Βελτιωση ηχου σε polo...

Μηνύματα
46
Reaction score
26
Καλησπέρα και καλύτερη χρονια σε ολους μας!!!
Εχω ενα polo ως οικογενειακο αυτοκινητο (με καρεκλακι μπομπιρα πισω)...κ θελω να βελτιωσω τον ηχο του ποιοτικα χωρίς να δωσω μια περιουσία κχωρις να χασω χωρο απο πορτμπαγκάζ(απαγόρευση για subwoofer)....το αυτοκινητο εχει μονο δυο woofer μπροστα στις πόρτες κ δυο tweeters στις μπροστα κολωνες....σημερα πηγα σε μαγαζι κ μου ειπε ο πωλητής οτι με ραδιοcd και οβαλ ηχεία στην εταζερα θα εχω σημαντικη βελτίωση....συνολο 200ευρω...το ερωτημα μου ειναι:θα εχω αρκετά σημαντική βελτίωση? Η με 500 ευρω που διαθέτω μπορώ να κανω κατι καλύτερο?? (Οβαλ πισω, ραδιοcd, ενισχυτής)...??Για να βοηθήσω κ να βοηθηθω καλύτερα δε με ενδιαφέρουν τα καγκουρικα....watt αλλα η ποιότητα στη μουσική. ...ακουω τα παντα ....Ευχαριστώ προκαταβολικα για τη βοήθεια
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Εαν διαθέτεις 500 ευρώ.

Πάρε

α)Ενα ζευγάρι διαιρούμενα για μπροστά

β)Ενα ζευγαρι για την εταζέρα (η διαιρούμενα αν εχεις τσέπες / υποδοχές πίσω)

Κι εναν τετρακάναλο ενισχυτή.

Μην μπεις καν στον κόπο για ραδιοCD αν ΔΕΝ ακούς / χρησιμοποιείς δισκάκια πια. Και κοίτα για Media Receiver.


Γύρω στα 120 ευρώ καθε ζευγάρι ηχείων. 180-200 (AN EINAI καινουριος) για εναν ενισχυτή. Και αλλα 130 για Media Receiver.

Απο ηχεία ψάξε

HERTZ ESK 130 / ESK 165 (διαιρούμενα 13άρια / 16άρια αντίστοιχα.

Παλι στην ESK σειρά για πίσω. Μην κοιτάξεις καν την DSK σειρά δεν κανει για ενισχυτή.

Media Receiver. JVC KDX-70BT 3 X RCA Front / Rear 5Volt SUB 2.5 volt. 2xUSB/Bluetooth και SD Slot

Ενισχυτή θα πρότεινα να πάρεις εναν μεταχειρισμένο τετρακάναλο (οχι καμια μπούρδα ομως)



Το δικό μου ταπεινό Setup είναι.

Media Receiver σαν κι αυτό που σου πρότεινα. Το πήρα 85 ευρώ απο EBAY.

Ηχεια Hertz HSK 130 + HSK 165 (απο το προηγούμενο αυτοκίνητο)

Τα είχα πάρει καινούρια πριν χρόνια κοντα στα 380 (με ειχε μπριζώσει βλέπεις ενας ποντικαρας φίλος μου)

Ενισχυτής 6κάναλος (χρησιμοποιώ μονο τα 4 καναλια) τον οποίο απέκτησα πουλώντας σε καλή τιμή τον παλιό.

Κι ενα μικρός μονοκάναλος για Sub
 
Last edited:

Μηνύματα
46
Reaction score
26
Ευχαριστώ για την απάντηση. ..κ γω καπως ετσι το σκέφτομαι. ..απλα ακουω δισκακια συνηθως ,με ενδιαφερει ομως κ το usb για αναπαραγωγη αρχειων....αλλά εχω ερωτήσεις. ...ο νεος!!!???
1:προφανως διαιρουμενα εννοείς woofer χωρια απο τα tweeter ετσι?
2:μαρκες ενισχυτων σε αυτη την κατηγορια τιμης?? Ειδα εναν λαμπατο poweramp xt100.4νομιζω ,με πολυ καλο review απο το car audio test ....?αξίζει? ?
3:media receiver ειναι ραδιοcd ....χωρίς cd....????εεεε??ειπαμε νεος....
Ευχαριστώ!
Υγ:παντως ο πωλητής hertz μου έδειξε κοστους 90 ευρω...
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Ευχαριστώ για την απάντηση. ..κ γω καπως ετσι το σκέφτομαι. ..απλα ακουω δισκακια συνηθως ,με ενδιαφερει ομως κ το usb για αναπαραγωγη αρχειων....αλλά εχω ερωτήσεις. ...ο νεος!!!???
1:προφανως διαιρουμενα εννοείς woofer χωρια απο τα tweeter ετσι?
2:μαρκες ενισχυτων σε αυτη την κατηγορια τιμης?? Ειδα εναν λαμπατο poweramp xt100.4νομιζω ,με πολυ καλο review απο το car audio test ....?αξίζει? ?
3:media receiver ειναι ραδιοcd ....χωρίς cd....????εεεε??ειπαμε νεος....
Ευχαριστώ!
Υγ:παντως ο πωλητής hertz μου έδειξε κοστους 90 ευρω...
1)Ναι. Tweeter + MidWoofer

2)Απο ενισχυτές δεν μπορώ να σου απαντήσω για τον xt100.

Η μικρή μου εμπειρία περιορίζεται σε SoundStream, Audison, MTX, Signat, Rodek, JL Audio και ΕΑΤΟΝ.

3)Σωστό

4)Για μενα πάρε τα HERTZ ESK ή HSK (ακριβότερα) Αυτά με 90 ευρώ μπορεί (μαλλον) να είναι τα DSK. οπότε δεν σου κάνουν.

5)Αφού θες δισκάκια κοιτα κάτι σε JVC οπωσδήποτε 5Volt και 3 RCA. Μην μιλήσουμε για ακριβά Pioneer ή Alpine γιατι ξεφευγουμε.

6)Αν αποφασίσεις να παίξεις με 2 ενισχυτές θα χρειαστείς και πυκνωτή. Αλλιώς θα αλλάζεις μπαταρία πιο συχνά απο το προβλεπόμενο.

Π.Χ. Ειδα ενα ΠΑΚΕΤΆΚΙ το οποίο πουλήθηκε άμεσα εννοείται σε γειτονικό forum.

Infinity ενισχυτές, ενας 4χ90 και ενας monoblock πακέτο 200 ευρώ. Πολυ καλό σετ για να ξεκινήσει κάποιος και σε καλή τιμή.

Ενισχυτές τύπου BullAudio, φτηνιάρικους απο το Praktiker και Sony που λένε οτι βγαζουν 1 δισεκαττομύριο watt με τεχνολογία LCD γενικά απέφυγε τους.

Θα σου χαλάσουν α)την τσέπη β)τα αυτιά γ)και τη διάθεση.

Τα review ΕΠΙΣΗΣ πολλές φορές είναι π@π@ριες. Ειτε μιλάμε για ηχο στο σπίτι είτε για ήχο στο αμάξι.

Να εμπιστευεσαι τα μάτια και τα αυτιά σου. Παντα. Διότι ο ήχος είναι καθαρά υποκειμενικός για τον καθένα μας.

Αλλιώς ακούω εγώ αλλιώς εσυ.
 
Last edited:

Μηνύματα
46
Reaction score
26
Χείμαρρος εισαι....ευγε!! Ευχαριστώ πολυ...μου εδωσες πολλη τροφη για περαιτέρω ψαξιμο...στη γυρα λοιπον παλι!!!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις σαν πατέρας με παιδί στο πίσω κάθισμα.
Αν τοποθετήσεις πίσω μεγάφωνα, σκέψου το παιδί αν το κουράζει! Αν ναι, τότε μέσω fader θα φέρεις τον ήχο μπροστά. Τότε γιατί να επενδύσεις στα πίσω μεγάφωνα?
Ένα διαιρούμενο σετ εμπρός μεγαφώνων είναι το πρώτο στάδιο και επειδή θα το ακούς σε πρώτο χρόνο, καλό είναι να αναπαράγει σωστά. Τέτοια σετ κοστίζουν από 150-200 περίπου.
Ο Poweramper xt είναι όντως καλός ενισχυτής με το μειονέκτημα της τοποθέτησης λόγω του ότι δεν θέλεις να χάσεις χώρο στο πορτμπαγκάζ γιατί λόγω πάχους δεν χωράει κάτω από το κάθισμα.
Αν δεν σε απασχολεί η τοποθέτηση ενισχυτή στο χώρο αποσκευών, τότε ""παίζει"" και ο xt.
Πρέπει να υπολογίσεις την καλωδίωση και εργασία εγκατάστασης του οποιοδήποτε ενισχυτή που θα επιλέξεις.
Δεν συμφωνώ με το φίλο για τους bullaudio & sony που προανέφερε!
Μια επώνυμη πηγή με usb η και με bluetooth είναι μια καλή περίπτωση γιατί σου επιτρέπει να μιλάς στο τηλέφωνο χωρίς το κινητό (αν σε πιάσουν αφαιρούν δίπλωμα) και να μεταφέρεις ασύρματα τα τραγούδια μέσω του κινητού σου. Οι τιμές είναι από 120-150 περίπου.
Τα βάζεις κάτω και είμαστε εδώ για περαιτέρω βοήθεια.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις σαν πατέρας με παιδί στο πίσω κάθισμα.
Αν τοποθετήσεις πίσω μεγάφωνα, σκέψου το παιδί αν το κουράζει! Αν ναι, τότε μέσω fader θα φέρεις τον ήχο μπροστά. Τότε γιατί να επενδύσεις στα πίσω μεγάφωνα?
Ένα διαιρούμενο σετ εμπρός μεγαφώνων είναι το πρώτο στάδιο και επειδή θα το ακούς σε πρώτο χρόνο, καλό είναι να αναπαράγει σωστά. Τέτοια σετ κοστίζουν από 150-200 περίπου.
Ο Poweramper xt είναι όντως καλός ενισχυτής με το μειονέκτημα της τοποθέτησης λόγω του ότι δεν θέλεις να χάσεις χώρο στο πορτμπαγκάζ γιατί λόγω πάχους δεν χωράει κάτω από το κάθισμα.
Αν δεν σε απασχολεί η τοποθέτηση ενισχυτή στο χώρο αποσκευών, τότε ""παίζει"" και ο xt.
Πρέπει να υπολογίσεις την καλωδίωση και εργασία εγκατάστασης του οποιοδήποτε ενισχυτή που θα επιλέξεις.
Δεν συμφωνώ με το φίλο για τους bullaudio & sony που προανέφερε!
Μια επώνυμη πηγή με usb η και με bluetooth είναι μια καλή περίπτωση γιατί σου επιτρέπει να μιλάς στο τηλέφωνο χωρίς το κινητό (αν σε πιάσουν αφαιρούν δίπλωμα) και να μεταφέρεις ασύρματα τα τραγούδια μέσω του κινητού σου. Οι τιμές είναι από 120-150 περίπου.
Τα βάζεις κάτω και είμαστε εδώ για περαιτέρω βοήθεια.

Σίγουρα δεν μπορούν να συγκριθούν με τους ενισχυτές που ανέφερα παραπάνω.

Αν κάποιος έλεγε εχω πολύ λιγότερα απο 500 ευρώ τότε ναι. Πάρε κατι να ακούς για αρχή
(πχ εναν τετρακάναλο με 99 ευρώ) που δε θα ξέρεις τι ρευμα τραβάει / τι απώλειες εχει που το στέλνει και ΠΩΣ το στέλνει)
και βλέπουμε.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Σίγουρα δεν μπορούν να συγκριθούν με τους ενισχυτές που ανέφερα παραπάνω.

Αν κάποιος έλεγε εχω πολύ λιγότερα απο 500 ευρώ τότε ναι. Πάρε κατι να ακούς για αρχή
(πχ εναν τετρακάναλο με 99 ευρώ) που δε θα ξέρεις τι ρευμα τραβάει / τι απώλειες εχει που το στέλνει και ΠΩΣ το στέλνει)
και βλέπουμε.
Αν δεν έπρεπε να προβεί σε κάποια αγορά ενός αγνώστου προιόντος θα ήμουν ο πρώτος που θα τον απέτρεπα.
Παρεμπιπτόντως και οι δύο ενισχυτές αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα κι όχι από πολυκαταστήματα.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
26
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους....Ρε παιδιά αυτό που μου κανει εντύπωση ειναι το πόσοι άνθρωποι μπαινουν στη διαδικασία να σε βοηθήσουν με τα..."ήχο προβλήματα σου"...
Ευχαριστώ πολύ. ..Ειλικρινά! !
Συνέχεια λοιπόν. ..
Σήμερα επισκέφθηκα το 2ο ηχομαγαζο της πολης μας (Σερρες μενω..) κ μου απάντησε το ιδιο ακριβώς με το πρωτο...
Πηγη κ ραδιοcd...Μα δεν θέλουν λεφτα αυτοί? ?? Τεσπα...
Αυτό που καταλαβα ειναι οτι με περιπου 150 ευρω παίρνεις επωνυμο ραδιοcd με πολλα καλουδια usb, Blue tooth...κ αυτο θα πραξω...
Οσον αφορα το μπομπιρα ειναι μουσικοφιλος...τωρα με δυο οβσλακια πισω απο τα αυτακια τουδεν ξερω...μπορει να βλαστημησει την ωρα πο γεννηθηκε...
Μενει λοιπον να αποφασισουμε με ποια ηχεια θα ακουμε γιατι σκεφτηκα να δοκιμασω για αρχη χωρίς ενισχυτή..
Οπως εγραψες seaside θα δοκιμασω με τα αυτια κ τα μάτια μου..
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Αλλά πρόσεξε μην πετάξεις χρήματα και μετά πεις "Αρε γ@μώτο να αγόραζα εκείνο"

Δες αυτά.

Και αυτά.

Αυτά θέλουν σίγουρα ανισχυτη.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top