Σχετικότητα απόστασης θέασης

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με τις απορίες ενός αρχάριου...

Πήγα σε ένα κατάστημα για επίδειξη προβολέων και μου έκανε μια πρόταση ο πωλητής (φαίνεται γνώστης μεγάλος στο χώρο) που μου ανέτρεψε τα σχέδια.

Το δωμάτιο που θα μπεί ο προβολέας είναι 4Χ3 m.
Είχα σκοπό να τον βάλω στη μικρή διάσταση (τοίχο-τοίχο 3m , απόσταση θέασης μάτια-οθόνη 2,5 μέτρα) και να προβάλω σε 90'.
Μου είπε είναι μικρή απόσταση για προβολέα, και δεν ενδείκνυται, και πρέπει να πάω σε μεγαλύτερη απόσταση, στα 4 μέτρα , στους άλλους τοίχους του δωματιου. Αλλά και να πάω στην μεγαλύτερη απόσταση στα 3,5 μέτρα απόσταση θέασης (με μεγαλύτερη οθόνη πχ. 106'), το ίδιο δεν είναι ???
Δηλαδή αν βλέπω από πιο μακρυά αλλά σε μεγαλύτερη οθόνη, το ίδιο δεν είναι ? ή αλλάζει κάτι στην εμπειρία θέασης.

Συνοψίζοντας.. αν πηγαίνοντας πιο μακρυά την απόσταση θέασης και κρατώντας σταθερό το λόγο (διαγώνιο οθόνης-απόσταση θέασης), αλλάζει κάτι στην εμπειρία θέασης/ ποιότητα?
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Κάνε αυτό που θέλεις. Στο δικό μου δωμάτιο θα έχω απόσταση φακού-οθόνης 3,10m. και απόσταση θέασης περίπου 2,90m. και θα ανοίξω πάνω από 90 ίντσες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
αν πηγαίνοντας πιο μακρυά την απόσταση θέασης και κρατώντας σταθερό το λόγο (διαγώνιο οθόνης-απόσταση θέασης), αλλάζει κάτι στην εμπειρία θέασης/ ποιότητα?
Είναι το ίδιο. Η διαφορά, αν υπάρχει, οφείλεται στο μυαλό μας μόνο.
 




Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Θέλει να πει ότι κρατώντας τη διαγώνιο προβολής ίδια και αλλάζοντας απόσταση τον προβολέα (από ευρυγώνιο έως τέρμα ζούμ το φακό του) αλλάζει και η φωτεινότητα που παίρνουμε από την προβαλλόμενη εικόνα.
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ε,ναι. Για αυτό τώρα έχω κάτσει στo 1 μέτρο από την 46άρα και σερφάρω στο internet, επειδή δεν έχω ακόμα προβολέα να ανοίξω 120 ίντσες και να ξαπλώσω στο κρεβάτι σαν άνθρωπος.:smoke:
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
Το να γινονται life like size π.χ. οι ανθρωποι ειναι καλυτερο...αλλο 92" αλλο 120"
Βεβαια φωτεινοτητα χρωματα κλπ χαλανε...αισθηση μεγεθους (κυριως η γωνια θεασης μπορει να ειναι η ιδια) το inter pixel gap αναλογα τον προβολεα σου χαλαει την εικονα παραπανω οσο μεγαλωνει...σε 92 εχεις πολυ καλη εικονα μετα αναλογα τον προτζεκτορα χειροτερευει απο λιγο εως πολυ μεχρι τις π.χ. 120" αλλα το συνιθιζεις γιατι στην τελικη το μεγεθος μετραει:/
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό?

Είναι σαν να λέμε δηλαδή ότι αν βλέπω από την 40 τηλεόραση μου από το 1 μέτρο (fullHF), είναι σαν να βλέπω σε projector σε 100' από τα 2,5 μέτρα ( και με καλύτερη ανάλυση κιόλας).
ή σαν να βλέπω σε projector στις 70' και απλά να κάθομαι πιο μπροστά .. Σαν να καταργούνται με αυτή τη λογική οι μεγάλες οθόνες (106+)

Δεν μου κάθεται καλά αυτή η λογική (βέβαια δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου)...
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Έχεις ασχοληθεί καθόλου με τη διακριτική ικανότητα του ματιού, τα μεγέθη προβολής ανάλογα με την ανάλυση του υλικού και την προτεινόμενη γωνία θέασης ταινιών, κατά THX;
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Στο περίπου, δεν έκανα τους υπολογισμούς.
Αλλά αν η αναλογία διαγωνίου/ απόσταση θέασης παραμένει σταθερή..
αυτό εννοώ
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με τις απορίες ενός αρχάριου...

Πήγα σε ένα κατάστημα για επίδειξη προβολέων και μου έκανε μια πρόταση ο πωλητής (φαίνεται γνώστης μεγάλος στο χώρο) που μου ανέτρεψε τα σχέδια.

Το δωμάτιο που θα μπεί ο προβολέας είναι 4Χ3 m.
Είχα σκοπό να τον βάλω στη μικρή διάσταση (τοίχο-τοίχο 3m , απόσταση θέασης μάτια-οθόνη 2,5 μέτρα) και να προβάλω σε 90'.
Μου είπε είναι μικρή απόσταση για προβολέα, και δεν ενδείκνυται, και πρέπει να πάω σε μεγαλύτερη απόσταση, στα 4 μέτρα , στους άλλους τοίχους του δωματιου. Αλλά και να πάω στην μεγαλύτερη απόσταση στα 3,5 μέτρα απόσταση θέασης (με μεγαλύτερη οθόνη πχ. 106'), το ίδιο δεν είναι ???
Δηλαδή αν βλέπω από πιο μακρυά αλλά σε μεγαλύτερη οθόνη, το ίδιο δεν είναι ? ή αλλάζει κάτι στην εμπειρία θέασης.

Συνοψίζοντας.. αν πηγαίνοντας πιο μακρυά την απόσταση θέασης και κρατώντας σταθερό το λόγο (διαγώνιο οθόνης-απόσταση θέασης), αλλάζει κάτι στην εμπειρία θέασης/ ποιότητα?

Καλημέρα σας. Για οθόνη 90 (16:9 & 2,35:1) ιντσών η απόσταση θέασης μπορεί να είναι από 2.8μ έως και 3.5 μέτρα.

Για τις 106 ίντσες η απόσταση θέασης μπορεί να είναι από 3.2μ έως και 4.30 μέτρα.
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό?

Είναι σαν να λέμε δηλαδή ότι αν βλέπω από την 40 τηλεόραση μου από το 1 μέτρο (fullHF), είναι σαν να βλέπω σε projector σε 100' από τα 2,5 μέτρα ( και με καλύτερη ανάλυση κιόλας).
ή σαν να βλέπω σε projector στις 70' και απλά να κάθομαι πιο μπροστά .. Σαν να καταργούνται με αυτή τη λογική οι μεγάλες οθόνες (106+)

Δεν μου κάθεται καλά αυτή η λογική (βέβαια δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου)...
ειναι πολλοί οι λόγοι που θες μεγάλύτερη οθόνη απο τηλεόραση.
αν θές ήχο της προκοπής τότε δε μπορεις να καθεσαι στο 1 μέτρο
αλλιώς ακουστικά...
χωροταξικά και μόνο έιναι σχεδόν αδύνατον να κάθεσαι στο ένα μετρο ούτε στα δύο...
ανάλυση είναι η ίδια τηλεόρασης και προτζεκτορα 1080ρ.
αν υπολογίσεις την γωνία θέασης σου αναλογα το μ'έγεθος και την αποσταση τοτε αν κάνεις:
π.χ. : 1080/20 μοιρες ~54 πίξελς ανα μοίρα
ή 1920/36 μοίρες ~ 54 πίξελς αυτό είναι κοντά στο όριο ενός μέσου ματιού, δηλαδή αν η γωνία είναι μικρότερη τοτε τα περισσότερα πιξελς ανα μοίρα δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει το μάτι...
εγώ αν πέσω κάτω απο τα 60 με χαλάει... αλλα αυτό έχει να κάνει και με το πόσο συμπαγής είναι η εικόνα του προβολέα (κενα μεταξύ πιξελς). σε τηλεόραση είναι πολύ κοντα οπότε για αυτο υπάρχει η αίσθηση καλύτερης εικόνας η οποία δεν οφείλεται μόνο στην μικρότερη εικόνα.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Καλημέρα σας. Για οθόνη 90 (16:9 & 2,35:1) ιντσών η απόσταση θέασης μπορεί να είναι από 2.8μ έως και 3.5 μέτρα.

Για τις 106 ίντσες η απόσταση θέασης μπορεί να είναι από 3.2μ έως και 4.30 μέτρα.
για 138'' σε 16:9 που εχω εγω που πρεπει να καθομαι?
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ηχεια αραγε θα εχεις στον χωρο σου ?
η θα ειναι προβολεας παρουσιασεων ?
μαλλον το δευτερο......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top