Οθονες 2,33

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Η elite είναι μια χαρά λύση κι ο Βαγγέλης προσφέρει εξαιρετική υποστήριξη. Για τι μήκος οθόνης μιλάμε και σε τι χώρο;
loggeo ,μιλαμε για σαλονοκουζινα 4 χ 8 .Για το ωφελιμο πλατος της οθονης,2,40 με 2,50 μ. Αποσταση θεασης 4 μ. περιπου.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η δυνατότητα masking υπάρχει; Ένα ρολό με μαύρο ύφασμα που θα κατεβαίνει όσο χρειαστεί για να σου δίνει τη σωστή αναλογία. Θεωρώ λίγες τις ίντσες για να πληρώνεις και δεύτερη οθόνη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
2.50 μέτρα πλάτος από 4 μέτρα απόσταση; Πήγαινε πιό κοντά! ;)
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Η δυνατότητα masking υπάρχει; Ένα ρολό με μαύρο ύφασμα που θα κατεβαίνει όσο χρειαστεί για να σου δίνει τη σωστή αναλογία. Θεωρώ λίγες τις ίντσες για να πληρώνεις και δεύτερη οθόνη.
Τη λυση του masking την ειχα δοκιμασει παλια αλλα δεν μου εκατσε καλα.Εξ'αλλου αφηνε το κατω μερος κενο, και μικραινε αισθητα το καδρο.
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
2.50 μέτρα πλάτος από 4 μέτρα απόσταση; Πήγαινε πιό κοντά! ;)
2.50 μέτρα πλάτος από 4 μέτρα απόσταση; Πήγαινε πιό κοντά! ;)
Φιλε μου Zizik ,στην υπαρχουσα οθονη 16/9 των 2,30 μ. πλατους που εχω,λογω πρεσβυωπιας ,κουραζομαι να βλεπω κοντυτερα απο 3,90 - 4,00μ. Με κατι πειραματα που εκανα (κολησα λευκη κολα χαρτι 20 cm στη μια ακρη της οθονης,και επαιξα ταινια 2,35 ανοιγοντας το zoom)ειδα οτι το ανεκτο στα ματια μου μεγεθος για καδρο 2,35,ειναι πλατος οθονης 2,45-2,50 μ. Δυστυχως ''ου γαρ ερχεται μονον''
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Φιλε μου Zizik ,στην υπαρχουσα οθονη 16/9 των 2,30 μ. πλατους που εχω,λογω πρεσβυωπιας ,κουραζομαι να βλεπω κοντυτερα απο 3,90 - 4,00μ. Με κατι πειραματα που εκανα (κολησα λευκη κολα χαρτι 20 cm στη μια ακρη της οθονης,και επαιξα ταινια 2,35 ανοιγοντας το zoom)ειδα οτι το ανεκτο στα ματια μου μεγεθος για καδρο 2,35,ειναι πλατος οθονης 2,45-2,50 μ. Δυστυχως ''ου γαρ ερχεται μονον''
Και ο "νεαρός" zizik την ίδια πάθηση έχει :D, αλλά βλέπει από πολύ πιο κοντά.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Τη λυση του masking την ειχα δοκιμασει παλια αλλα δεν μου εκατσε καλα.Εξ'αλλου αφηνε το κατω μερος κενο, και μικραινε αισθητα το καδρο.
Δεν κατάλαβα απόλυτα. Φτιάχνεις 1 μνήμη που κατεβάζεις την εικόνα ώστε η κάτω μαύρη μπάρα να βγαίνει εκτός οθόνης και κανείς masking στην πάνω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Τι σχέση έχει η πρεσβυωπία με κάτι που βρίσκεται 2-3 μέτρα μακριά καλέ;
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Τι σχέση έχει η πρεσβυωπία με κάτι που βρίσκεται 2-3 μέτρα μακριά καλέ;
Σε εμενα εχει Zizik μου , διοτι η πρεσβυωπια επεσε πανω στην προυπαρχουσα υπερμετρωπια που ειχα απο τα νιατα μου , και ετσι οσο πιο μακρυα,τοσο πιο καλα......δυστυχως.
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Δεν κατάλαβα απόλυτα. Φτιάχνεις 1 μνήμη που κατεβάζεις την εικόνα ώστε η κάτω μαύρη μπάρα να βγαίνει εκτός οθόνης και κανείς masking στην πάνω.
Καλα καταλαβες Loggeo , αλλα εγω παρελειψα να πω, οτι οταν εκανα αυτα τα πειραματα, ειχα αλλον προβολεα ,ο οποιος δεν ειχε μνημες.Παντως, οπως και να εχει , το καδρο 2,35 που προβαλλεται κλασσικα σε οθονη 16/9,δειχνει πολυ μικρο,ακομη και για μενα ,που ψαχνω τη χρυση τομη εστω και με αυξηση μερικων εκατοστων του μηκους της οθονης. Και μια και ξεκινησαμε την κουβεντα, σκεφτομαι να πειραματιστω πρωτα με καμμια 16/9 χειροκινητη οθονη 110'' του 100ρικου πρωτα, κανοντας επεκταση του blanking του επανω μερους της οθονης με μαυρο μαρκαδορο ,ουτως ωστε να ερθει το καδρο στη σχεση 2,35.Αν πετυχει,θα προχωρησω σε αγορα μιας καλης ηλεκτρικης .
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ο περιορισμός του 240 με 250 cm δεν ισχύει και για τις 2 αναλογίες; Αν ναι, πάρε την μεγαλύτερη δυνατή 16/9 και κάνε masking. Αν για το 2,35 σου φαίνεται μικρό το μέγεθος πάρε και δεύτερη οθόνη μεγαλύτερου μήκους.
Εγώ ήθελα το μεγαλύτερο δυνατό μήκος (294cm). Η κάσα της οθόνης μπήκε οριακά στο διαθέσιμο χώρο. Το πρόβλημα ήταν ότι για να βγάλω 2,35 οθόνη τέτοιου μήκους έπρεπε να πάρω 133'' 16/9 και να κάνω masking. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δε μπορούσε να γίνει γιατί δε με έπαιρνε στο ύψος.
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Ο περιορισμός του 240 με 250 cm δεν ισχύει και για τις 2 αναλογίες;
Οχι, μονο για την αναλογια 2,35/1 . Για την αναλογια 16/9 εχω την ηδη εγκατεστημενη 16/9 με ωφελιμο καδρο 2,34 μ. πλατος Χ 1,32 μ. υψος η οποια με ικανοποιει απολυτα.
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
loggeo said:
Εγώ ήθελα το μεγαλύτερο δυνατό μήκος (294cm). Η κάσα της οθόνης μπήκε οριακά στο διαθέσιμο χώρο. Το πρόβλημα ήταν ότι για να βγάλω 2,35 οθόνη τέτοιου μήκους έπρεπε να πάρω 133'' 16/9 και να κάνω masking. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δε μπορούσε να γίνει γιατί δε με έπαιρνε στο ύψος.
Τελικα οι ΩΦΕΛΙΜΕΣ διαστασεις της 2,35/1 οθονης σου ποιες ειναι ? Και απο ποση αποσταση βλεπεις ?
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
687
Reaction score
184
Πολυ ωραιο nelson pikes !! Ωραια στημενο, και με δυνατα μηχανηματα .Mπραβο ρε παιδια , πολυ γουσταρω να βλεπω μερακλιδικα πραγματα... loggeo ,ολοψυχα σου ευχομαι να το ευχαριστιεσαι οσο παιρνει, και να το βελτιωνεις-συμπληρωνεις με το ιδιο μερακι ,συντηρωντας ετσι το χομπυ,που μας εχει συναρπασει ολους οσους ασχολουμαστε. Ομως αν ειδα καλα τις φωτο , η οθονη ειναι 16/9 ? Ειχα καταλαβει οτι ο loggeo ειχε οθονη 2,35/1.
 


Μηνύματα
687
Reaction score
184
Τωρα μαλιστα !!! Συνηλθα !! Ειπα και εγω...... Παντως το εχω παρει και εγω ζεστα το θεμα,και ηδη ξεκινησα διερευνητικες επαφες για τη δευτερη 2,35 /1 οθονη.Ηδη με βοηθησατε πολυ ενημερωνοντας με για το θεμα. Προς το παρον ,ευχομαι σε ολους τους φιλους που συμμετεχουν στο νημα ,ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Τελικα οι ΩΦΕΛΙΜΕΣ διαστασεις της 2,35/1 οθονης σου ποιες ειναι ? Και απο ποση αποσταση βλεπεις ?
Έλα Κώστα, μπορείς να με λες Γιώργο. Σ' ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Οι ωφέλιμες διαστάσεις της 2,35 οθόνης μου είναι 2,94Χ1,25 μέτρα. Υπήρχε και μια δεύτερη οθόνη 16/9 διαγωνίου 106'' την οποία τελικά έδωσα (με αρκετές τύψεις είναι η αλήθεια). Κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά θα πάω γι' άλλη με διαφορετικό υλικό απ' την firehawk και μεγαλύτερο gain.
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Υπήρχε και μια δεύτερη οθόνη 16/9 διαγωνίου 106'' την οποία τελικά έδωσα (με αρκετές τύψεις είναι η αλήθεια). Κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά θα πάω γι' άλλη με διαφορετικό υλικό απ' την firehawk και μεγαλύτερο gain.
Κοιτάξτε να δείτε τι τραβάει ένας άνθρωπος για να παίξει ένας JVC....:DFirehawk και IN83 μαγικό δίδυμο-δεν θα το άλλαζα με τίποτα σε σαλονάτο χώρο(ξέρω η συμβίωση ήταν μικρή-είχες πάρη την απόφαση να τον αλλάξεις....αλλά!...)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top