Συλλεκτικα ALBUMS

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Υπάρχουν άπειρα sites με συλλεκτικούς δίσκους.
Ενα απ' αυτά είναι αυτό: http://www.musicpriceguide.com/index.php?ordby=price&ordad=DESC

Από τους Beatles, πιό ακριβό και σπάνιο είναι το BEATLES: PLEASE PLEASE ME, 1st BLACK/GOLD *STEREO* EX++! 1G/1R πού πουλήθηκε 11235 $.
Αντιθέτως, το Christmas Album πουλιέται 30-50 e.

Αβυσσος οι πωλήσεις και ποιά είναι τα συλλεκτικά.
Και φυσικά, ποιά η τελική τιμή πώλησης
Εσύ από πού πήρες τις πηγές σου;
Με έβαλες και στο trip και να δώ πόσο αξίζουν κάτι original αμερικάνικα και ιαπωνικά βινύλια που έχω με παλιές κοπές (ακόμα και οι Jackson 5, το Dancing Machine, πωλείται...500e. Σκέψου δλδ κάτι Dylan Blood on the Tracks και Jesus Christ αμερικάνικα παλιάς κοπής και Lennon γιαπωνέζικο με πολλά βιβλιαράκια μέσα...).
Φιλε Kωστα υπαρχουν οντως πολλα συλλεκτικα albums και οι τιμες τους "παιζουν", εξαρτωμενες απο πολλους παραγοντες.
Ο "ακριβοτερος" δισκος των Beatles, δεν ειναι αυτος που λες, και αν θες δωσ'μου λιγο χρονο να τον παρουσιασω.
Οσο για το το Christmas Album των Beatles που λες οτι πουλιέται 30-50 ευρω, εννοεται οτι θα πωλειται και τοσο, αλλα σιγουρα θα ειναι καποια επανεκδοση και δεν ειναι το original συλλεκτικο βινυλιο.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε vinyllover οτι η "μουσικη αξια", καποιου album ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα, αλλα να πω την αληθεια οταν παρουσιαζω καποια albums που εμενα (και ισως μονο εμενα), μου αρεσουν πολυ, παρασειρομαι απο τον ενθουσιασμο μου, και μου ειναι λιγο δυσκολο να το κρυψω.
Θα το προσπαθησω παντως.
Για να τελειωνει αυτή η ιστορια με τα συλλεκτικα, η τιμη ενός original εχει να κανει ΚΑΙ με την μουσικη αξια, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Υπαρχουν σπανια albums από κάθε ειδος μουσικης, που αφου δεν εχουν καμμια μουσικη αξια, δεν εχουν και καμμια αντιστοιχη συλλεκτικη, παρ'οτι είναι πραγματικα δυσεύρετα. Οσο για αυτά που εχουν και μουσικη αξια η συλλεκτικη τους αξια στο χρηματιστηριο, εχει να κανει και με το ποιος το πουλαει και σε ποιον απευθύνεται. Το συστημα, είναι αρκετα ομοιο με αυτο του χρηματιστηριου, γινονται πολλα παιχνίδια και διαμορφώνονται τιμες εν μια νυκτι.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Φιλε Kωστα υπαρχουν οντως πολλα συλλεκτικα albums και οι τιμες τους "παιζουν", εξαρτωμενες απο πολλους παραγοντες.
Ο "ακριβοτερος" δισκος των Beatles, δεν ειναι αυτος που λες, και αν θες δωσ'μου λιγο χρονο να τον παρουσιασω.
Οσο για το το Christmas Album των Beatles που λες οτι πουλιέται 30-50 ευρω, εννοεται οτι θα πωλειται και τοσο, αλλα σιγουρα θα ειναι καποια επανεκδοση και δεν ειναι το original συλλεκτικο βινυλιο.
Μη μου πείς αυτός σαν Quarrymen που κάνει £200,000...http://www.telegraph.co.uk/finance/...022/Ten-most-valuable-albums-of-all-time.html
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
BEATLES - YESTERDAY AND TODAY (1966)

Αυτο πρεπει να ειναι το πιο ακριβο βινυλιο ολων των εποχων.
Σε πλειστηριασμο στο Νταλας των Η.Π.Α το 2006 πουληθηκε 39.000 δολαρια.
(θα επανελθουμε και παλι να πουμε περισσοτερα γιαυτο το album, στην συλλεκτικη του κοπια εννοειται).







 
Last edited:

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Για να τελειωνει αυτή η ιστορια με τα συλλεκτικα, η τιμη ενός original εχει να κανει ΚΑΙ με την μουσικη αξια, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Υπαρχουν σπανια albums από κάθε ειδος μουσικης, που αφου δεν εχουν καμμια μουσικη αξια, δεν εχουν και καμμια αντιστοιχη συλλεκτικη, παρ'οτι είναι πραγματικα δυσεύρετα. Οσο για αυτά που εχουν και μουσικη αξια η συλλεκτικη τους αξια στο χρηματιστηριο, εχει να κανει και με το ποιος το πουλαει και σε ποιον απευθύνεται. Το συστημα, είναι αρκετα ομοιο με αυτο του χρηματιστηριου, γινονται πολλα παιχνίδια και διαμορφώνονται τιμες εν μια νυκτι.
Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες Κωστα.
Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Μη μου πείς αυτός σαν Quarrymen που κάνει £200,000...http://www.telegraph.co.uk/finance/...022/Ten-most-valuable-albums-of-all-time.html
Κωστα, Γιωργο να ειστε σιγουροι ότι αυτά το albums καποιος/καποιοι τα εχουν σε πολλες κοπιες η σε αποθηκες.Και μην πω καθολου για επανατυπωσεις που δεν ξεχωρίζεις με τιποτα αν είναι το πρωτοτυπο η όχι. Αστα σουλ λεω, δεν μπορεις να φανταστείς τι κανουν και πως λειτουργουν, ακομα και σε μικρους συλλεκτικούς κυκλους φιλων, πχ εχουν ενa αλβθμ σημερα με αξια 10 ευρω. Συννενουνται μεταξυ τους και καποιος από του φιλους το βαζει 100 ευρω λεγοντας ότι είναι η πρωτη πρωτη κοπια, τσιμπαει καποιος το παιρνει και μετα ανεβαζουν οι αλλοι στα 80 πχ, αφου ο άλλος το εδινε 100 και ακολουθουν τα κοροιδα. Εν τω μεταξυ αυτοι εχουν στοκαρει όλα τα βινυλια από τις αποθηκες της εταιριας που εκλεισε η δεν ξερω γω τι άλλο.
Ένα άλλο επισης καλσικο παραδεριγμα συλλεκτικης μαλακιας είναι το original στην χωρα τους, με πιο τρανο παράδειγμα τα ελληνικα. Πηγαίντε ριχτε μια ματια ποσο τα πουλανε οι επιτηδιοι εδώ κι ελατε πεστε μου μετα. Ότι να'ναι λεμε, κατι ΣΑΒΟΥΡΕΣ στα 200 ευρω και κατι γκρουπακια της σειρας στα 500 ευρω. Ελεος.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Για να τελειωνει αυτή η ιστορια με τα συλλεκτικα, η τιμη ενός original εχει να κανει ΚΑΙ με την μουσικη αξια, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Υπαρχουν σπανια albums από κάθε ειδος μουσικης, που αφου δεν εχουν καμμια μουσικη αξια, δεν εχουν και καμμια αντιστοιχη συλλεκτικη, παρ'οτι είναι πραγματικα δυσεύρετα. Οσο για αυτά που εχουν και μουσικη αξια η συλλεκτικη τους αξια στο χρηματιστηριο, εχει να κανει και με το ποιος το πουλαει και σε ποιον απευθύνεται. Το συστημα, είναι αρκετα ομοιο με αυτο του χρηματιστηριου, γινονται πολλα παιχνίδια και διαμορφώνονται τιμες εν μια νυκτι.
Πολύ σωστά.
Είχα δισκάδικο και ξέρω την "εν μία στιγμή" προσφορά.
Θυμάμαι μου έδιναν τότε (1988) 30000δρχ γιά το σινγκλάκι των ELO που είχε από πίσω το Fire on High.
Kαι οι συλλέκτες, περίεργα άτομα (είχα πολλούς που έτσι και πώ ιστορίες θα φρίξετε).
Πάντως Γιώργο δεν είσαι εντάξει...:p
Με έβαλες στον πειρασμό να σκεφτώ πόσο θα πούλαγα πολλά LP's μου...:(
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Κωστα, Γιωργο να ειστε σιγουροι ότι αυτά το albums καποιος/καποιοι τα εχουν σε πολλες κοπιες η σε αποθηκες.Και μην πω καθολου για επανατυπωσεις που δεν ξεχωρίζεις με τιποτα αν είναι το πρωτοτυπο η όχι. Αστα σουλ λεω, δεν μπορεις να φανταστείς τι κανουν και πως λειτουργουν, ακομα και σε μικρους συλλεκτικούς κυκλους φιλων, πχ εχουν ενa αλβθμ σημερα με αξια 10 ευρω. Συννενουνται μεταξυ τους και καποιος από του φιλους το βαζει 100 ευρω λεγοντας ότι είναι η πρωτη πρωτη κοπια, τσιμπαει καποιος το παιρνει και μετα ανεβαζουν οι αλλοι στα 80 πχ, αφου ο άλλος το εδινε 100 και ακολουθουν τα κοροιδα. Εν τω μεταξυ αυτοι εχουν στοκαρει όλα τα βινυλια από τις αποθηκες της εταιριας που εκλεισε η δεν ξερω γω τι άλλο.
Ένα άλλο επισης καλσικο παραδεριγμα συλλεκτικης μαλακιας είναι το original στην χωρα τους, με πιο τρανο παράδειγμα τα ελληνικα. Πηγαίντε ριχτε μια ματια ποσο τα πουλανε οι επιτηδιοι εδώ κι ελατε πεστε μου μετα. Ότι να'ναι λεμε, κατι ΣΑΒΟΥΡΕΣ στα 200 ευρω και κατι γκρουπακια της σειρας στα 500 ευρω. Ελεος.
Το καλό είναι που αναβιώνει το βινύλιο,
Με το ΥΤ, έχει γίνει πολύ διαφήμιση στα παλιά άλμπουμς, στα βινύλια και πολλοί ψάχνουν και δεν τα βρίσκουν αφού πλέον δεν παράγονται.
Λογικά, χρυσή εποχή άμα θες να πουλήσεις και έχεις παλιά βινύλια (ακόμα και πασίγνωστα).
Διάβαζα έναν που πούλησε πρός 20e τον δίσκο, σαβούρες χορευτικά τέλη των 80's
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Το καλό είναι που αναβιώνει το βινύλιο,
Με το ΥΤ, έχει γίνει πολύ διαφήμιση στα παλιά άλμπουμς, στα βινύλια και πολλοί ψάχνουν και δεν τα βρίσκουν αφού πλέον δεν παράγονται.
Λογικά, χρυσή εποχή άμα θες να πουλήσεις και έχεις παλιά βινύλια (ακόμα και πασίγνωστα).
Διάβαζα έναν που πούλησε πρός 20e τον δίσκο, σαβούρες χορευτικά τέλη των 80's
Εχω λιωσει στο γελιο λεμε ρε π@υστη, δηλαδή ποσο μ@λ@κες υπαρχουν, καλα να παθουμε....
Λοιπον κοιτα Κωστα, με εξαιρεση καποια πολύ πολύ σπανια και με μεγαλη μουσικη αξια, τα παντα μπορουν να βρεθουν σε λογικοτατες τιμες πλεον και σε εξαιρετικη κατασταση. Και φυσικα να εχεις και το χρημα και παιρνεις ποσοτητες μπορεις να διαπραγματευτείς ακομα καλυτερες τιμες.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Εχω λιωσει στο γελιο λεμε ρε π@υστη, δηλαδή ποσο μ@λ@κες υπαρχουν, καλα να παθουμε....
Λοιπον κοιτα Κωστα, με εξαιρεση καποια πολύ πολύ σπανια και με μεγαλη μουσικη αξια, τα παντα μπορουν να βρεθουν σε λογικοτατες τιμες πλεον και σε εξαιρετικη κατασταση. Και φυσικα να εχεις και το χρημα και παιρνεις ποσοτητες μπορεις να διαπραγματευτείς ακομα καλυτερες τιμες.
Τι πάθαμε βρε κι' εσύ;
Αυτοί που τα πήραν έπαθαν.
Αλλά γιά να τα πάρουν, τα ήθελαν.
Δλδ, θα κακοπέσει σε έναν Ιάπωνα να πάρει το αυθεντικό Mind Games του Lennon του '73 με ένα κιλό μέσα ένθετο και ιστορίες στα γιαπωνέζικα που μιά ζωή έψαχνα να βρώ μεταφραστή να δω τι λέει; :laugh:
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Το καλό είναι που αναβιώνει το βινύλιο,
Με το ΥΤ, έχει γίνει πολύ διαφήμιση στα παλιά άλμπουμς, στα βινύλια και πολλοί ψάχνουν και δεν τα βρίσκουν αφού πλέον δεν παράγονται.
Λογικά, χρυσή εποχή άμα θες να πουλήσεις και έχεις παλιά βινύλια (ακόμα και πασίγνωστα).
Διάβαζα έναν που πούλησε πρός 20e τον δίσκο, σαβούρες χορευτικά τέλη των 80's
Εχω λιωσει στο γελιο λεμε ρε π@υστη, δηλαδή ποσο μ@λ@κες υπαρχουν, καλα να παθουμε....
Λοιπον κοιτα Κωστα, με εξαιρεση καποια πολύ πολύ σπανια και με μεγαλη μουσικη αξια, τα παντα μπορουν να βρεθουν σε λογικοτατες τιμες πλεον και σε εξαιρετικη κατασταση. Και φυσικα να εχεις και το χρημα και παιρνεις ποσοτητες μπορεις να διαπραγματευτείς ακομα καλυτερες τιμες.
Ενας δισκος γινεται συλλεκτικος οταν υπαρχουν λιγοτερες κοπιες απο τους "πελατες" που θελουν να τον αποκτησουν. Εκει τελειωνει η ιστορια με το τι θεωρειται συλλεκτικο κατι (οχι μονο album).
Τωρα απο εκει και περα οι τιμες τους παιζονται αναλογα με το ποιος απο τους "πελατες" αυτους ειναι διατεθειμενος να δωσει τα περισσοτερα για μια συγκεκριμενη κοπια.
Πχ εγω δινω για μια κοπια 10 ευρω. Αν ο castra δινει 10.000 χιλιαδες ευρω, οκ μου τον εφαγε.
Αν τωρα ο cosmarpan δινει 20.000 ευρω για την ιδια κοπια την περνει αυτος.
Ετσι γινεται ολο το "παιχνιδι".
Χρηματιστηριο κανονικοτατο με τα πανω του και τα κατω του.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Ενας δισκος γινεται συλλεκτικος οταν υπαρχουν λιγοτερες κοπιες απο τους "πελατες" που θελουν να τον αποκτησουν. Εκει τελειωνει η ιστορια.
Τωρα απο εκει και περα οι τιμες τους παιζονται αναλογα με το ποιος απο τους "πελατες" αυτους ειναι διατεθειμενος να δωσει τα περισσοτερα για μια συγκεκριμενη κοπια.
Πχ εγω δινω για μια κοπια 10 ευρω. Αν ο castra δινει 10.000 χιλιαδες ευρω, οκ μου τον εφαγε.
Αν τωρα ο cosmarpan δινει 20.000 ευρω για την ιδια κοπια την περνει αυτος.
Ετσι γινεται ολο το "παιχνιδι".
Χρηματιστηριο κανονικοτατο με τα πανω του και τα κατω του.
Η "αρρώστεια" των συλλεκτών, αυτή είναι.
Να έχουν κάτι που δεν έχει ο άλλος. Και να είναι λίγοι. Γιατί άμα κάτι έχει ζήτηση, παράγεται και φυσικά έχει πτώση η αξία του.
Γι' αυτό είπα πρίν γιά "χρυσή" εποχή του βινυλίου.
Γίνεται δυσανάλογη η ζήτηση πρός την προσφορά αφού δεν παράγεται βινύλιο.
Και να παραχθεί, θα στραφεί πρός τις νέες κυκλοφορίες που όμως είναι κατώτερες των παλιών.
Και σίγουρα έξω, λόγω ΥΤ κλπ, πολλά νέα παιδιά ψάχνουν τα βασικά στη μουσική και ακούνε και γιά τις ρομαντικές εποχές του βινυλίου τότε.
Κάποια απ' αυτά, στρέφονται στην απόκτηση δίσκων.
Είδα τεράστια μεταστροφή στο βινύλιο από το 2008 και μετά έξω
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ενας δισκος γινεται συλλεκτικος οταν υπαρχουν λιγοτερες κοπιες απο τους "πελατες" που θελουν να τον αποκτησουν. Εκει τελειωνει η ιστορια με το τι θεωρειται συλλεκτικο κατι (οχι μονο album).
Τωρα απο εκει και περα οι τιμες τους παιζονται αναλογα με το ποιος απο τους "πελατες" αυτους ειναι διατεθειμενος να δωσει τα περισσοτερα για μια συγκεκριμενη κοπια.
Πχ εγω δινω για μια κοπια 10 ευρω. Αν ο castra δινει 10.000 χιλιαδες ευρω, οκ μου τον εφαγε.
Αν τωρα ο cosmarpan δινει 20.000 ευρω για την ιδια κοπια την περνει αυτος.
Ετσι γινεται ολο το "παιχνιδι".
Χρηματιστηριο κανονικοτατο με τα πανω του και τα κατω του.
Η πρώτη παράγραφος δεν ισχύει ειναι πολυ γενικό και σχετικό.
Όσο για το παράδειγμα σου μπράβο ρε συ, ωραία μας χαρακτήρισες. ΕΣΥ ο λογικός, ο Castra νεόπλουτος κι εγω ο άρρωστος. :lolsign::roflmao:
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Η πρώτη παράγραφος δεν ισχύει ειναι πολυ γενικό και σχετικό.
Όσο για το παράδειγμα σου μπράβο ρε συ, ωραία μας χαρακτήρισες. ΕΣΥ ο λογικός, ο Castra νεόπλουτος κι εγω ο άρρωστος. :lolsign::roflmao:
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
P.L.G BAND - ARMAGEDDON (1982)

Ισως το πιο συλλεκτικο Ελληνικο album.
Οι P.L.G BAND (που αργοτερα μετονομαστηκαν σε ΤΕΡΜΙΤΕΣ) κυκλοφορησαν το 1982 το album Armageddon, σαφως επηρεασμενοι απο το 666 των Aphrodites Child.
Περνωντας τα χρονια συλλεκτες απο ολο τον κοσμο αρχισαν να το ανακαλυπτουν, και να εκτιμουν το μουσικο του ενδιαφερον, και πλεον θωρειται ενα απο τα συλλεκτικα progressive album.
Ετσι η τιμη του, (στην αρχικη του Ελληνικη εκδοση) κυμαινεται γυρω στα 500 ευρω.






 
Last edited:

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
FREEBORN - PEAK IMPRESSION (1968)

Ενα σπουδαιο group απο τον ψυχεδελικο ηχο της Βοστωνης, και με "Ελληνικο" ενδιαφερον μαλιστα.
Αν δεν κανουμε λαθος 2 απο τα μελη τους ηταν Ελληνικης καταγωγης.
Σιγουρα παντως μελος του group ηταν ο Mike Spiros.
Αυτο ηταν το μοναδικο τους album το 1968.
Ενα συλλεκτικο και μουσικο διαμαντι.







 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
SMOKE - THE SMOKE (1968)

Περα απο την συλλεκτικη αξια του πραγματος, πρεπει να ειναι το καλυτερο ψυχεδελο-ποπ album, που εχουμε ακουσει.
Δυτικη ακτη, το μοναδικο album των SMOKE.







 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Πολυ ωραιο Θέμα και μπράβο στα παιδια που το ταΐζουν με τοσες ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
Μια παρατήρηση εχω και θα ήθελα τη γνωμη σας. Τα συλλεκτικά αυτα κομματια σιγουρα παρατηρειτε οτι ειναι της περιόδου 65-75 περιπου. Δηλαδη πριν απο 50- 40 χρονια. Κατα τη γνωμη μου η κυρια μαζα των συλλεκτων των συγκεκριμένων δίσκων ειναι ηλικιας 60 χρόνων περιπου που σημαίνει οτι στα παιδικα η εφηβικα χρονια πηραν μια μυρωδια απο αυτες τις μουσικές. Η αποψη μου ειναι οτι σε 10 χρονια ολοι αυτοι οι δισκοι θα βρισκονται στο 1/10 της τιμης λογω του φυσικου rotation του ανθρώπινου πληθυσμού. Σιγουρα καποιες διαχρονικές αξιες και υπερμεγεθη ονοματα ισως κρατησουν καποια αξια.

Το κενο που θα αφησουν στους συλλεκτικους κυκλους λογικα θα το καλυψουν δισκοι των 90ς οπως oasis κλπ, μετα τα 00ς, οσο δηλαδη οι νεότερες γενιές θα αποκτούν μεγαλυτερη προσβαση σε λεφτα και θα θελουν να αναβιωσουν αναμνησεις.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Olympians [1970]



Το ομώνυμο τους LP, που κυκλοφόρησε το 1970, κατά παράδοξο τρόπο δεν είχε τις αναμενόμενες πωλήσεις που προσδοκούσε η εταιρεία τους, με αποτέλεσμα τις τελευταίες δεκαετίες οι κόπιες του ν αποκτήσουν μία ιδιαίτερη συλλεκτική αξία. Δεν έχει επανακυκλοφορήσει , απ'οτι γνωρίζω, ούτε σε επανέκδοση ούτε σε πειρατικό, παρα μόνο σε CD το έτος 1994. Ως εκ τουτου όποιος θέλει να το ακούσει σε δίσκο βινυλίου πρέπει να αγοράσει το αυθεντικό και να πληρώσει το αυξημένο τίμημα.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Πολυ ωραιο Θέμα και μπράβο στα παιδια που το ταΐζουν με τοσες ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
Μια παρατήρηση εχω και θα ήθελα τη γνωμη σας. Τα συλλεκτικά αυτα κομματια σιγουρα παρατηρειτε οτι ειναι της περιόδου 65-75 περιπου. Δηλαδη πριν απο 50- 40 χρονια. Κατα τη γνωμη μου η κυρια μαζα των συλλεκτων των συγκεκριμένων δίσκων ειναι ηλικιας 60 χρόνων περιπου που σημαίνει οτι στα παιδικα η εφηβικα χρονια πηραν μια μυρωδια απο αυτες τις μουσικές. Η αποψη μου ειναι οτι σε 10 χρονια ολοι αυτοι οι δισκοι θα βρισκονται στο 1/10 της τιμης λογω του φυσικου rotation του ανθρώπινου πληθυσμού. Σιγουρα καποιες διαχρονικές αξιες και υπερμεγεθη ονοματα ισως κρατησουν καποια αξια.

Το κενο που θα αφησουν στους συλλεκτικους κυκλους λογικα θα το καλυψουν δισκοι των 90ς οπως oasis κλπ, μετα τα 00ς, οσο δηλαδη οι νεότερες γενιές θα αποκτούν μεγαλυτερη προσβαση σε λεφτα και θα θελουν να αναβιωσουν αναμνησεις.
Φιλε pelopis58.
Eιναι γεγονος οτι το 90% των συλλεκτικων albums ανηκει στην χρονικη περιοδο που λες.
Πιο πολυ θα ελεγα απο την περιοδο 1966-1972.
Και ειναι καθαρα πιστευω λογω μουσικου περιεχομενου των δισκων αυτων οπως υποστηριξε και πιο πανω ο φιλος cosmarpan.
Ποια μουσικα ειδη κυριαρχησαν εκεινη την περιοδο 1966-1972?
Κυριως η ψυχεδελαια και το progressine.
Aρα βλεπουμε οτι τα περισσοτερα συλλεκτικα albums εχουν "χρωμα" ψυχεδελικο (η και με προσμιξεις,οπως psycho-pop, η psycho-garage η psycho-folk) η εχουν "χρωμα" progreessive (progressive-folk η hard-progressive η Kraut-rock, η artrock) κλπ κλπ.
Δεν πιστευω καθολου οτι ειναι θεμα ηλικιων των συλλεκτων, γιατι πολλοι απο αυτους, ειναι και πολυ μικροτερης ηλικιας απο τα 50-60 που αναφερεις και δεν εχουν ζησει εκεινη την εποχη αλλα την "ανακαλυψαν" σιγα σιγα.
Εξαλλου ποιος μας ειπε οτι ανοιγωντας πχ το ραδιοφωνο στα 60's η στα 70'ς θα ακουγαμε Gandalf η Music Emporium πχ.
Αν εξαιρεσουμε 5-6 πολυ γνωστα ονοματα της εποχης οπως πχ Beatles ας πουμε, ολα τα αλλα συλλεκτικα albums βγηκαν απο πολυ μικρα συγκροτηματα που δεν τα ηξερε ανθρωπος τοτε, και κυριως απο συγκροτηματα που εβγαλαν ενα και μοναδικο album.
Kαι ο λογος ειναι απλος. Αυτα τα μικρα συκροτηματα τοτε εβγαζαν αυτο το album, δεν εκανε καθολου εμπορικη επιτυχια και ειτε το συγκροτημα διαλυοταν, ειτε η δισκογραφικη τους εταιρεια δεν τους κυκλοφορουσε αλλο album αφου δεν ειχε οικονομικο οφελος απο αυτο το συγκροτημα.
Ολα αυτα τα albums πηραν αξια με το περασμα των χρονων.
Πχ οταν κυκλοφορησε ο λεγωμενος δισκος με την μπανανα των Velvet Underground το 1966, περασε σχεδον απαρατηρητος τοτε και δεν εκανε καθολου εμπορικη επιτυχια.
Περνωντας τα χρονια τον "ανακαλυψαν".

Δε πιστευω επισης οτι περνωντας τα χρονια θα αλλαξουν τα πραγματα με τον τροπο που λες, ισα ισα πιστευω οτι περνωντας τα χρονια αυτα τα ειδη συλλκτικα albums θα παρουν και αλλη αξια, αφου τα διαθεσιμα κομματια τους θα λιγοστευουν και θα ειναι ακομα πιο δυσευρετα.

Οσο για το αν θα αποκτησουν αξια στο μελλον album των 90'ς η των 00'ς και αυτο δεν το πιστευω με τιποτα.
Αν γινει ομως κατι τετοιο σιγουρα δε θα ειναι απο πολυ γνωστα ονοματα οπως Oasis πχ που αναφερεις, αλλα απο μικρα groups που κυκλοφορησαν ενα και μοναδικο album και "εξαφανιστηκαν" μετα.
Οπως δηλαδη εγινε και τοτε στα 60'ς 70'ς.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top