Πρόταση προβολέων , χωρίς rainbow

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Τον benq 1500 που έβλεπα συγκριτικά ., δίπλα - δίπλα , το rainbow ηταν εμφανώς λιγότερο , ανεπαίσθητο θα ελεγα .!!! Πως γινεται ;; Ιδια ταχύτητα και color wheel και ίδιο τροχό δεν εχει με τον 1070;;;
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
8100 και 9200 ειναι τα ιδια.....
Κωστη καλημερα.Eχω την εντυπωση οτι ο 8100 ειναι ιδιος με τον 9100 που δεν βγαινει τωρα . Οπως και να'χει , Χρονια Πολλα , και Καλα Χριστουγεννα ,σε εσενα και ολους τους φιλους του Site.....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εχει να κανει και με καποιες ρυθμισεις στο να ελαττωθει το προβλημα του ουρανιου τοξου...

οπως και ναχει ομως θα υπαρχει ....αλλα και να μην υπαρχει καθολου δημιουργει βαρυ κεφαλι μετα απο αρκετη χρηση ...

μονο τα 3 chip ειναι ξεκουραστα και για θεαση ταινιων...
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
3 chip εννοούμε lcd μόνο , σωστά?

Άρα προτείνεις LCD δαγκωτό? ασχέτως rainbow, οι LCD είναι λίγο πιο ξεκούραστοι στο μάτι ?
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Κωστη καλημερα.Eχω την εντυπωση οτι ο 8100 ειναι ιδιος με τον 9100 που δεν βγαινει τωρα.
Σωστά.

Ο 8100 είναι ένας 9100 χωρίς τα δύο 3D γυαλιά που έχει στη συσκευασία του ο 9100.

Δεν βγήκε κάτι αντίστοιχο για τον 9200,

αλλά πιστεύω ότι οι διαφορές είναι πολύ μικρές ανάμεσα στον 9100 με τον 9200.
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Τον benq 1500 που έβλεπα συγκριτικά ., δίπλα - δίπλα , το rainbow ηταν εμφανώς λιγότερο , ανεπαίσθητο θα ελεγα .!!! Πως γινεται ;; Ιδια ταχύτητα και color wheel και ίδιο τροχό δεν εχει με τον 1070;;;
εχω δει τον Μπενεκιου 1070 και εβλεπα αρκετο ρεηνμπο όπως εσυ.Εγω εχω παλιο μοντελο Οπτομα 82,δεν εχει καθολου ρεηνμπο.Το μαυρο του δεν είναι σπουδαιο αλλα δεν νομιζω θαχεις πρόβλημα.Ειδα μια αγγελια στα 600 ευρα ,νομιζω αξιζει να το δεις,δεν θα το μετανοιωσεις.
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Αν βλεπεις RBE πας ΜΟΝΟ σε LCD. Ακομα και να περιορισεις το φαινομενο θα σε ενοχλει παντα. Αν μπορεις να κανεις την υπερβαση, πηγαινε σε 8100. Αλλα ακομα και σε μικροτερο μοντελο να πας, θα βλεπεις αριστα. Το μαυρο μπορει να ρυθμιστει και να βελτιωθει. Το RBE οχι. Εξαλλου, μονο σε Α-Β συκριτικα φαινονται οι διαφορες. Σε θεαση ταινιας θα βλεπεις υπεροχη εικονα και δε θα σε απασχολει...
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Αν πάω σε lcd , σε τι χάνω ? σε τι θα υστερούν δηλαδή απο dlp.?

Επειδή ειναι σχετικά πιο ακριβοί πχ epson 6600 , 7200 , μην δώσω πιο πολλά και χάσω σε ποιότητα απο κάποιον πιο φθηνό dlp ( w1070) .
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Αν πάω σε lcd , σε τι χάνω ? σε τι θα υστερούν δηλαδή απο dlp.?

Επειδή ειναι σχετικά πιο ακριβοί πχ epson 6600 , 7200 , μην δώσω πιο πολλά και χάσω σε ποιότητα απο κάποιον πιο φθηνό dlp ( w1070) .
δεν νομιζω ότι μπορεις να ανεβεις σε τιμη και να χασεις.ΟΙ DLP είναι μονοτσιποι,και υπαρχει μια περιπτωση σύγκλισης με τους LCD.Επισης οι DLP εχουν σφραγισμενο οπτικο μερος.,και γενικα καποτε,δεν ξερω αν ισχυει αυτό ακομα,ας μας το πει ο Καστρουνης,θεωρούντο πιο σιγουρα μηχανaκια σε διαρκεια από τους LCD.
 

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Επειδή είμαι και εγώ σε ένα παρόμοιο δίλημμα αλλά μεταξύ του epson 7200 και του 8100 ποιόν θα προτείνατε από τους δύο δεδομένου ότι είναι σε ίδια σχεδόν τιμή αλλά ο 8100 έχει σταματήσει να παράγεται ενώ ο 7200 είναι νεο μοντέλο? Έχουν διαφορές σε επίπεδο εικόνας αν εξαιρέσεις τη μεγαλύτερη φωτεινότητα του 8100?
Περιμένουμε κανένα νέο μοντέλο από την epson με τα χαρακτηριστικά των δύο παραπάνω αλλά με φτηνές λάμπες όπως ο 6600?
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
την ίδια απορία και εγώ !
και άραγε ο 7200 είναι νεό μοντέλο ? η θα βγεί το αντίστοιχο καινούργιο με το καινούργιο case (οπως με τον 6600)?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Παιδιά οι σειρές 8 και 9 είναι πολύ καλύτερες από τις 6 και 7 ακόμη και τα παλαιότερα μοντέλα.

Αν έχετε τα χρήματα για αυτές τις σειρές, μην το σκέφτεστε.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Εχει δει κανείς συγκριτικά δίπλα - δίπλα 6600 με 7200, ή 8200?

Το λέω γιατί δεν είμαι έμπειρος οπότε αν δεν είναι αισθητές οι διαφορές μην πάω σε πιο παλιό και πιο ακριβό μηχάνημα..
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Στο μαύρο, που είναι σημαντικό σε έναν βιντεοπροβολέα, η διαφορά φαίνεται χωρίς να είναι δίπλα - δίπλα.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Εννοείς ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο μαύρο που ακόμα και χωρίς να είναι δίπλα-διπλα οι προβολείς, φαίνεται ?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Ναι.

Αν μένεις Αθήνα θα σου έλεγα να πας να τους δεις και με τα δικά σου μάτια.

Μπορεί εσύ να μην κρίνεις ότι αξίζει τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε οι σειρές 8 και 9.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top