Benq w1070 + με ποια οθόνη;

Μηνύματα
3
Reaction score
0
και έχω άλλη μία ερώτηση. Απ΄ότι έχω καταλάβει ο προβολέας αυτός πρέπει να είναι ακριβώς απέναντι από το κέντρο της οθόνης. Είναι σωστό αυτό; Επίσης, το μέγεθος της οθόνης είναι ανάλογο της απόστασης του προβολέα από την επιφάνεια προβολής; Δηλαδή αν τον έχω στα 5 μέτρα, έχεις τη δυνατότητα να αλλάζεις το μέγεθος της προβολής, ή αυτό είναι στάνταρ;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
και έχω άλλη μία ερώτηση. Απ΄ότι έχω καταλάβει ο προβολέας αυτός πρέπει να είναι ακριβώς απέναντι από το κέντρο της οθόνης. Είναι σωστό αυτό; Επίσης, το μέγεθος της οθόνης είναι ανάλογο της απόστασης του προβολέα από την επιφάνεια προβολής; Δηλαδή αν τον έχω στα 5 μέτρα, έχεις τη δυνατότητα να αλλάζεις το μέγεθος της προβολής, ή αυτό είναι στάνταρ;
Σωστά (στον οριζόντιο άξονα). Ο προβολέας έχει zoom 1.30. Απ' τα 5 μέτρα μπορεί να προβάλει σε οθόνη διαγωνίου (16:9) από 151'' ως 196''.
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν πολυ ξέρω το θέμα, θα το ψάξω, αλλά γενικά το να προβάλεις στον τοίχο με τον συγκεκριμένο προβολέα τι προυποθέτει; Αξίζει ή το αποτέλεσμα θα είναι "μάπα";
Θεωρητικά (και πρακτικά κατά την άποψη μου) η προβολή σε οθόνη με υλικό που να ταιριάζει στις ανάγκες του χώρου σου δε μπορεί να συγκριθεί με κανέναν τοίχο, Υπάρχουν στην αγορά ειδικές μπογιές για βιντεοπροβολή ωστόσο. Στο Αμερικάνικο φόρουμ διαβάζω το έχουν προχωρήσει πολύ το θέμα με δοσολογίες για το κατάλληλο gain κλπ.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ρε λεβέντες να ξεμπερδέψουμε κάποια πράγματα; Μια οθόνη αρνητικού gain δε σημαίνει ότι υπάρχει για να κόψει φως απ' τον προβολέα. Ούτε φυσικά χαλάει το λευκό και φτιάχνει το μαύρο!
Όταν όμως ο προβολέας διαθέτει τα extra lumens και στις κατάλληλες συνθήκες προβολής μπορεί να κάνει θαύματα. Υπάρχουν πολύ καλές γκρίζες οθόνες-ουδέτερες χρωματικά- που συμμαζεύουν τις ανακλάσεις στο χώρο και απογειώνουν την αίσθηση. Όχι ότι δεν έχουν και τα μειονεκτήματα τους (συνήθως μικρή γωνία θέασης, hotspot), αλλά το πλεονεκτήματα που μπορούν να προσφέρουν σ' ένα μη dedicated χώρο είναι τεράστια.
Μια χαρά ιδέα είναι και το φιλτράκι δεδομένου ότι είναι και τσάμπα πράγμα, αλλά ν' ανησυχώ ότι κάποτε δε θα φτάσει το φως όταν με -50% βγάζει 18fl είναι αστείο.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Να ρωτήσω κάτι που δεν είναι πολύ σχετικό , αλλά για να μην ανοίξω και νεο θεμα.

Στον w1070 , το κάθετο lens swift: θα μπορώ να χαμηλώσω την εικόνα του προβολέα (θα είναι σε wall mount), κρατώντας τον προβολέα ψηλα για να μην ακούω και το θόρυβο.
Αυτο παραμορφώνει την εικόνα (ανοίγει το κάτω χείλος της εικόνας) ? είναι δηλαδή σαν να στρέφει όλη την εικόνα προς τα κάτω, σαν να δίνω κλίση δηλαδή προς τα κάτω σε όλο τον προβολέα?

ευχαριστώ
 


Μηνύματα
204
Reaction score
9
10% εχει , περίπου δηλ 12 cm .
Παραμορφώνει όμως καθόλου την εικόνα ?


Επίσης μπορώ να του κάνω αναστροφή εικόνας ώστε να τον βάλλω στο ταβάνι , αλλα σε ράφι και όχι ανάποδα ?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Σελίδα 16 για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις.
http://www.projectorcentral.com/pdf/projector_manual_7265.pdf
Ο προβολέας συνεπώς δε χρειάζεται να είναι κεντραρισμένος στον κάθετο άξονα.
Για να αποφύγεις παραμορφώσεις πρέπει να μην έχει κλίση ο προβολέας σου σε σχέση με την οθόνη.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Με το lens swift δεν παραμορφώνει σωστά ?

οποια κλίση θέλω να δώσω μόνο με lens swift αν κατάλαβα καλα ..

Νόμιζα οτι το lens swift δίνει κλίση στο φακό , οτι δηλαδή θα έκανε και αν έδινα κλίση στο προβολέα ..
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Με το lens swift δεν παραμορφώνει σωστά ?

οποια κλίση θέλω να δώσω μόνο με lens swift αν κατάλαβα καλα ..

Νόμιζα οτι το lens swift δίνει κλίση στο φακό , οτι δηλαδή θα έκανε και αν έδινα κλίση στο προβολέα ..
Όχι δεν υπάρχουν παραμορφώσεις χρησιμοποιώντας lens shift. Απλά μετατοπίζεται η εικόνα πάνω κάτω.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Τον συγκεκριμένο προβολέα (w1070+) έχω αποφασίσει να πάρω κι εγώ κι έχω την εξής απορία, αρχικά θα τον τοποθετήσω σε ένα τραπεζάκι ύψους 35cm σε απόσταση 3m από την οθόνη προβολής και θα ανοίξω 108 ίντσες. Μπορεί κάποιος να μου πει ποια ειναι η ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχει η οθόνη (κατώτερο τμήμα της ) από το δάπεδο; Αν κάποιος έχει τον w1070 είναι ακριβώς η ίδια οπότε η βοήθεια του είναι πολύτιμη, ευχαριστώ
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Πήγα σε ένα κατάστημα που είχε δίπλα δίπλα για σύγκριση τους W1070 και optoma hd141x.
δεν είδα rainbow σε κανέναν από τους δυο, ενώ δεν είδα κάποια διαφορά στην ποιότητα της οθόνης μεταξύ τους, ίσως λίγο καλύτερο άσπρο στον optoma.

1. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πως είχα μια υποψία πως τα βίντεο που πρόβαλε στις κινήσεις (πχ ποδόσφαιρο, ράλι κτλ) ήταν σαν να έβλεπα τις κινήσεις καρέ καρέ, και όχι πολύ φυσικές .. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου.
2. Επίσης στον benq παρόλο που ήταν καλά εστιασμένος, ήταν σαν τα γράμματα ή οι τίτλοι που έδειχνε, ήταν σαν να φεύγουν οι άκρες τους (σαν να είναι διπλό περίγραμμα) , αλλά φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Δόκτορ, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες και σίγουρα θα με απασχολήσουν στο άμεσο μέλλον.
Κι εμένα μου είπαν ότι με τη γκρι οθόνη χαλάει το άσπρο, αλλά το "μου είπαν" μέχρι να "το δω με τα μάτια μου" απέχει πολύ.

Βαγγέλη, αν σκέφτεσαι κι εσύ για αγορά 1070+ κοι υπάρχουν και άλλο αγοραστές, να κανονίσουμε power buy μπας και πετύχουμε καλύτερη τιμή από το κατάστημα.
οκ το κάνουμε αν και δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι ουσιαστικά. Σκεφτόμουν οτι με 1200-1300 ευρώ, όσο θα στοιχίσει ο BEN Q με μια μέτρια οθόνη παίρνεις μια LG TV στις 60΄ ίντσες...... θα μου πεις τώρα τι συγκρίσεις κάνεις...... εδώ και κάνα 4 ήμερο μου έχει κολλήσει και είπα να το μοιραστώ
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top