Μουσικοί που "δεν πάμε".

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ψυχραιμίστε παιδες.....!!!

Μιας και είμαι στην δουλειά και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ανεβάσω βίδεο....να το γράψω με λόγια....

Οτιδήποτε ακούει στο όνομα Παντελής Παντελίδης.....:vinsent::vinsent:
Οτιδήποτε περιγράφεται ώς....ιταλοντίσκο.....:headbang::headbang:
 

Christiana

Muzik
Μηνύματα
5.106
Reaction score
10.286
Καταρχάς, είσαι τόσο καιρό εδώ κι ένα σωστό quote ακόμα να μάθεις να κάνεις. Να το κοιτάξεις.

Αυτό το οποίο εννοούσα και μάλλον δεν έγινε κατανοητό (ίσως να φταίω κι εγώ σ' αυτό) είναι το γεγονός ότι καλλιτέχνες με εγνωσμένη και αναγνωρισμένη καλλιτεχνική παρουσία και αξία στη μουσική, ακόμα και να μην αρέσουν σε κάποιον, σίγουρα απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν ως οι "χειρότεροι" της μουσικής
Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το σκεπτικό.
Δλδ,όποιος είναι ανγνωρισμένος και πουλάει,είναι απαραίτητα και καλός μουσικός;
Επειδή κάποιοι,πίνουν νερό στ'όνομα κάποιων,θα έπρεπε να κάνω το ιδιο μου αρέσει δεν μου αρέσει;
Το τι αρέσει και το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την μουσική,
ειναι καθαρά προσωπικό και σίγουρα ο τρόπος διαφέρει.Όπως επίσης
και το τι είναι χειρότερο ή καλύτερο για τον καθένα.

Έτσι,κάλλιστα θα μπορούσα να πω το ιδιο.Πως κάποιοι με
"αναγνωρισμένη καλλιτεχνική παρουσία" απέχουν επίσης πολύ,
απο το να χαρακτηριστούν και "ως άξιοι" στα δικά μου αυτιά.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Ναι αλλα Δημητρη να γραψεις και κατι κατω απο το video.
Nα μην ειναι απλως μια στειρα παραθεση video.

"Μέλη του AVsite μαλλιοτραβιούνται ακούγοντας Μαρινέλλα, η οποία στον έναν αρέσει και στον άλλο όχι. Είναι κουρασμένες ή όχι οι φωνητικές χορδές της; Η απάντηση στη γόνιμη αυτή διαφωνία!"
 

Christiana

Muzik
Μηνύματα
5.106
Reaction score
10.286
"Μέλη του AVsite μαλλιοτραβιούνται ακούγοντας Μαρινέλλα, η οποία στον έναν αρέσει και στον άλλο όχι. Είναι κουρασμένες ή όχι οι φωνητικές χορδές της; Η απάντηση στη γόνιμη αυτή διαφωνία!"
:roflmao:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.940
Reaction score
20.442
For the record, ποτέ δεν είπα ότι μου αρέσει η Μαρινέλα ή/και η Γαλάνη - αλλά άμα συγκρίνεις κάποιος τις φωνές τους με αυτές κάποιων σύγχρονων αοιδών, ε, άσ' το να πάει στο καλό...

Christiana, απλά έχουμε διαφορετική "οπτική γωνία"/'αποψη - αν και θα μου επιτρέψεις να επιμείνω. Η αναγνωρισμένη καλλιτεχνική αξία δεν έχει ευθέως ανάλογη σχέση με τις πωλήσεις.

Να στο πω και διαφορετικά: Ο Michael Jackson θεωρείται από πολλούς ο "βασιλιάς της pop". Η καλλιτεχνική του αξία είναι αναγνωρισμένη, ας πούμε λόγω της επιρροής που είχε στο κίνημα της pop και το πόσο εύκολα και απλά έβαλε την pop στο σπίτι του καθενός μας. Ως καλλιτέχνης, δεν μου αρέσει, δεν μου αρέσει η μουσική του, αλλά δεν θα πω ότι είναι ο "χειρότερος". Δηλαδή, εάν ο MJ είναι ο "χειρότερος", τι να πούμε για κάθε pop groupάκι που έκανε μία επιτυχία στο MTV για 1 μήνα και μετά χάθηκε από προσώπου γης;

Άλλο παράδειγμα: Ο Leonard Cohen και ο Barry White. Δύο τραγουδιστές που άφησαν εποχή με τη φωνή τους και πήραν το "αισθηματικό τραγούδι" (υπάρχει αυτός ο όρος?:)) ένα βήμα πιο πέρα. Όπως έγραψα και πριν, δεν θα κάτσω να τους ακούσω με τις ώρες - άλλα σε ένα ρομαντικό δείπνο π.χ., άνετα και χαλαρά θα "παίξουν" -, αλλά δεν θα τους χαρακτηρίσω "χειρότερους" επειδή δεν μου αρέσουν. Δηλαδή εάν είναι αυτοί οι "χειρότεροι" τι να πουμε για κάτι "διαμάντια" της ελληνικής δισκογραφίας...;:)

Το video με τον ΜΙΧΑ ΓΙΩΡΓΟ θα το κάνουμε την επόμενη φορά που θα βρίσκομαι Αθήνα - εκτός κι αν τον φέρει ο δρόμος του (ή, καλύτερα, το αεροπόρικο του εισιτήριο) στο νησί της Αφροδίτης - έτσι για να σκάσουν όλες οι φαρμακόγλωσσες (Zizik included)!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Στην Κρήτη είναι, κάνε μια στάση εκεί πριν έρθεις.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ποιους θεωρειτε τους χειροτερους στο χωρο της μουσικης.
(Συγκροτηματα καλλιτεχνες η μεμονωμενα τραγουδια)
LADY GAGA
H καλλιτεχνική υπόσταση είναι ασύμβατη με την έννοια του χειροτέρου.
Εφόσον κάτι τέτοιο δεν θ'ανήκε καθόλου σε καλλιτεχνικό πεδίο,προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να απασχολούσε τους φίλους της Μουσικής-ούσα μία εκ των Καλών Τεχνών.
Συνεπώς,ο τωρινός τίτλος ταιριάζει καλύτερα με το ύφος του θέματος και ο υποφαινόμενος κρίνει άτοπη την κατάδειξη ονομάτων στο πλαίσιο εκείνου.
Σε αντίθετη περίπτωση,κινδυνεύουμε να υποπέσουμε κι εμείς στο ίδιο ατόπημα για το οποίο στηλιτεύτηκαν λ.χ. κάποιοι λειτουργοί του ΄΄έντεχνου΄΄.
Ειναι οι τραγουδιστες και μουσικοι?
Ορθότερον κρίνεται-εκ των προαναφερθέντων- ν'αναρωτηθούμε κατά πόσον είναι όλοι τους ανεξαιρέτως καλλιτέχνες.Και ποιος ο λόγος-πλην του χαβαλέ ή απωθημένων- ν'ασχολούνταν κάποιοι με όσους δεν θα θεωρούσαν τέτοιους...
Εχω να κοιταξω και σοβαροτερα θεματα στη ζωη μου απο το να κανω σωστο quote.
Εγω γενικα να σου πω την αληθεια παω καλα. Το εχω κοιταξει το θεμα.
Γι αυτούς ακριβώς τους λόγους,ορισμένα πράγματα είναι χρήσιμο να τα κοιτάζουν και κάποιοι άλλοι πλην του αμέσως ενδιαφερομένου.:D
Εξ ου και ο ρόλος των...συντονιστών.
...
Το καθε τραγουδι "μιλαει" απο μονο του.

Η μουσικη ειναι σαν την φωτογραφια. Οπως απλα παρουσιαζεις μια φωτογραφια (τα λεει ολα απο μονη της) ετσι μπορεις να παρουσιασεις και ενα τραγουδι. Στα "λεει" η δεν στα λεει ολα απο μονο του.
Τι να λεμε εμεις τωρα?
...
Μαλλον τζαμπα τα λεω τα "λογια".
Όποιος εκτιμά ουσιαστικά τη Μουσική,είναι σε θέση να γνωρίζει ότι ο Λόγος γίνεται δυνητικά Μουσική που οι νότες αδυνατούν να αρθρώσουν,μία φευγαλέα οντότητα που ο υποφαινόμενος θ'αποκαλούσε...Νουσική (μουσική του Νου;))

Εφόσον λοιπόν κάποιος θα θεωρούσε ότι ακόμα και γράφοντας-αναγκαστικά- με λόγια τίτλους νημάτων ξοδεύει χρόνο τζάμπα,θα ήταν καλή ιδέα να διοχετεύσει τις ιδιαίτερες προτιμήσεις του στο κοινό ξεκινώντας έναν διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό με non-stop λίστες αναπαραγωγής-μπας και αποζημιωνόταν κιόλας για το χρόνο που θα είχε διαθέσει χάρη σε έσοδα από διαφημίσεις.:sneaky:
 
Last edited:


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.583
Reaction score
94.462
Φτου, μου τελείωσε το καλαμπόκι! :p
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Γενικά, συμφωνώ με την άποψη του Castra στο post #4, περί καλλιτεχών που "δεν τους πάμε" για τον χ λόγο. Αλλάζει και ο τίτλος του θέματος.
Τα λεφτά απ' τα πνευματικά δικαιώματα του τίτλου, πότε τα παίρνω; :errwhat::roflmao:
 


Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Μεγάλη αντιπάθεια και ο Dylan (έπρεπε νάμαι όταν γύρισε την πλάτη και τραγούδαγε στον Λυκαβηττό :D ).
Σίγουρα έχει γράψει "παπάδες". Δεν ξέρω όμως άν ήταν κλεμμένα τα περισσότερα από Αμερικάνους country συνθέτες.
Είχα ακούσει στα 80's ότι είχε και μετοχές σε βιομηχανία όπλων. Είναι αλήθεια; Και ότι έχει δώσει λεφτά από συναυλίες στο Ισραήλ για όπλα.
Τώρα διαβάζω ότι υποστηρίζει την Chabad-Lubavitch που προσβλέπει στην Κατοχή της Δυτικής Οχθης http://dissidentvoice.org/2011/04/the-call-bob-dylan-won’t-heed/


Είχε δηλώσει και θαυμασμό στον ...Meir Kahane http://jfjfp.com/?p=60479

Και άλλα πολλά...:D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Μεγάλη αντιπάθεια και ο Dylan (έπρεπε νάμαι όταν γύρισε την πλάτη και τραγούδαγε στον Λυκαβηττό :D ).
Σίγουρα έχει γράψει "παπάδες". Δεν ξέρω όμως άν ήταν κλεμμένα τα περισσότερα από Αμερικάνους country συνθέτες.
Είχα ακούσει στα 80's ότι είχε και μετοχές σε βιομηχανία όπλων. Είναι αλήθεια; Και ότι έχει δώσει λεφτά από συναυλίες στο Ισραήλ για όπλα.
Τώρα διαβάζω ότι υποστηρίζει την Chabad-Lubavitch που προσβλέπει στην Κατοχή της Δυτικής Οχθης http://dissidentvoice.org/2011/04/the-call-bob-dylan-won’t-heed/


Είχε δηλώσει και θαυμασμό στον ...Meir Kahane http://jfjfp.com/?p=60479

Και άλλα πολλά...:D
Κοίτα που από κει που τον αντιπαθούσα αρχίζω να αλλάζω γνώμη... 8-)
 


Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Αλλος που δεν πάω είναι ο Αaron Presley.
Ωραία φωνή...δεν λέω... Από τις καλύτερες.
Αλλά...οι άλλοι του τα 'γραφαν.
Κάρφωσε και τους Beatles στην CIA...
Καλό παιδί...:D
 



Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Αν βάζουμε και Έλληνες, ξεκινάω με όλους που ανήκουν στην κατηγορία "έντεχνο". Αυτοί είναι οι πιο μισητοί καλλιτέχνες για μένα, ιδιαίτερα αυτοί που ποζάρουν με ακουστική κιθάρα και ντύσιμο "Μοναστηράκι". Δεν λέω και για τους θαυμαστές τους για να μην το χοντρύνω. :D

Εδώ έχει μία αρκετά αντιπροσωπευτική λίστα. 8-)
Η ανάγνωση και μόνο της πρώτης σελίδας της λίστας μου προκάλεσε στομαχικές διαταραχές.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top