Θα εμπιστευόσασταν την υπηρεσία My WiFi του ΟΤΕ;

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.731
Κοίταγα από περιέργεια πώς λειτουργεί η υπηρεσία OTE My WiFi, που υπόσχεται δωρεάν wifi σε εκατοντάδες χιλιάδες σημεία στην Ελλάδα, και εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο.

Η υπηρεσία ουσιιαστικά κάνει το δικό μας ρούτερ δωρεάν wifi hot spot.

OTE My Wifi.png


Εσείς θα είχατε εμπιστοσύνη αν κάποιος είχε πρόσβαση στο internet από το δικό σας ρούτερ;
 

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Δεν έχω γραμμή ote, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα κάποιος να μπαίνει στο wifi μου, ούτε θα καθόμουν έξω από το σπίτι κάποιου για να σερφάρω με το wifi του. Το θεωρώ υπέρτατη βλακεία.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Θα το έκανα, πριν απο χρόνια υπήρχε ένα router ειδικά γι' αυτή τη δουλειά.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Εξαρτάται τι εννοείς "εμπιστοσύνη" :)
Από πλευράς ασφάλειας είναι αρκετά αξιόπιστο, δεδομένου ότι δουλεύει με δύο διακριτά ασύρματα δίκτυα, δύο διακριτά εικονικά δίκτυα πάνω στο ρούτερ, και η κίνηση που φεύγει από το δημόσιο δίκτυο δεν καταγράφεται στη δική σου προσωπική σύνδεση. Επιπλέον, η FON, σε συνεργασία με την οποία παρέχει την υπηρεσία ο ΟΤΕ, είναι αρκετά γνωστή παγκοσμίως για αυτή τη δραστηριότητα και με ικανοποιητικό ιστορικό ασφάλειας.
Από την άλλη, έχει τύχει να διαβάσω σε φόρουμ δυσλειτουργίες στο εσωτερικό δίκτυο κάποιων χρηστών, εξαιτίας των επιπλεόν ρυθμίσεων του My WiFi, τα οποία επιλύθηκαν με την απενεργοποίησή του.
Συνολικά, δεν είναι κακή ιδεά, αλλά ο καθένας πρέπει να επιλέξει για τον εαυτό του εάν είναι κάτι που τον εξυπηρετεί...
 


Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
To σκέφτομαι. Έχω VDSL50 και υποθέτω δεν θα επηρεάσει την ταχύτητά του.
Αλλά θα ήθελα να ξέρω πόσο εύκολα θα εξυπηρετούμαι εγώ σε Αθήνα, Σαντορίνη, Λονδίνο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.898
Reaction score
41.125
Ναι, λες και αν θέλει να μπει ο αλλος στο δίκτυο μου θα τον σταματήσει κάτι.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Ναι, λες και αν θέλει να μπει ο αλλος στο δίκτυο μου θα τον σταματήσει κάτι.
Είμαι άσχετος αλλά νομίζω το WPA2PSK με ένα καλό (σύνθετο) κωδικό δεν είναι καθόλου εύκολο να σπάσει.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Λόγω έλλειψης τεχνικών γνώσεων, μια δυσπιστία την έχω. Ακόμα και που ισχύει το "η κίνηση που φεύγει από το δημόσιο δίκτυο δεν καταγράφεται στη δική σου προσωπική σύνδεση", αν γίνει καμιά στραβή, το βάρος της απόδειξης ότι δεν είμαι ελέφαντας φαντάζομαι ότι θα πέσει σε μένα.
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
To σκέφτομαι. Έχω VDSL50 και υποθέτω δεν θα επηρεάσει την ταχύτητά του.
Αλλά θα ήθελα να ξέρω πόσο εύκολα θα εξυπηρετούμαι εγώ σε Αθήνα, Σαντορίνη, Λονδίνο.
https://maps.fon.com/

Εγώ τον ΟΤΕ τον έκοψα. Νομίζω ότι ξέρετε γιατί.:D
 






Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Λόγω έλλειψης τεχνικών γνώσεων, μια δυσπιστία την έχω. Ακόμα και που ισχύει το "η κίνηση που φεύγει από το δημόσιο δίκτυο δεν καταγράφεται στη δική σου προσωπική σύνδεση", αν γίνει καμιά στραβή, το βάρος της απόδειξης ότι δεν είμαι ελέφαντας φαντάζομαι ότι θα πέσει σε μένα.
Την εποχή που πρωτοασχολήθηκα με υπολογιστές (assembler-FORTRAN-IBM) τα πράγματα ήταν 0-1: Υπήρχε 100% (άντε 99%...) βεβαιότητα στο ότι έκανα.
Μετά από πολλά χρόνια, δυσκολεύτηκα πολύ, αλλά τελικά αποδέχτηκα να δουλεύω με πιθανότητες...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Την Comcast την τρέχουν στα δικαστήρια...
https://www.techdirt.com/articles/2...public-ignores-your-opt-out-preferences.shtml

Προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετος με αυτού του είδους υπηρεσίες...
Οποιοδήποτε Wi-Fi μπορεί να σπάσει σε λίγα λεπτά με τη χρήση κατάλληλων προγραμμάτων, βέβαια οι περισσότεροι δεν έχουν λάβει τα απαραίτητα μέτρα και το σπάσιμο γίνεται σε δευτερόλεπτα
 


Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Σημερα διαβασα γι αυτο και δειχνει πολυ ενδιαφερον. Στο σπιτι μου εχω ληψη ενος τετοιου δικτυου ενω στην δουλεια εχω οτενετ και με VDSL μου περισσευει bandwidth. Μπορει να το δοκιμασω μεσα στις γιορτες....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.740
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top