As simple...


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Αν και θα προτιμουσα ενα καλο ported κουτι με πολλα λιτρα και με ενα JBL 2225 μου αρεσει ιδιαιτερα το συστημα! Και σιγουρα η κορνα θα αγαπουσε την λαμπα! Το πικαπ ηταν μεχρι προσφατα για σερβις στον κ.Δημητρη στην καλλιθεα?
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Αν και θα προτιμουσα ενα καλο ported κουτι με πολλα λιτρα και με ενα JBL 2225 μου αρεσει ιδιαιτερα το συστημα! Και σιγουρα η κορνα θα αγαπουσε την λαμπα! Το πικαπ ηταν μεχρι προσφατα για σερβις στον κ.Δημητρη στην καλλιθεα?
Πρωτα απο ολα να χαιρεσε τις ηχειαρες σου ,τις εχω χαζεψει στην παρουσιαση σου!!!οσο για την λαμπα θα ερθει και αυτη η ωρα της.
Μπα οχι δεν το εχω στειλει για servise προσφατα.
 
Last edited by a moderator:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Συγχαρητήρια και από εμένα για το γούστο και το μεράκι σου.


Έχω μια ερώτηση για το ηχείο σου, αλλά δεν θυμάμαι αν σε έχω ξαναρωτήσει.

Anyway, η ερώτηση είναι πού κροσάρονται οι μονάδες και πως έλυσες το θέμα του baffle step?
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Συγχαρητήρια και από εμένα για το γούστο και το μεράκι σου.


Έχω μια ερώτηση για το ηχείο σου, αλλά δεν θυμάμαι αν σε έχω ξαναρωτήσει.

Anyway, η ερώτηση είναι πού κροσάρονται οι μονάδες και πως έλυσες το θέμα του baffle step?
ευχαριστω πολυ,στην ουσια δεν το εχω λυση,το μονο που εκανα με τα woofer ηταν μονο με το αυτι και πολλα πειραματα,αυτο που καταλαβα ειναι οτι οι διαστασεις της μπαφλας στο πλατος ειναι αρκετα μεγαλες για να εχεις καλο αποτελεσμα,τουλαχιστον οπως τα ακουγα εγω,επισης δεν μπορουσα να φτιαξω τα κρος μονος μου καθοτι παθητικα,,αν πηγαινα σε ενεργο θα ηταν τελειος διαφορετικα.ο ανθρωπος που τα εφτιαξε μου ειπε οτι τα εχει κροσαρει στα 600hz αν θυμαμαι καλα,πρεπει να δω τα μηνυματα που ανταλλαζαμε για να σου πω με σιγουρια.
Υπαρχει και αυτο το ωραιο αρθρο που λογικα θα το εχεις διαβασει..
http://www.quarter-wave.com/OBs/OB_Design.pdf
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Πρωτα απο ολα να χεραισε τις ηχειαρες σου ,τις εχω χαζεψει στην παρουσιαση σου!!!οσο για την λαμπα θα ερθει και αυτη η ωρα της.
Μπα οχι δεν το εχω στειλει για servise προσφατα.
χαχα θενξ :)
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
ευχαριστω πολυ,στην ουσια δεν το εχω λυση,το μονο που εκανα με τα woofer ηταν μονο με το αυτι και πολλα πειραματα,αυτο που καταλαβα ειναι οτι οι διαστασεις της μπαφλας στο πλατος ειναι αρκετα μεγαλες για να εχεις καλο αποτελεσμα,τουλαχιστον οπως τα ακουγα εγω,επισης δεν μπορουσα να φτιαξω τα κρος μονος μου καθοτι παθητικα,,αν πηγαινα σε ενεργο θα ηταν τελειος διαφορετικα.ο ανθρωπος που τα εφτιαξε μου ειπε οτι τα εχει κροσαρει στα 600hz αν θυμαμαι καλα,πρεπει να δω τα μηνυματα που ανταλλαζαμε για να σου πω με σιγουρια.
Υπαρχει και αυτο το ωραιο αρθρο που λογικα θα το εχεις διαβασει..
http://www.quarter-wave.com/OBs/OB_Design.pdf
Ναι το paper του MJK είναι εξαιρετικό, το διαβάσει αρκετές φορές και έχει πολλά ενδιαφέροντα σημεία που μπορεί να σε βοηθήσουν όπως:

"The biggest challenge for OB speaker systems using passive crossovers is to achieve adequate bass output from a reasonably sized baffle."

"A woofer driver needs to be significantly more efficient than the full range or mid range driver to make up for the falling low frequency response exhibited by a reasonably sized baffle".

"My recommendation is to use woofer drivers that are at least 6 to 10 dB more efficient than the rest of the speaker system and having Qts values between 1.0 and 1.2."
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Ναι το paper του MJK είναι εξαιρετικό, το διαβάσει αρκετές φορές και έχει πολλά ενδιαφέροντα σημεία που μπορεί να σε βοηθήσουν όπως:

"The biggest challenge for OB speaker systems using passive crossovers is to achieve adequate bass output from a reasonably sized baffle."

"A woofer driver needs to be significantly more efficient than the full range or mid range driver to make up for the falling low frequency response exhibited by a reasonably sized baffle".

"My recommendation is to use woofer drivers that are at least 6 to 10 dB more efficient than the rest of the speaker system and having Qts values between 1.0 and 1.2."
Δεν ερχεσαι να δωσεις κανα χερι βοηθειας στην diy που εχω το θεμα??:)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ειμαι σιγουρος πως θα την βρεις την ακρη και το 2015 θα γινει στο τσαρδι σου Γιωργο ....κολαση απο το σεταπιον σου.....μιας λοιπον και υπαρχουν πολλοι εδω που εχουν γνωσεις σχετικα με αναλογες σαν τις δικες σου κατασκευες μην μασσας και ρωτα τους μεχρι να βρεις το ιδανικο και να σεταριστεις σωστα παλλικαρι μου!!!!!!:D:D:D:D
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
παντως ρε συ ...ειμαι σιγουρος οσο τα βλεπω εδω στενεμενα τα θερια οτι αν τα στησεις σε εναν χωρο μεγαλυτερο που να μπορουν τα ηχεια να αναπνεουν πιστευω οτι θα γινει κολαση και θα τα ακουσεις οπως δεν τα εχεις ξανακουσει να παιζουν......και τοτε ετοιμασε μπυρες και κοψιδια να το γιορτασουμε!!!!
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
παντως ρε συ ...ειμαι σιγουρος οσο τα βλεπω εδω στενεμενα τα θερια οτι αν τα στησεις σε εναν χωρο μεγαλυτερο που να μπορουν τα ηχεια να αναπνεουν πιστευω οτι θα γινει κολαση και θα τα ακουσεις οπως δεν τα εχεις ξανακουσει να παιζουν......και τοτε ετοιμασε μπυρες και κοψιδια να το γιορτασουμε!!!!
Βλαση μου ειναι το μονο σιγουρο!!!οτι θελουν χωρο τον θελουν,και το ποιο σιγουρο ακομα,ειναι τα μπυρονια !!!
σημερα εγιναν οι μετρησεις του ηχειου με καλο φιλο και γνωστη στα diy και εγιναν ρυθμησεις,το αποτελεσμα ηταν παρα μα παρα πολυ καλο,βασικα αλλο ηχειο!!!:dance2:
Βεβαια δεν σταματαμε εδω...ενωψι καινουριου χωρου θα αρχησουν οι αλλαγες!!!
 



Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Οπως ειχε πει και ο vlasis την βρηκα την ακρη στο 2015 και ετσι τα ηχεια πηραν αλλη μορφη....εμφανισιακη αλλα και ακουστικη πανω
απο ολα!!!ανεβαζω φωτο...περισσοτερα πραγματα εδω
http://www.avsite.gr/forum/threads/first-project.136248/page-4
83764_277a42040f265d0aab6c6b332ed2b559.jpg
83767_7311cb72c70862e32f3007fb4d1b4618.jpg
83771_c960de7ea6139ed7ef4f54bc942649dd.jpg
83773_03db0bf765dc554eda49d788519b824b.jpg
 





dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τέρας το 2015! Για πες μας λίγα πράγματα παραπάνω για τη σχεδίαση του ηχείου, το κροσοβερ, κλπ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top