Το συστηματακι μου..

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Ευχαριστω!Μολις το εβαλα Σταματη οταν ειχαμε μιλησει κιολας.Ισως λιγο καλυτερα χωρις καποια αισθητη διαφορα!Περιμενα και να με παρεις να σου πω!Τελικα ισως παω για την Shure m97XE και αργοτερα σε βελονα SAS φιλε οπως μου προτεινες...
Sorry βρε Αλέξανδρε, αλλά έμπλεξα εκείνη την ημέρα και δεν μπόρεσα να σε πάρω..:headbang:
Σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερη έξοδο με τη Shure σχεδόν 1/4 επιπλέον. (Stanton 3,1mV - Shure 4.0mV):wink:
 

Μηνύματα
175
Reaction score
419
Sorry βρε Αλέξανδρε, αλλά έμπλεξα εκείνη την ημέρα και δεν μπόρεσα να σε πάρω..:headbang:
Σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερη έξοδο με τη Shure σχεδόν 1/4 επιπλέον. (Stanton 3,1mV - Shure 4.0mV):wink:
Το καταλαβα βρε συ!;) Ναι το προσεξα αυτο με την εξοδο!Εκει με βλεπω...
 






Μηνύματα
135
Reaction score
263
Το στησιματακι ενός ακόμη dared vp-16. Σε μια πρώτη καλή μουσικη στάση του, μετα απο αρκετές αλλαγές στο setup.
Ευχαριστω πολυ τον Αλέξανδρο για τη παραχώρηση στο δικό του θεμα:)

Το συστηματακι στην παρων φάση λοιπον εχει ως εξής
Ενισχυτης: Dared vp-16
Ηχεια: Frugal horn Mk3
Turntable: Project DEBUT CARBON- με ortofon 2M
Phono preamp: TSAKIRIDIS ZEUS
Cd-player: Teac cd H-750
Cd buffer: YAQIN cd2 με Mullard M8100 λάμπες
Καλώδια Interconnect: Goertz RCA
 

Attachments


Μηνύματα
135
Reaction score
263
Αλλαγη λάμπες στον dared (jj 6v6s και tung-sol 6SL7GT) και πρώτες ακροάσεις με το TEAC CD5.

Ευχαριστω πολυ τον Αλέξανδρο, για τις οδηγείες στη ρύθμιση του bias.
 

Attachments



Μηνύματα
135
Reaction score
263
Ωραιος και ''γυμνος'' ο Dared.. Πες μας εντυπωσεις..
Αλέξανδρε η 6v6 ρυθμίστηκαν στο 0,24 όπως ακριβώς μου είπες. Νομίζω η διάφορα ειναι αισθητή απο τις κινεζικές, και πιστεύω οτι εχω κερδίσει σε όγκο ηχητικά. Επίσης χάθηκε ο αρχικός θόρυβος που έβγαζαν οι μαμά, στα πρώτα 1-2 λεπτά.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
263
Τα loth-x BS1 του Αλέξη στο νεο τους σπίτι, και μετα απο 2 εξονυχιστικες ακροάσεις δυο εβδομάδων, σημερα στήθηκαν δίπλα στα frugel horn mk-3. Για μια άμεση σύγκριση :) :) :)
Πρωτες εντυπώσεις. Τα frugel γεμίζουν πολυ πιο ζεστά το χωρο, και νομίζω ειναι αρκετά πιο ευχάριστα σε δίσκογραφικες δουλειές groups, όπως (blondie, rem, doors, foreinger κ.τ.λ.) τα loth-x ομως απογειώνουν τον ήχο σε νέες δουλειές όπως (daft punk, Lana delrey, depeche mode, muse, κ.τ.λ. ) Kαι σε SOUL διςκογραφια ( Womack,Charles Bradley,Cymande,the meters, κ.τ.λ.) εκεί οπου τα frugel horns δείχνουν να μπουκωνουν τις ηχογραφήσεις.

Σε κιθαριςτικες ακροάσεις (jeff beck, s.r.v., Clapton, pink floyd, bonamassa, Hendrix, Buchanan,Bloomfield k.t.l.) όπως και σε ακροάσεις τύπου ( beth hart, Norah jones, sinatra, dianna krall...), κάθε ενα είχε την ιδιαιτερότητα του χωρις να ξεχωρίσεις κάποιο. Λατρεύεις την απόλυτη καθαρότητα των loth-x σε καποιες ηχογραφήσεις αλλα σου λείπει και η ζεστασιά και ο όγκος των frugel.
Για λιγο καιρο ακομα θα συμβιώνουν μαζι και... ΕΙΔΟΜΕΝ :)
 

Attachments


Μηνύματα
175
Reaction score
419
Ωραιος Κωστη, πολυ ενδιαφερον η συγκριση ;) Απο οσο εζησα και εγω με το ηχειο αυτο, η κλασσικη κιθαρα και οι φωνες ειναι το φορτε του..
 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.536
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top