Πρόταση προβολέων , χωρίς rainbow

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Πήγα σε αλλο κατάστημα σήμερα και μου άνοιξε τα μάτια ( αν επιτρέπεται απο το forum ναι πω και σε Ποιο , γιατί ήταν καταπληκτικοί) .....

Είδα πάλι τον benq w1070 σε κανονικές συνθήκες θέασης , dvd , ( όχι demo video) και και εγώ και η κοπέλα μου τρελάθηκαμε απο το rainbow !!! Πολύ αισθητό στις σκοτεινές στιγμές,, . Σε. Σκοτεινά πλάνα δε μπορούσαμε να διαβάσουμε υπότιτλους απο το rainbow ....

Πολύ αισθητό !!! Απαγορευτικό τουλάχιστον για εμάς. Δίπλα μας έβαλε έναν Epson 5200 ( ξεκούραστος χωρίς rInbow, αλλα χάλια μαύρο) , και έναν benq w1500 με πολύ λίγο rainbow ...πολύ καλύτερος του 1070,

Οπότε το δίλλημα τωρα ειναι , ποιον projector να πάρω που μας ενοχλεί το rainbow .
Υπάρχει κάποιος ποιοτικός lcd που να μη ξεφεύγει σε τιμή , ή ένας καλύτερος dlp
χωρίς rainbow ????

Ευχαριςτω προκαταβολικά
 


Μηνύματα
204
Reaction score
9
Το ταβάνι ήταν 800€ , αλλα προκειμένου να μην εχω rainbow θα μπορούσα να ανέβω σε 1000 , 1000+
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.966
Όχι.

Αφού δεν σου άρεσε το μαύρο του 5200, πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 1.600€ για να πάρεις τον 8100.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.966
Ούτε αυτός έχει το μαύρο του 8100.

Για dlp με ελάχιστο rainbow δεν γνωρίζω.
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Θα πρέπει να τον δεις και να κρίνεις μόνος σου. Είναι εντελώς υποκειμενικό. Όπως είπε κι ο Γιώργος (abcd) το επίπεδο αλλάζει απ' τον 8100 και πάνω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
φιλε μου δωσε κατι παραμανω και παρε 8100 να ευχαριστηθεις τις ταινιες σου και οτι αλλο θες....

διεγραψε δε τους dlp....απο τον χειροτερο ως τον καλυτερο...
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
φιλε μου δωσε κατι παραμανω και παρε 8100 να ευχαριστηθεις τις ταινιες σου και οτι αλλο θες....

διεγραψε δε τους dlp....απο τον χειροτερο ως τον καλυτερο...

Αυτό νομίζω για τους dlp , αλλα δύσκολα μπορώ να ανέβω τόσο οικονομικά και δεν ξέρω τι να κάνω,..

Αλλα το θεμα rainbow νόμιζα οτι ήταν λεπτομέρειες και οτι υπερβάλλουν αυτοί που ξέρουν πολλά στο χώρο.
Όμως κατα τη γνώμη μου ειναι τρομερά εκνευριστικό , και ξέρω οτι και καλό dlp να πάρω και να το βλέπω λίγο , κάθε φορά που θα το βλέπω (συνέχεια) θα νευριάζω ...

Απορώ πως γίνεται άτομο να μην το βλέπει..., εγώ και η κοπέλα μου πήγαμε και είδαμε πρώτη φορά προβολέα, δεν έχουμε καμία εμπειρία, και μας κούρασε τρομερά ...
Σε όλες τις σκοτεινές σκηνές , και στους υπότιτλους όταν είχε μαύρο φόντο . Ειδικά όταν βλέπεις ξένες ταινίες (πάντα) με υπότιτλους , ειδικά στη μεγάλη οθόνη των προβολέων που κουνάει κάποιος μάτια για να παει απο το θεμα στους υπότιτλους και πίσω πάλι, νομίζω ειναι αναπόφευκτο να μην το δει κανείς ...


Απορώ πως οι εταιρίες δεν κάνουν κάτι για αυτό ... Πως δεν αλλάζουν τεχνολογία...
Ειδικά ο w1070 Που εχει rgb *6 wheel , που υποτίθετο ελαχιςτοποιει το rainbow ,
και το έβλεπα τόσο έντονα , απορώ όλοι οι άλλοι τι θα κάνουν ..

Να σημειώσω οτι αυτά δεν ήταν πάντα μόνο στις σκοτεινές στιγμές , αλλα οι πιο πολλές ταινίες έχουν πολλές σκοτεινές σκηνές πλάνα ...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
εγω ημουν ακριβως στο σημειο που εισε εσυ, εβλεπα οτι δεν εβλεπε φιλος μου την ιδια στιγμη , και ναι ο 1500 λιγοτερο απο τον 1070, παρολαυατα πηρα dlp!!
πληροφοριακα πλεον δεν βλεπω σχεδον καθολου, με λιγα τρικ ισως να πετυχει και σε σενα, αν εισε αθηνα παντως δε θες σε κοστος και το κυριο προβλημα ειναι το rainbow και οχι τα καλυτερα ομολογουμενως σκοτεινα τον καλυτερο φακο αλλα και την ευκολια ρυθμισεων του 8100 και εισε αθηνα στειλε μου μνμ και φερε και τη φιλη σου να μου πεις εαν βλεπετε και σε μενα..;)
πληροφοριακα εχω τον benq- w1400.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Και εγω παροτι το βλεπω ,μετα απο λιγο καιρο δεν το αντιλαμβανομουν ,και δεν ειχα κανενα
προβλημα με τον optoma 72 , και αν δεν ειχε τελειωσει η λαμπα ,ακομα θα τον ειχα !
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Αν κατάλαβα καλα , προβολέας σχετικά φθηνός,με καθόλου ή ελάχιστο rainbow και ανεκτό μαύρο ... Δεν υπάρχει ?
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Αν κατάλαβα καλα , προβολέας σχετικά φθηνός,με καθόλου ή ελάχιστο rainbow και ανεκτό μαύρο ... Δεν υπάρχει ?
Δυστυχως φιλε μου,καταλαβες πολυ καλα.....Εχω και εγω το ιδιο προβλημα . Και απ'οτι καταλαβα απο τις απαιτησεις σου στην ποιοτητα εικονας,ισως πας και για πιο πολλα απο 1600 Ε . Συμβουλη μου, μην αγορασεις προβολεα,κανοντας συμβιβασμους.Θα χασεις χρηματα . Ξεκινα με ελαχιστο οριο τον 8100 και μετα τον 9200 (σιγουρη και σταθερη αξια ) και πριν αγορασεις ΝΑ ΔΕΙΣ !! Και αν τα χρηματα δεν φθανουν,σε κατι που σου αρεσει, κανε λιγο υπομονη,μαζεψε,και αγοραζεις λιγο αργοτερα.Πολυ φιλικα.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top