Ascension SyFy Mini Series

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808





Τελευταία ελπίδα της Ανθρωπότητας,απελπισία της ανθρωπιάς,ή...άπελπις εκτέλεση του σεναριακού ευρήματος;

Η νέα μίνι σειρά φιλοδοξεί να μας πάει εκεί που δεν έχουν φτάσει άλλα κλειστοφοβικά θρίλερ,αφού αντιπαραβάλλει στο απώτερο διάστημα την άβυσσο από τον εσωτερικό κόσμο των ηρώων,στο πλαίσιο μίας κοινωνίας που δεν έχει έλθει σε επαφή με τις πολιτισμικές εγκλίσεις της τελευταίας πεντηκονταετίας.

Μέχρι στιγμής πάντως,η μοναδική ερμηνεία που δεν μοιάζει χάρτινη είναι εκείνη από την πρώην Μις...Έξι Tricia Helfer.

 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Έχω δει μόνο το πρώτο επεισόδιο και δεν μπορώ να πω ότι θέλω να δω και το δεύτερο. Παραβλέπω την ατμόσφαιρα των 60s που με απωθεί. Είναι δική μου παραξενιά. Αλλά όταν ακούω για σειρά επιστημονικής φαντασίας δεν περιμένω να δω (και εδώ) σαπουνόπερα στο διάστημα. Έλεος πια με τις ερωτικές ίντριγκες σε όλων των ειδών τις ταινίες και σειρές!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...δεν περιμένω να δω (και εδώ) σαπουνόπερα στο διάστημα...
Mad Men...in Space:D
Ήμουν βέβαιος ότι το συγκεκριμένο στοιχείο θα σε...πυροδοτούσε;)
Eδώ όμως ειδικά,λογίζεται έως και...αναμενόμενον εκ των σεναριακών συμβάσεων.
Υποτίθεται ότι τα μέλη της εν λόγω κοινωνικής ομάδας επί 50 συναπτά έτη δεν έχουν ν'απολαύσουν κάποιο καινούριο κινηματογραφικό έργο,μουσική δημιουργία,βιβλίο κ.ο.κ. Παραλλήλως κρατούνται αποκομμένα από διαδίκτυο,κινητή τηλεφωνία και τα παρελκόμενα αυτών,κυριολεκτικά δεν μπορούν να πάνε πουθενά αλλού πέρα από τα όρια του σκάφους,κι επιπλέον γνωρίζουν ο καθένας ότι η πορεία τους στη ζωή είναι προδιαγεγραμμένη...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Δηλαδή 50 χρόνια βλέπουν τους ίδιους και τους ίδιους; Στον ίδιο περιορισμένο χώρο; :o
Βαρέθηκα. Μπορώ να χαρακωθώ; :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Mad Men...in Space:D
Ήμουν βέβαιος ότι το συγκεκριμένο στοιχείο θα σε...πυροδοτούσε;)
Eδώ όμως ειδικά,λογίζεται έως και...αναμενόμενον εκ των σεναριακών συμβάσεων.
Υποτίθεται ότι τα μέλη της εν λόγω κοινωνικής ομάδας επί 50 συναπτά έτη δεν έχουν ν'απολαύσουν κάποιο καινούριο κινηματογραφικό έργο,μουσική δημιουργία,βιβλίο κ.ο.κ. Παραλλήλως κρατούνται αποκομμένα από διαδίκτυο,κινητή τηλεφωνία και τα παρελκόμενα αυτών,κυριολεκτικά δεν μπορούν να πάνε πουθενά αλλού πέρα από τα όρια του σκάφους,κι επιπλέον γνωρίζουν ο καθένας ότι η πορεία τους στη ζωή είναι προδιαγεγραμμένη...

Να το πω και αλλιώς.
Με ξενερώνουν οι ανθρωποκεντρικές ταινίες με όλα τα παρελκόμενα. Είναι γνωστό άλλωστε ότι οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι το φόρτε μου και πολλές φορές με απωθούν.
Όταν ακούω για επιστημονική φαντασία, σκέφτομαι ιστορίες με το άγνωστο, με μυστήριο, σε άλλους κόσμους, με όλα τα εφέ που απαιτούνται για να γίνουν ενδιαφέρουσες προς θέαση. Δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου αν επηρεάζονται οι σχέσεις των ηρώων, αν έχουν κα@λες ή όχι, αν τους τη βάρεσε, αν θυμούνται το παρελθόν τους. Αυτές είναι καταστάσεις που μπορούν να συμβούν σε μία πολυκατοικία, σε ένα χωριό, στις διακοπές κλπ.
Γιατί πρέπει όλες οι ταινίες να έχουν την ίδια βασική υπόθεση και η διαφορετικότητα να παίζει δευτερεύοντα ρόλο; Η ερώτηση είναι ρητορική καθώς η απάντηση είναι εύκολη: Για να απευθύνεται σε πολυπληθέστερο target group.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όταν ακούω για επιστημονική φαντασία...

Γιατί πρέπει όλες οι ταινίες να έχουν την ίδια βασική υπόθεση και η διαφορετικότητα να παίζει δευτερεύοντα ρόλο; Η ερώτηση είναι ρητορική καθώς η απάντηση είναι εύκολη: Για να απευθύνεται σε πολυπληθέστερο target group.
Ασχέτως προς το κανάλι που την προβάλλει,σε κανένα σημείο δεν έχω ο ίδιος καταχωρήσει τη σειρά στην επιστημονική φαντασία...;)

Και γιατί λοιπόν να ισχύει αυτό για τη συντριπτική πλειοψηφία των έργων σε όλους τους τομείς;
Από επιδίωξη να ταυτιστεί η πλειοψηφία του κοινού με κάποιους εκ των χαρακτήρων,αφού οι υποψήφιοι καταναλωτές διακατέχονται από ανάλογες ΄΄ανησυχίες΄΄ στην καθημερινή τους ζωή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Και γιατί λοιπόν να ισχύει αυτό για τη συντριπτική πλειοψηφία των έργων σε όλους τους τομείς;
Από επιδίωξη να ταυτιστεί η πλειοψηφία του κοινού με κάποιους εκ των χαρακτήρων,αφού οι υποψήφιοι καταναλωτές διακατέχονται από ανάλογες ΄΄ανησυχίες΄΄ στην καθημερινή τους ζωή.
Κι εγώ τι φταίω; :p

Είναι σαν να λες σε gangsta rapper να διασκεδάσει με το "Έρωτά μου αγιάτρευτε!".

Προσωπικά, θαυμάζω τον συντελεστή της ταινίας που ξέρω ότι τα 'χει κονομήσει. Παραγωγό, σκηνοθέτη, ηθοποιό κλπ. Οι χαρακτήρες είναι time fillers μόνο, ειδικά αν μιλάνε. Γι' αυτό περιμένω την ταινία που θα είναι ζόμπι εναντίον ...ζόμπι! :D
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top