Τι είδαμε, τι θα δούμε

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
The Equalizer (2014), 7/10
τόσο γιατί τουλάχιστον δεν σου έδινε την εντύπωση της αρπαχτής και σε κρατούσε μέχρι το τέλος, για το είδος της μια χαρά ταινία...από την άλλη όμως χιλιοφορεμένο στόρυ και πενία νέων ιδεών εκτός από κανά δυο σκηνές όπου τούτος δω σκότωνε με διάφορα εργαλεία, πριν 15 χρόνια θα ήταν πιο εντυπωσιακή, πλέον θέλουμε και κάτι άλλο, διαφορετικό, για να μας εντυπωσιάσει.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
The Babadook(2014) ,5/10 ενω ξεκινα καλα πολυ γρηγορα χανεται το μυστηριο , ισως να μην μου καθονται τελικα αυτου του ειδους οι ταινιες ειπα να ξαναπροσπαθησω αλλα δεν..
 

Μηνύματα
627
Reaction score
39
Interstellar


Δεν θυμάμαι αν εχει γράψει ήδη κάποιος για την ταινία.
Μόλις γύρισα απο το σινεμά. BTW σινεμά ειχα να πάω απο τον καιρό του Νώε...
Αν πρεπει να το πω με μια φράση, αυτή θα ηταν οτι μάλλον απογοητεύτηκα. Δεν ξέρω, ειχα μάλλον πολυ υψηλές προσδοκίες...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Victoria's Secret Fashion Show (2014)





Χαμόγελα, χαρά, όμορφοι άνθρωποι, λάμψη, ιδιαίτερες εμφανίσεις, μουσική, σε μία ώρα. Αυτό είναι πραγματικό ταξίδι, 10 φορές ανώτερο από σκηνοθετικές απόπειρες με μουντά πλάνα και κατατρεγμένους χαρακτήρες, κι ας έχουν 15 βραβεύσεις και παράσημα. :)

9/10

https://www.victoriassecret.com/fashion-show
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
The Equalizer (2014)



Η συνταγή λίγο πολύ γνωστή, πρώην πράκτορας (και σε κλιμακτήριο?) που ζει με τις ενοχές του παρελθόντος.... μετά από κάποια γεγονότα ξυπνάει το κτήνος μέσα του.... και το πάρτι πτωμάτων αρχίζει!
Ο Ντέζελ έχει παίξει και δυσκολότερα έργα, άρα αυτό το έχει για την πλάκα του, μέτριο σαν αποτέλεσμα αλλά καλογυρισμένο με ωραία εικόνα, άμα δεν πήγαινε και στην Ρωσία, θα ήταν καλύτερο!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
X-Men: Days of Future Past 2014 7/10
ειπα να αλλαξω ειδος, και να παρω ενα ''γυρο με μαρβελ'', υστερα απο το πολυ καλο guardians of the galaxy , θεωρωντας ως σταθμο το first class,δεν ηταν ασχημο ειναι ομως στα ορια του να γινει σαπουνοπερα...(για πολλους ισως εχει ηδη γινει βεβαια..:D)
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Deux jours, une nuit (2014), 10/10

aka Υμνος στη βλακεία!
Ενας τέτοιος ύμνος μόνο 10 μπορεί να πάρει. Οπως έγραψε και ένας φίλος προχθές για να μου το θυμίσει ξανά..."η βλακεία δεν έχει ούτε ιδεολογικό πρόσημο, ούτε ταξικά χαρακτηριστικά". Είναι διάχυτη παντού και από αυτή την άποψη ίσως η πιο δίκαια κατανεμημένη ιδιότητα.

Φίλοι, από αυτούς που θέλουν να φορούν στο κούτελο αριστερό πρόσημο στα ιδεολογικά τους πιστεύω και προτάσσουν διαρκώς την ανθρώπινη ευαισθησία και την κοινωνική αλληλεγγύη απέναντι στην σκληρότητα του καπιταλισμού (πολλοί δε από αυτούς χρησιμοποιούν και τον όρο 'νεοφιλελευθερισμός'...ξεκάθαρο σημάδι ότι η γνώση τους γύρω από τις σχολές οικονομικής σκέψης περιορίζεται στα 'το γράφει στη wikipedia' ή 'το είπανε στην τηλεόραση') εξυμνούσαν τη συγκεκριμένη ταινία και στέκονταν κριτικά μόνο σε κάποια τεχνικά στοιχεία του τύπου η Cotillard δεν είχε καλή ερμηνεία και σχετικές καμαρωτές παπαριές.

Τα πράγματα είναι απλά και επειδή είναι απλά πολλοί μπερδεύονται!
Από τότε που ο άνθρωπος αποφάσισε να βγει από τις σπηλιές και να στήσει κοινωνίες με άλλους συνανθρώπους δημιουργήθηκε, από ανάγκη, η έννοια και η λειτουργία της διοίκησης. Η διοίκηση, το management λένε στο χωριό μου, για να μην μπερδευόμαστε ξεκινά από την πολύ απλή λειτουργία που είναι αυτή των αποφάσεων! Ο manager καλείται να πάρει αποφάσεις. Και αναθέτουμε αυτή τη δουλειά στη διοίκηση γιατί όπως πολύ παραστατικά μας έδειξε η ταινία είναι αδύνατον να αναθέσουμε αυτή τη διαδικασία σε όλους τους εμπλεκόμενους, είτε γιατί τα προσωπικά συμφέροντα σε ένα οργανισμό είναι αντίρροπα και συγκρουόμενα, είτε γιατί το επίπεδο γνώσης, πληροφόρησης ή ακόμη και ψυχολογικής ισορροπίας καθιστούν μη ικανά τα άτομα για να πάρουν αποφάσεις.
Συνοπτικά, η ταινία δείχνει τα αδιέξοδα που οδηγούν οι πρακτικές τύπου συμμετοχικής διακυβέρνησης με λαϊκές επιτροπές και άλλες αστειότητες που ακούμε κατά καιρούς. Η βλακεία όμως όπως είπαμε είναι διάχυτη σε όλα τα κοινωνικά στρώματα με οποιαδήποτε κατηγοριοποίηση και αν επιλέξουμε. Και έτσι οι θιασώτες αυτών των ιδεών σε κοινωνίες οπισθοδρομικές, συντηρητικές, φοβικές και ημιεγγράματες όπως η δική μας τείνουν να πάρουν την πλειοψηφία, γεγονός που θα μας φέρει στο σημείο να ζούμε βλακώδεις καταστάσεις όπως αυτές στην ταινία καθημερινά. Και εις άλλα με υγεία!

Η ερμηνεία της Cotillard ήταν πάρα πολύ καλή!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.267
Deux jours, une nuit (2014), 10/10

aka Υμνος στη βλακεία!
Ενας τέτοιος ύμνος μόνο 10 μπορεί να πάρει. Οπως έγραψε και ένας φίλος προχθές για να μου το θυμίσει ξανά..."η βλακεία δεν έχει ούτε ιδεολογικό πρόσημο, ούτε ταξικά χαρακτηριστικά". Είναι διάχυτη παντού και από αυτή την άποψη ίσως η πιο δίκαια κατανεμημένη ιδιότητα.

Φίλοι, από αυτούς που θέλουν να φορούν στο κούτελο αριστερό πρόσημο στα ιδεολογικά τους πιστεύω και προτάσσουν διαρκώς την ανθρώπινη ευαισθησία και την κοινωνική αλληλεγγύη απέναντι στην σκληρότητα του καπιταλισμού (πολλοί δε από αυτούς χρησιμοποιούν και τον όρο 'νεοφιλελευθερισμός'...ξεκάθαρο σημάδι ότι η γνώση τους γύρω από τις σχολές οικονομικής σκέψης περιορίζεται στα 'το γράφει στη wikipedia' ή 'το είπανε στην τηλεόραση') εξυμνούσαν τη συγκεκριμένη ταινία και στέκονταν κριτικά μόνο σε κάποια τεχνικά στοιχεία του τύπου η Cotillard δεν είχε καλή ερμηνεία και σχετικές καμαρωτές παπαριές.

Τα πράγματα είναι απλά και επειδή είναι απλά πολλοί μπερδεύονται!
Από τότε που ο άνθρωπος αποφάσισε να βγει από τις σπηλιές και να στήσει κοινωνίες με άλλους συνανθρώπους δημιουργήθηκε, από ανάγκη, η έννοια και η λειτουργία της διοίκησης. Η διοίκηση, το management λένε στο χωριό μου, για να μην μπερδευόμαστε ξεκινά από την πολύ απλή λειτουργία που είναι αυτή των αποφάσεων! Ο manager καλείται να πάρει αποφάσεις. Και αναθέτουμε αυτή τη δουλειά στη διοίκηση γιατί όπως πολύ παραστατικά μας έδειξε η ταινία είναι αδύνατον να αναθέσουμε αυτή τη διαδικασία σε όλους τους εμπλεκόμενους, είτε γιατί τα προσωπικά συμφέροντα σε ένα οργανισμό είναι αντίρροπα και συγκρουόμενα, είτε γιατί το επίπεδο γνώσης, πληροφόρησης ή ακόμη και ψυχολογικής ισορροπίας καθιστούν μη ικανά τα άτομα για να πάρουν αποφάσεις.
Συνοπτικά, η ταινία δείχνει τα αδιέξοδα που οδηγούν οι πρακτικές τύπου συμμετοχικής διακυβέρνησης με λαϊκές επιτροπές και άλλες αστειότητες που ακούμε κατά καιρούς. Η βλακεία όμως όπως είπαμε είναι διάχυτη σε όλα τα κοινωνικά στρώματα με οποιαδήποτε κατηγοριοποίηση και αν επιλέξουμε. Και έτσι οι θιασώτες αυτών των ιδεών σε κοινωνίες οπισθοδρομικές, συντηρητικές, φοβικές και ημιεγγράματες όπως η δική μας τείνουν να πάρουν την πλειοψηφία, γεγονός που θα μας φέρει στο σημείο να ζούμε βλακώδεις καταστάσεις όπως αυτές στην ταινία καθημερινά. Και εις άλλα με υγεία!

Η ερμηνεία της Cotillard ήταν πάρα πολύ καλή!
Μετά από αυτή την κριτική, βλέπω να μπαίνει και εδώ ο Σκαλούμπακας και να γίνεται η κατηγορία Ελ Πάσο. :laugh:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Μετά από αυτή την κριτική, βλέπω να μπαίνει και εδώ ο Σκαλούμπακας και να γίνεται η κατηγορία Ελ Πάσο. :laugh:
Μπααα... Η τελευταία φορά που ασχολήθηκε με ταινίες ήταν όταν είδε "Το νησί" επειδή παρασύρθηκε από τον τίτλο.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Predestination, 7/10. Αδύνατο να συμβεί αλλά ενδιαφέρουσα.

Μου άρεσε πολύ θα έλεγα! :)
Διαφορετικό από ότι το περιμένεις. Ο τρόπος που προσεγγίζει τους χαρακτήρες μου φάνηκε ιδιαίτερος. Παρόλο που για μεγάλο διάστημα η ταινία είναι αργή, δε με ενόχλησε καθόλου.. Και με αρκετά καλές ερμηνείες..
Η σειρά μου...

Δεν λέω, προσπάθησα... 45 λεπτά σε ένα μπαρ να μιλάει ο Ethan Hawke με ένα υβρίδιο Jodie Foster-Leonardo DiCaprio. Δεν πάτησα FF, περιμένοντας να δω πού το πάνε. Έχω το προνόμιο της συζύγου που προσέχει τα πάντα, της αρέσουν ή όχι, οπότε μπορώ εγώ να χαζεύω όταν βαρεθώ. Όταν μου απάντησε σε 2-3 ερωτήσεις για την υπόθεση, μετά από μία ώρα θέασης, κατάλαβα ότι δεν είναι η ταινία για μένα.

2/10
είχα καιρό να δω ωραία ταινία, την είδα χτες!
8/10...ενδιαφέρουσα σπαζοκεφαλιά
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Shooter

O Wahlberg είναι πραγματικά καλός ηθοποιός - αλλιώς δεν επιζείς στο Hollywood, μη γελιόμαστε - η ιδέα είναι ενδιαφέρουσα, αλλά θα ήθελα να είχαν γυρίσει αυτήν την ταινία οι γάλλοι...
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
The Guest.

Eντελως Γ' κατηγορια κατα τη γνωμη μου, απορω δηλαδη πως δινουν ωρες ωρες τοσο υψηλες βαθμολογιες...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
1) Πήρε...

2) ...oscar

:p
ήταν προτεινόμενο, δεν το πήρε...πάντως δέχομαι ότι είναι δικαίωμα του καθενός την τρικυμία που έχει στο κρανίο του να την εκφράζει υπό artistic license...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top