The Hobbit: The Battle Of The Five Armies (2014)

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Πάντως, πολλοί έχουν να λένε ότι έκανε λάθος ο PJ που χρησιμοποίησε CGI για τα Orks αντί για πραγματικούς ηθοποιούς όπως στα LOTR.

Δεν το έχω δει ακόμα, ελπίζω να το κάνω εντός της ερχόμενης εβδομάδας.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Oops 2. :D
https://www.avforums.com/review/the-hobbit-the-battle-of-the-five-armies-review.10937?utm_campaign=December_2014_newsletter&utm_source=Suite26&utm_medium=Email Campaign

Lost in an orgy of CGI, the final Hobbit film fails to deliver the emotional beats that made The Return of the King so good.
In the end Peter Jackson's 'everything but the kitchen sink' approach doesn't really work; ultimately leaving you pummelled into submission and just thankful that you've reached the conclusion. It isn't finished of course, there's still the extended edition to come and you can bet some kind of super boxset of all six films will come out eventually with added footage.

Oopsoopsoops 3!

http://www.rottentomatoes.com/m/the_hobbit_the_battle_of_the_five_armies/

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
1) όχι να στηρίζεσαι στην γνώμη ενός ανύπαρκτου συκοφάντη, δήθεν κριτή κινηματογράφου που στην τελική ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ τι κρυφή ατζέντα έχει...!!!

2)Δεν θα μιλήσω μεμονωμένα για κάθε ηθοποιό γιατί ύστερα από τόσες ταινίες, ξέρουμε πόσο καλός είναι ο καθένας τους και δεν χρειαζόμασταν το τρίτο και τελευταίο μέρος της τριλογίας για να το καταλάβουμε...

3)Πηγαίνετε λοιπόν να παρακολουθήσετε την ταινία στα σινεμά, και παρακολουθήστε την σαν να είναι το The Last Goodbye στον κόσμο της Μέσης Γης, όπως λέει και το τραγούδι στους τίτλους τέλους της ταινίας που τραγουδάει ο Billy Boyd (ο γνωστός μας Pipin από τους Άρχοντες Των Δαχτυλιδιών). Μιας καταπληκτικής ιστορίας που ξεκίνησε σαν ταξίδι πριν από 13 χρόνια (το 2001) και τελειώνει πλέον το 2014. Ένα φανταστικό ταξίδι μέσα από τα μάτια ενός καταπληκτικού σκηνοθέτη (ίσως και ο καλύτερος εν ζωή) που μας έδωσε 6 αριστουργήματα για να έχουμε να τα ξανά παρακολουθούμε στο πέρασμα των χρόνων μόνοι μας, με τα παιδιά μας, με τα εγγόνια μας και να θυμόμαστε και να συνειδητοποιούμε τι πάει να πει σωστός κινηματογράφος και σωστό storytelling......

PETER JACKSON σε ευχαριστούμε από τα βάθη της καρδιάς μας για όσα μας πρόσφερες......
1)Τουλάχιστον η μεγαλομανιακή διάθεση του PJ είναι γνωστή τοις πάσι και κανείς δεν πρόκειται να οδεύσει ανυποψίαστος στην αίθουσα.:sneaky:
Έτσι και αλλιώς,σε βάθος χρόνου η κάθε σειρά ταινιών θα λάβει τη θέση που της αξίζει στη συλλογική συνείδηση...

2)Θα θέσει ο υποφαινόμενος-χάριν αντιλογίας- το παράδειγμα του ανανήψαντος από το "Νοσφιστή" Orlando Blum (Legolas) και την ανυπέρβλητη ικανότητα να στρέφει το βλέμμα στο άπειρο,ενώ διατυπώνει προφανή στοιχεία με αποκαλυπτικό τόνο...:D
Η δε εκδοχή του σε ψηφιακό γραφικό στους ΄΄Πέντε Ανέμους΄΄ -ooops συγνώμη "Πέντε Στρατιές" εννοούσα- μοιάζει να έχει....βελτιωμένη την υποκριτική.

3)Σε αντίθεση πάντως με τον...φανταστικό τροχονόμο της γνωστής διαφήμισης,δεν αναμένεται η επίδοση κλήσης από τον υποφαινόμενο για υπερβολική....ταχύτητα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μόνο 2 ώρες και 20λεπτα διαρκεί ?????:o
Τον...΄΄ρούμπωσε΄΄ ο Linklater με το έπος του "Boyhood".;)
Πάντως, πολλοί έχουν να λένε ότι έκανε λάθος ο PJ που χρησιμοποίησε CGI για τα Orks αντί για πραγματικούς ηθοποιούς όπως στα LOTR.
.
Προκύπτει έτσι και μία απορία: Πώς ένας σκηνοθέτης αφοσιωμένος ψυχαναγκαστικά στη ρεαλιστική απόδοση και της παραμικρής λεπτομέρειας,ενέδωσε στο passe-partout των ψηφιακών γραφικών;Μήπως καταλήφθηκε και ο ίδιος από κάποια...βαριεστημάρα;:sneaky:
Ύστερα από τόσα οοοps,προτείνεται ν'αλλάξετε τον υπότιτλό σας σε...΄΄κρυφοατζεντάκιας΄΄ φανταστικέ...Διαχειριστά:D
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Α βρε Bhutia μ΄αυτα που γραφεις ια μας κανεις να βλεπουμε απο δυο φορες καθε ταινια: μια σαν "παιδια" και μια σαν ψυχολογοι (μη πω: ψυχιατροι):):):)
Σκοπός είναι να σας ΄΄τρελαίνω΄΄ αρκετά,ώστε να μην τις βλέπετε σαν...ψυχοπαθείς;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σκοπός είναι να σας ΄΄τρελαίνω΄΄ αρκετά,ώστε να μην τις βλέπετε σαν...ψυχοπαθείς;)
Αμα το πας εκει...ετοιμασε τον καναπε ψυχαναλυσης! Μονο βαλε μαλακο μαξιλαρι λογω αυχενικου:)


Ο,τι και να κανεις εμεις θα βλεπουμε σαν..."παιδια" (μεγαλουτσικα!)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
lakiss51 said:
Ο,τι και να κανεις εμεις θα βλεπουμε σαν..."παιδια" (μεγαλουτσικα!)
Μα κι εγώ ο ίδιος παρακολουθώ έργα και μοιράζομαι τα δικά μου σχόλια σαν...παιδί.Και θεωρώ αντιαθλητική ενέργεια το να δαιμονοποιούμε όσα.... παιδικά κριτήρια είναι πιο απαιτητικά.
Εξάλλου κρίνω πιο...κινηματογραφική πρακτική το να τεκμηριώνω τις όποιες ενστάσεις,αντί να περιορίζομαι σε...like-ισμούς.:sneaky:
 




Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Κι εγω έκλεισα για 24/12 στις 12.15 να το δω 3D HFR (που το Desolation of Smaug ήταν σκέτη απόλαυση) στο κέντρο ακριβώς του σινεμά! Πάμε για το θέαμα. Δεν περιμένω να δω την Εβδομη Σφραγίδα...
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Box Office results: Third and last chapter of The Hobbit passes $500 million in just 10 days!









Παγκόσμιες εισπράξεις σε μόλις 10 ημέρες προβολής (έως και τις 28/12/2013)

Domestic: $168,522,000 29.4%
+ Foreign: $405,100,000 70.6%
___________________________
= Worldwide: $573,622,000
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Πήγα,είδα,διασκέδασα!
Εντάξει το τράβηξε λίιιιιιγο από τα μαλλιά ο Peter,αλλά δε γ...ται.Σινεμά είναι,όχι θέμα ζωής ή θανάτου.

3D HFR είδα και απογοητεύτηκα από το 3D.Πολύ ghosting,πράγμα που δεν υπήρχε στα προηγούμενα.Φταίει η αίθουσα,η κόπια ή είναι κακογυρισμένο;Δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
30
Καλησπέρα ελπίζω να μην κάνω την ερώτηση σε λάθος σημείο. Αναφέρθηκε η σύγκριση ανάμεσα σε 3d και 3d hfr . Εγώ θέλω να ρωτήσω να πάω στο 3d η να πάω στο 2d?? Ευχαριστώ κ ελπίζω να ειμαι εκτός θέματος.
 


Μηνύματα
994
Reaction score
80
Η λιγότερη ταινία απο την τριλογία, λογικό καθώς είχε καλύψει το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου.
Για τα τεχνικά θα πω όταν βγει το blue και την δω στο σπίτι μου
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top