Είναι δυνατόν; (Το ένα κανάλι παίζει πιο δυνατά στο πικάπ)

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Ναι σταθερή τιμή είναι. Βάζεις όποια τιμή προτείνει ο κατασκευαστής της κεφαλής ή του βραχίονα.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Ναι σταθερή τιμή είναι. Βάζεις όποια τιμή προτείνει ο κατασκευαστής της κεφαλής ή του βραχίονα.
Οπότε δεν αλλάζω υπερκ΄ρεμαση. Βάζω την τιμή που προτείνει η project (18.5mm) που δε συμφωνεί με καμία από τους 3 τύπους προτράκτορα.
 




Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Λοιπόν, ο προτράκτορας http://www.turntablebasics.com/align.html είναι τύπου BAERWALD H.G με υπερκρέμαση 17.296.
Ο συνειρμός αυτός δεν είναι σωστός γιατί η ακριβή τιμή της υπερκρέμασης δεν χαρακτηρίζει τον τύπο του προτράκτορα. Αυτό που χαρακτηρίζει τον τύπο του καθενός είναι τα σημεία μηδενισμού (null points) όπως είπαμε στα προηγούμενα ποστς και μόνα αυτά. Δηλαδή:

ERIC LOEFGREN
null points 70.285mm, 116.604mm
max distortion 60.325mm

BAERWALD H.G
null points 65.998mm, 120.891
max distortion 60.325mm, 85.95mm, 146.05mm

STEVENSON J.K
null points 60.325mm, 117.417mm
max distortion 79.95mm, 146.05mm


(Το σχηματικό παράδειγμα ήταν παράδειγμα για έναν βραχίωνα mounting distance 222mm και όχι για τον δικό σου)

Εάν θες να δεις τον προτράκτορα που έχεις τότε πρέπει να μετρήσεις την απόσταση από το κέντρο του spindle έως το εσωτερικό σημείο μηδενισμού και έως το εξωτερικό.
Εάν βρεις 65.998mm και 120.891mm, τότε είναι κατά Baerwald



Η επίτευξη αυτών των συγκεκριμένων σημείων μηδενισμού γίνεται (1) με την ρύθμιση του overhang και κατά συνεπαγωγή του effective lengh (εάν υπάρχει δρομέας στο headshell), με (2) την ρύθμιση του off-set (όσο μας επιτρέπει το headshell να περιστρέψουμε την κεφαλή εντός του) και (3) με την ρύθμιση της απόστασης pivot to spindle (εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα πχ βραχίωνας SME ή βραχίωνας που τοποθετείται σε έδρα εκτός plinth ή μεταβαλλόμενης απόστασης armboard)

Οι τιμές της παραμόρφωσης (μέση τιμή σε όλο του radius και μέγιστη τιμή ως παραπάνω) σε κάθε μεθοδολογία εξαρτώνται από το ενεργό μήκους του βραχίωνα σε σχέση με την απόσταση τοποθέτησης του σημείου περιστροφής του (pivot) με το σημείο περιστροφής του δίσκου (spindle)

Καλές ακροάσεις
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Τον μέτρησα και είναι όντως Baerwald. Η project δίνει 18,5mm υπερκρέμαση, την οποία πετυχαίνω με τον προτράκτορα της project.
Όταν πάω να ρυθμίσω την κεφαλή με τον κατά Baerwald προτράκτορα, βάζω την γραμμή αυτή που δεν εχει πάνω τα δύο σημεία, να κοιτάει το pivot του βραχίωνα. Για να έρθει η βελόνα στο εξωτερικό σημείο πρέπει να αυξήσω την υπερκρέμαση κατά 50-60mm. μισό εκατοστό περίπου παραπάνω. Όταν το κάνω αυτό την γωνία εκτροπής την πετυχαίνω στα δύο σημεία και είναι εντός ορίων headshell, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα που έχω άλλη τιμή υπερκρέμασης από τη τιμή που δίνει ο κατασκευαστής;
Τώρα την έχω ρυθμίσει με τον προτράκτορα της project και μου φαίνεται καλύτερο το αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
311
Reaction score
100
Φέρνω το βραχίωνα έτσι ώστε, η νοητή γραμμή που σχηματίζεται από το pivot του βραχίωνα και της ακίδας της κεφαλής, να περνάει πάνω από το spindle (καυλιτσέκι;)) του πλατώ. Και με παχύμετρο μετράω την απόσταση από το κέντρο του spindle μέχρι την ακίδα.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
....... αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα που έχω άλλη τιμή υπερκρέμασης από τη τιμή που δίνει ο κατασκευαστής;
Πληροφοριακά από την βιβλιογραφία και ιδικά από τον Kesler


Δηλαδή.... εάν το ρουλεμάν της κάθετης μετατόπισης του βραχίωνά σου είναι σαν το σχηματικό παρακάτω (που είναι), ΜΗΝ την στρέψεις στο headshell γιατί (1) θα ακυρώσεις τον κατασκευαστή και (2) μαζί με τις μεταβολές της VTA κατά την αναπαραγωγή του βινυλίου θα έχεις και μεταβολή του αζιμούθιου. 2 σε 1 δηλαδή


Άλλη τιμή υπερκρέμασης από ότι λέει ο κατασκευαστής = άλλη τιμή γωνίας εκτροπής

Ρύθμισε δηλαδή με τον προτράκτορα της project :)
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Όχι, δεν είναι έτσι. Τα ρουλεμάν της κάθετης μετατόπισης είναι σε γωνία 90 μοιρών σε σχέση με τον βραχίωνα και όχι παράγωνα, όπως της rega.
Έτσι κι αλλιώς με τον προτράκτορα της project τη ρύθμισα...:)
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στη φωτό που τράβηξα
DSC05554.JPG

Στον εσωτερικό κύκλο είναι τα ρουλεμαν κάθετης μετατόπισης.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
"και (2) μαζί με τις μεταβολές της VTA κατά την αναπαραγωγή του βινυλίου θα έχεις και μεταβολή του αζιμούθιου. 2 σε 1 δηλαδή"
Ναι στον βραχίωνα της project επειδή ακριβώς τα ρουλεμάν κάθετης μετατόπισης είναι 90 μοίρες με τον βραχίωνα και όχι με την κεφαλή, όταν τοποθετηθεί στην σωστή γωνία εκτροπής, κάθε φορά που αλλάζει το VTA αλλάζει και το αζιμούθιο...:)
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Πάντα είχα την απορία γιατί είναι "στραβός" ο βραχίωνας της rega...τώρα κατάλαβα το γιατί...;)
 



Μηνύματα
311
Reaction score
100
Αυτός μάλλον είναι ο 8,6 σε debut. Άλλης σχεδίασης, από τον δικό μου.
Αυτός είναι ο 9 cc.
Project-9cc.jpg

...σαν τον rega κιαυτός...
Τι διάολο...μόνο ο δικός μου είναι με κάθετα ρουλεμάν;;;>:(
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Τι διάολο...μόνο ο δικός μου είναι με κάθετα ρουλεμάν;;;>:(
Να λες "πάλι καλά που δεν πάθαμε τίποτα". Εδώ άλλοι τα βάζουν χωρίς να ξέρουν το γιατί :p Κάτι σαν life style

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Πωωωω, το έχω δει ξανά αυτό το ο-Θεός-να-το-κάνει-πικ-απ... Ο "φονέας των δίσκων βινυλίου", έτσι το χαρακτηρίζω.
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Το ξεκινήσαν για παράλληλης μετατόπισης, αλλά στην πορεία τους βγήκε ακτινικός ο βραχίονας και απλά ξεχάσαν να αλλάξουν το headshell....Πως κάνετε έτσι; :biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.270
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top