καναλιού, και ενώ τα είχα φέρει στα αδύνατα στα ίσια, το αριστερό έπαιζε πολύ πιο δυνατά από το δεξί. Στο track δε για το antiscating, δεν ερχόταν με τίποτα, εκτός και αν έβγαζα τελείως το antiscating.
Επίσης στο truck antiscating (315Hz στα +12db), από τη μέση και μετά, έκανε ένα θόρυβο σα να παραμόρφωνε και ψαλίδιζε της κορυφές στον παλμογράφο και στα δύο κανάλια. Δεδομένου ότι την επόμενη μέρα (σσ. χτες) θα έπαιρνα την Grado prestige Gold1, δεν ξανασχολήθηκα.
Ήρθε λοιπόν η Grado χτες. Αφού τη ζύγισα στα 1,5gr που λέει ο κατασκευαστής, την έστεισα με δύο προτράκτορες, έναν της project, για την υπερκρέμαση και έναν από την turntablebasics, για την γωνία ανάγνωσης. Ανέβασα και τον βραχίωνα για να έρθει παράλληλος με το πλατώ, αφού η Grado είναι πιο ψηλή από την Benz. Και έβαλα το test record.
Πρώτη δοκιμασία αζιμούθιο, με λίγο παίδεμα, κατάφερα να παίζουν και τα δύο κανάλια το ίδιο και στις δυνατές και στις χαμηλές στάθμες.
Δεύτερη δοκιμασία antiscating, στην πρώτη θέση η πετονιά, σύμφωνα με το βάρος και μέχρι να τελειώσει το truck, τα δύο κανάλια είχαν σχεδόν την ίδια στάθμη, πότε ανέβαινε το ένα, πότε το άλλο, ελάχιστα, κάτι που θεωρώ λογικό, μιας και οι δυνάμεις που ασκούνται στον βραχίωνα δεν είναι σταθερές.
Το θέμα είναι όμως ότι η παραμόρφωση και το ψαλίδισμα το έκανε πάλι, κάπου στη μέση του truck. Όταν βάζω όμως μουσική δεν ακούω τίποτα και θεώρησα μήπως κάτι δεν πάει καλά στην κάρτα ήχου;;;
Πάντως από τις πρώτες ακροάσεις μου αρέσει πολύ αυτό που βγάζει η grado, αν είναι πολύ νωρίς ακόμα για συμπεράσματα, τώρα παίζω συνέχεια δίσκους για να στρώσει...:)
Ερώτηση: τι γνώμη έχετε για τα υγρά καθαρισμού κεφαλής; Έχω το elixir of sound της clearaudio και ένα της zerodust, για στεγνό καθαρισμό, απλά ακουμπάς τη βελόνα πάνω.

ΥΓ1 wizzy, ευχαριστώ για την επισήμανση για την αλλαγή του τίτλου...:thumbsup:
ΥΓ2. Ποιος είναι ο TS?

GeoVaz, θέλω κι εγώ ένα βιολογικό συχνόμετρο....ειδικά μετά το ακουόραμμα που έκανα...:)
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Το θέμα είναι όμως ότι η παραμόρφωση και το ψαλίδισμα το έκανε πάλι, κάπου στη μέση του truck. Όταν βάζω όμως μουσική δεν ακούω τίποτα και θεώρησα μήπως κάτι δεν πάει καλά στην κάρτα ήχου;;;
Καλημέρα
Πρέπει να θυμάσαι ότι όταν ορίζουμε με τον προτράκτορα τα δύο σημεία μηδενισμού σε ένα ακτινικό βραχίωνα (δηλαδή τα σημεία όπου η παραμόρφωση λόγο του γωνιακού σφάλματος ανάγνωσης είναι "μηδέν") ορίζονται και σημεία όπου υπάρχει και η μέγιστη παραμόρφωση.

Το ποια σημεία (zero, max distortion) είναι αυτά εξαρτάτε από την μέθοδο που χρησιμοποιούμε. Έτσι σε ένα δίσκο 12ιντζών inner radius 60.325 mm (απόσταση κέντρου περιστροφής - τελευταίο σημείο διαμόρφωσης αυλακιού) και outter radius 146.050 mm (απόσταση κέντρου περιστροφής - αρχικό σημείο διαμόρφωσης αυλακιού) με βάση τις τρεις γνωστές τεχνικές ρυθμίσεων έχουμε τα εξής:

ERIC LOEFGREN
null points 70.285mm, 116.604mm
max distortion 60.325mm







BAERWALD H.G
null points 65.998mm, 120.891
max distortion 60.325mm, 85.95mm, 146.05mm



 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
STEVENSON J.K
null points 60.325mm, 117.417mm
max distortion 79.95mm, 146.05mm





Το ότι το software σου μέτρησε την παραμόρφωση από το test record είναι φυσιολογικό. Το track που έβαλες πολύ πιθανόν να βρίσκετε στον δίσκο σε κάποια από τα παραπάνω σημεία (radius) που η παραμόρφωση έχει τις μέγιστες τιμές (και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό σε έναν ακτινικό βραχίωνα)



 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ήρθε λοιπόν η Grado χτες. Αφού τη ζύγισα στα 1,5gr που λέει ο κατασκευαστής, την έστεισα με δύο προτράκτορες, έναν της project, για την υπερκρέμαση και έναν από την turntablebasics, για την γωνία ανάγνωσης.
Το λάθος σου είναι εδώ.
Δεν μπορείς να ρυθμίσεις με δύο προτράκτορες εάν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι και οι δύο είναι βασισμένοι στην ίδια τεχνική (LOEFGREN, BAERWALD, STEVENSON) καθώς ο καθένας από αυτούς για να δημιουργήσει τα null points δίνει διαφορετική υπερκρέμαση και διαφορετικό offset (η γωνία απόκλισης μεταξύ ενεργού μήκους και στελέχους κεφαλής)



Εάν είναι διαφορετικής τεχνικής ρύθμισης, τότε δεν έχεις δημιουργήσει κανένα null point και έχεις πολύ μεγάλη παραμόρφωση
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Δεύτερη δοκιμασία antiscating, στην πρώτη θέση η πετονιά, σύμφωνα με το βάρος και μέχρι να τελειώσει το truck, τα δύο κανάλια είχαν σχεδόν την ίδια στάθμη, πότε ανέβαινε το ένα, πότε το άλλο, ελάχιστα, κάτι που θεωρώ λογικό, μιας και οι δυνάμεις που ασκούνται στον βραχίωνα δεν είναι σταθερές.
Ένα δεύτερο λάθος που κάνουμε όλοι είναι ότι πιστεύουμε ότι η ολίσθηση είναι η ίδια σε όλο το radius του δίσκου.
Στην πραγματικότητα η ολίσθηση είναι διαφορετική σε κάθε σημείο του δίσκου μας και μάλιστα ασκείτε και με διαφορετική δύναμη που εξαρτάτε όχι μόνο από την τριβή αλλά και από την τεχνική ρύθμισης εύρεσης των σημείων μηδενισμού (λέγε με overhang).



Τι σημαίνει αυτό.
Ότι για να εφαρμόσουμε την σωστή αντιολίσθηση χρειαζόμαστε έναν βραχίωνα που το pivot του να γνωρίζει ανά πάσα στιγμή σε ποιο radius βρίσκετε και να οδηγεί το σύστημα εφαρμογής αντιολίσθησης να εφαρμόζει την κατάλληλη τιμή.
Φυσικά μιλάμε για ένα προοδευτικό σύστημα εφαρμογής αντιολίσθησης που εφαρμόζεται σε υψηλότερες κατηγορίας τιμής βραχίωνες με την μέθοδο των μαγνητών ή ελατηρίου. (υπάρχει και με βαρίδι)

Ο βραχίωνας σου δεν έχει προοδευτικό σύστημα εφαρμογής αντιολίσθησης, οπότε οποιαδήποτε περαιτέρω ρύθμιση κρίνεται άσκοπη

Βέβαια οι διαφορές είναι μηδαμινές (όχι μηδενικές) και μετρήσιμες με όργανα και test records και μη αντιληπτές σε συνθήκες αναπαραγωγής μουσικού περιεχομένου (ίσως.... μπορεί.... εξαρτάται :D)
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Συμπέρασμα: Κάνε από την αρχή τις ρυθμίσεις με έναν protractor!:)
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Η VPI γιατί δεν εχει ρυθμιση antiscating; [σε καποια μοντελα που εχω δει, δεν μπορω να πω για ολα]. Πως το δικαιολογει; Πιστευω πως καποιος συνφορουμιτης θα ξερει. Το λεω[ δηλαδη γραφω ] γιατι μου εχει κανει εντύπωση
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Το ότι δεν σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις την δύναμη της αντιολίσθησης δεν συνεπάγεται και ότι δεν εφαρμόζει αντιολίσθηση...... Σωστά? Έτερον εκάτερον......

Δεν γνωρίζω τους VPI αλλά μπορούμε να "διαβάσουμε" έναν εάν θες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.255
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top