Επεξεργαστές Haswell και PSU


Μηνύματα
930
Reaction score
65
αυτον http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f12-pwm-co-fan-120mm-p-PER.650180
τον εχω πανω στο moterboard,αλλα η συγκεκριμενη συνδεση δεν εχει ελεγχο στροφων μεσω bios.
ο ανεμιστηρας εχει μια προεκταση καλωδιου που κουμπωνω επανω το καλωδιακι του και στην συνεχεια παει επανω στο Motherboard,αλλα δεν καταλαβαινω να του κοβει στροφες.
τι καλωδιακι να παρω?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ο ανεμιστήρας είναι PWM(4 pins), την ρύθμιση των στροφών την κάνεις στο EFI/BIOS ή με το utility EasyTune της Gigabyte
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Ο ανεμιστήρας είναι PWM(4 pins), την ρύθμιση των στροφών την κάνεις στο EFI/BIOS ή με το utility EasyTune της Gigabyte
Μεσα απο το βιος,ελεγχο στροφων,μου δινει μονο για τις θυρες 1&2.
Το easytune,παιζει μονο σε win8.
Αλλα και να επαιζε,λογικα δεν θα μπορουσα να το πειραξω απο την στιγμη που δεν υπαρχει επιλογη απο το βιος(?).
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
το EasyTune παίζει σε Win XP και άνω...τσεκαρισμένο....
Η μητρική έχει μόνο 2 θέσεις για ανεμιστήρες 3/4 pins, άρα σωστά σου δείχνει 2 στο EFI.
Αν έχεις συνδέσει τον ανεμιστήρα με adapter σε molex πρέπει να παρεμβάλεις ροοστάτη για να ρυθμίσεις τις στροφές
 
Last edited:

Μηνύματα
930
Reaction score
65
εχεις δικιο.το μπερδεψα με το Smart Switch το οποιο δεν τρεχει σε win 8.μεσα ομως απο το easy tune δεν εχει ρυθμιση ανεμιστηρων,τουλαχιστον για αυτο το board που εχω εγω.
το Smart Switch κανει αυτην την δουλεια,αλλα οπως ειπα δεν τρεχει σε 7αρια.
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5094#utility
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
επειδη ετσι κι`αλλιως θα χρειαστω και αλλον σκληρο δισκο,εαν παρω καποιον αλλο,θα εχω παλι αυτον τον συντονισμο του κουτιου οπως και να`χει απο hdd δισκο?
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
καθησα και εκανα τραμπα τον σκληρο wd 1tb green που εχω στον Nas,με τον wd 500gb blue(...και οχι red οπως νομιζα).
καταρχην πριν την τραμπα,εβαλα στα 2 μπροστινα κουμπαματα στον blue,2 λαστιχακια μονωσης.
αμεσως το βουητο μειωθεικε κατα 50%,γιατι ο δισκος δεν ειχε καθολου μποσικα.
κατοπιν τον αντικατεστησα με τον green και το βουητο εξαφανιστηκε....!
ησυχασε το κεφαλι μου..
Thx παιδια...:drinks:
 


Μηνύματα
930
Reaction score
65
και πως το αντεχεις ρε αδερφε..?εγω δεν μπορουσα να δουλεψω με τιποτε.τωρα μαλιστα..
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
χρονια πολλα με υγεια σε ολους..
αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το πισι και δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται
προτου του κανω φορματ(εχθες-μου εβγαζε προβλημα με καποιο dll αρχειο και γενικα κατι δεν πηγαινε καλα)οταν πηγα να τρεξω καποια εντολη που χρειαζεται αποδοχη(user account control)μαυριζε ο τοπος χωρις να κλεινει το Pc.
εχθες μου το εκανε συγκεκριμενα οταν εδωσα εντολη να κλεισει το kaspersky internet security.
σημερα εφαγε ενα φορματ και παμε ολα απο την αρχη.δεν του εβαλα το kasperdky μεχρι να δω τι φταει.
περασα και τις τελευταιες ενημερωσεις των windows χωρις κανενα προβλημα μεχρι πριν λιγο..
παω να περασω το pes 2015 και εκει που μου ζηταει επιβεβαιωση το user account control,
μαυρα και αραχνα ολα..!μονο ρισετ..
τι γινεται..?
Thx
 


Μηνύματα
930
Reaction score
65
εχει σημασια αυτο?τα δουλευω και σε αλλα 2 πισι και δεν εχω τετοιο θεμα.
τωρα κατι διαβαζα στο νετ,οτι το προβλημα εχει να κανει και με τους οδηγους της καρτας γραφικων.
εχω μια asus 260Χ με τους τελευταιους drivers.εβαλα το Uac στο low και περασα και το οδηγο της οθονης.
για να δουμε..
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
ειχα παρει το Logitech perfomance mx,το οποιο λογω μικρης διαρκειας μπαταριας,το εδωσα σε ενα φιλο.
το αντικατεστησα με ενα logitech mx 705.
δεν εχω Mousepad για να το δοκιμασω,αλλα σε επιφανεια γραφειου(mdf ξυλο)αλλου παταει αλλου βρισκεται.
θα το δικαιολογουσα λογω λειζερ,αλλα το perfomance mx που ηταν και αυτο λειζερ,τετοια κολπα δεν εκανε.
το πηγα πισω,μου εδωσαν καινουργιο,αλλα βλεπω παλι τα ιδια.γενικως υπαρχει μια....κολησιεργεια στο ποντικι.θελω π.χ να σημαδεψω ενα συγκεκριμενο σημειο και δυσκολευομαι να κεντραρω..!!
εχω παιξει με ολες τις ρυθμισεις του,αλλα δεν..
διαβαζω σε φορουμ οτι ρυθμιση dpi δεν υπαρχει,κατι που-προφανως-θα βελτιωνε την κατασταση.
εχουμε καμια λυση?να του παρω καποιο συγκεκριμενο mouse pad?


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Έχει το Πλαίσιο ένα φτηνιάρικο Turbo-X μεγάλο που δουλεύει ωραία, το πήρα όταν το προηγούμενο (δεκαετίας) διαλύθηκε.
Αφού το MX είναι επαναφορτιζόμενο και δουλεύει όταν φορτίζει, πού ήταν το πρόβλημα;
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Μα περνεις ασυρματο για να μην εχεις καλωδια..εαν ειναι καθε 3-4 ημερες να το δουλευω με καλωδιο,παυει και η εννοια του ασυρματου.
δεν παιρνω καποιο συγκεκριμενο pad για λειζερ(υφη,χρωμα..?)
 



Μηνύματα
930
Reaction score
65
το μαυρο πηρα Κωστη.το πρασινο εκτος απο μουχλιασμενο ειναι και ασχετο με τον χωρο μου..
καλο ειναι και εβαλε στην..θεση του το Logitech.εχει και μια μεβρανη απο κατω,που οταν την ξεκολλησα,εχει μια επιφανεια που κολλαει στο γραφειο και δεν κουναει καθολου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
το μαυρο πηρα Κωστη.το πρασινο εκτος απο μουχλιασμενο ειναι και ασχετο με τον χωρο μου..
καλο ειναι και εβαλε στην..θεση του το Logitech.εχει και μια μεβρανη απο κατω,που οταν την ξεκολλησα,εχει μια επιφανεια που κολλαει στο γραφειο και δεν κουναει καθολου.
Μόνο μην κάνεις το λάθος να το ξεκολλήσεις από το γραφείο, γιατί μετά δεν ξανακολλάει και σκευρώνει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.702
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top