ECC82 JJ ELECTONICS VS ELECTROHARMONIX





Z

Zdimis

Guest
JJ all the way.Πολυ καλύτερη σε όλους τους τομείς.Μ ε αρετές από nos ήχο.
 

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Τελικα αυτο που ισχυει ειναι αναλογως τα γουστα του καθ ενος !.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Τελικα αυτο που ισχυει ειναι αναλογως τα γουστα του καθ ενος !.
Κοιτα εχω δοκιμασει και τις 2 λαμπες,καταρχην βγαζουμε εκτος τις απλες και μιλαμε για τις χρυσοποδαρες και των δυο εταιρειων που ειναι πολυ καλυτερες.Λοιπον αυτες εχουν ενα κοινο,ειναι απαχες δεν εχουν σωματα πολλα και μπουγιο,βεβαια οι jj ειναι πιο γλυκες και πιο ζεστες εχουν λιγο καλυτερο ηχοχρωμα απο τις electro armonix.στα αντιποδα οι electro armonix ειναι ακομη πιο απαχες με πιο ανοιχτο και ταχυ ηχο.Οποτε καταληγουμε αν ο ηχος του συστηματος η του ενισχυτη σου ειναι ιδιαιτερα φωτεινος πας σε jj αν οχι τοτε την αλλη.Σε εμενα εκατσαν oi electroarmonix ,παντως εντυπωσιακη η διαφορα της απλης EH με την χρυσοποδαρη,η πρωτη δεν ακουγεται,η δευτερη αξιοπρeπεστατη.Eδω θα δεις και review για πολλες λαμπες οπως και γιατην gold EH,ασχετα αν γραφει για την 12ax7 ιδιο ηχο εχει με την 12au7 http://www.tubemaze.info/tag/electro-harmonix/
 

I

iason

Guest
Οι Electroharmonix σε μερικές περιπτώσεις μπορει να ακούγονται επιθετικές με μεσουψηλά πού τσιρίζουν. Οπως λέει και ο φίλος μουςικόφιλος δεν είναι η καλύτερη επιλογή για φωτεινό ηχοσύνολο.
Αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου.
Από ECC82 εχω δοκιμάσει Electroharmonix ,Tungsram nos 1980,genalex,
ADZAM nos, sylvania black glas nos.
Κατά την άποψή μου και το γούστο μου ποιό ωραία λάμπα είναι η ADZAM πολύ καθαρή με γεμάτο σώμα αέρινη και καθαρότατα μεσαία.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Οι Electroharmonix σε μερικές περιπτώσεις μπορει να ακούγονται επιθετικές με μεσουψηλά πού τσιρίζουν. Οπως λέει και ο φίλος μουςικόφιλος δεν είναι η καλύτερη επιλογή για φωτεινό ηχοσύνολο.
Αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου.
Από ECC82 εχω δοκιμάσει Electroharmonix ,Tungsram nos 1980,genalex,
ADZAM nos, sylvania black glas nos.
Κατά την άποψή μου και το γούστο μου ποιό ωραία λάμπα είναι η ADZAM πολύ καθαρή με γεμάτο σώμα αέρινη και καθαρότατα μεσαίΕγω θα ελεγα οτι στις υψηλες ειναι πιο μαλακια η ΕΗ GOLD η jj εχει μια οξυτητα να την πω η πιο σκληρη καπως στα υψηλα και λιγοτερη λεια,οσο για τις μεσαιες θα συμφωνησω ειναι λιγο πιο μπροστα η ΕΗ αλλα επιθετικη οχι.
[DOUBLEPOST=1463683382][/DOUBLEPOST]Κατά την άποψή μου και το γούστο μου ποιό ωραία λάμπα είναι η ADZAM πολύ καθαρή με γεμάτο σώμα αέρινη και καθαρότατα μεσαίΕγω θα ελεγα οτι στις υψηλες ειναι πιο μαλακια η ΕΗ GOLD η jj εχει μια οξυτητα να την πω η πιο σκληρη καπως στα υψηλα και λιγοτερη λεια,οσο για τις μεσαιες θα συμφωνησω ειναι λιγο πιο μπροστα η ΕΗ αλλα επιθετικη οχι.[/QUOTE]
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
ADZAM nos.
ADZAM , αν διαβασεις αναποδα διαβαζεται MAZDA και οι δυο ηταν θυγατρικες της PHILIPS οποτε δεν ειναι περιεργο που σου αρεσε καθοτι ηταν και ακομη ειναι αναμεσα στις καλυτερες ECC82.
Γενικοτερα να πω οτι οι nos ECC82 δεν εχουν ακριβυνει πολυ (οπως και οι ECC81)οποτε σημερα με λιγη προσοχη καποιος μπορει να βρει εξαιρετικες ECC82 τοσο ευρωπαικες οσο και αμερικανικες.Πιο ακριβες ως συνηθως οι mullard & telefunken , οι mullard που πηρα μερικες ειναι γυρω στα 25-30 ευρω η μια και παρ'ολο που η τιμη αυτη ειναι περιπου διπλασια απο τις οικονομικες σημερινες,οι σημερινες ουτε στα πιο αγρια ονειρα τους δεν τις πλησιαζουν σε αποτελεσμα.
Οποτε θα συνεστηνα οσο ακομη ειναι σε λογικες τιμες να τις δοκιμασει καποιος.
Απο τις Αμερικανικες οι GE black plate & gray plate,πολυ καλες και σε τιμες που δεν αξιζει να παρει καποιος καινουργιας παραγωγης ...... ακομη.
Aφου ομως η ερωτηση του φιλου ηταν για τις δυο νεες,προσωπικα επιλεγω JJ
 
Last edited:

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Δοκιμασα και τις δυο και κατεληξα οτι και μενα οι JJ μ αρεσουν περισσοτερο.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Δοκιμασα και τις δυο και κατεληξα οτι και μενα οι JJ μ αρεσουν περισσοτερο.
Μπραβο καλες ακροασεις,και εγω τις δοκιμασα και τις 2 αλλα μου ταιριαξαν οι ΕΗ και τελικα αυτο που μετραει ειναι τι ταιριαζει στο συστημα μας,φανταζομαι τις gold θα πηρες.
 

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Μπραβο καλες ακροασεις,και εγω τις δοκιμασα και τις 2 αλλα μου ταιριαξαν οι ΕΗ και τελικα αυτο που μετραει ειναι τι ταιριαζει στο συστημα μας,φανταζομαι τις gold θα πηρες.
Ευχαριστω να σαι καλα. Νομιζω οτι δεν ειναι οι gold παντως.
 

Z

Zdimis

Guest
Gold και κανονικες η μονη διαφορα ειναι οτι οι χρυσες αντεχουν περισσοτερο στην οξειδωση.Οι επαφες που καθονται τα χρυσα ποδια δεν ειναι χρυσες αν αυτο λεει κατι.Με τι συνοδα παιζεις φιλε hiendakia ?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.445
Reaction score
50.546
- καλημέρα , εάν δεν έχεις προβεί σε αγορά , και εάν αντέχεις κάτι ακριβότερο , θα σου πρότεινα τις telfunken , δεν είναι μελό , δεν είναι ευφωνικές , αλλά είναι υπερδιάφανες , εάν θέλεις οπωσδήποτε λαμπάτη χροιά , δες επίσης rca & silvanya ,
[DOUBLEPOST=1465810055][/DOUBLEPOST]- κατά κανόνα , κάποια στιγμή έχεις 2-3 ζευγάρια , και παίζεις αναλόγως διάθεσης , μουσικού είδους κλπ
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Gold και κανονικες η μονη διαφορα ειναι οτι οι χρυσες αντεχουν περισσοτερο στην οξειδωση.Οι επαφες που καθονται τα χρυσα ποδια δεν ειναι χρυσες αν αυτο λεει κατι.Με τι συνοδα παιζεις φιλε hiendakia ?
Ειναι λαθος αυτη η αποψη,δεν αντεχουν παραπανω,ειναι οι ιδιες λαμπες απλα περνουν τις πιο δυνατες απο αυτες και τις κανουν την επιστρωση η οποια δινει ενα πιο καθαρο ομαλο και ζεστο ηχο,τις εχω ακουσει και ειμαι σιγουρος και νομιζω πολλοι θα επιβεβαιωσουν την αποψη μου,μπες και στο tube maze δεις τι γραφει για απλη ΕH και για την ιδια σε Gold εκδοση και δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους ηχητικα ,κατι που το επιβεβαιωνω και εγω απο τη θεση μου εμπειρικα.Φυσικα αλλο ηχο η JJ και αλλο η ΕΗ η πρωτη στην χρυση εκδοση γινεται αυτο που προαναφερα πιο πανω ενω στη δευτερη στη χρυση εκδοση εννοειται εχει ενα πιο στεγνο η απαχο ηχο πιο λειο πιο καθαρο και λιγο ταχυτητα παραπανω,και φυσικα δεν εχει τον μεταλικο ηχο στα πριμα που εχει η απλη ΕH.Αρα εχει και παραεχει διαφορα η απλη με την χρυση εκδοση ηχητικα,και θα παροτρυνα τον φιλο μας που πηρε τις jj να κανει τον κοπο καποια στιγμη να ακουσει ακι τις gold και να μας πει την γνωμη του.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.575
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top