Tuner CAMBRIDGE AUDIO AZUR 640T DAB / FM

M

man

Guest
CAMBRIDGE AZUR 640T V2 DAB / FM.
Ένα από τα καλύτερα αναλογικά / ψηφιακά tuners των τελευταίων ετών.

Μαύρη πρόσοψη, original συσκευασία, manual, απόδειξη αγοράς.
Κατάσταση 10 στα 10. Τιμή: 220 ευρώ.
 



M

man

Guest
Όχι αγαπητέ μου φίλε δεν παίζει ίντερνετ.
Πρόκειται για ένα κλασσικό tuner που παίζει FM, AM και DAB.
Αλλά τι tuner!
Ακούστε το με μια καλή κεραία και θα ξεχάσετε τη λήψη από internet.
(Μαζί και με ότι θόρυβο και εκπομπή χαμηλής δειγματοληψίας σέρνει η πλειοψηφία των ιντερνετικών σταθμών...)
Πρόκειται για μια τρομερά μελετημένη, προσεγμένη και υλοποιημένη συσκευή.
Θα έλεγα ίσως η πιο ολοκληρωμένη συσκευή αυτής της κατηγορίας.
Αναλογική και ψηφιακή λήψη, συν αναλογικές και ψηφιακές έξοδοι: οπτική και coaxial spidf παρακαλώ!!!
Περιέχει το διάσημο dac της wolfson που φοράει και το azur 640 cd-player
της ίδιας εταιρίας και ξεπέρασε σε απόδοση όλα τα ρεκόρ στην κατηγορία.
Προσωπική εμπειρία: με μια απλή καλή κεραία και λήψη σε κανονικούς ελληνικούς σταθμούς
(με καλό σήμα εννοείται) δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν παίζει cd-player ή tuner. Τόσο καλό!
Δυστυχώς λόγω κρίσης και μετακομίσεων δεν έχω προλάβει να το χορτάσω
και είμαι αναγκασμένος να το πουλήσω.
Έχει παίξει ελάχιστα και βρίσκεται πακεταρισμένο στην original συσκευασία του
με manuals, τηλεκοντρόλ κλπ. όλα συν απόδειξη αγοράς.
Κατάσταση υπεράριστη 10 στα 10. Και το δίνω σε πολύ fair price.
Εδώ και μικρή ανάλυση για τους αγγλομαθείς:

"The Azur 640T V2 incorporates the high performance Wolfson WM8740 24-bit/192 kHz DAC, ensuring the best possible results. This is the same model as fitted to the Azur 640C CD player, and gives both objective and subjective improvements in the tuner's sound quality. Signal to Noise and distortion figures have improved whilst, subjectively, you'll find the sound quality a good deal more natural and dynamic than before.

The state-of-the-art 640T V2 also features Natural Contour Technology (NCT), developed by Cambridge Audio to counter the sometimes 'flat' presentation of compressed digital sources (such as some low bit-rate DAB radio stations). Two settings are offered: 'Warm', which adds analogue-like warmth to 'digital' sounding programmes and 'Lively', which breathes life into the sound quality of heavily compressed programmes. Better still is that this unique system is now operational via the remote control and not just the rear of the case."
 


M

man

Guest
Αυτό φίλε μου ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
Εγώ το έπαιζα σε σύστημα με BENCHMARK USB-1 DAC που έκανε και χρέη προενισχυτή, και ενεργά ηχεία της DYNAUDIO.
Από την ψηφιακή έξοδο του CAMBRIDGE έπαιρνα ψηφιακό σήμα με καλώδιο 75άρι monster coaxial ψηφιακό, και έδινα στην είσοδο του benchmark που μου έβγαζε άριστο αναλογικό ήχο στην έξοδο.
Μιλάμε ΠΑΝΤΑ για ελληνικούς σταθμούς FM.
Κι επειδή στο benchmark υπήρχε καρφωμένο και cd transport της tascam, πολλές φορές οι φίλοι μου έμεναν άφωνοι επειδή δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν ποιό παίζει, το tuner ή το cd!
 



M

man

Guest
Η αγγελία ισχύει, ευχαριστώ.
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους.
 




M

man

Guest
Η αγγελία ισχύει, ευχαριστώ πολύ.
Καλές Γιορτές και Χρόνια Πολλά σε όλους..
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σε ενδιαφερει ανταλλαγη με ακουστικα Sennheiser hd600 που εχω σε αγγελια;
 

M

man

Guest
Αγαπητέ Λάκη, τα ακουστικά σου είναι εξαιρετικά.
Δυστυχώς αυτή την εποχή δεν με ενδιαφέρει κάτι ανάλογο.
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Και εύχομαι καλή συνέχεια στην αγγελία σου.

(Να σας παρακαλέσω παιδιά, για τέτοιες πληροφορίες προτιμήστε pm για να μην θεωρηθεί πως γίνεται σκοπίμως up στην αγγελία. Σας ευχαριστώ πολύ).
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σωστος για το πμ, μα σου εγραφα απο ταμπλετ που, παραδοξως, δεν εβγαζε επιλογη για πμ.
Καλη συνεχεια (και που ξερεις...)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Αγαπητέ Λάκη, τα ακουστικά σου είναι εξαιρετικά.
Δυστυχώς αυτή την εποχή δεν με ενδιαφέρει κάτι ανάλογο.
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Και εύχομαι καλή συνέχεια στην αγγελία σου.

(Να σας παρακαλέσω παιδιά, για τέτοιες πληροφορίες προτιμήστε pm για να μην θεωρηθεί πως γίνεται σκοπίμως up στην αγγελία. Σας ευχαριστώ πολύ).
To να απαντήσεις σε ερώτηση μέλους σχετικά με την αγγελία δεν είναι up.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.
Δεν θα συμφωνούσα σχετικά με την "καλή" ποιότητα των RF ραδιοφωνικών σταθμών και την "θορυβώδη" των Ιντερνετικών. Αντιθετως, οι πρώτοι είναι επιεικώς απαράδεκτοι (άνοιξε λίγο παραπάνω την ένταση του ενισχυτή σου όταν δεν ακούγεται κάτι σε οποιονδήποτε Ελληνικό σταθμό και θα καταλάβεις. Αντιθέτως, οι Ιντρνετικοί είναι απαλλαγμένοι από τέτοια κουσούρια. Άλλωστε, και η πλειοψηφία των RF, MP3 παίζουν και τις περισσότερες φορές 64αρια...
Ελπίζω να μην χάλασα την αγγελία.
Πάντως το ραδιόφωνο που πουλάς είναι πραγματικά καλό, άσχετα με τι καλείται να αναπαραγάγει...
Φιλικά,
Γιάννης
 

M

man

Guest
Αγαπητέ Γιάννη, (φιλικά πάντα!), δεν καταλαβαίνω ακριβώς τον λόγο των παραπάνω σχολίων εμβόλιμα σε μία αγγελία. Ή μάλλον, υποψιάζομαι κάτι, αλλά είναι πολύ προφανές.
Διαφωνώ πολύ με ορισμένα που γράφεις, και συμφωνώ με μερικά, αλλά όλα αυτά είναι θέμα μεγάλης συζήτησης που βέβαια ΔΕΝ ανήκει σε μία αγγελία, αλλά φυσικά σε ένα thread περί του θέματος.
Ο δικός μου πλεονασμός περί της απόδοσης παραπάνω, αφορούσε απάντηση σε post περί του ισχυρισμού της δυνατότητας σήματος μόνο DAB από την ψηφιακή και όχι FM, κάτι που δεν ισχύει.
Αφορά τεχνική προδιαγραφή της συσκευής κι έπρεπε να απαντήσω.
Η συσκευή αποδίδει FM από την ψηφιακή. Και το κάνει άριστα.

Όπως και να ΄χει, κάθε (λογικός) υποψήφιος αγοραστής το ΄χει μελετήσει και τσεκάρει το θέμα από πολλές πλευρές πριν προβεί σε κάποια αγορά, και δεν περιμένει φυσικά μέσα από την αγγελία να βγάλει συμπεράσματα. Σε ευχαριστώ.

Η αγγελία ισχύει, ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top