Τρόποι καθαρισμού βελόνας.

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Η ευαίσθητη και πολλές φορές πανάκριβη βελόνα μας, κάθε φορά που παίζει μία πλευρά δίσκου, όσο καθαρός και να είναι ο δίσκος, μαζεύει σκόνη, τριχούλες, αλλά ακόμα και μικρά ρινίσματα βινυλίου. Θέλει λοιπόν την περιποίησή και τον καθαρισμό της.
Οι τρόποι καθαρισμού βελόνας που ξέρω και χρησιμοποιώ είναι 3:

1. Το κλασσικό βουρτσάκι.
images (3).jpg

Είναι βουρτσάκια από μαλακές τρίχες, τα υλικά διαφέρουν από κατασκευαστή σε κατασκευαστή. Περνάμε το βουρτσάκι, όπως βλέπουμε την κεφαλή από μπροστά, με απαλές κινήσεις, από μέσα προς τα έξω, ΠΟΤΕ ανάποδα.Με αποτέλεσμα να τραβάει ένα ποσοστό, κυρίως από τρίχες και σκόνες, ενώ αφήνει μερικά υπολείμματα πάνω στην ακίδα.

2. Υγρά καθαρισμού.
images.jpg
images (1).jpg
883m.jpg
Συνήθως εφαρμόζεται στη βελόνα με πολύ μαλακό πινελάκι. (προσοχή: να ακουμπάει την ακίδα, και όχι όλο το στέλεχος). Από τι αποτελείται το υγρό, και πόσο φιλικό είναι το πινελάκι για την ακίδα, είναι κάτι που το αφήνουμε στην καλή μας πίστη στον κατασκευαστή. Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να περιέχει οινόπνευμα. Γιαυτό και προτιμούμε επώνυμα και ίσως πιο ακριβά προιόντα, χωρίς να είμαστε σίγουροι 100%.
Ορισμένοι ισχυρίζονται ότι μόνο με υγρό καθάρισμα φεύγουν τελείως τα υπολείμματα από την ακίδα. Άλλοι ισχυρίζονται, ότι με τα υγρά καθαρισμού καταστρέφουμε την κόλλα που που είναι κολλημένη η ακίδα με το στέλεχος, αλλά και την ανάρτηση του στελέχους.
3. Το zerodust.
images (2).jpg
Που είναι ένα κουτάκι με ένα υλικό συλικονούχο μάλλον, σε μια μορφή ούτε απόλυτα στερεή, αλλά ούτε και υγρή. Εκεί λοιπόν ακουμπάμε την ακίδα, αφήνουμε απλά τη κεφαλή να κάτσει πάνω του (προσοχή: μόνο την ακουμπάμε, δεν την τρίβουμε μέσα-έξω, αριστερά-δεξιά) και σύμφωνα με τον κατασκευαστή, ότι σκόνη, βρωμιά, μάκα υπάρχει στην ακίδα, κολλάει πάνω στο υλικό αυτό. Όταν έχει βρωμίσει αρκετά το υλικό, μπορούμε να το πλύνουμε με χλιαρό νεράκι και υγρό χεριών, και είναι και πάλι καινούργιο. Θεωρείτε, ο πιο αποτελεσματικός και ακίνδυνος τρόπος καθαρισμού.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ το zerodust και μια φορά το μήνα, προσεχτικό καθάρισμα με το υγρό καθαρισμού της clearaudio.
Υπάρχου βέβαια και τρόποι καθαρισμού του βινυλίου, αλλά αυτό είναι ένα άλλο (πονεμένο) κεφάλαιο.
Για να δούμε ποιον τρόπο χρησιμοποιεί ο καθένας, ποιον θεωρεί καλύτερο και ασφαλέστερο, για τον καθαρισμό, αλλά και για τη μακροζωία της βελόνας.
Φυσικά αν υπάρχει κάποιος που ξέρει και άλλους τρόπους, εκτός των παραπάνω, να τους προσθέσει.
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Μπορούμε να διασταυρώσουμε το παρακάτω;
Αλκοολη η μειγμα αυτης με νερο απαγορεύεται να έλθει σε επαφή με τη βελονα ή ειναι ενταξει; Τα φωτα σας παιδια!
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Τα υγρά καθαρισμού των clearaudio και nagaoga αναφέρουν: "είναι Απολύτως Ασφαλές ακόμη και για τις πιο Ευαίσθητες Βελόνες Πικάπ, διότι δεν περιέχει σχεδόν καθόλου αλκοόλη δεν είναι τοξικό και εξατμίζετε αμέσως χωρίς να αφήνει κατάλοιπα".
τα συμπεράσματα δικά σου!
 


Μηνύματα
311
Reaction score
100
Ξέχασες την πιο απλή: το φύσιμα!
Πολύ σωστός!!! :thumbsup:
Και να φανταστείς, το κάνω κιόλλας, με ένα φυσερό σαν μικρό κλισματάκι, από φωτογραφικά είδη, που βγάζει αέρα με αρκετή πίεση...:)
 



TGD

Μηνύματα
7.169
Reaction score
7.200
Το τμήμα για τη βελόνα από το πασίγνωστο σύστημα καθαρισμού Discwasher. Που δεν διατίθεται εδώ και 15 χρόνια που έχει κλείσει η εταιρία.
Αυτό έχω κι εγώ (και ένα μπουκάλι 250ml υγρό που βρήκα ξεχασμένο σε ένα μαγαζί).

Πάντως για φύσιμα της βελόνας δεν χρειάζεται φυσερό, αρκεί να μην φύγουν σάλια στον δίσκο!
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Τα σκουπίδια κάτω από το χαλί? :rolleyes:
Καθαρό βινύλιο = καθαρή ακίδα

Χρησιμοποιώ βρουτσάκι και υγρό καθαρισμού για την ακίδα αραιά και που.
Τους δίσκους τους περνώ από πλυντήριο δίσκων και δεν βγάζουν την βρώμα πάνω της.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
GeoVaz, δεν ανοίγεις κι ένα θέμα για του τρόπους καθαρισμού βυνιλίου; Εκτός κι αν έχει γραφτεί στο παρελθόν.
 



Μηνύματα
27.224
Reaction score
25.199
Δεν ξέρω αλλά τα υγρά γενικά με βρίσκουν ψιλοαντίθετο.
Μόνο με μικροσκόπιο θα καθάριζα βελόνα με υγρό και βουρτσάκι.
 

Μηνύματα
27.224
Reaction score
25.199
Είναι και η ώρα αργάμιση , και μπορεί να υπάρχει και παρέα , απο johny κλπ που λέει και ο argi. !!
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Όσο για τον τρόπο καθαρισμού δίσκων, αλλά και εξώφυλλων, μετά από πολύ ψάξιμο στο νετ, βρήκα επιτέλους ότι καλύτερο!!!
:D:D:D
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Μετά από πολύ καιρό που το χρησιμοποιώ μπορώ να πω ότι απλά δεν το αλλάζω με τίποτα......:D

Έχω δοκιμάσει βουρτσάκια, καθαριστικά υγρά τα πάντα. Μόνο το ζέροστατ τζελ γλίτσα είναι αντίστοιχα καλό και καλύτερο αλλά δεν συγκρίνεται χρηματικά.

Σημαντικό ειναι μετά το καθάρισμα να ξανά κλείσουμε το πλέι ντό καπάκι γιατί ξερένεται επικινδυνα για την βελόνα μας.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Καθαρίζει την βελόνα τόσο γρήγορα και σωστά που δεν το πίστευα.

Ούτε διαφήμιση αριέλ να έκανα.....:lolsign:
 
  • Like
Reactions: ryk

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Ναι αλλά το play-doh αν το πιάσεις θα καταλάβεις ότι έχει κάποιου είδους λιπαρή-λιπαντική ουσία η οποία και μένει στο χέρι εκτός και αν πλυθείς.
Αν αυτή η λιπαρή ουσία μένει πάνω στην κεφαλή, όταν το διαμαντάκι αρχίζει να θερμαίνεται λόγω τριβής τότε θα υπάρχει πρόβλημα...
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Μετά από πολύ καιρό που το χρησιμοποιώ μπορώ να πω ότι απλά δεν το αλλάζω με τίποτα......:D

Έχω δοκιμάσει βουρτσάκια, καθαριστικά υγρά τα πάντα. Μόνο το ζέροστατ τζελ γλίτσα είναι αντίστοιχα καλό και καλύτερο αλλά δεν συγκρίνεται χρηματικά.

Σημαντικό ειναι μετά το καθάρισμα να ξανά κλείσουμε το πλέι ντό καπάκι γιατί ξερένεται επικινδυνα για την βελόνα μας.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Καθαρίζει την βελόνα τόσο γρήγορα και σωστά που δεν το πίστευα.

Ούτε διαφήμιση αριέλ να έκανα.....:lolsign:
Για να το δοκιμάσω, γιατί μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο στεγνό βουρτσάκι και αν και οι δίσκοι ήταν πλυμένοι, με μεγεθυντικό έβλεπα ότι η ακίδα είχε χάσει το σχήμα της (είχε στογγυλέψει, να το πω έτσι). Με ελάχιστο αραιωμένο οινόπνευμα την επανέφερα στην αρχική της κατάσταση, αλλά σαν ιδέα δεν μου αρέσει και τόσο το οινόπνευμα, καθώς δεν ξέρω αν επιρρεάζει το "τσιμέντο" της ακίδας και μετά από πόσες επαναλήψεις το διαλύει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.724
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top