Αγορά Τηλεόρασης(??) μαλλον...γυρω στο 600ρικο ομως(?)

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Καλησπέρα κ απο μένα...Η ιστορια μου ξεκινα ως εξης..
Προ λιγων ημερων χαλασε η PHILIPS 36PW9525, μια crt που πραγματικα απολαυσα επι σειρα ετων..
Εχει θεμα εικονας με μια οριζοντια γραμμη που νομιζω δεν ειναι κατι που φτιαχνεται δυσκολα, ειναι καποιο στοιχειο της πλακετας..ο τεχνικος θελει 29 ευρω επισκεψη κ οσο παει η επισκευη που δε φανταζομαι (ετσι λεω) να φτασει ..τριψηφιο νουμερο!!...
Ομως οι γυναικες - ποιος αλλος- (ου μπλεξεις) πιεζουν με το καλημερα για αντικατάσταση...
κ θελω να ρωτησω το εξης...
Δε θελω να παρω μια τηλεοραση απλα για να λεω οτι πηρα μεγαλυτερες ιντσες...κ το οπτικο αποτελεσμα να ειναι ..τραγικο!!..

Με ενα χαμηλο μπατζετ 500-600 ευρω...κ αντε ισως με ταβανι τα 700 αν ειναι κατι εξαιρετικο κ βρω καταστημα με...πολλεεεεεες ΑΤΟΚΕΣ δοσεις...
Τι ειναι το καλυτερο που μπορω να παρω (οχι πανω απο 50 ιντσες)??..αν κανω τετοια αγορα..πιστευω οτι μαλλον καλο ειναι να ειναι κ 3D..
Ειδα σε αλλο ποστ φιλου που ειπε για αυτην philips 47pfh6309 47" led 3d smart tv full hd απο eshop αλλα η προσφορα των 580Ε ειναι για αλλες 5 μερες, δε νομιζω να μπορω τοσο αμεσα να προβω σε αγορα...κ επισης απο οτι καταλαβα η συγκεκριμενη υπαρχει μονο εκει!!..

Θα με βοηθουσατε πολυ με 1-2 προτασεις επανω σε αυτα τα δεδομενα...
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
1) Εκτός των άλλων, μη θεωρείς δεδομένο ούτε πως το κόστος επισκευής δε θα είναι τριψήφιο ούτε πως θα υπάρχουν διαθέσιμα ανταλλακτικά. Η γυναίκα σου έχει δίκιο. :D

2) Θα βοηθούσε αν μας έλεγες για τη χρήση που θα κάνεις στην τηλεόραση και σε πόση απόσταση θα κάθεσαι.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Aπλά έχε στα υπόψιν πως οποιαδήποτε τηλεόραση και να πάρεις το τηλεοπτικό σήμα δεν θα έχει καλύτερη εικόνα από την CRT σου.Αυτό φυσικά γίνεται γιατί είναι ήδη χάλια από άποψη ποιότητας.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Χμμμμμ.....φιλε μου αυτο το "οποιαδηποτε τν κ να παρω δε θα εχει καλυτερη εικονα απο την crt με μπερδευει...εκτος αν ηθελες να γραψεις το αναποδο....(??)....

Η αποσταση μου απο τβ, ειναι ο ποιο μακρυνος (απεναντι) καναπες στα +4μ. Αλλα δε ψαχνω για πανω απο 50 ιντσες...

Η χρηση τι να ειναι...εγω φανταζομαι να βλεπω 2-3 ταινιες το μηνα κυριως που θα ειναι καινουργια κ θα μπορω να βλεπω κανενα 3d εφε... Ηχητικο συστημα εχω σχετικα καλο bosse acoustimas. Η γυναικα θα βλεπει κανενα..τουρκικο!!!!
Τα παιδια disney channel...
Εγω κ τα παιδια κανενα παιχνιδι στο xbox..
Δεν ξερω αν βοηθουν σε κατι ολα αυτα!!!! Πιθανη πλεον ομως κ η αγορα media player...

Παρακαλω οσοι ειστε γνωστες δωστε 2-3 συμβουλες γυρω στο 600αρικο...τουλαχιστον το ποσο που θα δαπανηθει αυτη τη δυσκολη περιοδο να πιασει "τοπο" οσο το δυνατον...

Η γυναικα που ειναι καταναλωτικος τυπος κ..διαβαζει φυλλαδια(...) διαλεξε....αυτη!!..
http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/electronics/vision/tv/samsung-ue-50h6200-3d-smart.php
Παρακαλω δωστε προτασεις ωστε να το προχωρησω αυτες τις μερες.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!....
 
Last edited:

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Nομίζω ότι το έγραψα ξεκάθαρα.
Τηλεοπτικό σήμα με καλύτερη ποιότητα εικόνας δεν θα έχεις.Δεν φταίνε φυσικά οι τηλεοράσεις αλλά το ίδιο το τηλεοπτικό σήμα που είναι χάλια από άποψη ποιότητας.

Προσωπικά μου αρέσουν οι Sony και Samsung.H συγκεκριμένη φαίνεται μια χαρά,απλά ψάξε πριν την αγορά αν έχει μέσα στη συσκευασία 3d γυαλιά.Αν δεν έχει,έχε στο νου ότι τα γυαλιά της Samsung είναι σχετικά ακριβά,ξεκινάνε από 30ε περίπου.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Ναι,ευχαριστω τωρα καταλαβα τι εννοεις, δεν το καταλαβα αρχικα...
:/ ειχα την εντυπωση οτι οποιαδηποτε γυαλια του εμποριου κανουν αρκει να επιλεξεις αναλογα το ειδος του 3d (αν ειναι ενεργητικο η παθητικο αν τα λεω σωστα...)
Κατι αντιστοιχο απο οικονομικης πλευρας κ τεχνικων χαρακτηρηστικων απο σονυ??..
Υπαρχει καποιος λογος να προτιμησω μια απο τις δυο εταιριες??
Απο αποψη τεχνογνωσιας κ προιοντων ειναι εφαμηλες??..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Ενεργό έχει πλέον μόνο η Samsung.Δεν νομίζω να υπάρχουν γυαλία 3ων κατασκευαστών.

Sony 50'' 3d ξεφεύγεις οικονομικά μιας και ξεκινάνε από τα 800ε
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Καταλαβα...οποτε στη τιμη που λεω λογικα μιλαμε για "παθητικο" 3d..φνταζομαι...
Θυμομουν αυτη τη σελιδα
http://www.skroutz.gr/c/1373/3d_glasses.html , αλλα τωρα ειδα οτι το καθενα γραφει για ποια μαρκα, δεν ειναι ολα για ολες....
Οποτε πιθανον η τιβι που ειπα σε αυτο το μπατζετ να ειναι κ "μονοδρομος"....
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Καλή φαίνεται πράγματι η Samsung για την περίπτωσή σου. Το πιθανότερο είναι ότι δε θα χρειαστείς media player, αφού ο ενσωματωμένος παίζει μέσω USB σχεδόν τα πάντα.

Αν το κόστος έχει πολύ μεγάλη σημασία, βρίσκεις την ίδια σε 48" αρκετά φθηνότερα. Έλεγξε μόνο αυτό που ανέφερε ο Γιώργος, σχετικά με τα γυαλιά που περιέχει κάθε πακέτο. Μη δίνεις και πολύ βάρος στο 3D πάντως...
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Ευχαριστω πολυ παιδια, τη χτυπησα!..
Καλο αυτο με τις ταινιες, οκ, απλα θα παρω κ ενα καλωδιο να συνδεω το λαπτοπ οποτε οπως λες κ συ μαλλον δε χρειαζομαι κατι αλλο για να βλεπω εργα...
Γυαλια απο σκρουτζ με 15 € το ζευγαρι για τωρα να δοκιμασω 3d, (απλα...στο20014 Που παιρνω τιβι κ που δεν εχω σκοπο να ξαναπαρω αν δε χαλασει κ αυτη τελειως...δε μπορουσα να μην παρω μια που...να εχει οτι...γινεται να αγορασω...)
Κ τα υπολοιπα απο εβαυ, αφου επιβεβαιωσω οτι με τους κινεζους οτι παιζουν στην τιβι μου, με τιμες εκκινησης ειδα γυρω στα 5€....
Καλες γιορτες σε ολους κ παλι ευχαριστω...
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
καλοριζικη η νεα τηλεοραση, αλλα ψαξτο λιγο με την philips, δωσε τα 30 ευρω της επισκεψης του τεχνικου και αν το κοστος επισκευης ειναι σχετικα χαμηλο να την επισκευασεις. Αν δεν επισκευαζεται, τοτε απλα ξηλωσε τα ηχεια και τον ενισχυτη ηχου (αν δεν ξερεις εσυ να το κανεις ζητα τη βοηθεια του φορουμ) και φτιαχνεις ενα ωραιο μεταφερομενο ηχειο.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
κοιτα να σου πω την αληθεια πιστευω θα επισκευαζεται κ με μικρο κοστος απο μια ματια που εριξα στο ιντερνετ..
Αν ψαχνεις...βρισκεις ακρες..ο γαμπρος μου οταν του χαλασε μια 65αρα του ειπαν να τη μεταφερει καπου κ να υπολογιζει..δε θυμαμαι, ενα τρελο ποσο...εψαξε στο ιντερνετ κ την εφτιαξε μονος του με ανταλλακτικο των 2 ευρο χωρις να ειναι ηλεκρονικος..
Την τιβι ναι ειναι κριμα, δε χωραει ομως στο σπιτι καπου αλλου, θα την χαρισω στην αδερφη μου κ αν φτιαχνεται σε νορμαλ κοστος θα την οαει στο εξοχικο...οποτε..δε θα παει χαμενη..ισως εχει πολλα χρονια ακομα λειτουργιας μπροστα της...

για οποιον τυχον ενδιαφερεται, εχει αυτη τη στιγμη το εσοπ το επομενο μοντελο απο την τιβι μου (την 6400) στην ιδια τιμη που παιρνω εγω αυτην δηλ. 669 , ενω ολα τα καταστηματα την εχουν 900ευρο.
Απλα ειδα στη σελιδα τους οτι εχουν ελαχιστη δοση στην πιστωτικη τα 30κατι ευρω νομιζω 35, οποτε για μενα ειναι πολλα για μηνιαια δοση αυτα....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top